UPDATE: Jerry Yang, CEO-ul Yahoo!, va demisiona din functie

de George Florea     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2008, 9:48 Economie | Companii


Jerry Yang, co-fondator Yahoo! si CEO al companiei, va demisiona din functia executiva imediat ce va gasi un inlocuitor potrivit, anunta Wall Street Journal, citind surse familiare cu aceasta situatie.

UPDATE: Compania a confirmat informatia printr-un comunicat de presa.

Demisia lui Jerry Yang vine la capatul unei perioade tensionate, cind Yahoo! a respins oferta de cumparare din partea Microsoft. Oferta Microsoft a fost de 47,5 miliarde de dolari, de trei ori mai mult decit valoarea de piata actuala a Yahoo!.

Potrivit Wall Street Journal, plecarea lui Yang ar putea lasa cale libera tranzactiei cu Microsoft, lucru dorit de o parte semnificativa din actionarii Yahoo!.











1126 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Ce ma bucur (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:08)

    Anonin [anonim]

    Ca a zburat boroscoiul.
    Eu credeam ca o sa se duca in genunchi la microsoft pe la ~20$ pe actiune, dar vad ca a asteptat pana la ~10$.
  • 0 (0 voturi)    
    lol partea interesanta... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:16)

    liviu [anonim]

    e ca daca yahoo e cumparata acum de microsoft va fi cumparata cu cel mult jumate din suma initiala, deci yang le-a facut un bine celor de la MS prin respingerea ofertei
    • +2 (2 voturi)    
      ehh (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:52)

      c [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Nu ai luat in calcul Google. Cred ca ei o sa creasca pretul prin licitatie. Nu o sa lase Google ca Microsoft sa ia la un pret de nimic Yahoo.
      Apoi daca ia Microsoft Yahoo-ul, atunci o sa afle exact care are windows piratat si care nu si sa va asteptati la dezactivare automata sau la procese. Eu zic sa treceti de pe acum pe linux sau sa renuntati la Yahoo messenger :P
  • 0 (2 voturi)    
    Cred si eu (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:17)

    Razvan007 [utilizator]

    ... la ce tampenie a facut. Poate ca in viitor se va studia greseala lui Jerry la scolile de afaceri - aici ma refer ratarea afacerii Yahoo-Microsoft.

    Yahoo este o compania in deriva cu o cota de piata care se micsoreaza foarte rapid in toate domeniile. Foarte probabil, compania se va vinde peste cativa ani, dar la o valoare de piata de cel putin 10 ori mai mica decat evaluarea facuta de Microsoft anul acesta.

    Vanzarea catre Microsoft este exact ceea ce aveau nevoie – nu numai ca sa se dezvolte ci ca sa supravietuiasca.
  • -1 (1 vot)    
    Kooool (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:05)

    Tom, varu' lu' Jerry [anonim]

    ma ofer eu in locu' lui
    • 0 (0 voturi)    
      Daca te oferi trimite-mi cv-ul (Marţi, 18 noiembrie 2008, 17:45)

      gicad [anonim] i-a raspuns lui Tom, varu' lu' Jerry

      :-) - ii stiu pe aia de-l cauta pe inlocuitor :-)

      G
  • -1 (1 vot)    
    Era si timpul (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:17)

    un roman [utilizator]

    Ma mir ca actionarii au fost atat de tembeli si au asteptat pana acum.