Topul sefilor platiti regeste - CEO-ul Oracle, cel mai bine platit director al deceniului, cu castiguri de peste 1,8 miliarde dolari

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 27 iulie 2010, 11:21 Economie | Companii


Larry Ellison, seful Oracle este directorul cel mai bine platit al unei companii cotate la bursa, avand venituri totale de 1,84 miliarde dolari in ultimul deceniu, arata un top intocmit de Wall Street Journal. Locul secund e ocupat de magnatul web Barry Diller, iar Steve Jobs, seful Apple figureaza pe locul al patrulea. Clasamentul tine cont de salarii, bonusuri si castiguri realizate din actiuni.

Larry Ellison in varsta de 65 de ani a fondat Oracle in 1977, iar in ultimul deceniu a castigat in toal 1,84 miliarde dolari, arata analiza WSJ. Pe locul secund se afla magnatul web Barry Diller care a condus atat Expedia cat si Interactive Corp, avand castiguri totale de 1,14 miliarde dolari. Ray Irani, seful Occidental Petroleum a obtinut castiguri totale de peste 850 milioane dolari, in timp ce Steve Jobs, desi a avut un salariu anual formal de un dolar, a obtinut venituri de aproape 650 milioane dolari din actiuni intre 2000 si 2009.

Top cinci este incheiat de Richard Fairbank, sef al Capital One Financial care a obtinut peste 500 milioane dolari. Printre sefii din top 25 se numara oameni care au condus sau conduc companii precum Yahoo!, Citigroup, Dell, Lehmann Brothers sau Cisco Systems. Locul 25 are castiguri totale de peste 330 milioane dolari in zece ani.

Salariul propriu-zis a contat extrem de putin in ponderea veniturilor. Spre exemplu sefii de la Apple si Capital One nu au avut salarii propriu-zise, iar la polul opus se afla seful producatorului de aur si cupru Freeport care a obtinut 23 de milioane dolari din salarii in ultimul deceniu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6876 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Sarmanii... (Marţi, 27 iulie 2010, 11:55)

    ASIMO [anonim]

    ... cum pot ei dormi cu atatea zerouri in conturi?
    • -1 (1 vot)    
      romanul si capra vecinului (Marţi, 27 iulie 2010, 12:34)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui ASIMO

      uite ca dorm bine.. asta au reusit ei sa faca, s-au descurcat, poate cu "lobby" dar asta e, nu au dat in cap.
    • +3 (3 voturi)    
      Chiar sarmanii de ei! (Marţi, 27 iulie 2010, 13:12)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui ASIMO

      Iti dai seama cat de nacajiti sint ca in zece ani cel mai tare dintre ei abia-abia s-a apropiat de Patriciu...Si cei mai multi sint sub Gigi Becali?!
      Pai daca aveau habar ce Eldorado e pe meleagurile mioritice isi mai bateau ei capul cu firme de trei lei, Apple, Oracle...la Romanica, mai un teren cu armata , mai o rafinarie cu statul...
      • 0 (0 voturi)    
        Habar n-ai ce vorbesti!!! (Marţi, 27 iulie 2010, 16:35)

        Ciuly [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Bai Florine, In primu rand reciteste articolul ca sa intelegi ca e vorba de castigurile avute de oamenii aia IN ULTIMII 10 ANI baah!
        Patriciu si Becali de care pomeneai mai sus au TOATA AVEREA un pic mai mare decat ce-au castigat aia in, repet, ULTIMUL DECENIU!
        • +1 (1 vot)    
          Iar Patriciu si Becali au castigat-o in doua (Marţi, 27 iulie 2010, 18:19)

          Ionel [anonim] i-a raspuns lui Ciuly

          E chiar asa mare diferenta?
          Patriciu si Becali si-au castigat averea in ultimele 2 decenii.
          Daca lucrurile vor veni pe un fagas normal, probabil cei doi vor inregistra pierderi in urmatorul deceniu.
  • 0 (0 voturi)    
    corectat (Marţi, 27 iulie 2010, 12:00)

    Vlad B [anonim]

    Am corectat, 65, nu 85, multumim
  • 0 (0 voturi)    
    bine ca ati revenit (Marţi, 27 iulie 2010, 12:35)

    victor L [anonim]

    Intr-o postare, ceva mai devreme, se intelegea ca are pe an asemenea venituri.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre Larry (Marţi, 27 iulie 2010, 13:19)

    Gianina [anonim]

    ca sa intelegeti cum a ajuns Larry sa aiba aceste venituri va recomand cartea: "The Difference Between God and Larry Ellison: *God Doesn't Think He's Larry Ellison"
  • 0 (0 voturi)    
    cum pot ei dormi (Marţi, 27 iulie 2010, 13:50)

    Dan [anonim]

    pai inainte sa te intrebi cum pot ei dormi, gandeste-te ca oamenii astia isi merita veniturile. le-au obtinut prin munca, dedicatie, pasiune pentru ce fac, performanta de multe ori in domenii foarte competitive.

    nu e normal sa fii atat de bogat atata timp cat tu furnizezi valoare intregii lumi? (generalizez desigur, dar produsele/serviciile lor sunt folosite de milioane de oameni).
    • -3 (3 voturi)    
      asa nu (Marţi, 27 iulie 2010, 16:22)

      prundus [anonim] i-a raspuns lui Dan

      nu e normal sa fii atat de bogat. decat daca esti nesimtit.
      • +3 (3 voturi)    
        asa da (Marţi, 27 iulie 2010, 17:27)

        AdrianP [anonim] i-a raspuns lui prundus

        Si cu ce esti nesimtit daca oamenii iti cumpara si utilizeaza produsele ? Piata e libera si la nivel global raportul calitate/pret primeaza. Zi-mi ca folosesti Linux, nu Windows sau MacOS, ca telefonul tau nu are functii Java sau acces internet (furnizat, in mare parte, cu ajutorul echipamentelor Cisco), ca nu utilizezi Yahoo (care are castiguri fabuloase din reclame), etc... Daca nu cumperi/utilizezi serviciile lor esti un client in minus. S-ar putea sa le utilizezi serviciile fara sa stii. Este posibil ca ISP-ul tau sa foloseasca servere Dell si routere Cisco. Sunt printre cele mai bune. Ei sunt nesimtiti ? Nu cred.

        Tot respectul pentru acesti oameni care stiu sa isi vanda produsele si serviciile mai bine decat orice roman (da, cu r mic).