Un nou scandal la HP: Directorul general demisioneaza in urma unei anchete de hartuire sexuala

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 august 2010, 15:39 Economie | Companii


Principalul fabricant de calculatoare din lume, firma americana Hewlett-Packard (HP) a anuntat vineri ca directorul general Mark Hurd demisioneaza, in urma unui scandal de hartuire sexuala, relateaza AFP.

"Directorul general Mark Hurd a decis, alaturi de consiliul de administratie sa demisioneze imediat", a anuntat grupul intr-un comunicat. Hurd va fi inlocuit de directorul financiar, Cathie Lesjak, care va ocupa interimar si functia de director general.

"Ancheta a stabilit ca nu a fost incalcata politica HP privind hartuirea sexuala, ci un Cod de conduita intern", a continuat el.

In cadrul unei conferinte telefonice, directorul juridic Mike Holston, a explicat ca "in urma cu mai multe saptamani", o fosta angajata a unui subcontractor al HP l-a acuzat pe Mark ca a hartuit-o sexual in timp ce lucra in domeniul de marketing" al grupului.

El a adaugat ca ancheta a aratat ca Hurd avea "o relatie apropiata cu angajata unui furnizor" care nu a fost "niciodata dezvaluita public".

Ancheta a mai dezvaluit exemple de "remuneratie sau rambursare de cheltuieli care nu erau legate de o activitate legitima" a acestei persoane si Hurd a cerut "de mai multe ori rambursarea unor cheltuieli inexacte care incercau sa disimuleze natura relatiei sale cu aceasta persoana", a continuat Holston.

HP este vizata inca o data de scandal, dupa ce Mark Hurd a inlocuit-o pe Patricia Dunn, demisa din cauza unui scandal de spionaj. Dunn a parasit functia in ianuarie 2007.

Mult mai recent, in luna aprilie, HP a fost vizata de o ancheta de coruptie de catre autoritatile germane si ruse.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3175 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Incorect (Sâmbătă, 7 august 2010, 16:19)

    Niko [anonim]

    Hurd a inlocuit-o pe Carla Fiorina, demisa pentru incompetenta. Faza cu Dunn e cu totul alta poveste.
    • +1 (1 vot)    
      Link catre Wikipedia (Sâmbătă, 7 august 2010, 20:29)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui Niko

      Link-ul catre Wikipedia:
      http://en.wikipedia.org/wiki/Carly_Fiorina

      Fiorina was succeeded, on an interim basis, by Patty Dunn as chairman, and then-CFO Robert Wayman as acting chief executive. Before her departure, Fiorina had launched an intensive hunt for board room leaks, and one of the leakers later turned out to be George A. Keyworth, II. Dunn continued to investigate along these lines to determine which board member(s) had been leaking information to the media. The methods used by Dunn led to the HP spying scandal and she was soon succeeded by Mark Hurd.[45][46]
      • 0 (0 voturi)    
        Da (Duminică, 8 august 2010, 8:54)

        Niko [anonim] i-a raspuns lui T+C

        Corect, greseala mea.
  • +2 (4 voturi)    
    S-a trezit onoarea... (Sâmbătă, 7 august 2010, 17:29)

    samurai [utilizator]

    in d-na c-va. Dupa o relatie de lunga durata hop si ea cu hartuirea sexuala. Daca nu i-a convenit trebuia s-o zica de la inceput, nu dupa nu stiu cit timp.Probabil a ridicat pretul iar servciciile (hard si soft) nu au fost pe masura, Inca o piesa la dosarul glorioasei miscari feministe...
    • +1 (1 vot)    
      audit intern (Sâmbătă, 7 august 2010, 22:10)

      controlorul [anonim] i-a raspuns lui samurai

      Mai degraba s-a trezit auditorul intern al grupului! Sefii companiilor publice sunt controlati separat la cheltuieli. Si probabil un auditor mai scrupulos a detectat inste cheltuieli mai putin ortodoxe ale directorului general. Mergand pe fir nu a fost dificil sa se identifice natura relatiei cu respectivul personaj feminin. Care poate a cedat farmecelor directorului HP pentru obtinerea vreunui contract! Alta tema de gandire pentru auditul intern dar si extern!
      • 0 (0 voturi)    
        Cuvintul cheie... (Duminică, 8 august 2010, 21:01)

        samurai [utilizator] i-a raspuns lui controlorul

        este "hartuire sexuala" si asta inseamna ca d-na contractor s-a plins sau mai bine zis a inceput sa se plinga...Daca era dupa "auditorul intern" asta mai bine musamaliza totul decit sa se faca publicitate negativa la HP. La companii de nivelul asta citeva milioane sau zeci de milioane de parai pierduti nu sint decit "peanuts" vorba unui bancher... de ce le e frica cel mai mult acestor companii internationale este IMAGINEA NEGATIVA !
        PS
        Daca urmaresti continuarea povestii in presa internationala ai sa citesti ca HP-ul a ajuns la o "ïntelegere" cu d-na c-va .
  • +3 (3 voturi)    
    dar in romania ? (Sâmbătă, 7 august 2010, 18:40)

    bucatar [anonim]

    pe cand un control si la ferma hp din bucuresti? e plin de surprize, surprize, surprize...fara numar.
  • +1 (1 vot)    
    relatii interlope la HP Romania (Duminică, 8 august 2010, 12:27)

    ios [anonim]

    dar avem oligofreni si la centrul din Romania: o simpla cautare pe Google dupa Adrian Munteanu va releva relatiile cu criminalul Sergiu Bahaian (printre care si relatiile sexuale cu logodnica acestuia, Cati Onica: http://www.bzi.ro/video-sergiu-bahaian-filma-in-timp-ce-prietenul-ii-masturba-logodnica-155031 ).
    Alte anchete ar aduce la iveala spagi pe la clienti, firme partenere ale angajatilor din HP etc... Dar aici e Romania si doar asa se pot face bani, nu-i asa?
    • +1 (1 vot)    
      corect!! (Duminică, 8 august 2010, 21:00)

      hesperus [anonim] i-a raspuns lui ios

      Intr-adevar exista asemenea situatii la limita sau depasind SBC-ul firmei (standard of business conduct)..rude ale unor angajati cu putere de decizie au condus companii partenere ale HP..se pare ca au obtinut un comportament preferential..inca se investigheaza neoficial asemenea situatii..
      • 0 (0 voturi)    
        cine? (Duminică, 8 august 2010, 22:11)

        ios [anonim] i-a raspuns lui hesperus

        vad ca esti in tema. poti sa numesti 2-3 astfel de companii avute in vedere? :)