Emil Boc: S-au incheiat peste 300.000 noi contracte de munca in mai putin de o luna

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2011, 17:56 Economie | Companii


"Deja am depasit 300.000 de noi contracte de munca in mai putin de 30 de zile", a declarat premierul Emil Boc facand referire la efectele aplicarii noului Cod al Muncii. Ministerul Muncii anuntase in urma cu cateva zile ca in perioada 1-26 mai, au fost inregistrate peste 285.000 de noi contracte de munca, totalul acestora ajungand astfel la 6.298.877, cel mai mare inregistrat incepand din noiembrie 2008.

Din totalul contractelor inregistrate in aceasta luna, 67,6% sunt pe perioada nedeterminata.

Domeniile de activitate in care au fost inregistrate cele mai multe contracte de munca sunt: constructii (53.452), industria prelucratoare (52.148), comertul cu ridicata si cu amanuntul (52.100), hoteluri si restaurante (19.137), precizeaza cei de la Inspectia Muncii.

In aceeasi perioada, in urma actiunilor de control pentru reducerea incidentei muncii nedeclarate, au depistate 6.348 persoane care munceau fara forme legale de angajare si s-au aplicat amenzi in valoare totala de 12,53 milioane lei, pentru munca fara forme legale.

Controlalele au fost efectuate de Inspectia Muncii in colaborare cu Inspectoratul General al Politiei Romane, Jandarmeria Romana si Garda Financiara.


Citeste mai multe despre   










1299 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    interesant (Marţi, 31 mai 2011, 17:06)

    pehash [utilizator]

    sunt f curios cum se vor potrivi astia 300k in cifrele INS, mai ales in AMIGO. va fi un transfer 100% care va confirma valoarea anchetelor INS?
    • -3 (5 voturi)    
      300 mii noi contracte nu inseamna 300 mii de noi . (Marţi, 31 mai 2011, 18:09)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      locuri de munca. Cele mai multe (daca nu aproape toate sunt contracte pentru un loc de munca deja existent. Observa ca se foloseste un parametru statistic fara nici o relevanta in scop strict propagandistic.
      Cred ca Boc ar trebui ca in loc sa numere toata ziua contractele noi, sa caute solutii pentru crearea de noi locuri de munca. Atata timp cat nu apar noi locuri de munca in economie, nu va fi nici o crestere economica (eventual doar una adusa din condei de 0.1%).
      • +5 (7 voturi)    
        gresesti (Marţi, 31 mai 2011, 18:44)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ....

        cele 300 de mii de contracte noi mai indreapta lucrurile. inseamna o povara fiscala mai mica pe salariatii care aveau contract inainte, pe companiile care respectau legea.
        simpla eliminare a evaziunii fiscale si a muncii la negru ar crea (pe hartie) o crestere economica de 5-10%. e adevarat ca nu ar fi o crestere reala a economiei, ci doar a veniturilor bugetului de stat, dar ar aduce banii necesari pentru investitii sau pentru o eventuala relaxare fiscala, ceea ce ar contribui pe viitor la o crestere sanatoasa a economiei.

        sa il lasi pe dorel sa munceasca la negru pt ca va da mai multi bani pe bere si astfel va contribui la consum si la crestere economica.. este o imbecilitate.
      • 0 (2 voturi)    
        draga uslashule (Marţi, 31 mai 2011, 19:43)

        Sorin Rosca [anonim] i-a raspuns lui ....

        Majoritatea acestor locuri erau negre, create de camarila pesede+penele. Asadar in aceste imemeuri la care patronii de frunte sint gen: nastase si hrebenciuc, si geoana , si voiculescu si patriciu, te astepti sa se lucreze pe contract ?
        MAI ramine chestia cu banii primiti in plic, pentru care deja s-a gasit antidotul: Boc sa fie interimar si la finante !
      • +4 (6 voturi)    
        Inseamna 300 000 de oameni care platesc taxe si im (Marţi, 31 mai 2011, 19:53)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui ....

        Asta ma intereseaza pe mine pentru ca din taxele si impozitele astea se plateste educatia, sanatatea, infrastructura....
        Sa plateasca toti cei care beneficiaza, ca nu sunt unii mai prosti si altii mai smecheri.
        • 0 (0 voturi)    
          +1 (Marţi, 31 mai 2011, 21:51)

          Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui andrei

          BRAVO
  • 0 (4 voturi)    
    Mor (Marţi, 31 mai 2011, 17:17)

    drak latinu [utilizator]

    use lustii de ciuda !!! Ha ha ha
  • +3 (5 voturi)    
    Nu codul muncii a reusit asta (Marţi, 31 mai 2011, 17:35)

    ionescu [anonim]

    Nu codul muncii a reusit performanta.Controalele ce s-au facut au reusit asta.Cu siguranta ca daca si inainte de noul cod organele de stat nu dormeau se gaseau nereguli
  • +8 (12 voturi)    
    USL promite, Boc face.... (Marţi, 31 mai 2011, 17:47)

    dadan [utilizator]

    pana una alta lucrurile se misca in directia buna si USL-asii innebunesc de furie caci promisiunile lor cele mai indraznete si fanteziste palesc in fatza faptelor micutzului Boc.... oare ce vor vota romanii la urmatoarele alegeri? vorbe goale sau fapte si vointza dovedita de a face reforma reala?
    • +1 (5 voturi)    
      Intr-o Romanie normala (Marţi, 31 mai 2011, 20:20)

      anamaria [anonim] i-a raspuns lui dadan

      nu ar trebui ca "USL-asii sa innebuneasca de furie" ci ar trebui ca persoanele competente sa-si dea mana si sa miste caruta din loc, indiferent de apartenenta politica.
  • 0 (4 voturi)    
    intrebare (Marţi, 31 mai 2011, 18:10)

    owl [anonim]

    cate contracte de munca din totalul contractelor sunt incheiate la minim pe economie ? Cate companii sunt care au peste 85% din contracte incheiate pe minim pe economie?

    Pentru ca eu am impresia ca dl Boc se bucura de un castig de 10 lei cand de fapt el are piata gri, piata neagra de miliarde de lei.

    PS. 300 000 / 21 de zile lucratoare/ 42 de judete = 340 de contracte pe zi. Au facut ore suplimentare pentru integistrarea contractelor?
    • 0 (0 voturi)    
      continua... (Marţi, 31 mai 2011, 22:45)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui owl

      intr-un judet ai 1-2 municipii (peste 50.000 locuitori si restu' mai mititele) - deci - 340 contracte /zi se impart intre acele orase (de fapt intre agentiile statului din acele orase/orasele/comune). tu daca stai in bucuresti ai impresia ca acolo-i buricu (si de el se ocupa 5 angajati mari si lati).
  • +2 (4 voturi)    
    bun bun (Marţi, 31 mai 2011, 18:47)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Asta pare a fi cea mai calculalata actiune a guvernului de pana acum cu impact major asupra reducerii economiei negre/gri.

    Este posibil ca aceasta sa fie si suprapusa cu o revigorare a economiei care sa fi creat mai multe locuri de munca, sau sa le fi reactivat pe cele apriori 2007.
  • 0 (4 voturi)    
    incredibil... (Marţi, 31 mai 2011, 19:03)

    Florin [anonim]

    si atunci aia de la statistica de ce zic ca in Romania sunt angajati vreo 4 milioane ? si la somaj de ce sunt zecii de mii de oameni? si la televizor de ce arata cozilea alea cu someri care vor sa-si depuna un cv?...zii mai nea Boculet...
    • 0 (0 voturi)    
      inchide tembelizorul (Marţi, 31 mai 2011, 18:46)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      si foloseste-ti neuronul... :)

      aia de la statistica publica 'amigo', ancheta in gospodarii care spune care este diferenta intre salariatii cu acte si cei fara acte.
    • +1 (3 voturi)    
      Pentru ca exista si incompetenti si lenesi (Marţi, 31 mai 2011, 19:56)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Florin

      care nu sunt in stare sau nu vor sa gaseasca un loc de munca.
      Intr-o comuna cu 5000 de oameni nu gasesc pe cineva care sa imi sape in curte pentru 1 milion pe zi, cu mancarea inclusa.
      Sa taie si ajutoare sociale si tot, sa ajunga lumea cu foamea in gat sa vezi ce bine o sa munceasca toti, sa vezi cum o sa dispara toate parloagele nemuncite.
  • -1 (1 vot)    
    dezinformare (Marţi, 31 mai 2011, 20:29)

    liliana [anonim]

    Toate contractele de munca trebuiesc refacute dupa noul cod al muncii dar,sigur ca si un procent destul de mic sunt si cele care pana acum lucrau la negru.Repet,majoritatea contractelor sunt refacute dupa noul cod al muncii , de aici numarul mare al contractelor care fals se vehiculeaza ca sunt contracte noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai inseamna ca in 3 luni (Marţi, 31 mai 2011, 21:49)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    facem milionul de salariati de care zicea dl. Antonescu :))