Statul va incepe vanzarea actiunilor de la Petrom saptamana viitoare

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 5 iulie 2011, 11:22 Economie | Companii


Ministerul Economiei va incepe sa vanda participatia de 9,8% din actiunile Petrom, incepand cu 11 sau 12 iulie, potrivit unor surse citate de Reuters."Oferta este programata sa inceapa pe 11 sau 12 iulie, iar in acest sens Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare isi va da OK-ul saptamana aceasta", au declarat surse apropiate procesului de vanzare a actiunilor.

Ministrul economiei, Ion Ariton, a declarat recent ca pachetul de 9,84% de la Petrom va fi vandut pana la sfarsitul lunii iulie.

In aprilie, premierul Emil Boc a afirmat ca statul va vinde pachetul minoritar de 9,84% de la Petrom pe bursa si va obtine un pret mai mare de 670 milioane de euro, cat a luat guvernul Adrian Nastase la privatizarea companiei, in 2004, cand a vandut 33% din actiuni si a cedat controlul asupra societatii.

"O sa vedeti ca din vanzarea celor 9,84% vom obtine un pret mai mare decat a obtinut Nastase din privatizarea Petrom". Pachetul de actiuni "nu va fi vandut sub pretul de privatizare al Petrom, de 670 milioane euro. Daca nu, nu se vinde", a subliniat primul ministru.

Ministerul Economiei a incheiat, la inceputul lunii aprilie, contractul cu sindicatul de intermediere constituit din Renaissance Capital Limited, EFG Eurobank Securities, BT Securities si SC Romcapital SA pentru intermedierea ofertei de vanzare a pachetului de 9,84 % actiuni de la OMV Petrom. Ministerul Economiei a primit sase propuneri de intermediere, iar deschiderea ofertelor a avut loc pe 4 aprilie. Oferta declarata castigatoare a intrunit cel mai mare punctaj total, 92,5 puncte dintr-un total de 100 posibile, sustine Ministerul Economiei.

Oferta financiara depusa de ofertantul selectat a reprezentat 0,325% din suma totala rezultata din valoarea actiunilor in cadrul ofertei publice secundare.

  • Renaissance este o banca de investitii rusa, BT Securities este divizia de brokeraj a Bancii Transilvania, iar EFG Securities este divizia de brokeraj a grupului elen EFG.

La o valoare estimata a tranzactiei de peste 500 milioane de euro, comisionul de succes este de aproximativ 1,6 milioane de euro, cu mult sub estimarile pietei, situate undeva la 4-5 milioane de euro.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2041 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    De ce? (Marţi, 5 iulie 2011, 11:59)

    Dan [anonim]

    Nu cunosc de loc povestea asta, poate imi explica si mie de ce vinde statul aceste actiuni? De ce nu le pastreaza?
    • 0 (0 voturi)    
      Nici eu nu stiu de ce? (Marţi, 5 iulie 2011, 12:37)

      dora si profa in acelasi timp [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Totusi, daca pentru un procent asa de mic (9,84%)se obtine un pret bun ,probabil asa este mai bine.Premierul E.Boc nu se hazardeaza fara un profit sigur,iar de cumparat pentru a mari pachetul de actiuni nu ne permitem.
    • +1 (1 vot)    
      Basescu termina ce a inceput cu CDR-ul! (Marţi, 5 iulie 2011, 16:08)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Dan

      pe vreme CDR-ului Traina Basescu a angajat Romania ca va vinde Petrom.

      pe vremea PSD privatizarea s-a facut in asa fel incat statul sa mai poata avea un cuvant de zis .

      Treptat dupa 2004 Petrom este vanduta de Basescu si PDL.
  • 0 (0 voturi)    
    SUPER (Marţi, 5 iulie 2011, 12:06)

    Caragiale [anonim]

    Super ! pai era si pacat sa mai ramana ceva dupa ce 20 de ani s-a tot privatizat si vandut catre buzunarele straine si private tot ce avea statul mai bun .
    • 0 (0 voturi)    
      Statul (Marţi, 5 iulie 2011, 12:27)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Caragiale

      "Statul", adica marii nostri lideri din ultimii 20 de ani, s-a chinuit sa demoleze / vanda tot ce a mers in tara asta. Macar de ne alegeam cu ceva. A, da, cu buzele umflate.
  • 0 (0 voturi)    
    istoria se repeta... (Marţi, 5 iulie 2011, 12:17)

    nea vasile [anonim]

    poate vreti sa stiti parerea lu` nea costica tanase referitoare la acest subiect: l-am vandut- l-am vandut, si cu asta ce-am facut....mare dreptate avea nea constantin tanase, si e mai actual decat caragiale
  • +2 (2 voturi)    
    care este procedura, (Marţi, 5 iulie 2011, 12:21)

    elena [anonim]

    presupunand ca eu, ca persoana fizica sau juridica as dori sa achizitionez din aceste actiuni?
    • +2 (2 voturi)    
      cred (Marţi, 5 iulie 2011, 13:22)

      adma [anonim] i-a raspuns lui elena

      ca se numeste BURSA
    • +3 (3 voturi)    
      achizitionare actiuni (Marţi, 5 iulie 2011, 13:47)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui elena

      mergi la un broker si cumperi cate poti...actiunile SNP se tranzactioneaza pe Bursa si acum, nu e obligatoriu sa cumperi din cele 9.8 % ...PRETUL conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    exista o problema (Marţi, 5 iulie 2011, 12:32)

    a [anonim]

    Si angajatii Petrom primesc ceva ? Acum cativa ani votase parlamentul ca angajatii de la acea data primesc actiuni. Normal valoarea actiunilor care se cuvin angajatilor trebuie impartita lor, conform votului parlamentului.
    • +1 (1 vot)    
      au primit (Marţi, 5 iulie 2011, 13:38)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui a

      100 de actiuni de fiecare, acum pretul pe Bursa este de 0.39 lei/ actiune : deci au primit cate 39 de lei de fiecare, adica zero.
  • +1 (1 vot)    
    vanzatori de tara (Marţi, 5 iulie 2011, 13:26)

    adma [anonim]

    vindeti tot ce mai e rentabil in tara asta. chiar era ultima solutie? chiar trebuie sa privim neputinciosi cum care cum ajunge la putere face ce vrea cu bunurile unui intreg popor?
  • -1 (1 vot)    
    iluzii (Marţi, 5 iulie 2011, 13:37)

    nano [anonim]

    eu zic ca Boc o sa ramana cu aceste actiuni mult si bine pentru ca oricine va cumpara aceste actiuni tot minoritar va ramane(omv a anuntat ca nu are nevoie de aceste actiuni, detine peste 50% din actiuni), deci visele raman vise pana la urma.
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 iulie 2011, 14:26)

    [anonim]