Boc a cerut ministrilor sa sanctioneze beneficiarii care inregistreaza intarzieri in implemetarea proiectelor europene

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 14 iulie 2011, 16:34 Economie | Companii


Premierul Emil Boc a cerut ministrilor sa aplice sanctiuni beneficiarilor care inregistreaza intarzieri in implementarea proiectelor europene fata de graficele asumate la semnarea contractelor de finantare, astfel incat fondurile sa fie utilizate pentru alte proiecte europene. Solicitarea a fost facuta in cadrul Comitetului interministerial pentru monitorizarea absorbtiei fondurilor comunitare.

Boc a cerut ministrilor aplicarea unor masuri dure, potrivit legii, care sa mearga de la impunerea de  corectii financiare pana la rezilierea contractelor de finantare, se arata intr-un comunicat al Guvernului.

Totodata, Autoritatea Nationala pentru Reglementarea si Monitorizarea Achizitiilor Publice (ANRMAP) va elabora seturi de instructiuni si recomandari pentru autoritatile contractate referitoare la criteriile de selectie si verificare standard, situatiile in care se pot accelera procedurile de achizitii publice.

Solicitarile premierului vin pe fondul nemultumirilor de la Bruxelles fata de nivelul foarte scazut al absorbtiei fondurilor europene.

Seful CE, Jose Manuel Barroso, si-a exprimat ingrijorarea in legatura cu gradul redus de absorbtie a fondurilor UE, de numai 3%."Comisia ramane foarte preocupata in privinta nivelului foarte scazut al absorbtiei financiare a Fondurilor Structurale si de Coeziune in Romania, ce a atins doar 3%, o imbunatatire minora fata de precedentul 2% notat in scrisoarea mea anterioara", se arata in scrisoarea lui Barroso catre Boc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





684 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Boc traieste intr-un univers paralel (Joi, 14 iulie 2011, 14:34)

    un beneficiar POSDRU [anonim]

    Stie d-l Boc ca mare parte din intirzieri isi au cauzele in lentoarea cu care Autoritatile de Management aproba actele aditionale, notificarile si ,mai grav, rambursarea cheltuielilor ? Stie d-l Boc ca Autoritatile de Management in loc sa simplifice procedurile de lucru, le complica in mod nejustificat sub umbrela combaterii fraudelor, ascunzindu-si incompetenta si lipsa de organizare ? A invitat d-l Boc si vreun beneficiar la aceasata analiza sau a discutat numai cu subordonatii sai ?
    Multumesc anticipat pentru lipsa vreunui raspuns.
  • +1 (3 voturi)    
    Si pe voi, cine? (Joi, 14 iulie 2011, 16:40)

    Sanctionatul [anonim]

    Si pe voi, ministrii peste structuri corupte pana in maduva maduvii cine va sanctioneaza? Poate alegatorri?
    • 0 (2 voturi)    
      aiurea (Joi, 14 iulie 2011, 14:05)

      postas [anonim] i-a raspuns lui Sanctionatul

      Alegatorii? pai de ce crezi ca se zbat sa fac "vot prin corespondenta?

      Dureaza ceva sa lipeasca plicurile, dar merita!
  • 0 (2 voturi)    
    si invers (Joi, 14 iulie 2011, 16:47)

    Sibian [anonim]

    Sa fie sanctionati si ministrii respectiv AM daca intarzie in evaluarea si autorizarea nejustificata a proiectelor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Joi, 14 iulie 2011, 17:25)

    owl [anonim]

    Era odata o echipa romaneasca de canoe… O societate romana si una japoneza decid sa se intreaca in fiecare an intr-o cursa de canoe cu opt oameni. Dupa infrangere moralul echipei romanesti era foarte scazut. Conducerea decide ca anul urmator trebuie sa castige si incepe un studiu pentru a examina problema..... Echipa japoneza : 1 carmaci, 8 vaslasi. Echipa romana : 1 vaslas, 8 carmaci.

    cine doreste sa citeasca pana la capat, o gaseste pe net.

    Cert e ca dl Boc a ajuns la concluzia ca vislasul roman trebuie dat afara....

    PS. Cine o fi fost firma de consultanta?
  • +1 (1 vot)    
    pentru reusite... (Joi, 14 iulie 2011, 19:15)

    antonia savu [anonim]

    masurile dure reprezinta cheia rezultatelor concrete…o stie si boc o stiu si romanii! lucrurile trebuie rezolvate in aceasta maniera pentru un randament mai bun si reusite…emil boc stie ce face si o face bine!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru ca BOC poate! (Joi, 14 iulie 2011, 19:17)

    Maria B [anonim]

    “Solicitarile premierului vin pe fondul nemultumirilor de la Bruxelles fata de nivelul foarte scazut al absorbtiei fondurilor europene.” – intr-un viitor apropiat si cu putina incredere si acest aspect va fi rezolvat. Premierul Boc a reusit sa scoata tara din recesiune iar accesarea fondurilor europene si implementarea proiectelor va fi floare la ureche.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce poate? (Joi, 14 iulie 2011, 19:36)

      relu [anonim] i-a raspuns lui Maria B

      Madam, ai fost ironica? Daca nu, inseamna ca esti paralela cu realitatea in care traim. Daca si la o absorbtie de 3% a Fondurilor Structurale si de Coeziune poti sa-l apreciezi pe acest omulet, inseamna ca nu mai avem nicio scapare.
  • 0 (0 voturi)    
    azi, maine si pentru viitor (Joi, 14 iulie 2011, 19:21)

    PSalex [anonim]

    este imposibil ca un singur om sa faca ordine si reforme in toate sistemele din romania dar iata ca se poate. primul ministru a luat initiativa si aplica masurile corecte pe care le considera necesare date fiind vremurile pe care le traim. e pacat totusi ca doar un singur om se gandeste la ziua de maine!
  • 0 (0 voturi)    
    fapte si gogosi (Joi, 14 iulie 2011, 19:23)

    Mircea Popescu [anonim]

    “Boc a cerut ministrilor aplicarea unor masuri dure, potrivit legii” bine spus “potrivit legii” - ce ne spune acest lucru? Ca avem un sef de guvern cinstit si responsabil…un om inteligent si integru care a inceput salvarea romaniei prin adevar si realism! Auziti, voi, ceilalti politicieni? Asa se porcedeaza nu cum ati vandut voi gogosi ani de zile!
  • 0 (0 voturi)    
    masuri (Joi, 14 iulie 2011, 21:37)

    Ion Istrate [anonim]

    o masura binevenita si demna de un ministri cinstit si corect cum este domnul Boc, suntem in situatia in care romania are mare nevoie de aceste fonduri.
  • 0 (0 voturi)    
    fondurile (Joi, 14 iulie 2011, 21:56)

    noemi varga [anonim]

    Absorbtia fondurilor europene este un aspect extrem de important pentru o tara ca a noastra, , si deci slaba absorbtie a acestora nu afce decat sa ingreuneze drumul economiei tarii spre liman, boc ne-a demonstrat ca este un om curaj , un om cu initiativa bun simt sa avem deci incredere ca politicile aplicate de dansul in ceea ce priveste aceasta problema vor da roade.
  • 0 (0 voturi)    
    respect (Joi, 14 iulie 2011, 21:58)

    Marin Ilea [anonim]

    o masura absolut necesara daca vrem ca aceste proiecte sa fie gestionate mai corect si deci sa absoarba in intregime fondurile puse la dispozitie.tot respectul meu pentru domnul Boc fata fata unor probleme care greu isi gasesc rezolvarea, un om demn apreciat.