Romanii fac cele mai putine cumparaturi pe internet din Uniunea Europeana

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2012, 17:32 Economie | Consumator


Romania are cel mai mic nivel din Uniunea Europeana la capitolul cumparaturi facute pe internet, doar 6% dintre romani preferand aceasta modalitate, releva Tabloul de bord al pietelor de consum, publicat marti in cadrul Summitului european dedicat consumatorilor 2012, anunta Agerpres. Romanii sunt urmati de bulgari (7% fac cumparaturi prin intermediul internetului) si italieni (15%). Cea mai mare proportie a acestui indicator se inregistreaza in Marea Britanie (71%), Danemarca (70%), Olanda (69%) si Luxemburg (65%).

Studiul arata ca 43% dintre romani (fata de 58% media in UE) au incredere ca autoritatile nationale le protejeaza drepturile de consumatori, 54% (fata de 65% media in UE) cred ca furnizorii le respecta aceste drepturi, iar 51% din romani (comparativ cu 62% din europeni) simt ca sunt protejati in mod adecvat prin masurile national de protectie a consumatorilor.

Pe de alta parte, 51% dintre consumatorii romani (cea mai mare proportie din UE) si 47% dintre greci cred ca un numar semnificativ de produse sunt nesigure, comparativ cu numai 6% in Finlanda si 7% in Olanda. In cazul retailerilor, proportiile sunt de 42% in Romania si 35% in Grecia, fata de 2% in Estonia si Finlanda si 5% in Irlanda.

O proportie de 87% dintre retailerii din Romania, cea mai mare la nivelul UE, considera ca autoritatile publice monitorizeaza atent si asigura conformitatea cu legislatia privind consumatorii in domeniul lor de activitate, fata de 85% in Marea Britanie, 84% in Belgia si Olanda, 55% in Grecia, 56% in Islanda, 57% in Bulgaria si 59% in Polonia.

Tabloul de bord mai indica, de asemenea, ca nu este la fel de usor pentru consumatori sa cumpere din strainatate fata de propria tara, ceea ce inseamna ca nu au acces la o paleta mai larga de alegere si la economii cu beneficii potentiale de pana la 204 miliarde de euro pe an.

O alta concluzie a studiului este aceea ca, in timp ce comertul electronic continua sa se extinda, tranzactiile raman in mare masura interne, in pofida potentialului reprezentat de paleta mai larga de alegeri si de economiile care se pot realiza dincolo de frontiere. Consumatorii pot fi mai increzatori in cumparaturile din alte tari UE, deoarece ingrijorarea lor cu privire la comerciantii straini se arata a fi in mare masura nefondata, iar comertul electronic transfrontalier pare a fi cel putin la fel de fiabil ca cel intern.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















800 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    parere (Marţi, 29 mai 2012, 17:47)

    mishu [anonim]

    poate ca si lipsa de securitate a tranzactiilor online din Romania ii face pe cumparatori sa evite comertul electronic.
    • +2 (2 voturi)    
      Re: Parere (Marţi, 29 mai 2012, 18:16)

      Armind [utilizator] i-a raspuns lui mishu

      Inafara de incarcat cartela vodafone nu prea trebuie sa platesti cu cardul online. Pentru cumparaturi online din Romania exista plata la livrare si pentru cele din strainatate Paypal.
      • -1 (3 voturi)    
        Alta parere (Marţi, 29 mai 2012, 20:25)

        justy [utilizator] i-a raspuns lui Armind

        Ia incearca, si ai sa vezi ca poti plati o multime de facturi online: Vodafone, RCS-RDS, Romtelecom, Enel, bilete de tren, bilete de avion, impozite, amenzi... si cred ca lista poate continua.
        A, sa nu uit sa amintesc noua moda a voucherelor cu reduceri!
    • -1 (1 vot)    
      te inseli (Marţi, 29 mai 2012, 18:17)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui mishu

      Te inseli in romania tranzactiile electronice sunt printre cele mai sigure din lume, romania exporta tehnologie in acest domeniu
    • +1 (1 vot)    
      ramburs (Marţi, 29 mai 2012, 20:46)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui mishu

      In romania majoritatea platilor se fac ramburs, cand se primeste coletul, problema e reticienta, frica "sa nu ia teapa" si lipsa de educatie in sensul asta (nu stiu ca se poate), multi stiu doar de mesenger.
  • -2 (2 voturi)    
    pai (Marţi, 29 mai 2012, 18:48)

    Mircea [anonim]

    nu exista ebay si multe altele pentru Romania.
    Ce sa cumparam?
    • 0 (2 voturi)    
      Si daca am vrea, nu ne lasa ei! (Marţi, 29 mai 2012, 20:22)

      justy [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Problema e alta: daca vrei sa platesti cu un card emis de o banca din Romania, tranzactia iti este refuzat in diverse feluri. Am incercat de mai multe ori, pe mai multe site-uri de cumparaturi.
      • +1 (1 vot)    
        am avut experiente demoralizante.... (Marţi, 29 mai 2012, 21:50)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui justy

        Am comandat un produs pe unul din cele mai cunoscute site-uri , magazin virtual de scule muzicale, cel mai mare din Germania...
        Surpriza:
        mi s-a cerut sa scanez cardul (VISA emis de o banca internationala recunoscuta), si sa le trimit imaginea, sa-l vada, sa se convinga ca este real.
        Va dati seama cum m-am simtit?
        Am inghitit si asta si am mers mai departe. Acum, ca s-au convins ca sunt ok, ma servesc imediat, fara alte verificari....dar cati oare nu au renuntat, fiind tratati asa?
  • 0 (0 voturi)    
    mofturi si inselatorii (Marţi, 29 mai 2012, 21:19)

    bors cu miere [utilizator]

    asta e visul negustorilor din toate timpurile: sa-ti vanda o marfa pe care n-o poti vedea, proba, atinge...rau a ajuns omenirea, sa-si dea agoniseala pe imagini virtuale...
  • -1 (1 vot)    
    ramburs? (Miercuri, 30 mai 2012, 17:14)

    ionut [anonim]

    stie cineva, pe http://www.pricedefy.ro/ se poate cumpara cu metoda ramburs? A cumparat cineva de acolo?