Odiseea taxei auto

Vosganian: Returnarea taxei auto este ilegala

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Joi, 6 decembrie 2007, 17:21 Economie | Consumator


Returnarea banilor incasati pana in prezent de statul roman pe taxa auto nu are temei legal, a declarat joi ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian.

"Cei care au platit taxa auto au facut-o in baza legislatiei existente. Nici o instanta nu a stabilit ca masura nu a fost in spiritul reglementarilor UE. Guvernul nu are baza legala sa dea sumele inapoi. Eventuala returnare a sumelor platite pana acum se va face numai in baza unui temei legal", a spus ministrul.

Vosganian a precizat ca Romania va transmite Comisiei Europene, pana in luna februarie a anului viitor, modificarile aduse legislatiei privind taxa auto.

Comisarul european pentru taxe, Laszlo Kovacs, declara saptamana trecuta ca, si in cazul in care procedurile de infrigement se opresc inainte sa se ajunga la Curtea Europeana de Justitie, autoritatile romane ar trebui sa dea banii inapoi. In caz contrar, procedurile urmeaza sa fie continuate.

Vosganian a reiterat totodata intentia guvernului de a mentine taxa de inmatriculare, subliniind ca taxa nu a fost introdusa pentru maximizarea veniturilor bugetare, ci in scopul protectiei mediului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















678 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    test (Joi, 6 decembrie 2007, 17:52)

    bogdan [anonim]

    Bullshit. Doamne, ce as vrea sa ii vad pe hotii astia dupa gratii.
  • +2 (2 voturi)    
    e simplu (Joi, 6 decembrie 2007, 17:57)

    itzenplitz [anonim]

    Pac, o ordonanta de urgenta.... sau o lege si totul devine legal.
  • +6 (6 voturi)    
    Taxa ilegala (Joi, 6 decembrie 2007, 18:03)

    Cosmin [anonim]

    Mr. Vosganian, ia vezi matale sentinta Tribunalului Arad nr. 2563 din 7 noiembrie 2007, care a declarat ilegala taxa si a obligat Finantele s-o dea inapoi, actualizat cu dobanda legala.
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Vineri, 7 decembrie 2007, 20:38)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      sunt din arad.si e celebra aceasta decizie.astia practic trag de timp.cat mai pot
  • +6 (6 voturi)    
    taxa lui peste (Joi, 6 decembrie 2007, 18:05)

    moa [anonim]

    auzi mai tarane si cu ce dreaqu protejeaza taxa asta cand eu cumpar o masina noua euro 5 si tu imi iei 2000 ron taxa ???? In schimb rahaturile alea de rabe , care sunt de acum 18 -25 ani si care atunci cand stau langa tine la semafor simti ca mori , ca numai poti respira , circula nestingherite. Abia astept sa vina alegerile generale si sa va dau ce meritati , adica multa ..... UE, iar ca mine sunt cu miile !!
    • 0 (0 voturi)    
      subscriu (Vineri, 7 decembrie 2007, 17:28)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui moa

      in fiecare zi imi pun intrebarea asta pe strada... <br/><br/>manca-i-ar cainii
  • +2 (2 voturi)    
    gunoaielor !!!!!! (Joi, 6 decembrie 2007, 18:32)

    Jim [anonim]

    PeNaL -ilor, mars la racoare, unde va e locul !!!! gunoaielor !!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    taxa (Joi, 6 decembrie 2007, 18:46)

    alex [anonim]

    guvern mai nenorocit ca asta nu am vazut....fac orice ca taxa sa fie si sa isi faca ei afacerile prin firmele lor de import de masini,deviza lui Tariceanu este ,,dupa noi potopu noua sa ne mearga bine&#39;&#39;cine o da bani inapoi nu-i intereseaza oricum nu o sa mai ajungem la guvern ....oare nimeni nu ii poate trage la raspundere?
  • +6 (6 voturi)    
    ho-ho-ho (Joi, 6 decembrie 2007, 19:01)

    thocomerius [anonim]

    Sa vedem ce vor spune instantele judecatoresti. O fi scris negru pe alb/bej/gri in norme ca se plateste taxa, dar daca normele sunt abuzive, si cei de la anul nu vor plati taxa in acelasi cuantum, poate V V va auzi ca pe lumea asta exista si daune in urma discriminarii la care au fost supusi cei care - moa zice - si-au luat euro 5 si au platit purcoi de bani la stat in contul ims-urilor din 1800 toamna care pufaie noxe.<br/> Apropo, Cosmin, unde gasim motivarea sentintei cu pricina? A avut cineva inspiratia sa o puna pe un site/blog ceva? Paseaza link-ul!<br/>Eu spun ca, odata cu eliminarea/micsorarea taxei, sa ne mobilizam sa dam in judecata MEF cit mai multi pt returnarea sumei. Ma bate gindul sa pun si de un blog in sensul asta. Sa coalizam boborul!
  • 0 (0 voturi)    
    scuze (Joi, 6 decembrie 2007, 19:05)

    thocomerius [anonim]

    Pina m-am desteptat in legatura cu confrmarea de trimitere, am trimis comentariul de vreo 3 ori! Nu e necesara publicarea decit o singura data, ca nu am vrut sa subliniez nimic (eventual niste limite). <br/>Nici acest mesaj nu se vrea publicat.<br/>E doar de scuze!
  • +5 (5 voturi)    
    Taxa auto a fost de la inceput ilegala (Joi, 6 decembrie 2007, 19:05)

    Clara Petre [anonim]

    Armeanul asta crede ca el e destept si ailalti sunt prosti. Cum nu are baza legala, cind UE le-a transmis clar de la inceput, ca o data cu intrarea Romaniei in comunitate taxa trebuie desfintata. Mentinera taxei nu a avut baza legala, adica ei au actionat ilegal si ca urmare trebui sa returneze banii inapoi, plus probabil amenzi usturatoare. Daca pe romani ii da la intors cum vor ei, schimbind legile dupa placul si interesele proprii, UE nu va accepta smecheriile lor, mai ca seama ca sunt cunoscuti ca mari corupti.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare de ce (Joi, 6 decembrie 2007, 19:33)

    Husar Mihai [anonim]

    Draga natiune<br/>Apropo,oare de ce un mercedes 190D care este&quot;caruta&quot; nu poate circula pe drumurile din Romania??????Dragan noastra Dacia Logan, are acces dar batranul mercedes nu are fata de Romania.Sa nu uitam ca D-nul &quot;tariceanu&quot;a zis ca nu santem gunoiul Europei.Santem Romani,santem mandri ca santem Romani,dar cineva acolo la Bucuresti ne iubeste.De ce oare aceasta &quot;democratie&quot; nu ne aduce nimic folositor noua,celor ce aducem bani acestei tari,si nu celor ce cheltuie.Basescule,respect,dar daca ai reduce prostia va fi bine.Cu respect si stima acestei Tari si locuitorilor Ei.De rest se ocupaindiferenta.Multzumesc
  • +2 (2 voturi)    
    maxitaxi (Joi, 6 decembrie 2007, 19:48)

    Kamel [anonim]

    Nu cred in spusele varujanului si fac urmatoarea supozitie : Tariceanu si cu ai lui vor sa tina taxa in vigoare pt ca au afaceri in zona , adica au firme importatoare de masini noi (citroen) si in consecinta cresc vanzarile de masini noi ... crescand vanzarili , cresc si profiturili .Tot in acest scop a fost modificata legea &quot;lizingului&quot; care mai nou spune ca impozitul pe masina &quot;inchiriata&quot; este platita de chirias ... In atare situatie Motocicleanu este convins ca in cazul in care taxa va fi returnata , n-o sa se faca din buzunarul lui ci din a statului , iar la profiturili incasate nu conteaza nici faptul ca n-o sa mai castige alegerili de la anul ... De asta zice dansul de schimbare de ordin tehnic , pt ca vrea sa maximizeze efectul taxei ... iara noua ne aduce in minte zicala &quot; ... daca nu-l lasi sa moara , nu te lasa sa traiesti... &quot;
  • +1 (1 vot)    
    bani pt chirie (Joi, 6 decembrie 2007, 20:05)

    subiectivul [anonim]

    parlamentari care au locuinta in bucuresti au incasat ilegal bani pentru chirie.acu se dau de ceasul mortii cum sa faca sa ii returneze , dar , spre marea si imensa lor surprindere , tot ilegal este sa ii dea si inapoi , deoarece legea nu prevede o astfel de posibilitate.lafel se intampla si cu taxa auto-ar vrea dar nu pot-.oricum , socoteala lor e foarte simpla :noi luam banii , iar cand comisia europeana va sesiza CEJ , vor fi altii la guvernare care vor trebui sa isi stoarca creierii.<br/>in rest , sa auzim doar de bine
  • 0 (0 voturi)    
    bani pt chirie (Joi, 6 decembrie 2007, 20:07)

    subiectivul [anonim]

    parlamentari care au locuinta in bucuresti au incasat ilegal bani pentru chirie.acu se dau de ceasul mortii cum sa faca sa ii returneze , dar , spre marea si imensa lor surprindere , tot ilegal este sa ii dea si inapoi , deoarece legea nu prevede o astfel de posibilitate.lafel se intampla si cu taxa auto-ar vrea dar nu pot-.oricum , socoteala lor e foarte simpla :noi luam banii , iar cand comisia europeana va sesiza CEJ , vor fi altii la guvernare care vor trebui sa isi stoarca creierii.<br/>in rest , sa auzim doar de bine
  • +3 (3 voturi)    
    Multumesc lui Dumnezeu (Joi, 6 decembrie 2007, 20:14)

    Andrei [anonim]

    ca un incapabil precum Vosganian nu a ajuns comisar european. Solutia la problema lui este simpla dar nu poate sau nu vrea sa o inteleaga.<br/><br/>Baza legala pentru rambursarea taxei frauduloase este legislatia euroapeana privind libera circulatie a bunurilor pe care legislatia rom&#226;n&#259; a &#238;nc&#259;lcat-o. Prin urmarea legea rom&#226;n&#259; &#238;n temeiul c&#259;reia a fost prelevat&#259; taxa este ilegal&#259; precum &#537;i concecin&#355;ele ei -respectiv &#238;ncasarea taxei. Rezultat: taxa trebuie &#238;napoiata. Sunt convins c&#259; expunerea de mai sus putea fi &#238;n&#355;eleas&#259; &#537;i de domnul ministru.
  • 0 (0 voturi)    
    Multumesc lui Dumnezeu (Joi, 6 decembrie 2007, 20:15)

    Andrei [anonim]

    ca un incapabil precum Vosganian nu a ajuns comisar european. Solutia la problema lui este simpla dar nu poate sau nu vrea sa o inteleaga.<br/><br/>Baza legala pentru rambursarea taxei frauduloase este legislatia euroapeana privind libera circulatie a bunurilor pe care legislatia rom&#226;n&#259; a &#238;nc&#259;lcat-o. Prin urmarea legea rom&#226;n&#259; &#238;n temeiul c&#259;reia a fost prelevat&#259; taxa este ilegal&#259; precum &#537;i concecin&#355;ele ei -respectiv &#238;ncasarea taxei. Rezultat: taxa trebuie &#238;napoiata. Sunt convins c&#259; expunerea de mai sus putea fi &#238;n&#355;eleas&#259; &#537;i de domnul ministru.
  • +1 (1 vot)    
    Huaaaaaaaaaaa (Joi, 6 decembrie 2007, 20:43)

    John [anonim]

    Ce draq de taxa de mediu mai jepcare cand eu iau masina noua,bag TVA si alte taxe la greu si tu vii sa-mi mai iei 12 mil cu taxa asta. De abia astept alegerile sa votez si eu cum trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa (Joi, 6 decembrie 2007, 22:16)

    LUCIAN [anonim]

    Poate ca e si unii interesati,ca doar odata cu incasarea taxei se reduce efectul poluarii asupra mediului,nu????deci,cu ceva bani oferiti de statul nostru bun si iubit lui Doamne -Doamne,efectul poluarii si al incalzirii globale va evita spatiul carpato-danubiano-pontic,si deci vom fi protejati,nu???sau se roaga calugarii???le da si nea Gigi,de-un pomelnic,de ceva....<br/>Cum putem reduce efectul poluarii incasand niste sepci de bani pe fiecare masina importata????Daca nu o inmatriculezi in Romania????daca circuli cu alte numere nu polueaza????Noi suntem mai prosti????E la fel cu idiotenia de pina mai odinioara,cind nu puteai inmatricula o masina mai veche de 8 ani.Si s-au inmatriculat o gramada pe ONG-uri,fundatii,persoane straine,biserici,etc, ,si tot aici au circulat!!!!!!PENTRU CE NE-AM INTEGRAT?????Mai plateste vreun european asemenea taxe???
    • 0 (0 voturi)    
      taxa (Vineri, 7 decembrie 2007, 10:00)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui LUCIAN

      Da , de cateva zile s-a aprobat si in Franta introducerea acestei taxe gen&quot;bonus-malus&quot; , adica daca cumperi o masina clasa &quot;mamaruta&quot; (Peugeot 1007, Renault Twingo...) statul iti da intre 200-1000 de euro insa daca cumperi un Megane II platesti cand o inmatriculezi 1000 de euro . Taxa merge pana la 2600 de euro pentru inmatriculatrea unui 4x4. Mi se pare tot o idiotenie . Nu conteaza ca are filtru de particule , ca este euro5 doar faptul ca este o clasa mai maricica te face sa platesti. Drept dovada mai sunt dementi si prin alte locuri!
  • +1 (1 vot)    
    :(( (Joi, 6 decembrie 2007, 22:19)

    gotii [anonim]

    ce ziceti de un mic terorism politic?astia de la noi merita...legi proaste, un deget lipsa.doua legi impotriva firii, o mana taiata, trei legi tampite si o firma pe numele nevestei sale care profita de situatie, ca tariceanu, doua maini si o ureche.s-ar mai linisti astia asa
  • +1 (1 vot)    
    occidentali fraieri (Joi, 6 decembrie 2007, 22:25)

    Nicky [anonim]

    Stau eu si ma intreb: oare de ce nu vin nemtii, francezi, austriecii sa isi ia masine nepoluante second hand din romania si prefera harbirile lor ?<br/>Ca daca taxa e o taxa de mediu (oare o fi taxa de protejare a medului de afaceri cu autoturisme?) si o masina cumparat din Germania e taxata cu cateva mii de euro si una cumparat de la Dorohoi, care si el e in UE, la fel ca si Munchenul (fie vorba intre noi si asta e o aberatie!) nu e taxat deloc, rezulta clar ca masina romaneasca nu e poluanta, si cine o cumpara nu polueaza mediul (altfel, ar fi trebui taxat, doar e taxa de mediu!), iar masina nemteasca e!
  • +2 (2 voturi)    
    sentinta de anulare a taxei (Joi, 6 decembrie 2007, 22:40)

    radu [anonim]

    intr-adevar exista o sentinta pronuntata de tribunalul arad prin care s-a anulat taxa de prima inmatriculare. Revin cu mai multe amanunte la ce a zis cosmin:<br/><br/>este vorba de dosarul nr.3663/108/2007, sentinta civila nr.2563 din 7 noiembrie 2007 , al carei dispozitiv suna asa:<br/><br/>Admite ac&#355;iunea reclamantei SC M&#259;gura Impex SRL cu sediul &#238;n Arad str. Junilor nr. 4 jud. Arad, formulat&#259; &#238;mpotriva p&#226;r&#226;tei Administra&#355;ia Finan&#355;elor Publice a Municipiului Arad cu sediul &#238;n Arad, Bd. Revolu&#355;iei nr. 77 &#351;i anuleaz&#259; actele administrativ fiscale nr. 11694p/ad/17 august 2007 &#351;i nr. 12276p/ad/3 septembrie 2007 ale p&#226;r&#226;tei &#351;i oblig&#259; p&#226;r&#226;ta s&#259; dispun&#259; restituirea sumei de 6287 lei reprezent&#226;nd tax&#259; special&#259; pentru autoturism achitat&#259; de reclamant&#259; prin Ordinul de plat&#259; BCR nr. 57/20 iulie 2007, precum &#351;i s&#259; pl&#259;teasc&#259; reclamantei rata dob&#226;nzii legale de la data pl&#259;&#355;ii p&#226;n&#259; la restituirea efectiv&#259;.<br/>Respinge ca nesus&#355;inut&#259; cererea de suspendare a judec&#259;rii cauzei formulat&#259; de reclamant&#259;, precum &#351;i excep&#355;ia de inadmisibilitate a ac&#355;iunii invocat&#259; de p&#226;r&#226;t&#259;.<br/>Oblig&#259; p&#226;r&#226;ta la plata par&#355;ial&#259; a cheltuielilor de judecat&#259; &#238;n cuantum de 1043,60 lei.<br/>Cu drept de recurs &#238;n 15 zile de la comunicare.<br/>Pronun&#355;at&#259; &#238;n &#351;edin&#355;a public&#259; din 7 noiembrie 2007.
  • +3 (3 voturi)    
    Taxa de poluare??? (Joi, 6 decembrie 2007, 23:07)

    Tzepes Voda [anonim]

    Ma fomistilor, voi mancati omul de viu, pune dacie din 95 cu bmw din 90 sa vezi ca dacia polueaza de 3 ori mai mult. Voi nu incurajati ma nimic, decat furaciunea si bine fac unii ca inscriu masinile in Bulgaria sau pe numele unora care sunt pe afara (Es,It,De).<br/><br/>La o masina noua, care respecta TOATE normele impotriva poluarii, Euro4 la ce mai luati taxa?<br/><br/>Rovignieta pentru ce e? Daca e masina non-euro si una euro2 care e diferenta pentru sosea? ca tot rupturi de drumuri avem ma hotilor.<br/><br/>De abia astept uninominal sa va dau cu votu-n-cap.
  • +1 (1 vot)    
    Cel mai simplu.. (Joi, 6 decembrie 2007, 23:08)

    Marius [anonim]

    REVOLUTIE !!! Esec al clasei politice.. nesimtitilor.. Oare cat s-a castigat din taxele auto.. o sa suporte penalizarile pe care le va primi tara ca nu s-a conformat UE ?
  • +1 (1 vot)    
    mafiotii (Vineri, 7 decembrie 2007, 0:12)

    Petrovici [anonim]

    Dar banditul de Tariceanu Iuda e legal sa ia taxa pentru a-si creste profitul de o suta de ori. Niste banditi de drumul mare in pofida a milioane de romani mentinuti sclavi cu salarii de mizerie.
  • 0 (0 voturi)    
    ceva normal k pranzu (Vineri, 7 decembrie 2007, 2:43)

    caramida [anonim]

    daca durea lacomia si prostia,politcieni nostri nu se mai nasteau.maaaaa nu mai mulgetzi atat ma criminali ,,legali ce suntetzi k romania e distrusa de voi o bagatzi in cacat si mai mult decat e
  • 0 (0 voturi)    
    plescarii lui Tari (Vineri, 7 decembrie 2007, 3:53)

    jojo [anonim]

    niste nenorociti incompetenti si nesimtiti<br/>la noi injudet nu e nici unul mai de doamne ajuta,da&#39;&quot;gaze&quot; au cat cuprinde...<br/>nu fac nimic altceva decat trafic de infl si ciupeli.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu mai inteleg nimic (Vineri, 7 decembrie 2007, 8:27)

    Catelu [anonim]

    Vosganian e unul din beneficiarii acestui smen. Ce logica are sa fie intrebat el despre oportunitatea mentinerii lui?!<br/><br/>Si iar nu inteleg cum naiba toata lumea se plange iar cand sunt alegeri prezenta e 25%?!
  • +2 (2 voturi)    
    Sa citeasca bou' de Varujan (Vineri, 7 decembrie 2007, 8:59)

    bobo [anonim]

    &quot;Admite ac&#355;iunea reclamantei SC M&#259;gura Impex SRL cu sediul &#238;n Arad str. Junilor nr. 4 jud. Arad, formulat&#259; &#238;mpotriva p&#226;r&#226;tei Administra&#355;ia Finan&#355;elor Publice a Municipiului Arad cu sediul &#238;n Arad, Bd. Revolu&#355;iei nr. 77 &#351;i anuleaz&#259; actele administrativ fiscale nr. 11694p/ad/17 august 2007 &#351;i nr. 12276p/ad/3 septembrie 2007 ale p&#226;r&#226;tei &#351;i oblig&#259; p&#226;r&#226;ta s&#259; dispun&#259; restituirea sumei de 6287 lei reprezent&#226;nd tax&#259; special&#259; pentru autoturism achitat&#259; de reclamant&#259; prin Ordinul de plat&#259; BCR nr. 57/20 iulie 2007, precum &#351;i s&#259; pl&#259;teasc&#259; reclamantei rata dob&#226;nzii legale de la data pl&#259;&#355;ii p&#226;n&#259; la restituirea efectiv&#259;.<br/>Respinge ca nesus&#355;inut&#259; cererea de suspendare a judec&#259;rii cauzei formulat&#259; de reclamant&#259;, precum &#351;i excep&#355;ia de inadmisibilitate a ac&#355;iunii invocat&#259; de p&#226;r&#226;t&#259;.<br/>Oblig&#259; p&#226;r&#226;ta la plata par&#355;ial&#259; a cheltuielilor de judecat&#259; &#238;n cuantum de 1043,60 lei.<br/>Cu drept de recurs &#238;n 15 zile de la comunicare.<br/>Pronun&#355;at&#259; &#238;n &#351;edin&#355;a public&#259; din 7 noiembrie 2007.
  • 0 (0 voturi)    
    gunoie ordinare (Vineri, 7 decembrie 2007, 9:33)

    adrian [anonim]

    gunoaie ordinare...
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa de prima inmatriculare si in Franta (Vineri, 7 decembrie 2007, 10:01)

    Daniel [anonim]

    Da , de cateva zile s-a aprobat si in Franta introducerea acestei taxe gen&quot;bonus-malus&quot; , adica daca cumperi o masina clasa &quot;mamaruta&quot; (Peugeot 1007, Renault Twingo...) statul iti da intre 200-1000 de euro insa daca cumperi un Megane II platesti cand o inmatriculezi 1000 de euro . Taxa merge pana la 2600 de euro pentru inmatriculatrea unui 4x4. Mi se pare tot o idiotenie . Nu conteaza ca are filtru de particule , ca este euro5 doar faptul ca este o clasa mai maricica te face sa platesti. Drept dovada mai sunt dementi si prin alte locuri!
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa auto (Vineri, 7 decembrie 2007, 10:35)

    Gabi [anonim]

    Problema e asa :<br/><br/>Noi astia, fraierii care am platit taxa pli, trebuie sa dam jegurile astea in judecata si sa le cerem banii inapoi.<br/><br/>Dar eu as propune chestia urmatoare:<br/><br/>Sa-i dam in judecata direct pe ei, ca persoane fizice si sa le cerem sa platesca ei<br/><br/>Nu va place ideea ? sa scoata ~400 mil Euro ei din buzunarul lor... ?? <br/><br/><br/><br/>Haideti sa ne organziam intr-o asociatie ceva si sa-i dam in judecata.
  • 0 (0 voturi)    
    mama lor (Vineri, 7 decembrie 2007, 10:54)

    gabi [anonim]

    salutare, stiti ce nu inteleg eu? suntem atatia care consideram ca taxa e o aberatie si o prostie, dar nu facem nimic, m-am sautrat sa astept ca idiotii de la guvernare sa lase tot pana in ultimul moment si sa traga de timp ca asa vor ei, parerea mea e ca ar trebui sa le aratam cam care e parerea noastra despre taxa lor imputita si ilegala, sa organizam niste proteste, sa iesim un pic in strada ca poate atunci se vor gandi de 2 ori inainte sa incerce sa ne fraiereasca cu tot felul de motive care nici dracu nu stie de unde le scot. Eu sincer cred ca daca le aratam ca suntem nemultumititi se vor gandi de doua ori inainte sa mai incerce sa ne fraiereasca, daca stam ca boii si nu facem nimic ne iau astia de fraieri asa cum au facut-o de multi ani
  • 0 (0 voturi)    
    ilegalitate? (Vineri, 7 decembrie 2007, 11:14)

    jana [anonim]

    Oare ce putem considera ilegal faptul ca parlamentarii nostri primesc 3500ron pentru chirii si ei au apartamente in Bucuresti,sau noi care ne cumparam masini euro 4 si 5 ca sa nu poluam?Ca si fapt divers in Oradea sunt sute poate mii de masini non euro care polueaza pana la saturatie si noi platim taxe de sute de euro dar pe cei care o fac nu se taxeaza nimic,dar cosurile de fum de la uzine si fabrici de alea nu se vb nimic?<br/>Ne mor copii in spitale din lipsa de medicamente,in case de frig,astea sunt probleme,macar de-am sti ca banii nostri se duc la ajutorul miilor de suflete bolnave.<br/>Rusine statului roman ca ne fura in halul acesta si pentru faptul ca ne cere taxa de drum dar daca dai intr-o groapa in Oradea iti rupi toate telescoapele si nu mai vb de alte probleme.<br/>TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE FURA TOTI BANIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    returnare (Vineri, 7 decembrie 2007, 12:20)

    Radu [anonim]

    Intre a avea temei legal si a fi ilegala este o diferenta uriasa.<br/>Returnarea ei nu are temei legal, insa nu ar si potential de ilegalitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca nu aveti baza legala faceti-va!!! (Vineri, 7 decembrie 2007, 12:33)

    Alex [anonim]

    Cum s-au dat atatea OUG-uri, cred ca se mai poate una....
  • 0 (0 voturi)    
    oare cat vom mai rezista (Vineri, 7 decembrie 2007, 12:59)

    rakmmy [anonim]

    sa suportam aceste, sa le numim persoane, care sunt la guvernare, si care inventeaza toate scuzele posibile numai sa-si &quot;justifice&quot; hotiile si incapacitatea? Oare cat va mai dura pana cand justitia se va autosesiza si va lua masuri? In ceea ce priveste aceasta taxa aberanta si pe care UE continua sa o respinga, eu cred ca o solutie ar fi: toti cei care se considera nedreptatiti si care au platit-o, sa se organizeze intr-o asociatie, si cu ajutorul unei case de avocaturi private sa dea in judecata guvernul Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    oare cat vom mai rezista (Vineri, 7 decembrie 2007, 12:59)

    rakmmy [anonim]

    sa suportam aceste, sa le numim persoane, care sunt la guvernare, si care inventeaza toate scuzele posibile numai sa-si &quot;justifice&quot; hotiile si incapacitatea? Oare cat va mai dura pana cand justitia se va autosesiza si va lua masuri? In ceea ce priveste aceasta taxa aberanta si pe care UE continua sa o respinga, eu cred ca o solutie ar fi: toti cei care se considera nedreptatiti si care au platit-o, sa se organizeze intr-o asociatie, si cu ajutorul unei case de avocaturi private sa dea in judecata guvernul Romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    vrajeala (Vineri, 7 decembrie 2007, 13:48)

    uck [anonim]

    ce uita vosganian sa spuna este ca nu exista deocamdata baza legala. ea o sa apara odata cu condamnarea Romaniei la Curtea de Justitie Europeana. si atunci o sa fie obligati sa dea toti banii inapoi, fara procese individuale.
  • 0 (0 voturi)    
    mitocanii nostri cei de pe urma (Vineri, 7 decembrie 2007, 15:54)

    un roman [anonim]

    Prin definitie, politicienii din Romania sunt in 90% din situatii incompetenti. Dar, e oare firesc sa ne reprezinte? Probabil ca da atit timp cit suntem la rindul nostru indiferenti. Ca si ministru al finantelor (prea pretentioasa denumirea pentru domnul V - nu merita efortul sa-i scriu numele -) acest domn si nu numai respira datorita taxelor pe care le platim. Firesc ar fi sa tina la poporul lui, sa fie solidar cu cei care l-au ales. Dar, cine la ales / numit? Adevarul este ca nimeni. Si spunind asta, traiesc cu impresia ca acolo e NIMENI. Nimeni in parlament, nimeni la presedintie. Va place ministru de externe, dar de justitie? Dar, presedintele? Le-as spune ca nu ne reprezinta, dar nu-i intereseaza pentru ca nu ne intereseaza. Mitocania este cuvintul de ordine. Nu e nici o problema daca nu vor returna banii inapoi, istoria ii va pune la locul lor pe acesti autori de nimic. Ei nu inteleg ca a fi in aceste structuri e un privilegiu. Daca veti citi vreodata ce se scrie despre voi, puneti-va o singura intrebare. De ce treceti prin viata?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu sunt ministru dar am un IQ mediu. (Vineri, 7 decembrie 2007, 17:17)

    Alex [anonim]

    Oricine poate sa isi dea seama ca in cele din urma guvernul va returna banii aceia... Declaratiile lui Tariceanu si Vozganian sunt doar in ideea intarzierii momentului, nu au cum sa fie atat de slabi de intelegere incat sa nu vada ce s-a intamplat in alte tari care au mai fost implicate in chestiunea aceasta. ...cum ar veni, daca sunt destepti inseamna ca ne mint ...caci asta e singurul lucru pe care il stiu face bine.
  • 0 (0 voturi)    
    alt tampit (Vineri, 7 decembrie 2007, 18:04)

    ilegalul [anonim]

    ilegal esti tu Vosganiene !<br/><br/>dar lasa ca te putem sa platesti mama ta de jeg.<br/><br/>TU O SA PLATESTI DOBANDA LA ACEI BANI.<br/><br/>de la tine.
  • 0 (0 voturi)    
    Armeanul (Vineri, 7 decembrie 2007, 21:42)

    Liv [anonim]

    tot armean ramane. Cu tot respectul pe care l-am avut pe vremuri pentru dansul, azi imi dau seama ca &quot;naravul din fire nu-si are lecuire&quot;. Odata pusa mana pe bani, nu-i mai poti scoate din mana armeanului.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa lui mos gerila (Marţi, 11 decembrie 2007, 14:58)

    maximus [anonim]

    Fratilor nu sa gandit nimeni sa faca o asociatie unde sa putem sa ne inscriem sa fim mai multi sa-i dam in judecata pe nenorocitii astia care fura de la noi ca nu cred eu ca cei care cumpara o masina de import este mai proasta decat un marele Logan
  • 0 (0 voturi)    
    JOS TAXA DE PRIMA INMATRICULARE!!! (Vineri, 11 ianuarie 2008, 15:18)

    clon@ [anonim]

    Aici sa gasit cineva sa mearga pana in "panzele albe" cu taxa de prima inmatriculare http://www.masini.ro/forum/content/Masini-ro/17936/Proces-cu-Statul-Roman-Taxa-de-inmatriculare-solicit-avocat/ .Si cine mai doreste se poate alia cu respectivul impotriva statului roman, fiindca este dispus sa mearaga pana la CURTEA EUROPEANA DE JUSTITIE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    taxa auto (Duminică, 17 octombrie 2010, 1:01)

    Andrei fbi [anonim]

    parerea mea este ca , din moment ce un singur om a castigat acest proces este doara o chestiune de timp pana ce asa zisi
    "alesi ai poporului " sa gaseasca o noua ordonanta de urgenta si bietu om sa dea banii inapoi , in caz contrar toti cei care itenteaza aceste procese ar trebui sa castige sigur