Cum poti invinge statul la tribunal

Taxa auto, declarata ilegala de o instanta din Arad

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 10 decembrie 2007, 17:58 Economie | Consumator


Un aradean a caştigat procesul cu statul roman in privinta taxei de prima inmatriculare, magistratii decizand ca aceasta este ilegala.

Judecatorii Tribunalului Arad au considerat ca perceperea acestei taxe este ilegala, deaorece, asa cum ne-a precizat avocatul reclamantului, Cosmin Costas, "nu exista o baza legala pentru perceperea taxei".

Potrivit informatiilor, Ilie Iluna si-a cumparat in vara, din Austria, un autoturism din 2002 pentru care a platit 9.700 de euro. In tara, aradeanul a fost nevoit sa mai achite o taxa de inmatriculare de 6.200 lei noi, echivalenta la acea vreme cu aproximativ 2.000 de euro.

Iluna a platit taxa ca sa poata inmatricula autoturismul, dar a contesat-o in instanta, deoarece, a precizat Costas, "clientul meu stia ca taxa a fost declarata ilegala in cateva tari de pe continent si ea este contrara Dreptului comunitar".

Avocatul Cosmin Costas a precizat ca s-a adresat instantei de Contencios Administrativ care "ne-a dat dreptate, magistratii decizand ca exista o discriminare intre autoturismele second-hand cumparate din alte state ale Uniunii Europene si masinile la mana a doua achizitionate in Romania".

Magistratii aradeni au luat o "hotarare la indemana", a precizat Costas, deoarece masinile second-hand din import erau discriminate pentru simplul fapt ca veneau din alte state.

Cosmin Costas a mentionat ca hotararea luata in cazul Iluna este "un semnal foarte important" care "arata , in primul rand, ca Dreptul comunitar trebuie respectat".

In al doilea rand, crede avocatul, oamenii vad ca pot sa-si recupereze banii dati pe taxa auto, dand in judecata statul pentru a-si primi banii.

Avocatul crede, in sfarsit, ca statul va pierde si alte procese pe aceeasi tema si ca va fi nevoit sa respecte hotararea Curtii europene de Justitie care urmeaza sa fie sesizata de Comisia Europeana in doua luni.

"Statul va fi nevoit atunci sa returneze toti banii incasati de la 1 ianuarie 2007, deoarece hotararea Curtii europene se aplica din momentul aderarii Romaniei la UE", a precizat Costas.

Administratia financiara din Arad a anuntat ca va face recurs, insa Cosmin Costas s-a declarat convins ca va castiga procesul la Curtea de Apel din Timisoara.

















5346 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Luni, 10 decembrie 2007, 18:28)

    djidji [anonim]

    Ar trebui toti sa ia legatura cu avocatul ala sa ii reprezinte :)) Si sa dea in judecata statu`. Tariceneee!!! Ai grijaaa!! :)))
    • 0 (0 voturi)    
      tu sa ai grija - ca el are ! (Luni, 10 decembrie 2007, 18:39)

      calin [anonim] i-a raspuns lui djidji

      sa aiba grija la ce ? ca tot din banii tai plateste ... mai bine ai grija tu ! :)
      • 0 (0 voturi)    
        touche! (Marţi, 11 decembrie 2007, 0:34)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui calin

        asa e
    • 0 (0 voturi)    
      Class Action (Luni, 10 decembrie 2007, 18:41)

      George [anonim] i-a raspuns lui djidji

      Se pare ca romanii nu au auzit inca de class action. Asta e un concept folosit in SUA in care un proces ca acesta este transformat intr-un proces care sa-i reprezinte pe toti in aceeasi situatie. In caz de castig, despagubirile sunt individuale pentru toti care sunt in situatia respectiva, indiferent daca au fost parte in proces sau nu...
  • +1 (1 vot)    
    Taxa, draga de ea (Luni, 10 decembrie 2007, 18:34)

    CapraVecinului [utilizator]

    Analizati sintactic si morfologic urmatoarele fraze:<br/>1) Un roman a castigat un proces impotriva statului roman si ca atare va primi despagubiri de la statul roman<br/>2) Tariceanu vinde masini, profiturile lunare i-au crescut de la 200000 euro la 1200000 euro.<br/>___<br/> Orice asemanare cu fapte si persoane reale este pur intimplatoare .
    • 0 (0 voturi)    
      curtea de apel timisoara (Luni, 10 decembrie 2007, 18:49)

      andy [anonim] i-a raspuns lui CapraVecinului

      omul a castigat o lupta, nu insa si razboiul. daca se judeca recursul la curtea de apel din Timisoara, atunci e clar...
      • 0 (0 voturi)    
        Andy, asta nu schimba (Luni, 10 decembrie 2007, 19:54)

        CapraVecinului [utilizator] i-a raspuns lui andy

        reusita afacerii primministrului. Oare de ce nici o televiziune nu analizeaza afacerea de succes a lui Tariceanu? Ar trebui sa avem o emisiune:afaceri de succes ale politicienilor....ar putea sa-i zica Reteta succesului
  • +1 (1 vot)    
    Exista si romani constienti (Luni, 10 decembrie 2007, 18:42)

    Gigel Duru [utilizator]

    De mai mult ori am scris pe forum ca asta este solutia: contestarea in instanta a taxei. Am aratat atunci si ce ar trebui invocat in instanta si spuneam ferm ca o astfel de actiune ar fi incununata de succes. <br/>Ma bucursa constat ca romanii incep sa depaseasca stadiul de vaietari si trec la fapte. Incetul cu incetul, guvernantii vor intelege ca nu au de-a face cu &quot;mase&quot; ci cu oameni cat se poate de reali, cu drepturi consacrate de constitutie.
    • 0 (0 voturi)    
      suntem in romania! (Luni, 10 decembrie 2007, 20:32)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Gigel Duru

      prietene e cale lunga.curtea de apel si apoi recursul in interesul legii.traim intr-o tara de tot kakatul!.aici nu-i america!
      • 0 (0 voturi)    
        drepturile ni le castigam (Marţi, 11 decembrie 2007, 12:43)

        anna [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Da dar americanii cat s-au luptat pentru drepturile lor? Crezi ca daca noi nu ne cerem drepturile o sa vina cineva sa aiba grija de noi? Il alegem pe ala ca nu e corupt nu ai cum schimba mentalitatea politicienilor numai prin fapte de genul asta .Daca ar fi mai multe cazuri de genul asta sigur s-ar schimba ceva in tara asta
  • 0 (0 voturi)    
    hehehe (Luni, 10 decembrie 2007, 19:09)

    nick [anonim]

    vreau si eu numarul avocatului aluia :D :D <br/>am de platit taxa 3300 euro. prefer sa dau jumate la avocati decat toata suma jegosilor de la stat.
    • +1 (1 vot)    
      pentru nick - si eu ma judec pentru taxa (Marţi, 11 decembrie 2007, 3:49)

      marin [anonim] i-a raspuns lui nick

      Vreau sa iti spun ca mai sunt si altii care au dat statul in judecata pentru taxa auto. <br/>Eu sunt unul dintre ei. Am primul termen in ianuarie. Eram cam indoit de reusita, un prieten care si-a luat o masina din Germania si a platit taxa i-a dat in judecata imediat dupa ce a achitat-o, acum o luna si ceva, si m-a convins si pe mine saptamana trecuta, dar, cum, spuneam, pe undeva ma gandeam ca am dat banii degeaba si la avocat.<br/>Dar acum ma bucur ca am facut asta, procesul meu se bazeaza pe aceleasi chestii scrise si de avocatul din Arad, daca vrei, iti dau avocatul meu, e in Bucuresti. <br/>Sper sa nu imi taie comentariul sa zica ca e reclama, poti merge la orice avocat vrei, eu ziceam doar sa ajut si cu cat suntem mai multi care ne luptam pentru drepturile noastre, uite aici link pentru cine vrea sa dea in judecata statul: www.avocatexpert.ro <br/>poate se potolesc astia odata sa ne mai incalce cu taxe aberante ca mie unul mi-a iesit pe urechi chestia cu Uniunea. <br/>Poate doar aia de afara sa ne mai scape de corvoadele la care guvernul ne-a inhamat de cand, cica, am intrat in randul lumii.<br/>Bafta maxima si sa ne luam banii inapoi!
      • +1 (1 vot)    
        Am platiti taxa. Vreau si eu sa-i dau in judecata (Marţi, 11 decembrie 2007, 11:02)

        Gabi [anonim] i-a raspuns lui marin

        Frate zi-mi ce avocat ai, ca vreau sa ma reprezinte si pe mine.<br/><br/>Am luat acu ceva timp in urma o masina noua, Euro4. <br/><br/>Am platiti prostilor astora ~1000E.<br/><br/>PROBLEMA MEA E CA VREAU SA PLATESCA TARICEANU&amp;CO, nu amaratii astia care nu au nici dupa ce bea apa...
        • 0 (0 voturi)    
          taxa (Luni, 17 decembrie 2007, 18:46)

          florin [anonim] i-a raspuns lui Gabi

          Am si eu aceeasi problema , vrea sa recuperez si e taxa! vreau si eu un avocat specializat pe treaba asta! Anunta ma si pe mine daca stii ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru nick - si eu ma judec pentru taxa (Marţi, 11 decembrie 2007, 3:49)

      marin [anonim] i-a raspuns lui nick

      Vreau sa iti spun ca mai sunt si altii care au dat statul in judecata pentru taxa auto. <br/>Eu sunt unul dintre ei. Am primul termen in ianuarie. Eram cam indoit de reusita, un prieten care si-a luat o masina din Germania si a platit taxa i-a dat in judecata imediat dupa ce a achitat-o, acum o luna si ceva, si m-a convins si pe mine saptamana trecuta, dar, cum, spuneam, pe undeva ma gandeam ca am dat banii degeaba si la avocat.<br/>Dar acum ma bucur ca am facut asta, procesul meu se bazeaza pe aceleasi chestii scrise si de avocatul din Arad, daca vrei, iti dau avocatul meu, e in Bucuresti. <br/>Sper sa nu imi taie comentariul sa zica ca e reclama, poti merge la orice avocat vrei, eu ziceam doar sa ajut si cu cat suntem mai multi care ne luptam pentru drepturile noastre, uite aici link pentru cine vrea sa dea in judecata statul: www.avocatexpert.ro <br/>poate se potolesc astia odata sa ne mai incalce cu taxe aberante ca mie unul mi-a iesit pe urechi chestia cu Uniunea. <br/>Poate doar aia de afara sa ne mai scape de corvoadele la care guvernul ne-a inhamat de cand, cica, am intrat in randul lumii.<br/>Bafta maxima si sa ne luam banii inapoi!
  • 0 (0 voturi)    
    despagupiri + avocati (Luni, 10 decembrie 2007, 19:49)

    das [anonim]

    daca dai in judecata si pierd pe langa ca iti dau taxa, sunt obligati sa iti plateasca si avocatul...
  • +1 (1 vot)    
    Taxa de prima inmatriculare! (Luni, 10 decembrie 2007, 20:08)

    cristi [anonim]

    Taxa de prima inmatriculare a fost ILEGALA de la bun inceput. Daca acel cetatean din Arad a avut castig de cauza atunci deczia judectorului trebuie sa se aplice pentru toti cei care au platit aceasta taxa, fiindca aceasta decizie nu depinde de culoarea parului, ochii sau sexul celui care a platit aceasta taxa. In maxim 6 luni aceasta taxa o sa fie de domeniul trecutului(la fel ca si acualul guvern), un capitol de RUSINE, IGNORANTA, INDIFERENTA . Cred ca deja cei de la guvern se gandesc ce denumire sa-i dea, fiindca vin sarbatorile si lumea mai cumpara o masina si uite asa cresc profiturile la anumite firme. Taricene: oricum ai vrea sa o denumesti tot este ilegala. De la bun inceput aceaste Taxa de prima inmatriculare a fost Taxa de protejare a mediului (de afaceri a anumitori importatori de autovehicule). Cei din guvern ar trebui sa faca acum in preajma sarbatorilor un cadou romanilor si sa-si dea DEMISIA. Sunteti PeNaLi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      beneficiile taxei de prima inmatriculare (Marţi, 11 decembrie 2007, 12:18)

      mago [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Nu stiu cat s-a incasat din aceasta taxa, oricum a intrat in gaura neagra a bugetului sau, in buna parte, in buzunarele constructorilor de drumuri si borduri. Dar de beneficiul cel mai mare, desi indirect, s-au bucurat: producatorul autohton Dacia/Renault si importatorii de masini noi (printre altii si importatorul Citroen). Asta prin descurajarea cumpararii de masini second hand din vestul UE care, in treacat fie spus, multe din ele pot fi mai putin poluante decat un Logan. Daca aveati cumva impresia ca celor care au impus taxa si o apara cu imbecila strasnicie le pasa cat de cat de poluare !<br/>Chiar daca ar fi sa se returneze banii celor care au platit taxa, beneficiile respective au intrat deja in buzunarele celor interesati timp de cateva luni bune. Iar pentru returnarea banilor vor fi scosi bani de la buget - adica din buzunarele noastre, ale tuturor. Halal afaceri dambovitene, hotie la lumina zilei !
  • 0 (0 voturi)    
    dpa ce ma imbogatesc... (Luni, 10 decembrie 2007, 20:29)

    Tariceanu&amp;Co. [anonim]

    ....mi se rupe de voturile voastre!!!
    • 0 (0 voturi)    
      esti sigur? (Marţi, 11 decembrie 2007, 13:24)

      Catelu [anonim] i-a raspuns lui Tariceanu&Co.

      Asta poate daca ai norocul sa ajungi intr-o celula de lux din rromania. Daca insa avem noi norocul sa iti executi pedeapsa intr-un stat civilizat, ai pus-o!
  • +1 (1 vot)    
    Nu mai cumparati Citroen-uri (Luni, 10 decembrie 2007, 21:54)

    arabu [anonim]

    Sunt destule masini bune, nu mai umflati portofelul nesimtitului asta. Ma gandesc si eu sa dau in judecata statul daca ma obliga sa platesc taxa asta. <br/><br/>Spune-ti parerea comisarului Laszlo Kovacs : Laszlo.Kovacs@ec.europa.eu. Sa nu ne lasam calcati in picioare...
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa auto atentat la libera circulatie (Luni, 10 decembrie 2007, 22:23)

    Nicolae [anonim]

    1) Limiteaza libera circulatie a marfurilor-se stie.<br/>2) Limiteaza libertatea de miscare in special apensionarilor si profesorilor.(Daca nu pot sa-si cumpere o masina sigura si cu un consum mic nu se pot deplasa ).<br/>3) Pe drumurile Romaniei sunt cel putin 2 milioane de automobile cu mari probleme : O Dacie din 2004 produsa fara un sistem de calitate este mai putin sigura decat ex: un Opel Kadet din 1980 si are un consum cu cel putin 30% mai mare ,la aceiasi putere (bineinteles cu verificarea tehnica germana TUV ).<br/>4) Programul &#8220;Rabla &#8220; ar inoi parcul auto in : peste 100 de ani ??? &#61514;&#8221;. Acesta consuma insa fondul de mediu pentru a subventiona &#8220;APIA&#8221;-Presedinte de onoare Tariceanu (Citroen),si care s-ar putea folosi pentru impaduriri .<br/>5) Romanii inscriu deja masinile in Franta Germania Italia ,Bulgaria unde platesc taxele si impozitele cu mult mai mari decat cele incasate de statul roman pentru importurile second hand .<br/>6) Anularea taxei pe langa faptul ca in 3 ani de zile ar curata lejer un milion de masini vechi ar reduce poluarea cu 1 milion de masini*consumul mediu anual *30%,ar permite fiecaruia dupa puterea de cumparare sa se deplaseze cu o masina sigura si ar aduce mult mai multi bani la buget din taxe si impozite Desi e logic nu se face de ce ?
    • 0 (0 voturi)    
      mai, nicolae (Marţi, 11 decembrie 2007, 11:27)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Eu am o solenza din 2004. Pai, acum imi spui ca a fost produsa fara sistem de calitate? Si eu, ce fac acum? Ia zi, ai cumva de vanzare vreun Opel?<br/><br/>(glumesc, fac haz de necaz)
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa auto (Luni, 10 decembrie 2007, 23:43)

    munteanu horatiu [anonim]

    Taricene ai mare grija...ai sa dispari din politica asa cum a facut si Ciorbea...cu tot cu PNL,ca noi astia pe care ne fraieresti cu taxa suntem multi..si te uram...
  • 0 (0 voturi)    
    citroneriada (Marţi, 11 decembrie 2007, 0:14)

    Picasso [anonim]

    Este clar ca acest ministru &quot;nepereche&quot; compozitor de taxe si &quot;dari&quot; , a prins gustul , si nu precupeteste nici un efort in vanzarili citronene din actuala legislatura . Vrea sa-si asigure un parc cat mai mare de ciitroene , pentru a putea sa ne dovedeasca inca o data iscusinta si priceperea sa in intretinerea si repararea acestora de aceasta data ,tot pe banii nostrii bine-nteles , in perioada si dupa perioada cu garantie ... Deci &quot;oraseanul&quot; o sa rescrie partitura codului fiscal , si chiar daca va fi lasat la vatra , are asigurat un loc in calea banilor ... nostrii !!! Haiducie estem ...
  • +1 (1 vot)    
    BRAVOOOOOOO (Marţi, 11 decembrie 2007, 4:25)

    virgil [anonim]

    Bravo aradeanului! Asa trebuie sa facem, toti! Dati-i in jdecta pe porcii de la finante! si dupa aia dat in judecata intreg gurvernul, sa plateasca ei banii de taxa, ptr ca altfel tot din banii nostrii scot banii de despagubiri!<br/><br/>Rusine asa-zisilor liberali! Brusc le pasa de mediul? Eu am impresia, dupa inversunarea cu care tin de taxa ca incearca sa protejeze anumite interese si in plus e o sursa de a aduce bani la buget din care plateasca marirea pensiilor. :)
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare (Marţi, 11 decembrie 2007, 12:52)

      anna [anonim] i-a raspuns lui virgil

      Oare exista posibilitatea sa-l dai in judecata pe Tariceanu pentru protejarea de interese in cazul asta ? Nu stiu intreb ca daca ar exista solutia asta sunt sigura ca toti ar face-o ;de ce sa dai statul in judecata pentru ca Tariceanu isi umple buzunarul?
  • +1 (1 vot)    
    Taricene nici ni stii... (Marţi, 11 decembrie 2007, 8:35)

    Petcu [anonim]

    &quot;Taricene nici nu stii cat de mic incepi sa fii&quot;
  • +1 (1 vot)    
    taxa (Marţi, 11 decembrie 2007, 11:01)

    Pamela [anonim]

    Bravo Costas!Succes pe mai departe!
  • +1 (1 vot)    
    ma intreb... (Marţi, 11 decembrie 2007, 11:29)

    cosasu [anonim]

    Oare cat de inrosit este acum telefonul judecatorului care a dat castig de cauza (pe buna dreptate) omului din arad? Oare loazele astea din guvern stau degeaba (in aceste momente de cumpana pentru intreg castelul din carti de joc numit buget 2008) credeti voi? Sunt curios... cam cati bani s-au strans la buget pana acum din aplicarea acestei taxe? Ce va inseamna pentru economia Romaniei domnule Tariceanu daca acum statul va trebui sa dea banii inapoi + dobanda? Oare merita sa puneti in dificultate economia Romaniei numai pentru a proteja propriile afaceri? Nu suna ca si cum ti-ai fura caciula singur (pentru ca si voi traiti tot in Romania)? Se vede de la o posta ca atunci cand se deschide subiectu&#39; asta va comportati ca niste gaini fara cap (ma refer la guvernanti)... din cauza ca nu mai merge cu legea bunului plac (mama EU va mai plesneste peste mana grasuta cand incercati sa va indulciti din prajitura publica). Sunteti un pic contrariati... nu-i asa? Nu prea pricepeti ce se intampla... de ce vin astia sa va ia pe VOI la intrebari... ?
  • 0 (0 voturi)    
    Class action (Marţi, 11 decembrie 2007, 14:06)

    Arin [anonim]

    Nu imi dau seama daca este vorba de o taxa cu impact pozitiv asupra economiei. S-ar putea sa aiba. In toate tarile europene exista tot felul de masuri protectioniste care se strecoara pe langa legislatia impusa de Europa. Poate ai nostri au fost mai prosti si n-au stiut sa puna problema. Poate se gasea o cale mai subtila. Nu ma pot pronunta. Am citit in Evenimentul Zilei un articol al lui Sorin Ionita in care argumentul pentru taxa era acela ca piata o sa se inunde de masini proaste. Iar Bucurestiul oricum e prea plin de masini. Nu prea vad cum s-ar putea intampla asa. Dimpotriva cred ca prin eliminarea taxei multa lume care umbla acum cu gioarse ar avea posibilitatea de a avea masini mai bune. In momentul de fata, pur si simplu nu se pot inmatricula masinile vechi, asa ca argumentul acesta cade. din punct de vedere al protejarii producatorilor si importatorilor roamni nu ma pot pronunta pentru ca nu sunt unul dintre ei.<br/><br/>Daca pe domnul Ionita nu-l intereseaza in mod direct taxa pentru ca spune el ca nu o sa-si ia masina din Germania, pe mine ma intereseaza. Eu vreau sa-mi iau masina second-hand din Germania pentru ca e mult mai avantajos decat o masina noua din Ro. Nu intru in detalii. Si cred ca nu e corect sa fiu impiedicat sa fac asta. Vreau si eu avantajul de care se bucura ceilalti cetateni europeni, de a putea cumpara de pe o piata deschisa.<br/><br/>Mi-a placut ce a scris George mai sus despre &quot;class action&quot;. Se poate oare asa ceva in Ro? Stiu ca sunt multi baieti care aduc masini din Germania si din asta traiesc, chiar foarte bine. Poate ei ar fi interesati sa se uneasca si sa dea statul in judecata pentru o taxa, deocamdata nu prea legala. Avantajul lor si al meu, in acelasi timp.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde-i sofismul ! (Marţi, 11 decembrie 2007, 14:18)

    Clujeanul [anonim]

    Pentru cei care cred ca &quot;Taxa Tariceanu&quot; chiar e de mediu :<br/><br/>1. Masinile noi au pretul egal in Romania si Germania (sau UE).<br/>2. Pe masura ce se invechesc, in UE se ieftinesc mai mult. De regula in Romania aceeasi masina (de 3-5 ani) e cu 30-40 % mai scumpa. Cele cu vechime de 7-10 ani sint de doua ori mai scumpe in Romania, iar cele de 15 ani chiar de 3-4 ori. Daciile vechi care se vind la noi cu 1000 euro, in Germania nu pot fi vindute nici cu un euro.<br/>3. Daca nu ar exista &quot;taxa&quot; preturile s-ar egaliza rapid poate in cel mult un an. Rezultatul ar fi ca ar disparea toate rablele (masini peste 15 ani) si poluarea ar fi mai mica. <br/>4. Rezulta ca &quot;taxa Tariceanu&quot; are rol de colectare bani la buget si de protejare fabricanti si importatori masini noi si nicidecum protectie mediu.<br/>5. O adevarata taxa de mediu ar trebui sa fie un impozit anual pe masina functie de cilindree si norma de poluare (euro2, 3, 4) si o taxa pe carburant (cel care umbla mai mult plateste mai mult).
  • 0 (0 voturi)    
    Daca... (Marţi, 11 decembrie 2007, 14:25)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    guvernantii ar mai avea cat de cat bun simt si ratiune, ar trebui sa renunte imediat la taxa asta si sa dea inapoi banii oamenilor care deja au platit-o, ca sa evite sa plateasca in plus dobanzi si cheltuieli de judecata. Pentru ca e clar ca, odata precedentul creat, foarte multi vor vrea sa-si ia banii inapoi si se va ajunge la procese pierdute de stat pe banda rulanta.
  • 0 (0 voturi)    
    Mdea (Marţi, 11 decembrie 2007, 14:44)

    Kobe [anonim]

    Clujeanul :) in primul rand masinile noi nu au acelasi pret si in Ro si in Germania din cvasimotive legate de taxele statului etc. dar exceptand asta in foarte putine state europene au acelasi pret masinile.<br/><br/>oricum taxa e ilegala, din punctul meu de vedere si TVA-ul este o exagerare nesimtita. Acum e bine ca se revine la normalitate incet incet si se scot hotiile :)