Persoana a doua plural la taximetristi (de Catalin Sturza)

de Catalin Sturza     HotNews.ro
Luni, 17 decembrie 2007, 16:30 Economie | Consumator


Ma scot din sarite vanzatoarele, taximetristii, curierii si functionarii care tutuiesc. Nu pentru ca as avea cine stie ce parere extraordinara despre mine sau pentru ca as considera ca de sireturile mele nu trebuie sa se agate nici un vanzator de aprozar. Sa se agate insa numai daca si cand ii spun eu. In plus, cred ca orice vanzator sau functionar care-si desconsidera clientii nu intelege pentru ce e pus in spatele tejghelei, de ce isi ia leafa si aduce, prin urmare, un prejudiciu patronului sau institutiei care l-a angajat.

Moda zilei e sa ne tutuim. Vine din presa, din corporatii si din mediile PR-istice: orice nou-sosit intr-o redactie/firma este invitat sa-si tutuiasca sefii si colegii, „spune-mi tu, nu ma lua, te rog frumos, cu dumneavoastra”. Adica, nu e frumos sa-ti iei seful cu chestii din astea formale, e ca si cum ai sugera ca n-ar fi suficient de cool/destupat la minte ca sa accepte sa-i vorbesti la pertu.

Si ca aerul degajat pe care-l afiseaza fata de tine l-ar impiedica sa-ti zbiere in urechi si sa-ti demonstreze, cu un bogat si intimidant arsenal persuasiv, ca e, in toata puterea cuvantului, sef.

Ziaristii in probe se tutuiesc cu editorii seniori, copywriter-ii juniori se tutuiesc cu directorii de creatie, toti ii spun pe numele mic manager-ului sau redactorului-sef. O fericita caldura familiala ne cuprinde pe toti, in timp ce obstacolele dintre functii si oameni zboara in toate partile, intr-o lume a manierelor si job-urilor cu titulaturi anglo-saxone. A obiceiurilor si a modelor imprumutate dintr-o limba ce nu face distinctia intre persoana a doua singular si plural.

De aceea, pentru cineva care lucreaza intr-un astfel de mediu este firesc sa creada ca politetea nu e regula, ci exceptia. Ca e normal sa tutuiesti pe cineva si ca e un semn de bunavointa sa te adresezi unui necunoscut la a doua plural. Sa-i arati, in mod formal, ca-l respecti.

Eu sunt de parere ca politetea e primul lucru invatat acasa si ca hainele sau pozitia bipeda sunt la fel de optionale ca politetea. Insa vanzatoarele care tutuiesc nu lucreaza intr-un mediu corporatist si nu stiu, probabil, mare lucru nici despre formele pronominale din limba engleza.

Dupa cum spuneam, vanzatoarele, functionarii si taximetristii nu au, foarte probabil, nici cea mai mica idee despre motivele pentru care sunt acolo unde sunt si pentru care fac lucrurile pe care le fac. Le fac facandu-le, pentru ca asa (s-)au apucat. Nu prea stiu, altfel spus, pe ce lume traiesc. Daca-i intrebi daca ati facut cumva armata impreuna, iti vor raspunde, surprinsi-indignati: dar sunt mai in varsta decat tine... dumneata?!

Ce legatura are varsta cu a doua plural? Politetea e o conventie intre egali, un cod intre oamenii care, miscandu-se sub faldurile ei elegante, se respecta reciproc. Taximetristul care ma tutuieste nu vrea, pur si simplu, sa fie egalul meu. Nu-mi ramane decat sa ma conformez si sa-l privesc de sus.

De ce m-am apucat sa scriu acest text? M-am trezit zilele trecute cu un curier care mi-a adus, la usa, un pachet. Ii pregatisem un bacsis. Dupa vreo trei pronume incasate in plin la singular, m-am razgandit. In termeni corporatisti, cred ca a nu folosi batele de baseball in relatiile directe cu unii dintre semenii nostri nu e o regula, ci o optiune. Un semn de bunavointa.



















14049 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Eu cred ca exista o problema (Luni, 17 decembrie 2007, 17:49)

    Adrian [anonim]

    Cine a scris randurile de mai sus are o mentalitate demodata.. In fata lui Dumnezeu, a societatii, a firii, suntem cu totii egali!
    Nimic si nimeni nu te face superior celorlalti doar pentru simplul motiv ca ' eu am facultate' si taximetristul abia stie sa vorbeasca corect!

    In ziua de azi, lucrurile se misca foarte repede, si lucrurile acestea de politete formala tin mai degraba de Caragiale, nu de anul 2007!

    PS: Vezi limba engleza, unde nu exista 'dumneavoastra'...
    • 0 (0 voturi)    
      pt adrian (Marţi, 18 decembrie 2007, 10:59)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      PS: Vezi limba germana unde exista 'dumneavoastra' si scrie cu litera mare.
  • -2 (4 voturi)    
    tu! (Luni, 17 decembrie 2007, 17:49)

    zeus [anonim]

    Domnule Sturza poate ca numele iti da o senzatie interesanta sau poate ca ai nevoie de aprobarile vesele ale vecinilor pesionari... in secolul XXI cu toata globalizarea asta... acum cand banii sunt masurati in secunde... tu!!! tu inca mai crezi ca politetea si respectul sunt rezulatul vorbelor?
    • +1 (3 voturi)    
      re (Luni, 17 decembrie 2007, 18:05)

      ady [anonim] i-a raspuns lui zeus

      Ai dreptate zeus, politetea si respectul nu sunt rezultatul vorbelor, de cele mai multe ori nu mai sunt. Ii arati respect sefului cand esti in fata lui, dar il barfesti la o bere cu colegii pentru ca din punct de vedere uman e un nimic cu bani. Poate ca nu ar fi rau sa facem totusi exercitii cu 'dumneavoastra', poate ca dintr-un automatism verbal va ajunge iarasi sa se incarce de sens.
      • 0 (0 voturi)    
        Domnia sa SEFUL (Luni, 17 decembrie 2007, 18:53)

        zeus [anonim] i-a raspuns lui ady

        daca seful respectiv e un "nimic cu bani" faptul ca te adresezi cu "dumneavostra" nu schimba cu nimic parerea pe acare o ai despre el...

        Traim in epoca afectiunii in care emotiile si imaginatia au luat de mult locul cliseelor si formalismului... sentimentele nu cunosc gramatica...
  • -4 (4 voturi)    
    Oameni cu timp liber (Luni, 17 decembrie 2007, 18:00)

    marian [anonim]

    Ca sa SCRI randurile astea inseamna ca AI mult timp liber. Incearca sa SCRI ceva util.Sau poate nu ESTI capabil,dar atunci de ce mai publica articolele scrise TINE?Aceasta este dovada pura a democratiei : orice "trepadus" poate sa scrie ce vrea el.Nu are rost sa ne suparam pe TINE ; mai mult nu POTI.
    • +3 (3 voturi)    
      "scrii" (Luni, 17 decembrie 2007, 18:17)

      Alexandra [anonim] i-a raspuns lui marian

      invata tu sa SCRII intai, si apoi da sfaturi altora!
    • -1 (1 vot)    
      ce meserie ai mariane? (Luni, 17 decembrie 2007, 18:39)

      suca [anonim] i-a raspuns lui marian

      marian, esti taximetrist, sau vanzator de flori? sau "almanahele care este" de la sectorul 5?
  • +1 (3 voturi)    
    pers a doua plural (Luni, 17 decembrie 2007, 18:06)

    Dan [anonim]

    Pentru "generatia internet" folosirea pronumelor (ce or fi si alea?!?) la persoana a doua plural este ceva la fel de nefiresc ca si salutul persoanalor cu care te intalnesti la (in) lift. Trist, dar adevarat...
  • +4 (4 voturi)    
    - (Luni, 17 decembrie 2007, 18:06)

    cezar jipa [anonim]

    Suntem egali in fata lui Dumnzeu si in fata celorlalte prostii, insa, din pacate, in spiritul bastii comuniste, nu in cel al palariei romanesti. In principiu, fiecare se naste cu dreptul de a NU fi tutuit - unii renunta insa de bunavoie la el.
    Tine,desigur,de lipsa de educatie (care a fost inlocuita, in cel mai bun caz, cu cei 7 ani de acasa, nefiind de departe acelasi lucru) insa si de o lipsa de intimitate cu propria persoana.

    Referitor la identitatea formei de a doua singular si plural in limba civilizatiei anglo-saxone, ea se rezuma la identitate de forma, nu si de sens.
    Cunoscatorii vor stii la ce ma refer.
    • 0 (0 voturi)    
      Persoana a doua plural la taximetristi (de Catalin (Duminică, 10 februarie 2008, 8:20)

      Elena Merlan [anonim] i-a raspuns lui cezar jipa

      Pentru cei care nu cunosc societatea noastra intre'50-'89 ,la modul sincer si fara malitiozitate completez cu citeva aspecte reale ideea adusa in aceasta discutie.
      "Basca comunista"nu a existat in realitate ca basca a egalitatii ;ea a fost doar basca impilatorilor de neam si vinzatorilor de tara, a dictatorilor proletari, a unor dadatori din coate. A fost basca inducereii in eroare a mintilor care doresc a fi mintite si a celor saraci cu duhul.
      - Cum era sa fie egal purtatorul de basca ocupant al unui loc de pe canapeaua din spatele autoturismului proprietate de stat , condus de un sofer care ii deschidea portiera invitindu-l cu "sa traiti !" cu cel care sta in poarta sub ploaie avind un salariu de 8 ori mai mic si se pleca la vedea autoturismului zicind tot sa traiti ,injurindu-l in sinea lui deoarece primea raspuns doar cind si cind ?
      - Cu cine era egala nu servitoarea neexistind in nici o organigrama aceasta functie , ci " femeia" ?Femeie care nu primea salariu ci beneficia de avantajele date de cei care dind din coate puteau confunda buzunarul tarii cu cel personal si pentru care ea presta servicii.Pentru categoria vinzatoare voi continua .
  • -1 (1 vot)    
    !! (Luni, 17 decembrie 2007, 18:06)

    Mary [anonim]

    Eu lucrez intr-o corporatie de ceva ani, iar obisnuinta de zi cu zi ma face uneori sa folosesc numele in conversatiile cu ceilalti din jurul meu, uneori vreau sa ma corectez, insa nu sunt de acord cu apelativul "Dumneavostra " folosit in mod excesiv. Respectul nu vine neaparat daca foloseti acest pronume de politete ci vine din continutul si felul in care iti expui opinia.
    Nu ma voi considera NICIODATA ca sunt egala, profesional, cu un Domn Taximetrist sau o doamna ce vinde ziare, dar poate Ei au o cultura mult mai vasta si IQ mai mare de cat il am eu! NU TREBUIE SA JUDECI FARA SA CUNOSTI!
    Daca dna de la ziare sau taximetristul iti stie numele inseamna ca stie ceva despre tine, ceva ce tu l-ai lasat sa afle :)
  • +6 (6 voturi)    
    eu sunt de acord (Luni, 17 decembrie 2007, 18:08)

    Alexandra [anonim]

    Nu mi se pare normal ca un angajat sa iti vorbeasca la persoana a IIa singular cand intri intr-o institutie, magazin, etc. Asa cum eu vorbesc politicos cu lumea din jur si ei au aceeasi obligatie. Zilele trecute am fost la feeria si un portar/paznic, ce era domnul respectiv, a inceput sa urle dupa mine pentru ca am incercat sa ies pe o usa care era inchisa. : "Ce faci conita, unde te grabesti ca fata mare la maritat?". Daca vi se pare normal sa se adreseze asa unui client, va inselati amarnic. Chiar daca am doar 23 de ani, atata timp cat el este platit din banii mei si atata timp cat eu nu i-am vorbit nerespectuos nu are niciun drept sa se adreseze asa. Astfel de cazuri sunt frecvente. Sa nu mai vb de soferii de taxi, care sunt de o nesimtire crunta (majoritatea, nu toti!)
    • -2 (2 voturi)    
      cauta respectul! nu-l cere! (Luni, 17 decembrie 2007, 18:41)

      zeus [anonim] i-a raspuns lui Alexandra

      Probabil ca folosesti "dumneata" in familie si cand vorbesti despre un profesor ii pui toate titlurile inaintea numelui... insa viata o sa-ti ofere mult mai multe surprize si necazuri decat un simplu portar... nu pune tot la inima... trebuie sa te raportezi la societatea in care traiesti si sa incerci sa cauti respectul, sa-l oferi (asta nu inseamna sa folosesti de patru ori in propozitie "dumneavoastra") si sa incerci sa nu ceri "lumii din jur" atatea "obligatii... o sa-ti fie mai bine!
      • 0 (0 voturi)    
        n-ai inteles mare lucru (Marţi, 18 decembrie 2007, 13:32)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui zeus

        respectul se ofera in primul rand, nu se cere. e politicos, civilizat sa oferi unui necunoscut/client respectul tau (forma asta de respect), pana cand da cu bata in balta si il pierde.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Tit_for_tat
        http://en.wikipedia.org/wiki/Reciprocal_altruism

        chiar si animalele reusesc asta!
  • +3 (3 voturi)    
    Acord total cu autorul articolului (Luni, 17 decembrie 2007, 18:14)

    Adrian M [anonim]

    Si eu sunt deranjat de anumite persoane la care eu ma adresez cu pronumele de potitete si primesc in schimb "Ce vrei?!", apropo, este adevarat ca suntem toti egali insa totusi politetea este cea care ne face in primul rand superiori!
  • +1 (1 vot)    
    cogito ergo, mea culpa :-) (Luni, 17 decembrie 2007, 18:29)

    Radu [anonim]

    La pachet, pentru Zeus si Adrian

    Greu de gasit o reprezentare mai expresiva si succinta a mentalului colectiv actual decat reactia in corpore al celor doi antevorbitori - mestecam fraze pe care nu le intelegem si afirmam adevaruri imuabile, invocand puterea divina (toti suntem egali, asa ca politetiea e un moft) sau ridicam in slavi viteza si eficienta lumii moderne, care nu-si poate permite un astfel de lest in vorbire (ar sta in calea progresului). Cu riscul de a fi considerat minoritar, ma raliez opiniei d-nul Sturza - politetea este in primul rand un dar pe care ni-l facem noi insine, o afirmare a noastra ca individ. Este in acelasi timp o dovada de toleranta si empatie - ii ofer in orice moment celuilalt prezumtia de buna intentie si-i asigur un cadru formal in cadrul caruia sa poata simti bine, indiferent de circumstante si de diferente intre cei care interactioneaza. Abia apeland la politete, putem deveni egali. Lipsa de politete nu este rezultatul unei educatii formale deficitare (n-are multa scoala), ci a unor lipsuri majore din bagajul numit "7 ani de acasa". Faptul ca se intalnesc adesea la pachet nu demonstreaza atat o relatie de cauzalitate cat gradul de degradare al corpului social in ansamblu.
    • -1 (1 vot)    
      din pachet... pentru dumneavostra! (Luni, 17 decembrie 2007, 19:35)

      zeus [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Stimate domn, in urma comentariului dumneavostra deosebit de patrunzator am hotarat sa ies din mentalul colectiv si sa imi fac un dar, sa ma afirm ca individ! Imi cer deasemenea scuze fata de dumneavostra ca am pierdut din bagajul "7" tocmai acei termeni minunati care ne fac viata frumoasa si implinita (implinita ca individ!) si doresc sa va multumesc pentru grija deosebita pe care o aveti pentru ca acest corp social sa fie perfect!
      • 0 (0 voturi)    
        Ironiile pe care le "performezi" (Luni, 17 decembrie 2007, 20:43)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui zeus

        nu fac altceva decat sa confirme ca-ti lipseste baza de care vorbea Radu. Daca intelegeai mesajul in esenta lui, n-ai fi apelat acum la aceste abordari ieftine, de copil de gradinita.

        Invocarea formei de politete ca modalitate de adresare, nu inseamna demodare, cum sugeraza un snob mai jos; ea reprezinta o invitatie la civilizatie si bun simt.

        Este o prostie sa credeti ca daca limba engleza nu evidentieaza pronumele de politite, atunci si adresarea politicoasa, lipseste. Ati face bine sa cunoasteti mai intai aceasta limba, in profunzimea ei si abia dupa aceea sa va lansati in a-i imprumuta formulelele.

        In romana, germana, italiana etc formula de politete se formeaza in cu totul alti termeni si conditii decat in engleza iar in momentul in care se renunta la ea cand nu trebuie, atunci ies in evidenta carentele educationale, repectiv miocaniea. Asa se traduce in romana, germana, italiana, chiar si franceza, adresarea inadecvata. Mergeti voi in aceste tari, in Germania spre exemplu si adreati-va unui sef sau necunoscut cu DU, in loc de SIE, ca nici macar nu veti fi luat in considerare...cu prostii si prost crescutii nu vrei sa ai de-aface, firesc , nu?
        • 0 (0 voturi)    
          Respect (Joi, 17 ianuarie 2013, 7:31)

          Madalina [anonim] i-a raspuns lui vlad

          Citesc si ma minunez....daca cititi unele comentarii ve-ti vedea ca nu ati vorbit cu "pronume de politete",incercati sa fiti ceea ce nu sunteti!Respectul nu consta neaparat in te adresa cu "dumneavoastra" si asta o stim cu totii!Uneori suntem falsi atunci cand ne adresam cu aceste cuvinte care arata ca "ai cei 7 ani de acasa",dar totusi dragii mei unii se cred prea superiori fata de noi oamenii de rand....atat de superiori incat nici pe ei nu se sufera!O zi buna sa aveti!
  • -3 (3 voturi)    
    Esti demodat (Luni, 17 decembrie 2007, 18:31)

    Edi [anonim]

    Esti demodat... si ca sa te saturi ia de-aici ---- tu, tu, tu, tu, tine,tie, iti. Te-ai saturat?
  • 0 (0 voturi)    
    Unii s-au nascut in viteza ... (Luni, 17 decembrie 2007, 19:04)

    ParDon! [anonim]

    ... si se zbat sa ramana in cursa cu tot dinadinsul. Sa invinovatesti secolul vitezei pentru ca tu nu ai avut timp sa inveti sau sa folosesti formule de politete este ipocrizie curata. Imi poti spune "tu" doar daca mi-ai castigat respectul; sau daca consimt sub orice forma sa renunti la formalitati (precum angajarea intr-o discutie pe forum). Altfel, ramai cu obligatia formala (bilaterala de altfel) de a ma respecta. Iar in limba romana respectul se traduce si prin forma, nu doar prin continut. Asa ca va rog, stimate vanzatoare, taximetristi, corporatisti, transnationali sau multinationali, aratati-mi respectul pe care eu insumi vi-l opun adresandu-ma Dumneavostra!
  • 0 (0 voturi)    
    porecliti-l DOMNU !!! (Luni, 17 decembrie 2007, 19:08)

    dan bogdan [anonim]

    si daca taximetristul era o tanara doamna f frumoasa????
    si daca vanzatoarea a fi fost vreo superbucata???
    cum ai mai fi reactionat Cataline???
    i-ai fi zis ca poate vorbi cu tine la pertu???
    relatiile intre oameni devin mai reci, mai distante cand se vorbeste pe limba ta...
    nu tre neaparat sa ne apucam sa vb cu frateee sau soro, dar nu sunt de acord cu tine.
    cateodata iti doresti sa te tutuiasca cineva...
    • 0 (0 voturi)    
      da bai, cateodata (Marţi, 18 decembrie 2007, 13:35)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui dan bogdan

      tu dai niste exemple ce ne arata doar frustrarea ta sexuala si visele tale erotice cu taximetriste sexy.
  • 0 (0 voturi)    
    Politete (Luni, 17 decembrie 2007, 19:26)

    Dan [anonim]

    Dupa mine un articol ce tradeaza ceva insecuritati ale autorului. Folosirea pronumelui de politete poate fi facuta in contextul unor jigniri grosolane, iar limba engleza nu are formule de politete, totusi multi oameni o folosesc zilnic fiind foarte politicosi.

    Autorul articolului simte probabil nevoia defensiva de a i se reafirma superioritatea in fata "vanzatoarelor, taximetristilor, curierilor" prin folosirea fortata a pronumelui de politete. Un om cu adevarat valoros nu are nevoie de formalitati. In particular apreciez mai mult un "taximetrist" cu adevarat profesionist care mi se adreseaza cu "tu", decat un ziarist nesigur care-mi pretinde pe "dumneavoastra"
    • 0 (0 voturi)    
      De fapt, engleza are forma de politete (Luni, 17 decembrie 2007, 21:23)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Dan

      In engleza, you inseamna "voi" sau "dumneavoastra". Engleza foloseste deci tot timpul forma politicoasa.

      Mai exista si cuvantul "thee" care inseamna "tu" - se mai gaseste in unele din operele lui Shakespeare, de exemplu" "O weakness, thy name is woman" - unde "thy" inseamna "al tau". Thee/thy nu folosesc in uz curent de vreo doua sute de ani - ci doar forma politicoasa.
      • 0 (0 voturi)    
        formalism (Luni, 17 decembrie 2007, 22:15)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Multumesc pentru raspuns. Asa cum am spus mai jos politetea si forma stricta de adresare sunt lucruri independente.

        Formele arhaice din enlgleza mentionate nu le-am auzit folosite niciodata, cel putin unde traiesc eu.

        Ca fapt divers, mi se pare nepoliticos de exemplu ca autorul articolului sa sugereze ca "taximetristii, vanzatoarele, curierii" au profesii inferioare care nu necesita respect. iar cea de ziarist impune automat respect. Oameni valorosi se gasesc in orice profesie, si reciproca e adevarata. Respectul e o chestiune necesara, dar el nu se castiga in fapt prin formalism.
  • 0 (0 voturi)    
    esti un praf de om care tanjeste sa fie respectat (Luni, 17 decembrie 2007, 19:45)

    George [anonim]

    -cunosc f multi oameni care nu se cunosc,se tutuiesc, dar care se respecta.
    -americanii se tutuiesc si nu am vazut la ei mai putin respect k la noi.
    -conteaza ffffff mult educatia primita acasa si la scoala
    -respectul trebuie sa l castigi in timp....nu sa l astepti de la altii k pe o nenorocita de pensie care vine oricum
    -va spun eu tarani conservatori k daca ne tutuim nu inseamna k nu ne respectam
    -cel care TUTUIESTE incearca sa se apropie afectiv de cealalta persoana dar acest lucru este interpretat si in functie de cum o face
  • 0 (0 voturi)    
    Istoria se repeta! (Luni, 17 decembrie 2007, 20:54)

    english-man [anonim]

    E usor sa observi nivelul mediocru al celor anti-d-voastra versus elocventa sustinatorilor formalismului.
    Vor exista tot timpul oameni educati, manierati si cu acces la informatie sau cultura. Acestia vor impune respect si vor genera utilizarea formulelor de politete. Restul vor accepta sau nu sa se formalizeze, in functie de conjunctura si de propriul interes de moment (as dori sa vad un astfel de individ, din curentul non-conformist, stand pe holul unui spital si adresandu-se medicului care tocmai a operat-o pe pe fiica sa: "auzi doktore, kare-i traba, k eu kam am emotii ..."). Acestia din urma aclama egalitatea si non-formalismul doar in fata celor carora le doresc pozitia si locul in societate. Dragii mei, oricat ati dori sa scurtati drumul, concepte precum educatia, bunul simt, bunul gust sau eleganta se pot cultiva doar in tulpini cu radacini sanatoase. Ramaneti mai bine adepti ai castigului pentru ca mercantilismul este calea cea mai facila. Nu va mai raportati la anglo-saxoni; au invatat democratia si respectul in secole iar societatea lor este mai degraba conservatoare ...
    • 0 (0 voturi)    
      elitism? (Luni, 17 decembrie 2007, 22:03)

      dan [anonim] i-a raspuns lui english-man

      Modul de adresare si politetea sunt lucruri ortogonale. La fel educatia si bunul simt. Am vazut taranci analfabete la piata cu bun simt mult peste ceea ce "elite intelectuale" din parlament au. Sunt sigur ca Vadim Tudor poate folosi cele mai elevate expresii sa faca albie de porci pe oricine.

      Avem ce invata de la anglo-saxoni (lucrez cu ei de peste 10 ani). Au construit societati foarte de succes (fie ca ne plac sau nu) fara formule rigide de adresare si elitism inutil.
  • 0 (0 voturi)    
    si totusi ... (Luni, 17 decembrie 2007, 21:04)

    cs [anonim]

    Sunt de acord cu Catalin Sturza ... E jenant de exemplu sa te asezi la o terasa si un chelner sa ti se adreseze "Ce-ti aduc?" (cateodata chiar fara sa-ti aduca meniul ... ca si cum oamenii ar comanda numai Cola ... ). Parerea mea e ca un client trebuie tratat cu respect ... eu as intreba "Ce doriti?" si un pusti de 16 ani ...

    Intr-un colectiv/ la locul de munca "tutuirea " e ok ... (cu toate ca am avut si distinsi colegi, de o anume varsta, care "reactionau" mai bine la apelativul domnul ... ). pana la urma e o chestiune de cat permite fiecare si cum se simte fiecare bine ...

    Oricum, "by default", cel putin in limba romana (germana, etc) unde nu dispunem de un "you" atat de colectiv :), "dumneavoastra" e de preferat cel putin in situatiile descrise de dl. Sturza. Cei care au comentat pro -"you"-ul din tarile anglo-saxone trebuie sa stie ca si acolo, in cadre "formale" apelativele sunt "Sir" respectiv "Madam" ... deci ... ;)
  • 0 (0 voturi)    
    cam nepotrivit (Luni, 17 decembrie 2007, 22:02)

    mihai [anonim]

    din pacate aceasta mentalitate usor comunista este cea care ne face sa ne tratam semenii cu superioriate,acesta fiind un adevarat obstacol in calea unei relatii de orice fel, fie ea profesionala sau sociala. in primul rand respectul trebuie sa ni-l constientizam singuri si nu cu ajutorul unui amarat de pronume persoanal de politete. cu alte cuvinte, o persoana care cerseste respect intr-un asemenea mod are o nevoie psihica de a i se reaminti pe ce treapta superioara se afla in comparatie cu co-vorbitorul sau, lucru care tradeaza o nesiguranta acuta ce poate duce la astfel de reactii (cum e acest articol). in al doilea rand, cei care se cantoneaza sa foloseasca tipul acesta de exprimare au impresia ca respectul se castiga odata cu pronuntarea pronumelui respectiv, ceea ce iar denota o naivitate puerila. asa ca, fratilor dornici de cuvinte lingusitoare si fraze slavitoare aflati si voi ca e de-ajuns sa fiti constienti de realizarile voastre fara ca sa vi se aduca in mod constant plecaciuni pentru a duce o viata tihnita lipsita de frustrari.
    • 0 (0 voturi)    
      total pe dinafara... mihaita (Marţi, 18 decembrie 2007, 8:33)

      etno [anonim] i-a raspuns lui mihai

      frate, dupa cum te exprimi chiar cred ca esti total pe dinafara... respectul nu se castiga cu pronuntarea pronumelui dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa-l folosesti... sunt situatii cand poti tutui pe cineva, ok, dar sunt foarte multe situatii cand nu poti tutui: cazul medicului prezentat mai sus este elocvent... atunci se pune intrebarea : cand folosim pronumele? in cazul medicului inseamna ca il respecti? atunci pe ceilalti inseamna ca le arati mai putin respect?
  • 0 (0 voturi)    
    Eu si studentii mei (Luni, 17 decembrie 2007, 22:36)

    ALex [anonim]

    Nu stiu altii cum sunt dar va spun ce fac eu cand am prima ora cu studentii. In primul rand le cer expres sa nu foloseasca pluralul - ma face sa ma simt batran si, indiferent de varsta pe care as avea-o, sper ca mintea mea sa ramana tanara, uneori aproape ca imi doresc sa fie de copil.

    In al doilea rand le spun ca stiu extrem de putine despre domeniul in care urmeaza sa le predau, dar ca din pacate un semestru (sau doua - dupa caz) sunt mereu insuficiente ca sa le transmit chiar si o mica parte din cunostintele mele si ca de multe ori e nevoie sa apeleze la carti, asa cum fac si eu, pentru ca pentru noi procesul de invatare nu se incheie niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    respect (Luni, 17 decembrie 2007, 23:00)

    dan [anonim]

    Am mai scris vreo 3 comentarii, o sa incerc sa mai clarific putin.

    Lipsa de respect e intr-adevar prezenta in societatea de la noi.

    Catalin Sturza a fost tratat cu perceputa lipsa de respect de anumiti oameni in anumite situatii.

    De aici a tras niste concluzii, directe sau indirecte. Prima e ca lipsa de respect se datoreaza lipsei formulei de politete. A doua e cel putin sub-inteleasa, e ca anumite meserii au oameni care nu inteleg respectul.

    Dupa parerea mea nici una din concluzii nu sta in picioare. Sunt convins ca poti impune respect folosind "tu". Iti trebuie chiar mai mult tact si eleganta pentru a face asta si in mod sigur se poate face. Solutia la problema lipsei de respect nu e adresarea cu "dumneavoastra". Cred ca e mult mai efectiv sa raspunzi unei lipse de respect prin ceva mai mult respect decat iti este acordat. Chiar daca mesajul tau nu e inteles, macar te vei respecta pe tine.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu persoana a doua plural.../Non sens (Marţi, 18 decembrie 2007, 4:50)

    George [anonim]

    ci pronumele de politete- dumneavoastra! E timpul ca si jurnalisti sa-l inevte si sa-l aplice. Tutuirea in romaneste- ca in orice alta limba romanica - nu este binevenita decat in urma unor coduri stricte de politete. Romanii filoamericani- sau mai degraba snobi-/prosti- copiaza la absurd hermafroditul YOU. Opriti folosirea acestui impertinent TU! Bun simt si maniere, inainte de toate! GP
  • 0 (0 voturi)    
    Pronume (Marţi, 18 decembrie 2007, 6:28)

    Dan [anonim]

    Parerea mea este ca respectul nu are nimic de a face cu folosirea pronumelui de politete. Sunt foarte convins ca putem vorbi la persona a doua (tutuim) si totusi sa ne respectam. Poate stie cineva in ce tara se mai foloseste pronume de politete :)
    • 0 (0 voturi)    
      in franceza, germana si italiana (Marţi, 18 decembrie 2007, 8:07)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Fratilor mai invatati engleza. You nu insemna automat tutuire, asa cum fac snobii nostri. In franceza "vous" este folosit curent ca si "Sie" in germana si "lei" in uitaliana si nimeni nu se simte frustat din aceasta cauza. E o dovada de mitocanie de folosire a formri "tu" in orice conditii. Nu e vorba doar de anumite categorii profesionale ci de asa zisii emancipati, de fapt niste frustrati care prin tutire isi refuleaza invidia fata de altii mai realizati profesional si intelectual.
      • 0 (0 voturi)    
        7 ani... (Marţi, 18 decembrie 2007, 11:08)

        Florin A. [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Subscriu opiniei d-lui Sturza, iar istoria curierului am perceput-o ca pe un deja vu...
        Din pacate pentru unii, cei 7 ani de buna crestere nu se pot recupera la fara frecventa sau la seral...
    • 0 (0 voturi)    
      Exact asta este ideea (Marţi, 18 decembrie 2007, 8:18)

      George [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Tocmai asta e, alte limbi nu or fi avand pronume de politete, dar limba romana il are. Nu vad de ce am ignora acest lucru doar pentru ca in engleza el nu exista. Si respectul tocmai ca are de a face cu folosirea acestui pronume, care nu defineste o relatie nu de superioritate.
      Se pare totusi ca aceasta problema se manifesta mai mult in Bucuresti decit in alte parti. Sint din Moldova, dar atit aici cit si in Ardeal persoanele cu care am avut contact au folosit in general acest pronume de politete. Exprimarea la persoana intai indica familiaritate si cel putin pe mine ma descumpaneste daca vine din partea unei persoane necunoscute. Unei vanzatoare ma adesez cu dumneavoastra si ma astept sa mi se adreseze la fel.
      • 0 (0 voturi)    
        asteptare placuta! (Marţi, 18 decembrie 2007, 12:21)

        zeus [anonim] i-a raspuns lui George

        "Sint din Moldova, dar atit aici cit si in Ardeal persoanele cu care am avut contact au folosit in general acest pronume de politete" - asta ar trebui sa te puna serios pe ganduri. Ceva nu e in ordine cu tine! Arati demodat? Esti prea batran? Esti ursuz? Zambesti suficient? Citesti suficient? Ce citesti? Visezi? Te simti implinit? Necunoscutii te sperie asa de rau?
  • 0 (0 voturi)    
    greoi greoi... (Marţi, 18 decembrie 2007, 8:47)

    Anabela [anonim]

    nu o sa inteleg in ruptul capului de ce a renunta la formule bombastice (de tipul domnia voastra, cu stima respecte samd samd) si a adopta un stil natural, neafectat trece drept proasta crestere. mai in toate tarile vestice a a vut loc in anii 70 reforma lui 'du' (=tu) ceea ce a insemnat exact trecerea de la o exprimare greoaie si un stil de relatii ultra ierarhic la un stil deschis, plin de rspect si eficient. cred ca autorul articolului are nostalgii de tovaras sau de relatii ierarhice in general...vanzatoarea e supusul nostru samd samd
  • 0 (0 voturi)    
    Tutuiala (Marţi, 18 decembrie 2007, 9:06)

    d.e [anonim]

    Autorul ma surprinde ca nu s-a referit si la militieni (politisti) in ceea ce priveste obraznicia tutuitului...
    • 0 (0 voturi)    
      obraznicia! (Marţi, 18 decembrie 2007, 12:27)

      zeus [anonim] i-a raspuns lui d.e

      Si pe mine ma surprinde autorul ca il stiu de mult, scrie la metropotam, scrie dileme mai noi si mai vechi... cred ca a avut o zi mai grea...

      despre politie cred si eu ca "spaga dumneavostra" e mai subtire decat "spaga ta"...

      in mod sigur sunt obraznic! ca ma "tutuiesc" cu toata lumea si imi face si placere! deosebita placere!
  • 0 (0 voturi)    
    reminiscente comuniste (Marţi, 18 decembrie 2007, 9:14)

    cristina [anonim]

    cred ca atitudinea vanzatoarelor si a taximetristilor e o reminiscenta de pe vremea lui Ceau, atunci cand ne ploconeam ca prostii in fata unei vanzatoare de la alimentara sa ne dea un pui pe sub mana. Atunci daca erai coafeza, croitoreasa, vanzatoare la paine sau la aprozar, sofer sau lucrai la un ghiseu cu publicul erai plin de relatii si pile, toata lumea cauta sa-ti intre pe sub piele si ti se adresa cum putea mai frumos. Imi amintesc ca invidiam sincer o colega a carei mama era vanzatoare la paine doar pt ca nu era obligata sa ia paine pe cartela si nici nu statea la coada.
  • 0 (0 voturi)    
    respect reciproc (Marţi, 18 decembrie 2007, 9:42)

    donache [anonim]

    Cata vreme eu ii spun taximetristului "la gara VA ROG" am pretentia sa mi se adreseze cu aceeasi forma. Daca la terasa ce "o bere VA ROG" am pretentia sa mi se raspunda la fel. TU si DVS. fac diferenta intre prieten si "persoana cu care relationez ocazional sau zilnic". In momentul in care ma adresez cu TU transform automat acea persoana intr-un prieten. Iar prietenii nu se fac doar pronuntand TU. Dreptul de a tutui pe cineva se castiga in timp. Autorul articolului a gresit dand o tenta de "vreau sa mi se spuna DVS" in loc de "spun DVS.". Nu conteaza cui te adresezi (incepand cu o anumita varsta; copiilor li se mai permite :) ) trebuie sa iti castigi dreptul de a te adresa cu TU.
    • 0 (0 voturi)    
      donache cel nefericit (Marţi, 18 decembrie 2007, 12:33)

      zeus [anonim] i-a raspuns lui donache

      nu o ironie! e o realitate! esti tare nefericit! traiesti intr-o lume obraznica si impertinenta care nu te respecta asa cum se cuvine si consideri ca aceasta lume este in continua degradare... "unde o sa se ajunga?" esti stresat, nefericit si deranjat si asta e rau pentru inima, pentru starea ta psihica! E simplu! Tu alegi! Te adaptezi sau...
  • 0 (0 voturi)    
    Nici mie nu imi place tutuiala! (Marţi, 18 decembrie 2007, 9:58)

    Dana [anonim]

    Ma enerveaza si pe mine aceasta tragere de sireturi cu necunoscuti si modul in care corporatiile se adreseaza clientilor cu 'tu' si 'fa, drege, alege'. In limba româna exista pronume de politete, iar asta inseamna clar ca ele servesc la ceva, au o utilitate: la a te adresa respectuos necunoscutilor. Apertu-ul e deja o agresiune a teritoriului personal: in fond, numai rudele, prietenii si cunostintele - deci numai persoanele care te cunosc personal - ar trebui sa aiba dreptul sa te tutuiasca. Daca le dai tu voie! (iar acest "tu" pe care tocmai il folosesc merge ca impersonal, deci nu imi incalc spusele).
    Si dupa cum comenta o prietena a mea, casieritele nici macar nu stiu sa dea buna ziua si sa zica multumesc: se asteapta ca tu sa le multumesti ca ai cumparat de la ele...
    • 0 (0 voturi)    
      vai tu! (Marţi, 18 decembrie 2007, 12:41)

      zeus [anonim] i-a raspuns lui Dana

      in limba romana exista multe alte cuvinte si nu inseamna ca trebuie folosite. Evident ca nu pot da exemple pentru ca acest comentariu ar fi orpit la verificare.

      au obligatia! sa le dau voie! sa aiba dreptul! Dana draga incearca niste incaltari mai comode si fara sireturi!
  • 0 (0 voturi)    
    taximetristi (Marţi, 18 decembrie 2007, 10:21)

    sorin [anonim]

    Domnule Sturza, ori ati ajuns recent prin Bucuresti, ori nu prea folositi taxiul.Ziceti merci ca nu v-a scuipat sau ca nu v-a tras o palma.Aflati ca in general taximetristii din Bucuresti sint un produs socio-cultural original.Ei sint fii celor care si-au vindut paminturile in jurul capitalei,au papat banii si si-au facut copiii soferi (visul oricarui taran puturos).Educatia conteaza foarte putin la ei, agresivitatea este nota generala de comportament, la volan si in viata, iar modelul lor de smecher este Base'.
  • 0 (0 voturi)    
    tonul face muzica (Marţi, 18 decembrie 2007, 10:42)

    Radut [anonim]

    De fapt suntem obisnuiti ca tiganii sa ne tutuiasca, ei nu cunosc formule de politete, insa cu toate astea felul in care ti se adreseaza suna f. politicos si impaciuitor. Nu m-a deranjat niciodata cind un tigan/ tiganca m-a tutuit.
    Obraznicia deranjeaza, tonul face muzica!
    De aceea nu-i voi permite la badea Cutare ,manelist, imbuibat si nesimtit, sa-mi vorbeasca ca de la egal la egal! Basta!
  • 0 (0 voturi)    
    Pana si la vot (Marţi, 18 decembrie 2007, 10:59)

    Adrian G [anonim]

    Cand am fost sa votez la alegerile europarlamentare si referendum era acolo o pustoaica de maxim 20 de ani care si-a permis sa ma intrebe pe un ton "de inteleapta" daca "mi-ai dat stampila?" Nu ca as fi eu prea in varsta, am doar 26 de ani, insa eu puteam sa am 18 ani si ea 40, nu mi se pare deloc normal ca in momentul exercitarii dreptului la vot sa fiu tutuit.
  • 0 (0 voturi)    
    lipsa de inredere (Marţi, 18 decembrie 2007, 11:08)

    Florin [anonim]

    ai probleme psihologice, nu gandesti democrat, esti inapoeat, doresti sa fii mai mult decat esti, nu ai destula incredere in persoana ta.
    Nu stiu cum e la redactie dara in domeniul IT un "TU" nu face alceva decat sa fie o forma directa care ajuta la redarea situatiei directe fara perdea.
    Asta nu inseamna ca cineva din Ing.Informatica nu respecta un Manager sau Director.
    Dara acest "TU" ma face sa nu pierd timpul cu vorbe goale ci sa redau situatia directa.
    Cu un Dv. se trag niste perdele care duc la pierdere de timp ca sa ajung la tema concreta.
    - Costa timp si timpul e scump!
  • 0 (0 voturi)    
    tu este petnru familie si prieteni (Marţi, 18 decembrie 2007, 11:12)

    nadia [anonim]

    Mie nu imi place sa ma tutuiasca lumea nu pentru ca ar fi lipsit de respect. In primul rand nu imi place sa ma tutuiasca pentru ca in mintea mea "tu" este o forma de adresare afectuoasa, pe care prefer sa o pastrez rezervata pentru familia si prietenii mei. Nu imi place sa se bage toata lumea in sufletul meu si sa se traga de sireturi cu mine asa cum face familia mea. Cum spuneam, nu din probleme legate de politete, ci mai ales din probleme legate de afectiune. Cand taximetristii imi zic "tu" , ei se plaseaza pe acelasi loc afectiv cu familia mea, cu prietenii mei, un loc pe care si-l asuma cu forta. Eu as prefera sa pastreze distanta.
  • +1 (1 vot)    
    Cretinitate de articol (Marţi, 18 decembrie 2007, 11:29)

    Badea Dan [anonim]

    "BA cataline" TU altceva mai bun nu ai de scris... alte subiecte nu gasesti.... poate e doar o parere.... dar..... nu-mi vine sa cred ca am pierdut timpul sa-ti citesc gunoaiele....
    Ai fost neglijat in copilarie???
    Ca nu pot sa gasesc nici o explicatie pentru voma care ai trantit-o aici....

    Decat sa continui tot asa... mai bine schimba profesia... Poate taximetrist.... dar nu uita: pers II pl.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare nu cumva ... (Marţi, 18 decembrie 2007, 11:51)

    Din public! [anonim]

    ...... suntem extrem de sesibili si foarte atenti cu noi insine si mai putin cu altii?
    Oare de ce "Tatal nostru" este la persoana a 2-a? Adica Dumnezeu ne permite sa i ne adresam astfel, dar noi nu acceptam "per tu" de la altii!
    • 0 (0 voturi)    
      Cineva care stie de ce... (Marţi, 18 decembrie 2007, 12:27)

      Georgiana [anonim] i-a raspuns lui Din public!

      In rugaciunea "Tatal nostru" adresarea se face la persoana a II-a singular din doua motive:
      1. te adresezi cuiva care iti este foarte apropiat (tatal, nu?);
      2. in limba ebraica, in care a fost enuntata initial aceasta rugaciune, nu exista forme de plural de politete similare celor care exista in limbile romanice. Exista insa o multutudine de titluri prin care te poti adresa cu respect unei persoane sau lui Dumnezeu.
      Nu e bine sa folosim textele religioase, de obicei prost traduse din limba de origine, pentru a masca sau justifica lacunele educatiei noastre. In fond, aceste texte au fost scrise cu milenii in urma, cand limbajul nu era atat de dezvoltat. Daca am fi ramas la nivelul de atunci n-am fi avut astazi internet...
      • 0 (0 voturi)    
        Daca este Tatal Nostru, noi suntem ... ? (Marţi, 18 decembrie 2007, 14:25)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Georgiana

        Mergand mai departe cu argumentatia ta, daca avem voie sa ne adresam lui Dumnezeu la persoana a-II-a care ne este TATA, atunci semenilor care ne sunt FRATI si SURORI, de ce ne-am adresa altfel?

        "Nu e bine sa folosim textele religioase, de obicei prost traduse din limba de origine, pentru a masca sau justifica lacunele educatiei noastre. In fond, aceste texte au fost scrise cu milenii in urma, cand limbajul nu era atat de dezvoltat. Daca am fi ramas la nivelul de atunci n-am fi avut astazi internet..."

        adica:
        "Nu e bine sa folosim textele religioase" ", cand limbajul nu era atat de dezvoltat. Daca am fi ramas la nivelul de atunci n-am fi avut astazi internet" ...aha... totusi unele lucruri raman neschimbate de 2000 de ani cum ar fi fatarnicia unora si iubirea de sine.
        Te las tot cu un citat din astfel de texte religioase: "Căci oricine se înalţă, va fi smerit; şi cine se smereşte, va fi înălţat." (Luca 14:11)
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem rezultatul propriilor atitudini (Marţi, 18 decembrie 2007, 11:58)

    ParDon [anonim]

    Taximetristii, vanzatoarele, receptionerii, chelnerii, etc., au (prin fisa postului) obligatia de a se adresa prin formule de politete precum "Sir", "Miss", "Madame", "Signore" etc. in toate tarile care respecta drepturile persoanelor si care cultiva democratia. Anumite meserii includ adresarea prin formule de politete asa cum uneori includ si costumatia (halatul in cazul asistentelor sau boneta in cazul bucatarilor). Astfel, serviciile pe care le presteaza sunt mai apreciate de clienti, genereaza satisfactia lor si implicit profituri si salarii/ tips-uri mai bune. E atat de greu sa lucrezi in favoarea propriului interes (chiar si atunci cand nu utilizezi din convingere formulele de politete)?
    De ce este necesar ca romanii sa procedeze altfel? Cum te poti recomanda mai usor ca fiind o persoana educata si civilizata daca nu prin formule de politete? E vorba despre cauza si efect sau despre respectul de sine atunci cand consecintele iti sunt indiferente.
  • 0 (0 voturi)    
    taximetristii (Marţi, 18 decembrie 2007, 12:07)

    ionutv [anonim]

    A-propos de acest articol...acum ceva timp un taximetrist a oprit masina si mi-a zis pe un ton foarte rastit sa cobor, atunci cand l-am rugat sa mi se adreseze la persoana a doua plural.
  • 0 (0 voturi)    
    Esti un ipocrit "Tovarase" (Marţi, 18 decembrie 2007, 12:36)

    Politetze [anonim]

    Sau poate esti cel putin ipocrit, cred ca esti genul care are parerea asta numai cand cineva ti se adreseaza, in schimb cand te adresezi cuiva nu prea folosesti ceea ce ceri, si sa ma ierte Maria-Ta. Termeni "corporatisti"??? Stimabile, intreaba lumea care este persoana de adresare intr-o corporatie, intradevar se cere sa respecti "zona privata" a celeilalte persoane, dar pana la a fi atat de ofensat ...curiozitatea ma indeamna sa te intreb cu cati unul sau doi ani ai trecut peste 30 si ce anume te determina sa crezi ca daca ti-as spune Dumneavoastra sau mai stiu eu cum ar insemna mai mult respect? Jovialitatea este una din caracteristiicile ce se pierd, puterea de a intelege aproapele la tine cred ca este inexistenta, domnule, m,a scuzati ca mi-am permis. Da intradevar, pot respecta un om dar trebuie sa vina din mine si nu sa o ceri tu ca un milog....duci lipsa de apreciere? nu o cauta in cuvintele altora ci cauata sa o meriti si ai sa vezi ca atunci lumea ti se va adresa asa cum iti doresti numai prin simpla-ti prezenta, persoana a doua este impusa de prezenta si nu de regula. Sa traiesti bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Atac la persoana II singular (Marţi, 18 decembrie 2007, 13:59)

    ParDon! [anonim]

    Mai "zeus", tu ai introdus in discutie o speta foarte prezenta: sunt oameni asemeni tie pe care nu ii poti aborda decat la per-tu. Formulele de politete isi au rostul in discutii formale, intre persoane cu bun simt. Daca una dintre aceste doua conditii nu este indeplinita, atunci varianta ta e aplicabila.
    Mitocaniei si agresivitatii tale, manifestate prin atacuri la persoana (la adresa diversilor anonimi prezenti pe acest forum) nu le pot raspunde prin formule de politete. Insusi nickname-ul tau sugereaza egocentrism si automultumire. Eu cred ca ascunde in fapt multe frustrari si o incompleta educatie.
    Ai o parere pe care ti-ai proclamat-o in repetate randuri. Nu putem fi toti asemeni tie. Lasa cel putin loc si altora sa se exprime. Observ ca majoritatea te ignora si poate dispretuieste comentariile tale.
    N-ai observat?
  • 0 (0 voturi)    
    spaniolii (Marţi, 18 decembrie 2007, 14:27)

    adrian [anonim]

    am petrecut ceva timp in Spania( bursa erasmus+vacante) si pot sa spun ca m-am simtit mult mai bine in compania spaniolilor, care sunt mult mai calzi si mai putin scortosi decat romanii. au si ei forme de adresare politicoase( usted+vb la pers a 3-a), insa se folosesc destul de rar, de obicei atunci cand abia v-ati cunoscut, insa renunta repede la formalism. chestia asta te face sa-i simti mai calzi, mai apropiati, mai familiari. si totusi continua sa te respecte( cel putin aparent). chiar si ditamai profii universitari iti spuneau sa te adresezi direct, nu cu formele politicoase( cu vb la pers a 3-a).
    folosirea formelor politicoase nu inseamna neaparat respect. gandeste-te la politicieni...ne vorbesc politicos, dar ti se pare ca ne respecta? mie nu.
  • 0 (0 voturi)    
    vodafone (Marţi, 18 decembrie 2007, 14:42)

    anonimus [anonim]

    fara comentarii, vezi compania de telefonie mobila VODA FONE, care iti raspunde la *222, in felul urmator: "salut, ai sunat la vodafone..."
  • 0 (0 voturi)    
    formule de adresare = comunicare (Marţi, 18 decembrie 2007, 15:21)

    ParDon [anonim]

    Adrian,
    Ai observat foarte bine si ai avut o reactie normala la atitudinea angajatilor spanioli. Dar primul contact, cel care pune bazele relatiei ulterioare, a fost formal si respectuos. Ti-ai spus in sinea ta ca esti un turist respectat si apoi, probabil, explicit sau implicit le-ai transmis verbal sau non-verbal ca esti relaxat si dispus sa comunici. Cei care nu stiu sa parcurga aceste etape nu au o perceptie corecta despre comunicare sau despre componentele serviciului efectuat.
    In aceeasi ordine de idei, VODAFONE parcurge primul pas al comunicarii prezentandu-se clientilor sai printr-o comunicare directa. Cei aflati in situatia de a apela serviciul *222, nu sunt straini de VODAFONE. Se identifica mai intai cu tipologia clientului si cu imaginea firmei, iau contact cu reprezentantii din front-office (care in mod cert utilizeaza formule de politete) si abia apoi intra in cercul clientilor pe care organizatia si-i apropie prin lipsa protocolului in comunicare. In aceasta situatie, serviciul oferit de un robot se individualizeaza si se pliaza pe nevoile consumatorului.
  • 0 (0 voturi)    
    Pariez ca Catalin Sturza e un frustrat! (Marţi, 18 decembrie 2007, 15:39)

    razvi [anonim]

    Stirea aceasta nu are ce cauta la sectiunea economica. E de fapt o stire despre un individ cu probleme serioase si care scrie asfel de articole :)

    Cred ca-i lipseste o prietena.

    Oricum, e un articol foarte comic daca e citit mesajul indirect pe care-l transmite bietul autor. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Respectul se castiga (Marţi, 18 decembrie 2007, 18:10)

    S [anonim]

    Intr-o lume normala si civilizata, respectul e reciproc, dar nu e cazul nostru. Mi s-a intamplat si mie sa fiu tutuit doar ca dupa 3 fraze eram tratat cu Dumneavoastra. Bariera exista, dar tine si de noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Ha-ha (Marţi, 18 decembrie 2007, 19:40)

    D [anonim]

    Uite o compunere de domnisoara de pension! Culmea, si barbat...
  • 0 (0 voturi)    
    proletari din toate tarile.... (Marţi, 18 decembrie 2007, 22:44)

    Radut [anonim]

    Prima generatie in papuci lupta si isi cistiga drepturile, nicht wahr? Atirnati-va "Rapirea din Serai" pe pereti si tututiti-ne! Doar e democratie, nu?
    Puterea celor multi, puterea prostimii! Nu pot sa cred ca sunt atit de multi impotriva celor spuse de Catalin!!! Ingrijorator!!!
  • +1 (1 vot)    
    mai citeste, mai calatoreste, open your mind (Joi, 21 august 2008, 3:51)

    Gigel [anonim]

    Prefer sa vorbesc ca un spaniol, italian, englez etc (adica sa iti pronunt prenumele) decat ca un francez (adica sa zic domnule Sturza sa imi sugeti p*** - scuze, este doar un exemplu). Daca ai fi calatorit mai mult sau daca ai fi mai citit, ai fi stiut ca in Spania sa te adresezi cuiva in in formula pe care o vrei e aproape o jignire. La fel si in Italia si in multe alte tari. Prefer ca o persoana sa imi pronunte prenumele si in acelasi timp sa ma respecte decat sa im spuna "Dvs." dar sa ma injure pe la spate. Tatalui meu ii spun "TU". Oare nu il respect? Crezi ca te-as respecta mai mult pe tine decat pe tatal meu daca ti-as spune "domnule sturza?" Just open yor mind
  • +1 (1 vot)    
    Cu respect (Luni, 21 noiembrie 2011, 17:50)

    sefinspectorbula [anonim]

    Du-te ba cu "dumneavoastra" inapoi in comunism... domnule!
  • 0 (0 voturi)    
    Tu in loc de dumneavoastra (Miercuri, 7 septembrie 2016, 21:26)

    Ana [anonim]

    Daca în limba engleză nu se face diferența între persoana a doua singular și plural, în română și în alte limbi se face această deosebire și este o jignire să tutuiești fără a fi îndrituit . Iar în ultimii ani suntem jigniți sistematic prin intermediul reclamelor care ne poruncesc ce să facem chiar acum, tutuindu-ne fără excepție http://nazone.ro/2012/12/persoana-doua-singular-plural.html
    Daca noi, în schimb,ne adresăm în același fel reprezentanților firmei cu reclama respectivă, suntem puși la punct. Cine ne credem?