Material sustinut de Agrobiotechrom ​

Dupa opt ani de mandat, Barack Obama a inceput sa vorbeasca despre OMG-uri - webPR

de     Smile Media
Vineri, 23 iunie 2017, 10:55 Economie | Consumator


​Dupa ce timp de opt ani, cat a fost presedinte, a evitat in mod constant sa vorbeasca despre OMG-uri si folosirea lor in alimentatie, Barack Obama a abordat recent acest subiect intr-un interviu televizat.

"Aceasta dezbatere despre alimentele modificate genetic este, stiu, foarte controversata", a spus Obama. "Abordarea pe care am avut-o cand am fost presedinte al Statelor Unite a fost exact aceeasi ca si in ceea ce priveste schimbarile climatice: am lasat stiiunta sa fie cea care sa-mi ghideze politicile. La fel si acum, incerc sa las stiinta sa-mi determine atitudinea fata de productia de alimente si de noile tehnologii".

"Adevarul este ca umanitatea a facut mereu modificari genetice", a adaugat el. "Orezul sau porumbul sau graul pe care le mancam nu arata deloc ca porumbul sau orezul sau graul de acum 1000 de ani", a mai spus fostul presedinte.

"Dezbaterea privind OMG-urile care a avut loc atat in Statele Unite, cat si in Europa, m-a ingrijorat adesea pentru ca uneori discutiile au fost pur si simplu intrerupte, in loc sa se vorbeasca despre ceea ce tocmai se intampla, despre ceea ce arata faptele", a adaugat Obama.

O analiza realizata in doua decenii de cercetare si peste 900 de studii realizate de Academia Nationala de Stiinte pana in 2016 nu au evidentiat faptul ca alimentele modificate genetic reprezinta un pericol pentru sanatatea umana. Mai mult de 275 de agentii independente au concluzionat, in mod similar, ca alimentele modificate genetic nu pun probleme de siguranta sau sanatate care nu sunt apar si in cazul alimentelor organice sau altor alimente conventionale si, in unele cazuri, ofera beneficii ecologice. Dar activistii de mediu sustin ca nu se cunoaste suficient despre OMG-uri.

La inceputul dezbaterii, Obama a sustinut necesitatea de a tine seama de interesele fermierilor in adoptarea si aplicarea politicilor de mediu.

"In masura in care poti arata fermierilor mici si mijlocii modalitati de a face lucrurile mai bine, care ii vor ajuta sa economiseasca bani sau, cel putin, nu vor costa in plus, vor fi bucurosi sa adopte unele dintre aceste noi procese si noi sisteme," a spus el. "Dar daca ceea ce vad este ca puneti problemele de mediu inaintea intereselor lor economice, atunci ei se vor opune", a opiniat fostul presedinte al SUA.

Dezbaterea televizata in care Barack Obama a facut aceste afirmatii a avut loc la incheierea Summit-ului Global pentru Inovatie in Industria Alimentara, care a avut loc in luna mai, la Milano.

Articolul original este disponibil pe geneticliteracyproject.org.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7771 vizualizari

  • -10 (32 voturi)    
    :D (Vineri, 23 iunie 2017, 11:06)

    Nevermind [utilizator]

    pay day, la propriu :)))))
  • -5 (43 voturi)    
    Cam asta a facut Obama tot mandatul (Vineri, 23 iunie 2017, 11:10)

    t4v1 [utilizator]

    A tacut din gura si nu a luat nici o pozitie ferma. Un presedinte mediocru.
      #showComment
  • -11 (37 voturi)    
    nimic (Vineri, 23 iunie 2017, 11:23)

    bobyff [utilizator]

    nu a facut nimc prostul asta cat a fost presedinte ca sa opreasca modificarile genetice in alimente.
      #showComment
  • -3 (21 voturi)    
    una e modificarea genelor a unui soi (Vineri, 23 iunie 2017, 12:02)

    IancuJianu [utilizator]

    si alta incrucisarea in cadrul aceleiasi specii
      #showComment
  • -12 (34 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 23 iunie 2017, 12:08)

    polonyca [anonim]

  • +9 (21 voturi)    
    mda (Vineri, 23 iunie 2017, 13:22)

    om simplu din multime [utilizator]

    asa o fi, graul, porumbul si alte plante aratau altfel, in mediul natural, inainte de a fi luate in cultura.
    dar si speranta de viata era alta acum 1000 de ani.
    si mai ar fi ceva de luat in calcul, cum spune so o'banana, partea economica. in sua sunt multi fermieri falimentari, ferme parasite, preluate de stat sau, pe nimica, de mari companii.
    in multe cazuri, prin modificarile genetice, s'a ajuns la eliminarea folosirii de pesticide.
    fara pesticide si cu seminte din soiuri traditionale, pe unde mai sunt, agricultura n'ar fi deloc o afacere.
    pt. a mentine fermierii in activitate, statul ar trebui sa plateasc subsidii serioase. asta inseamna taxe si impozite mai mari, dar si pretz mult mai mare la raft.
    alternativa neinterventiei statului ar fi foametea.
    deci, rau cu rau, dar mai rau fara rau.
    io zic ca intre chimicale si modificari genetice, cele din urma sunt mai sigure.
      #showComment
  • +2 (32 voturi)    
    De tinut minte (Vineri, 23 iunie 2017, 13:48)

    pro_bono [utilizator]

    fraza asta: " am lasat stiinta sa fie cea care sa-mi ghideze politicile". Un exemplu de urmat pentru toti oamenii politici veritabili. La polul opus e Trump care calca in picioare opiniile expertilor si le prefera pe cele ale mocofanilor de tip Olivia Steer. O rusine !
  • -3 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 iunie 2017, 20:02)

    [anonim]

      #showComment
  • -4 (20 voturi)    
    fss.......... (Vineri, 23 iunie 2017, 22:10)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    Material sustinut de Agrobiotechrom............... fss......
  • -8 (26 voturi)    
    sa manace Obama cu familia lui OMGuri (Vineri, 23 iunie 2017, 23:01)

    hopsinoi [utilizator]

    e liber s-o faca, dar ghici, el mananca BIO.

    Sa ne anutati cand aia de la Casa Alba manaca OMG-uri, pana atunci sa mancati voi cu familia

    Noi nu vrem asa ceva in Romania!
      #showComment
  • +11 (13 voturi)    
    Doamne da-le la romani (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 19:34)

    Zummm [utilizator]

    Cat mai multe OMG poate le mai creste un creier (cum isi imagineaza ei ca asta se-ntampla) si poate atunci se mai desteapta si ei....din somnul cel de moarte etc
  • +1 (1 vot)