​VIDEO Ministrul Muncii, întrebat ce buget personal are de Crăciun: Soția se ocupă. Eu sunt salariat dintotdeauna. Am încercat să fiu om de afaceri, dar am dat chix

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 15 decembrie 2021, 15:24 Economie | Consumator


Marius Budai
Foto: Captura Guvern
Moment inedit în ședința de Guvern de miercuri. Întrebat ce buget personal are de Crăciun, ministrul PSD al Muncii, Marius Budăi, a spus că nu se ocupă el. "Soția se ocupă. Nu este un buget. Eu sunt, vă aduc aminte, salariat dintotdeauna. Am încercat eu la un moment dat să fiu om de afaceri, făcând un credit și..în fine..haha..am dat chix, dar nu asta e problema. E un buget modest.", a declarat zâmbind ministrul Muncii.

  • VIDEO Răspunsul ministrului Muncii legat de eșecul în afaceri (de la minutul 13:56):



Averile miniștrilor Guvernului Ciucă: Premierul are o pensie specială peste veniturile anuale ale unor colegi de cabinet / Vasile Dîncu, Virgil Popescu și Alexandru Rafila, printre cei mai bogați miniștri


Generalul în rezervă Nicolae Ciucă, premier al Guvernului PNL-PSD-UDMR, are o pensie specială de două ori mai mare decât veniturile anuale ale colegului său de cabinet Adrian Chesnoiu, de la Agricultură. Gabriela Firea are bijuterii și tablouri estimate la 240.000 de euro, iar Cătălin Predoiu - ceasuri și obiecte de artă estimate la 15.000 de euro, dar miniștrii cu cele mai impresionante averi sunt Vasile Dîncu și Alexandru Rafila de la PSD și Virgil Popescu de la PNL. Detalii aici.

Ce avere are Marius Budăi, ministrul Muncii: Un teren și o casă cumpărate prin Prima Casă




  • DECLARAȚIE DE AVERE MARIUS BUDĂI

Marius Budăi (PSD), noul ministru al Muncii în Cabinetul Ciucă, a mai ocupat acest portofoliu și în Cabinetul Viorica Dăncilă (nov. 2018-nov. 2019).

Potrivit declarației sale de avere din luna mai 2021, Marius Budăi deține împreună cu soția sa, Veronia Simona Budăi, un teren intravilan de 464 mp în comuna Curtești, luat prin programul Prima Casă.

În aceeași localitate mai dețin și o casă de locuit de 142 mp cumpărată tot prin Prima Casă.

Marius Budăi are o mașină BMW X3, fabricată în 2004, iar soția sa are alte două mașini - un Renault Megane, fabricat în 2004, și un BMW X1, fabricat în 2010.

Ministrul Muncii are un cont curent de aproape 48.000 de lei deschis în 2017 la BRD.

La capitolul datorii, Budăi are două credite luate în 2017 la BRD: unul de 86.700 de lei, scadent în 2020, iar altul de 180.968 de lei care este scadent în 2031.

Marius Budăi a încasat anul trecut ca deputat suma de 150.791 de lei, în timp ce soția sa a încasat 44.098 de lei ca și consilier principal la DAJ Botoșani.

Marius Budăi a mai trecut în declarația de avere că în acest an i-a fost returnată de la Autoritatea Electorală Permanentă contribuția sa de 130.000 de lei la campania electorală pentru alegerile parlamentare din 2020.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4100 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Un taranoi... (Miercuri, 15 decembrie 2021, 15:46)

    romi74 [utilizator]

    Un taranoi din comuna Curtesti, Botosani. Apropo, Turcan tot din Botosani este. Ceva se intampla necurat acolo.
  • +9 (13 voturi)    
    la munca (Miercuri, 15 decembrie 2021, 15:49)

    mos ion roata [utilizator]

    am numit un ministru care a dat chix in afaceri.Inteleg inversunarea cu care el cere marirea veniturilor ale celor neimplicati in munca in detrimentul celor care intradevar fac ceva.Cu astfel de oameni la decizie am ajuns in situatia nefireasca ca un bugetar sa castige dublul fata de un om implicat in productie.
    • +5 (5 voturi)    
      Bietul de el nu se pricepe la bugete (Miercuri, 15 decembrie 2021, 16:30)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Dar la Ministerul Muncii totul este pe bugete.
      Oare tot sotia se ocupa?..
  • +3 (5 voturi)    
    daca Laura Vicol (Miercuri, 15 decembrie 2021, 16:32)

    un domn [utilizator]

    care este o Desculta in Arhitectura Structurilor Puterii in Romania are parale cat o masina de 40.000 euro sa ii toace doar pe CAZARE la arabi, cine naiba il crede pe nea Budai ca e sarman ?
  • +2 (4 voturi)    
    Chix... (Miercuri, 15 decembrie 2021, 16:57)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...scrie pe voi toti, tovarasi.
  • +3 (3 voturi)    
    Dupa ala (Miercuri, 15 decembrie 2021, 16:59)

    yol [utilizator]

    care n-a mai prins loc pe liste, urmeaza asta care n-a reusit sa faca o afacere si a fost angajat toata viata lui…..(la stat)
    In cateva luni isi da seama toata tara ca au ramas numai frizeri si mecanici agricoli in guvern.
  • +2 (4 voturi)    
    Un guvern de oligofreni (Miercuri, 15 decembrie 2021, 17:00)

    Contributors [utilizator]

    De ce ne miram? Un presedinte esuat a girat un guvern la fel de esuat. Un guvern de oligofreni.
  • +1 (1 vot)    
    Ca de obicei !.... (Joi, 16 decembrie 2021, 0:50)

    danmarian [utilizator]

    Toti neisprevitii - care n-au fost buni la NIMIC in viata - isi gasesc un loc "caldut si bine platit" in politica ! Tov. Budai ! Recunoaste ca este INCOMPETENT - ca n-a reusit nic in mica afacere si .... s-a oplosit in politica ! Ba si-a luat casa la programul : "Case pentru MILOGII de Partid" ! Ca sa fie cat mai ieftina Si iata .... acum incompetentul si milogul Budai a devenit "don menistru" !! Poate mai acizitioneaza "cate ceva" tot la .... "milogeale de partid" ! Nu pot sa-i transmit decat turceasca urare - care i se potriveste : Hai SIK KTIR MILOG DE PARTID ! Imi provoci scarba !
  • +1 (1 vot)    
    a dat chix (Joi, 16 decembrie 2021, 7:31)

    freestyle [utilizator]

    un alt incapabil ajuns "in capul trebii".
    "..............
    Bă, ăsta e dat dracului – tot ca ăla de vorbirăm noi
    Zi-i să-i zic, Clemenceanu ăla,
    E mare, domnule!
    E în capul trebii acolo.
    Și ăla de care vorbirăm noi ieri, știi, bă, ăla e tot
    În capul trebii. Mare rău, auzi!
    Trei sunt acum mai tari.
    S-au pus pe noi, pe Europa.
    Striga peste gard: Pe Europa!
    Ăștia ne vând și ne cumpără până la toamnă,
    Dacă n-o fi așa, iote, să mă scuipi.
    ................"
    In capul trebii - Marin Sorescu