Atentie la ofertele agentiilor de turism!

100 de turisti romani din Franta si-au platit singuri cazarea, cu toate ca ea trebuia achitata de agentia de turism

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 1 mai 2008, 14:43 Economie | Consumator


Aproape 100 de turisti romani aflati in vacanta in Franta au avut surpriza sa descopere, aseara, ca agentia de turism care a organizat excursia si care ar fi trebuit sa le achite integral cazarea a platit-o doar partial. Cei care au avut bani la ei si-au platit din propriul buzunar un loc la hotel, iar ceilalti au fost nevoiti sa doarma in autocar. Grupul este format din cateva zeci de elevi din Petrosani, insotiti de profesorii lor.

Potrivit televiziunilor de stiri, agentia care a organizat excursia este Avangarde Tour din Bucuresti.

In plus, turistii romani se plang ca au ajuns in Franta cu doua autocare conduse, fiecare, de un singur sofer, in conditiile in care pentru fiecare autocar ar trebui sa existe minimum doi soferi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1418 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce nesimtiti ordinari (Joi, 1 mai 2008, 15:59)

    Razvan007 [utilizator]

    Sa pleci in vacanta si sa vii mai obosit decat ai plecat. Murdar, transpirat, obosit si .... la treaba ca doar ai venit din vacanta.

    Nu stiu ce prevede legea in Romania in acest sens, dar am o presimtire ca legea este de partea infractorilor si in acest caz. Cel mai probabil or sa le dea o amenda simbolica si cu asta basta ... pana la urmatoarea inselatorie.

    Ar trebuie schimbata legea astfel incat macar daca ii dai in judecata sa castigi ca dupa un an de munca. Ar trebuie schimbata legea ... ar trebui schimbata legea ... asta poate sa devina un motto in Romania pentru ca sunt foarte multe treburi care nu merg in Romania deoarece ar trebui "schimbata legea".
    • 0 (0 voturi)    
      ok (Joi, 1 mai 2008, 18:54)

      8-3=1 [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Razvan, o mica remarca: "Grupul este format din cateva zeci de elevi din Petrosani, insotiti de profesorii lor." Deci nu se intorc la munca, poate la invatatura :) Oricum ar fi e o experienta oribila ca intr-o calatorie de relaxare sa ai parte numai de stres si vinovatii ar trebui sa plateasca cu varf si indesat.

      Orice stire de genul asta trebuie insa sa includa si declaratiile partii "adverse" adica firma de turism sau macar o mentiune gen "reprezentantii firmei de turism nu au dorit sa comenteze". Daca nu i-a intrebat nimeni de sanatate asta nu e ziarism profesionist e un fel de imprastiere de zvonuri. Mai ales ca li se face public numele firmei.
    • 0 (0 voturi)    
      Ba nu, (Joi, 1 mai 2008, 19:29)

      Mugur C. [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Ar trebui APLICATA LEGEA. Acesta trebuie sa fie motto-ul in Romania de azi.
      • 0 (0 voturi)    
        Joy travel adventure (Vineri, 2 mai 2008, 11:48)

        tiberius [anonim] i-a raspuns lui Mugur C.

        ce ar trebui sa stiu at cand vreau sa fac un contract cu o agentie...de unde sa stiu ca nu-mi va trage teapa...cum ma asigur?
    • 0 (0 voturi)    
      Ar trebui sa le suspende licentele! (Joi, 1 mai 2008, 21:40)

      Maximilian Robert [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Ar trebui sa le suspende licentele, ca sa-i invete pe magarii astia care s-au invatat sa traga numai tepe! Numai la romani se intampla asta, iar noi, fraierii le permitem! Sa terminam odata cu mizerabilii astia!
  • 0 (0 voturi)    
    romanii,exceptind scursurile, gain bune de jumulit (Joi, 1 mai 2008, 18:09)

    dr. jivago [anonim]

    Un titlu mai absurd, chiar nu se putea?!?Atentie la agentiile de turism!?!Vezi Doamne, turistul trebuie sa stie din ce agentii curg tepele...Pai mai sicofantilor, turistul, de buna credinta vine in agentie, ca mielu' la taiere ,plateste si asteapta serviciile.Care nu mai vin ptr ca statul este complice la furaciuni si talharirea romanului.In alte zone cu un gram de civilizatie in plus aceste agentii,gauri negre, sunt inchise dela primele reclamatii sau li se face o ''reclama'' de toata frumusetea prin ziarele patriei.Dar ce sa le ceri unor guvernanti, indiferent de culoare politica,care vad in contribuabilul roman o vaca buna de muls.
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuie inchisa agentia (Joi, 1 mai 2008, 18:58)

    Florin C [anonim]

    daca nu ramburseaza costul excursiei. Si asta e inca o pedeapsa usoara. Asa se distruge credibilitatea Romaniei in Occident. Va dati seama ca hotelul acela va accepta cu greu de acum grupuri din Romania? Cit despre contracte cu agentiile serioase din Romania nici nu mai poate fi vorba.
  • 0 (0 voturi)    
    ...ce vreti mai multe de la mitici ... (Joi, 1 mai 2008, 23:47)

    Marcus [anonim]

    suntem ce meritam mai fratilor... ati vazut voi vreo tzara fara "oameni"?? Din pacate noi suntem prima tzara de acest gen ...pentru ca cuvantul "om" are alta semnificatie in Romania.
    Romanii definesc Romania la fel cum nemtii definesc Germania. Dar de ce nemtii sunt cu mult mai buni? ... in primul rand pentru ca marea majoritate isi doresc in primul rand sa fie corecti (si chiar sunt) - bagati la cap ca asta automat atrage dupa sine respect fata de lege, fatza de omul de langa tine si tot ce tine de bunul simt...
    Mie personal, ardelean fiind, mie greatza de ce inseamna Bucuresti si mare majoritate a oamenilor de acolo(adica miticii..) prin simplul fapt ca s-au strans toti hotii si "schmecherii" in capitala, si prin faptul ca ati inventat cuvantul "provincie" si il folositi tot timpul apropiat de sensul "inapoiati" .... bah miticilor, in 18 ani n-ati fost in stare sa faceti nu 10Km ....ci doar 1 km de autostrada pe an !!! sa va fie rusine, dar cum rusine nu prea aveti.. sa va duceti toti in gunoaiele istoriei ... frumos descrise in Almanahe, vazute de scheleti si dorite de succesuri !!!
  • 0 (0 voturi)    
    aceeasi mitici (Vineri, 2 mai 2008, 0:29)

    marcus [anonim]

    suntem ce meritam mai fratilor... ati vazut voi vreo tzara fara "oameni"?? Din pacate noi suntem prima tzara de acest gen ...pentru ca cuvantul "om" are alta semnificatie in Romania.
    Romanii definesc Romania la fel cum nemtii definesc Germania. Dar de ce nemtii sunt cu mult mai buni? ... in primul rand pentru ca marea majoritate isi doresc in primul rand sa fie corecti (si chiar sunt) - bagati la cap ca asta automat atrage dupa sine respect fata de lege, fatza de omul de langa tine si tot ce tine de bunul simt...
    Mie personal, ardelean fiind, mie greatza de ce inseamna Bucuresti si mare majoritate a oamenilor de acolo(adica miticii..) prin simplul fapt ca s-au strans toti hotii si "schmecherii" in capitala, si prin faptul ca ati inventat cuvantul "provincie" si il folositi tot timpul apropiat de sensul "inapoiati" .... bah miticilor, in 18 ani n-ati fost in stare sa faceti nu 10Km ....ci doar 1 km de autostrada pe an !!! sa va fie rusine, dar cum rusine nu prea aveti.. sa va duceti toti in gunoaiele istoriei ... frumos descrise in Almanahe, vazute de scheleti si dorite de succesuri !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Tu ai alege o agentie cu datorii restante la stat? (Vineri, 2 mai 2008, 10:16)

    Gabi [anonim]

    Eu verific mereu companiile carora trebuie sa le dau bani si n-as alege in ruptul capului o agentie cu datorii restante la stat.

    Nu numai ca aveau datorii restante la stat la Decembrie 2007 dar situatia s-a si inrautatit in primul trimestru si acum au datorii RESTANTE de cca. 10.000 EUR, din care o parte sunt din banii opriti angajatilor cum ar fi impozitele pe salarii (oare ei stiu?!).

    Ministerul Turismului ar trebui sa le suspende licenta 3 luni iar turistii sa-i dea in judecata si sa le ceara nu numai banii inapoi ci si daune morale consistente. Acum au noroc: chiar daca justitia din tara noastre e oarba exista si alte cai de atac europene. Sunt foarte curios cum se va termina povestea asta. Dar, inainte sa ne pronuntam, ar fi frumos si corect sa ascultam si agentia ce are de zis in apararea ei.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Vineri, 2 mai 2008, 11:14)

    adela, uk [anonim]

    ma intreb a cui e agentia asta de turism.