AFP: Pretul petrolului provoaca tensiuni in toata lumea

de M. Z.     HotNews.ro
Duminică, 25 mai 2008, 12:37 Economie | Consumator


Nemultumirea se intensifica in toata lumea fata de cresterea pretului benzinei in conditiile cresterii pretului petrolului, care a depasit saptamana aceasta 135 de dolari pe baril, iar manifestatiile si grevele sunt tot mai numeroase, relateaza AFP, citata de NewsIn.

Pescarii francezi, care au obtinut de la guvernul francez ajutorare pentru a face fata cresterii pretului carburantului, au lansat aceleasi solicitari si in Spania si in Portugalia. Pescarii spanioli au anuntat o manifestatie la Madrid la sfarsitul lunii mai si ameninta cu oprirea pescuitului in luna iunie, daca nu obtin niciun ajutor din partea guvernului spaniol.

In Portugalia, pescarii au anuntat o greva la 30 mai. "Activitatea noastra nu mai este rentabila. In trei ani am suportat singuri cresterea preturilor la carburant, fara nicio sustinere din partea autoritatilor", a declarat presedintele armatorilor din portul Peniche, Humberto Jorge.

Tot in Europa, soferii bulgari de autocare au manifestat vineri, amenintand cu organizarea de greve. Pretul pentru motorina (1,30 euro) este in Bulgaria mai mare decat in alte noua tari UE, potrivit unei analize publicate de presa ungara. El este totusi mai mic decat in Italia (1,53 euro), Olanda (1,44 euro), Belgia (1,40 euro), Germania (1,38 euro), Finlanda (1,36 euro), Franta (1,35 euro), potrivit statisticii intocmite pentru saptamana 18-24 mai de Uniunea internationala a transporturilor rutiere (UIR).

La Moscova, circa 100 de manifestanti s-au adunat sambata pentru a protesta fata de cresterea preturilor, in conditiile in care Rusia este pe locul doi in lume pentru productia si exportul de petrol. Proteste similare au avut loc in cel putin 47 de orase din tara. Un litru de benzina costa in medie 21,25 de ruble (0,57 euro) in Rusia la 12 mai, iar un litru de motorina 21,94 ruble (0,59 euro), potrivit statisticii Biroului federal de statistici Rosstat, ceea ce inseamna o crestere cu 9%, respectiv 12,2% din luna ianuarie.

In Statele Unite, pentru prima data de la criza petrolului din anii '70, datele Ministerului Transporturilor arata ca soferii americani au circulat mai putin decit in anul precedent. Pretul mediu pentru un galon (3,8 litri) de benzina in Statele Unite a ajuns saptamana aceasta la 3,91 dolari, o crestere de 21% intr-un an, potrivit cifrelor Clubului auto american.

In Asia, mai multe guverne reduc subventiile, ceea ce le permite sa limiteze cresterea pretului la carburanti. Autoritatile indoneziene au anuntat miercuri ca pretul va creste insa in curand cu 28,7%. "Nu exista nici o garantie" ca pretul nu va fi in continuare marit, a declarat vicepresedintele Jusuf Kalla. Indonezia este a patra cea mai mare tara din lume si producator de petrol.

Pentru a compensa cresterea pretului, guvernul intentioneaza sa distribuie 1,5 miliarde de dolari alocatii pentru saraci, insa mii de indonezieni au manifestat pentru a cere guvernului sa renunte la cresterea anuntata a pretului.

In India, o crestere a pretului este "inevitabila", a subliniat vineri ministrul pentru petrol S. Srinivasan.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2743 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    adio petrol ! (Duminică, 25 mai 2008, 13:17)

    Hubertus [anonim]

    trebuie ca si statul roman sa inteleaga ca s-a terminat cu ideologia americana trandafirie si optimista "ever more-ever cheap "! Petrolul mai ajunge pe vreo 30-40 de ani ,iar pretul nu va mai cobora in veci sub 100 $/barilul, ca asa vrea muschii Rusiei ,Nigeriei, tarilor OPEC si austriecilor care si-au tras petrolul Romaniei sa manance si gura lor ! anul asta litrul de benzina va fi 1,5 Euro iar din 2009 va fi 2 Euro /litru.
    trebuiesc impozitate SUVurile si in general masinile cu motoare mai mari de 2000 cm cubi cu de 10 ori mai mult decat astazi , trebuiesc taxate la cumparare masinile mai mari de 3000 cmc cu o taxa egala cu pretul de productie, trebuie facut tot ce se poate pentru a incuraja transportul in comun astfel incat lumea sa inteleaga ca nu mai e loc pentru risipa carburantilor
    • +1 (1 vot)    
      Dificil (Duminică, 25 mai 2008, 20:31)

      vanatorul de recompense [anonim] i-a raspuns lui Hubertus

      Sunt de acord cu tine pana la punctul in care pomenesti de incurajarea transportului in comun. Unde sa se mai incurajeze ca nu poti respira de cata lume circula! Nu merge la noi, poate doar cu bicicleta sau mopede sa se rezolve ceva.
    • +1 (1 vot)    
      adio pe draqu (Luni, 26 mai 2008, 4:03)

      io [anonim] i-a raspuns lui Hubertus

      Esti la fel de aberant (extrem) ca si americanu' care face risipa pe SUV-uri. Nu poti impozita ca si cretinu pt. ca sunt familii mai mari care au nevoie de SUV-uri (si in Romania si oriunde), sunt firme de transport (inclusiv cea care iti aduce laptele la gura), etc.
      • -1 (1 vot)    
        adica familiile numeroase au nevoie de 4000 cmc? (Luni, 26 mai 2008, 8:38)

        costel [anonim] i-a raspuns lui io

        esti copil stimabile ,omul a spus clar ca masini mai mari de a anumita capacitate ,toate suvurile au tot 5 locuri ,cateva au 7 ,dar tu dac ai sute de nepoti, poti sa iei metroul !
  • +1 (1 vot)    
    Prea tarziu (Duminică, 25 mai 2008, 13:39)

    Romanul [anonim]

    Geofizicianul Marion King Hubbert a prezis din 1956 ca prin anii 70 USA va atinge maxima productie de petrol, omul a fost tinta a tot felul de glume pe atunci, dar in 1971 america si-a atins maxima productie, de atunci an de an a scazut fara sa o poata corecta vro descoperire de petrol. Tot el a prezis ca lumea va atinge maxima productie prin anii 2000 si acum suntem prin 2008, calculele lui din 1956 nu a luat in considerare criza din anii 70, cand toate tarile si-au moderat de atunci pana acum cererea de petrol, adica acesti 8 ani pot fi acea economie, pana in anii 70 tarile consumatoare mareau cererea cu 8% pe an (o grozavie fara cap) dupa cresterea preturilor cererea a crescut cu 2% pana acum. Daca lumea va intra intr-o recesiune profunda si fara solutie, nu avem pe cine sa tragem la raspundere, nu exista tribunal ca sa chemam toate fostele guverne din lume ca nu au bagat bani in cercetare. Petrolul afecteaza tot, chiar mai mult decat ne imaginam, transport, agricultura, turismul, fibrele textile, industria chimica, incalzirea locuintelor, extragerea minereurilor si a carbunelui, ba chiar si constructia energiilor alternative are nevoie de petrol, cu ce construim o hidrocentrala, termocentrala, una atomica, sau turbine eoliene? (au nevoie de motorina) Cautati pe net peakoil.
    • 0 (0 voturi)    
      peakoil (Duminică, 25 mai 2008, 15:17)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Romanul

      ...iar dupa ce cititi despre peakoil (probabil site-ul LATOC), nu ar strica sa aruncati o privire si pe peakoildebunked.blogspot.com
    • -1 (1 vot)    
      corect ! (Duminică, 25 mai 2008, 15:24)

      anonymus [anonim] i-a raspuns lui Romanul

      in Romania varful lui Hubbert a fost atins in anii 80 atat la gaze cat si la petrol ! Rusia isi reduce exportul de gaze catre UE cu 1-2 % an de an pe masura epuizarii rezervelor din Siberia ! asa zisele proiecte Nabucco si South stream vor ramane doar pe hartie -Nabucco costa 6 miliarde de Euroa si South Stream 10 miliarde de Euro si nu vor fi niciodata rentabile pt ca nu vor mai avea gaze de exportat ! problema este -asa cum spun americanii :"cat mai este petrol in banca " sa dezvoltam masiv proiecte regenerabile si nucleare ,altfel intradevar va fi extrem de greu sa mai construim ceva :hidrogenul nu este o resursa ,este un produs ,el este obtinut cu un consum mult mai mare de energie decat pune la dispozitie -resursele de baza in viitor sunt carbunele,energia nucleara ,energiile regenerabile -Germanai dezvolta puternic potentialul eolian avand astazi peste 24.000 MW in windfarm-uri !dar pentru asta trebuie si in Romania un guvern destept !
  • 0 (0 voturi)    
    mai dureaza... (Duminică, 25 mai 2008, 16:09)

    jul [anonim]

    Nu o sa se schimbe nimic pana nu reduce america subventiile la petrol, ca sa inceapa sa ii "arda" si pe ei la buzunare ...
  • +1 (1 vot)    
    ...si totusi (Duminică, 25 mai 2008, 16:30)

    Florin [anonim]

    Lasind la o parte teoriile despre asa zisul "peakoil". care pot fi sau nu reale, va rog sa cititi cu atentie un raport (in engleza) al senatului american din 2006 (!), despre speculatiile de pe piata petrolului - "The Role of Market Speculation in Rising Oil and Gas Prices: A Need to Put the Cop on the Beat": http://www.senate.gov/~levin/newsroom/supporting/2006/PSI.gasandoilspec.062606.pdf
    Pe scurt:
    “The answer to the puzzle posed by rising prices and inventories, industry analysts say, lies
    not only in supply constraints such as the war in Iraq and civil unrest in Nigeria and the broad
    upswing in demand caused by industrialization of China and India. Increasingly, they say, prices
    also are being guided by a continuing rush of investor funds in commodities investments.”
    Another gas trader said: “It’s all about futures speculators shooting for irrational price
    objectives, as well as trying to out-think other players – sort of like a twisted game of chess.”
    “The basic facts are clear,” he added, “this market is purely and simply being controlled by
    over-speculation.”

    In concluzie se poate spune ca, asa cum stau lucrurile acum, pretul petrolului e unul umflat serios, de catre tot felul de asa zisi investitori, speculanti ordinari, al caror ultim scop este profitul, obtinut cu orice scop. Manipularea pietei este doar unul dintre mijloacele folosite de acestia...
    • 0 (0 voturi)    
      si totusi, totusi (Luni, 26 mai 2008, 11:51)

      pt Florin [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Ar fi interesant daca ai putea sa ne prezinti si mecanismul prin care speculantii ordinari (asa zisii investitori) obtin respectivul profit...
      Suna foarte rotund ce ne spui, dar intra un pic in detalii sa ne lamuresti si pe noi, astia mai "neinformati"
  • +1 (1 vot)    
    Ganditi CETATENI!!! (Duminică, 25 mai 2008, 17:58)

    Doru BARBU [anonim]

    Sincer, nu am vazut NICIUNDE afisat indemnul GANDITI CETATENI! Florin, ai dreptate. Mai sunt si alte "cauze". China consuma enorm. Tarile OPEC joaca la cacialma si nu maresc productia zilnica. HILAR! Capacitatea de rafinare, la nivel mondial ramane, in linii mari, aceeasi. Si-a pus cineva PROBLEMA cat costa construirea unei rafinarii performante?
    Traiesc de 4 ani la Montreal/CANADA. Pretul benzinei fluctueaza zilnic. Marti, saptamana asta, am pus benzina la ora 12:00 cu 128.4 centi/litrul. La ora 18:00, la aceeasi statie de benzina, pretul era 139.4 centi/litrul (nu va speriati, asa se calculeaza benzina aici).
    Inca ceva, de-a dreptul HALUCINANT! Nimeni nu se plange ca un litru de apa minerala PERIER costa 1.29 CAD + taxe, dar TOTI stupizii se plang de pretul benzinei (care are taxele incluse) !!!!!!!!!!! Si ar mai fi multe...
    Doru BARBU - Montreal/CANADA
    • 0 (0 voturi)    
      pt. Doru BARBU (Duminică, 25 mai 2008, 19:49)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

      Amice pt. fiecare dolar produs avem nevoie de un procent mic de energie, deci o tara nu poate avea pib fara energie. Tu cand te imprumuti la banca 10 mii dolari, practic imprumuti un procent de energie, si te compromiti sa dai inapoi acei 10 mii, pe care ii vei produce consumand energie. Toate tarile din lume au datorii uriase, ma refer la datoria guvernelor, industriei si persoanelor particulare, in toata aceasta schema nu prea vad rolul apei minerale PERIER, Nu intelegi ca un milion de produse diferite produse in toata lumea au la baza energia? Chiar si apa minerala este extrasa cu pompe, si transportata cu motorina, in frigider este racita cu energie.
    • +1 (1 vot)    
      ce jocuri interesante! (Luni, 26 mai 2008, 0:47)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

      cum spuneai de apa minerala, la fel se intampla si cu chimicalele ordinare din Coca Cola, si o gramada de alte produse. Daca e sa vorbim de petrol, acesta ar putea ajunge in mod normal pentru inca 100 ani. Problema este ca au fost abandonate o serie de proiecte de forari+alte resurse mai putin rentabile de exploatat, calculul fiind facut in trecut la 10$/baril. La pretul acesta vor fi nevoiti sa le ia in considerare si pe acestea. Este clar ca aceasta majorare spectaculoasa are la baza consumul fara frau al Chinei si Indiei dar cauza principala a pretului actual este specula. Ceva ce noi romanii stim foarte bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Petrolul se termina (Duminică, 25 mai 2008, 20:03)

    cosmin [anonim]

    Mai devreme sau mai tarziu petrolul se va sfarsi.
    Solutii de monent
    1)scumpirea care va face ca numai cei ce au bani vor cumpara,deci va scadea consumul.
    2)Masini economice,solutie ce nu are efect imediat datorita costului destul de ridicat al tehnologiei
    3)Diversificarea surselor de energie, un inceput fara sfarsit.
    Concluzie
    Noi muritorii de rand trebuie sa strangem cureaua cat se poate
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai au sens (Duminică, 25 mai 2008, 21:21)

    nonsens [anonim]

    degeaba au aparut masinile cu consum redus de benzina, pretul crescand pe zi ce trece...
  • +1 (1 vot)    
    Pretul petrolului (Luni, 26 mai 2008, 8:41)

    Nicolae [anonim]

    Ca si tarifele mari Romtelecom care au stimulat dezvoltarea telefoniei mobile ,la fel si pretul petrolului va stimula gasirea variantelor alternative la forma fosila de energie si in primul rand va stimula economisirea.
    Pacat ca la nivelul nostru de salariu va determina o saracire ,din cauza cresterii preturilor de consum ,si o limitare a libertatii de miscare din cauza prtului combustibilului (si nu numai ) !
  • +1 (1 vot)    
    nedumerire (Luni, 26 mai 2008, 13:49)

    loves_divine [utilizator]

    " Pretul petrolului a atins la bursele electronice din Asia 132,56 dolari pe baril, in crestere fata de saptamana trecuta. Majorarea are loc in conditiile in care persista temerile privind starea ofertei, noteaza France Presse.

    Astfel, pretul petrolului "light sweetc crude", cu livrare in iulie, a crescut cu 37 cenţi, la 132,56 dolari pe baril, in tranzactiile din cursul diminetii. In cadrul sedintei de vineri, de la New York, pretul petrolului a ajuns la 132,19 dolari pe baril.

    Petrolul Brent, din Marea Nordului, cu livrare in iulie, s-a scumpit cu 33 centi, ajungand la 131,90 dolari pe baril. "...????...pana la urma care e pretul corect??