Cum se comporta autoritatile cind un copac ti-a strivit masina

de Vasile Ernu     HotNews.ro
Joi, 29 mai 2008, 17:19 Economie | Consumator


In Est, cel mai mare dusman al institutiilor statului este natura. Dusmanul declarat al acestora. Am uneori impresia ca scopul ei principal, cel putin in Est, si in mod special in Romania, e sa „faca de tot rahatul” (scuzati-mi expresia) institutiile statului.

De data aceasta natura s-a folosit de o furtuna, luindu-ma de  martor si incercind sa-mi arate (a cita oara!) ca institutiile pentru care platim impozite la greu, sint total ineficiente. Iata o aventura nemiloasa din scumpul nostru Bucuresti.

Ora 0.12 minute (29 mai). Cel putin in sectorul 1, unde locuiesc, pe Bd. Mihalache, pe linistita alee, de vis-a-vis de „Ciuperca”, in acel moment era furtuna. Aud un zgomot ciudat, ies pe balcon si, semi-adormit, vad cum se prabuseste un copac imens peste propria mea masina. Recunosc ca e o priveliste spectaculoasa, mai ales ca era „live, de la fata locului”. Dar stiti cum e: cind e masina ta „realitatea” nu mai e ca la stirile de la ora 5.

Exista in Bucuresti un spirit aparte cind e vorba de solidaritate ad hoc. In citeva minute s-a strins lume, majoritatea vecini. Mai intai, fireste ca si-au mutat masinile cit mai departe de locul dezastrului, ceea ce era si normal, dupa care s-a trecut la fapte. Eu ca un om educat pe la rusi, am pus o intrebare grea: „Ce-i de facut?”. Impreuna cu „comitetul de stare de urgenta” incropit pe loc am conchis: cind natura vitrega te pune la grea incercare, tu, cetatean cinstit, care ai o singura slabiciune, aceea de a respecta codul penal si de a plati taxele fiscale la timp, trebuie sa pui si tu, la rindul tau, la grea incercare vigilentele institutii ale statului.

Zis si facut. Am sunat la 112. Mi s-a raspuns dupa un sir interminabil de apeluri. Dar important e ca mi s-a raspuns. Am raportat laconic, mai degraba amuzat de situatie decit impacientat: masina strivita de un copac... fara victime. Mi s-a raspuns la fel de scurt: „vom trimite un echipaj de politie si pompieri”. Dupa o lunga asteptare in care vecinii analizau de zor situatia si riscurile aferente, am primit un telefon in care eram intrebat ceva de genul „cum ajungem la adresa cu pricina ca nu gasim locul?”.

Era politia de sector (sectia 4), deci din zona, cu un echipaj de la descarcerare. Odata ajunsi, au constatat faptul s-au invirtit si cam atit. I-am intrebat daca nu fac un proces verbal, o constatare, ca daca tot traim intr-un stat modern si ne bazam pe hirtii, „vreau si eu una”, ca nu se stie cind am nevoie. Pina la urma si-au notat numele „propritarului” si, foarte important, data de nastere dupa care mi s-a explicat ca procesul verbal e doar pentru uz intern. „Daca ar fi fost o frauda, un caz penal, era altceva”, dar in cazul asta nu au ce face. „Si cum imi recuperez pagubele?” am intrebat eu in naivitatea mea.

„Pai pentru asta trebuie sa vina cei de la accidente sa va dea un act”. I-am rugat frumos sa-i anunte si sa vina sa constate „accidentul”. Dupa un timp raspunsul vine sec: „In cazul dumneavoastra, nefiind victime, ei nu se deplaseaza la fata locului, va trebui sa duceti masina pina acolo”. M-am uitat spre masina lipita de pamint, indoita rau, cu parprizul sarit, si am ris amar. Nu cred ca aceasta masina se va mai misca singura din loc. Am mai aflat, tot de la politie, ca pozele facute de mine nu pot fi luate ca proba. Era sa uit: au mai venit si cei de la Criminalistica, au fotografiat, si-au notat si ei numele si data nasterii, dar m-au anuntat ca pozele facute de ei nu pot avea relevanta in cazul dat. Era un echipaj „aflat in treaba”.

Asta a fost doar inceputul. Trebuia sa apara si institutia care raspunde de administratia domeniului public, faimosul ADP si care tine de administratia locala. Din spusele politistilor am aflat ca „ADP va rezolva totul”. Vor constata si imi vor da un act iar apoi vor „debarasa” copacul. Apropos, pentru copacul cu pricina se depusese cerere de taiere cu vreo patru ani in urma. (Toti vecinii stiau asta, cu exceptia mea care imi parcam masina sub copac). Vara trecuta, cei de la ADP au taiat tot ce le-a stat in cale, cu exceptia crengilor uscate si a acestui copac

 In sfirsit , dupa vreo trei ore, au aparut cei de la  ADP, salvatorii in care imi pusesem speranta. Comicul ajunsese deja grotesc. In fata aveam un tractor, din „ala” de care vedeti pe strada tot mai rar iar echipajul era pe masura: patru persoane care cu greu te puteau convinge ca pot tine o „drujba” in mina, ca de pix si acte ce sa zic. „Noi nu dam domle nici un act, noi doar taiem copacul si oricum sintem singurul echipaj in tot sectorul.” Mi-am dat seama ca ideea cu „recuperarea pagubei” e o iluzie si ca e mai bine sa merg sa ma culc. Pe la ora 4 au inceput sa zbirniie „drujbele”. Dimineata am iesit sa constat rezultatul. Copacul este taiat doar pina in dreptul masinii care inca mai  zace sub trunchiul cazut.

Ar mai trebui sa trag concluzii, dar oare mai e de spus ceva? Daca, in plina campanie electorala, cint toti candidatii isi umfla muschii, institutiile functioneaza in halul asta, ce se intimpla in restul anului? Duminica imi propusesem sa merg la alegeri dar cind ma gindesc ca mai intii trebuie sa trec pe linga masina facuta zob, sa vad trunchiul inca prabusit peste ea, eu neavind nici o „dovada oficiala” in buzunar, parca intrebarea „eu cu cine votez?” nu-si mai are nici un sens.

www.nascutinurss.ro








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9913 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Joi, 29 mai 2008, 17:33)

    Gogu [anonim]

    da' matale de companie de asigurari n-ai auzit? nu e cumva (si sau mai ales) treaba lor?
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Joi, 29 mai 2008, 17:56)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Din cate stiu eu, inainte de a merge la societatea de asigurare trebuie sa ai o dovada de la politie!!!
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns la raspuns (Vineri, 30 mai 2008, 9:09)

        dracgol [anonim] i-a raspuns lui lsm

        Nu este cazul aici. Daca masina avea CASCO, mai intai se anunta compania de asigurari care completeaza o adresa catre Politie (Anexa 2 ii zice) si cu adresa respectiva asiguratul merge la Politie (nu la tamponari caci nu a fost implicat un alt autovehicul si nici n-au fost vatamari corporale - deci nu se eliereaza proces verbal), iar Politia , pe baza declaratiei date de asigurat completeaza Anexa 2 care de obicei tine si loc de autorizatie de reparatie (daca scrie Agentul pe ea). Cu Anexa 2 completata se merge inapoi la asigurator si se deschide dosarul de dauna (alte declaratii, cerere de despagubire, instiintare.. etc. )
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns... (Vineri, 30 mai 2008, 11:15)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Ca sa te bage in seama cei de la asigurari, trebuie sa ai o dovada de la politie - dovada pe care omul nu a primit-o, pt ca politistii nu sinchisesc sa se deplaseze la fata locului daca nu este vorba de victime... deci...
  • 0 (0 voturi)    
    tragic (Joi, 29 mai 2008, 17:34)

    johny [anonim]

    tu faci haz de necaz dar in realitate este tragic... nu stiu care ar fi solutia in cazul asta, decat sa-i prindem si sa-i calcam pe cap.

    altfel... vom avea aceeasi situatie la nesfarsit...
  • 0 (0 voturi)    
    Super tare! (Joi, 29 mai 2008, 17:35)

    nelu neacsu [anonim]

    La inceput nu mi-a venit sa cred ce citesc, apoi am inceput sa rad si acum plang!!
    Asta e tara noastra draga in care traim, o nepasare in stil mare pe toata linia: guvern presedintie, senat, autoritati locale, tot!
    Imi pare rau pentru masina ta, dar te rog mult de tot sa revi cu detalii depre modul cum s-a rezolvat totusi problema, sper ca nu ai luat copacul in casa si l-ai pus pe foc!!
    O zi cu soare, ca atunci cand ploua in Bucuresti e jale!!!
    Nelu Neacsu
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 29 mai 2008, 17:43)

    deunazi [utilizator]

    mda... ce mai poti sa spui..
  • 0 (0 voturi)    
    Un bun exemplu (Joi, 29 mai 2008, 17:53)

    Daniel [anonim]

    ca sa invatam de ce nu e bine sa te lasi pe mana statutului si sa fii asigurat. Pentru ca daca proprietarul este asigurat, nu il mai intereseaza ce face administratia. se duce la firma de asigurari si aceasta trebuie sa-si recupereze banii de la cei care au gresit... de fapt tot de la contribuabili pentru ca inca nu am auzit de vreun functionar sa plateasca din buzunarul lui ca nu si-a facut treaba... si sper ca poate din asta ne mai invatam sa nu mai depindem de stat ca e destul de clar ca daca o sa asteptam normalitate o sa asteptam mult si bine
  • 0 (0 voturi)    
    asigurare (Joi, 29 mai 2008, 17:57)

    oibo [anonim]

    ca sa te duci la asigurare iti trebuie certificat constatator eliberat de politia aia cu accidentele, dar daca nu e cu victime... cu certificatul ala, si cu masina (sic) te duci la asigurator deja iti vine sa plangi. asiguratorul decide daca e rost de despagubire sau reparatie, in cazul dumitale cred ca nu se pune problema de reparatie. societatea de asigurari ar treb sa-si recupereze banii de la cine? adp de sector? asa ca strange tare din dinti .... si deschide gura :D
    aaa, sa nu uit, votare fericita,
  • 0 (0 voturi)    
    altele mai grave... (Joi, 29 mai 2008, 18:07)

    xyz [anonim]

    Daca autoritatile si cei care ar trebui sa ne sara in ajutor in situatii de criza reactioneaza asa la un lucru pana la urma relavit simplu (un copac peste o masina) n-as vrea sa ma intreb cum s-ar reactiona in situatia unui dezastru de proportii, cu multe victime...
  • 0 (0 voturi)    
    stiu cum e (Joi, 29 mai 2008, 18:22)

    Ionut [anonim]

    Am patit si eu acelasi lucru cu putin timp in urma si m-am lovit de exact aceleasi lucruri ca si tine. O mica exceptie: la mine ADP-ul nu a venit sub forma a 4 oameni intr-un tractor ci de un singur nene pe un scuter.
    Mie imi cazuze un copac pe care nu l-am putut urni 4 oameni. Am stat vreo 3 ore pana a venit alta echipa..blabla
    Noroc ca am avut CASCO la Omniasig si pe calea astea chiar le fac publicitate pt ca mi-au rezolvat paguba in cel mai scurt timp iar ei am inteles ca-si recup[ereaza banii dand in judecata ADP-ul..
  • 0 (0 voturi)    
    Asigurare (Joi, 29 mai 2008, 22:55)

    Lucian [anonim]

    Pentru asigurari iti trebuie constatare de la politie, pentru asta iei masina pe o platforma, o duci la sectia de accidente usoare din sectorul respectiv, obtii dovada si apoi o repari (daca e cazul) pe Casco. Ei isi vor recupera paguba de la ADP (probabil). Imi pare rau pentru ghinionul tau..
  • -1 (1 vot)    
    In Est, cel mai mare dusman la naturii esti dta... (Vineri, 30 mai 2008, 1:04)

    iancu [anonim]

    ...domnule Ernu. Exact cum auzi: dumneata esti romanul TIPIC post-comunist, care asteapta TOTUL de la autoritati, de la stat - "sa ne dea statul", "sa ne dea guvernul", "sa ne dea presedintele". Dumneata esti cazul cel mai proverbial al educatiei si mentalitatii comuniste.

    Precum spunea un comentariu aici, matale de companie de asigurari ai auzit? Ai scos vreun cuvant despre asigurarea pe care o ai sau nu o ai? De ce crezi dumneata ca statul si autoritatile trebuie sa fie vinovate pentru o furtuna? E drept ca poate s-au comportat mai stangaci (ce sa facem, suntem in urma americanilor cu 100 de ani), dar la compania dumitale de asigurari ai sunat? Ah, poate nu era asigurata pentru cauze naturale... ghinion. Cand cazi pe scara si-ti rupi un picior, tot "autoritatile", politia, presedintele, guvernul, primarul si in general, cam toata lumea din jur (mai putin d-ta), tot ei sunt de vina?

    De fapt, de ce ne consumi timpul si efortul ca sa-ti citim elucubratiile de prost gust trambitate la un sprit in colt? Mie mi-e limpede ca dumneata esti genul de om care da vina pentru toate cacaturile din viata lui pe tot restul lumii, dar - ferasca Dzeu! - niciodata pe el insusi!

    Stiu, ai o totusi o circumstanta (agravanta): esti nascut in URSS
    • 0 (0 voturi)    
      Autoritatile sunt de vina (Vineri, 30 mai 2008, 8:03)

      Stoewer [anonim] i-a raspuns lui iancu

      In cazul acesta autoritatile sunt de vina, deci la ele ma adresez. Plus ca oricum am nevoie de ele pentru constatari, indepartare copac etc etc etc.

      De ce sa platesc scump un Casco? Imi asum riscul pentru ceea ce depinde de mine, nu de altii.

      Platesc impozite si alte 300 de taxe la autoritati. Deci am dreptul sa-i cer si eu ceva. Macar sa se ocupe de copaci. Nu cred ca-i cer prea mult. Daca nu as plati nimic statului, atunci da, ghinionul meu.

      Probabil autoritatile romane se bazeaza pe cei care gandesc ca tine, de aia ii doare in cot.
    • 0 (0 voturi)    
      Statul (Vineri, 30 mai 2008, 8:38)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui iancu

      Poate nu stii, dar statul e raspunzator daca un copac cade pe masina ta... pentru ca statul trebuia sa se preocupe, in asa fel incat o furtuna sa nu puna in pericol bunurile cetatenilor. Deci daca un copac cade din cauza furtunii, e vina ADP-ului...

      In rest, cred ca te-ai inflamat degeaba :D
    • 0 (0 voturi)    
      de aia (Vineri, 30 mai 2008, 9:25)

      mda [anonim] i-a raspuns lui iancu

      Pt ca exista o institutie din administratie care se ocupa de toaletarea copacilor. Daca aceasta institutie de stat isi facea datoria si curata zona la timp acest incident nu ar fi avut loc.

      Deci daca vina apartine unei institutii de stat mi se pare normal ca vinovatul (statul) sa suporte dauna.

      Dar mai sunt si romani ca tine care nu isi cunosc drepturile. Sau doar induc pe altii in eroare.
    • 0 (0 voturi)    
      referitor la comentariul lui iancu (Vineri, 30 mai 2008, 9:49)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui iancu

      Daca se intimpla sa cazi pe scari, intr-adevar nu autoritatile sunt de vina ca ti-ai rupt piciorul, dar daca tu cazi in timp ce acele scari se darama (doamne fereste), atunci responsabili sunt cei care trebuiau sa aiba grija de intretinerea acelor scari. Facand referire la cazul relatat mai sus e clar ca autoritatile nu au facut nimic pentru evitarea acelui neplacut eveniment prin care a trecut domnul Ernu.
      Cum va permiteti domnule Iancu sa il jigniti pe bietul om care are un necaz? Sau lucrati cumva la ADP sau Primarie? Sa va fie rusine!
      Eu cred ca d-voastra sunteti iresponsabil! Ganditi-va ca in momentul in care a cazut copacul erati in trecere prin zona si in locul masinii domnului respectiv erati dumneavoastra si in momentul asta erati mort, ce parere avea familia d-voastra despre asta? Asa a vrut destinul sau soarta? Sau va da in judecata Primaria?
      Reflectati acestora.
      Nu te-a obligat nimeni sa citesti articolul acesta!
    • 0 (0 voturi)    
      si impozitul....? (Vineri, 30 mai 2008, 10:37)

      smaranda [anonim] i-a raspuns lui iancu

      nene iancule!
      romanul care asteapta TOTUL de la autoritati ARE DREPTATE! de ce? PENTRU CA PLATESTE IMPOOOOZIT! ADP-ul isi primeste salariu si din impozitul pe care-l platesc si eu si dl. cu masina....politia tot de acolo..... de ce sa nu cer?! daca nu platesc impozit mi se calculeaza penalitati! ei daca nu fac NIMIC, ce li se intampla???
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 30 mai 2008, 11:24)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui iancu

      Domnule Iancu, dumneata citesti ce scrie omul ala in articol? Sau te esti "capitalist" de asta de moda noua?

      E prea putin important daca omul are sau nu CASCO.
      Daca citeai articolul ai fi observat ca e vb despre un copac care trebuia taiat de mult. Un copac pt care sa- facut o SESIZARE, un copac care putea sa cada pe o persona. Si atunci tot pe asigurare o rezolvai?
      Normal ca autoritatile sunt de vina pt ca nu au taiat copacul cand s-a facut sesizare, simplu !

      Tot in articol mai scrie si ca omul dorea un act constatator, nu pomana de la stat.

      Asa ca, Nenea Iancu, matale pari a fi post-comunistul ...
    • 0 (0 voturi)    
      pe nenea iancu l-am sarit... (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:57)

      tannu [anonim] i-a raspuns lui iancu

      Imi cer scuze nene iancule, dar un specimen mai limitat mintal decat tine rar se gaseste, asa ca nu pot sa te ignor (nu o sa zic "de-a dreptul retardat mintal" pt ca suna urat...)

      Indiferent cat de mult isi doreste proprietarul unei masini, NU tuturor masinilor li se poate face asigurare CASCO (in asig. asta se include si despagubirea proprietarului masinii in caz de calamitate), nu in RCA, dar de unde sa stii matale?... In dictionarul care il tii langa matale cand tastezi, gasesti numai definitia cuvintelor, nu si explicatii referitoare la diversele lucruri care ne inconjoara... Asigurarea RCA despagubeste proprietarii masinilor/caselor/gardurilor/stalpilor/pomilor/etc.. lovite de masina ta. RCA plateste si in cazul vatamarilor corporale si a decesului rezultat dintrun accident auto.
      Deci pt masinile trecute de o anumita varsta nu se mai poate face asigurare CASCO (de fapt teoretic se poate face, dar, garantat, nicio companie de asigurari nu va face). Iar asigurarea RCA este OBLIGATORIE pt toate autoturismele, dar NU despagubeste masina asigurata, ci acopera doar daunele provocate de aceasta. Baga la biluta ca poate data viitoare nu te mai faci de ras.
    • 0 (0 voturi)    
      tot pt nenea iancu (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:19)

      tannu [anonim] i-a raspuns lui iancu

      Statul si institutiile sale... pai sa stii ca sunt de vina pt o mare parte din problemele cetatenilor (partea proasta e ca foarte multi dintre acesti cetateni lucreaza in si pt acele institutii si totusi nu incearca sa schimbe nimic, desi sunt loviti si ei de probleme si se plang de situatia tarii). Exemplul tau cu alunecarea pe scari si ruperea piciorului este penibil (la fel ca si tine, de altfel). Iti ofer eu un exemplu valabil daca vrei. Cum dintrun lant de evenimente provocat de indiferenta statului ajunge un proprietar de autoturism sa cheltuie o gramada de bani din propriul buzunar. Hai sa iti spun de ce isi repara oamenii masinile pe banii lor si pe langa reparatii platesc si o gramada de amenzi si alte lucruri din vina statului. Desi cetateanul plateste taxe peste taxe (o gramada din ele pt drumuri), totusi isi distruge masina in gropile pe care statul le ignora. De aici urmeaza un control stradal RAR soldat cu retinerea talonului si amenda. Urmeaza vizita la service pt reparatii (bani cheltuiti pe manopera si piese). Urmeaza inspectia RAR (care se plateste) pe care cu putin ghinon o pici si trebuie sa revii (acum platesti taxa de revenire) si mai departe o treci, sa zicem, te duci la politie si iti recuperezi talonul. Acum te intreb eu: de ce nu imi plateste statul cota parte la anumite reparatii ? Eu ii dau bani sa imi asigure o suprafata de rulare adecvata pt masina mea, iar el nu o face. Cine e vinovat? De ce crezi mataluta ca suntem noi cu 100 de ani in urma americanilor sau a nemtilor ? Uite din cauza asta. Ca acolo nu exista carute in capitala tarii, nu exista "magneti" care sa fure capace de canal. Plus ca acolo banii alocati drumurilor sunt folositi cum trebuie. Drumurile sunt "bec". De asta se duce romanul sa isi ia masina s.h. "de afara".
      Inspectia periodica a copacilor aflati in proprietatea ADP este o obligatie, mai ales in urma sesizarilor facute. Daca s-ar fi deranjat sa vina in decurs de 9 ani sa il verifice si sa il taie, totul era ok
  • 0 (0 voturi)    
    calea e gresita (Vineri, 30 mai 2008, 4:22)

    Sandu [anonim]

    E dureros ce ti s-a intamplat, dar cale urmata e gresita.

    Hai sa vedem ce as face eu, trind intr-o tara normala:
    1. As suna la asigurari in primul rand, care mi-ar spune ce sa fac
    1a) martori la fata locului - vecinii, cu nume si telefon
    1b) constatarea politiei este optionala in cele mai multe cazuri
    Vad ca eroul povestirii incearca sa obtina o constatare, dovada, fara sa stie la ce i-ar putea folosi - pierdere de timp. La fel si pozele - poate pentru un album.
    2. Daca nu ai asigurare, inseamna ca ai decis sa iti asumi riscul in astfel de situatii. Nu vad de ce statul si implicit alti cetateni trebuie sa plateasca pentru ghinionul tau.
    3. Daca ADP-ul nu si-a facut datoria, ADP-ul trebuie dat in judecata. Cauta un avocat care sa demonstreze ca neglijenta ADP a provocat accidentul. Din nou nu e necesar vreun act de constatare, doar martori si poze.

    Ca o concluzie, mie atitudinea prin care "autoritatile" sunt invinuite pentru "dezastre naturale" mi se pare paguboasa. Ca si modul de a apela la autoritati pentru "adeverinta de dezastru natural" - ca poate fiind campanie electorala "se acorda" despagubiri.
    • 0 (0 voturi)    
      ghinion? (Vineri, 30 mai 2008, 9:28)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      NU e ghinion ci doar neglijenta din partea ADP-ului (adica a statului in cele din urma). Aceasta institutie e platita din banii mei ca sa preintampine astfel de accidente.

      Ma intreb daca iti pica tie in cap acel copac daca tot ghinion era !?

      Sa iti aduc aminte ca acum un an a si murit un baiat in Bucuresti, ucis de un copac care culmea a picat fara nici o adiere de vant?
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Vineri, 30 mai 2008, 9:33)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      ... pentru o tara civilizata

      Cum se procedeaza in Romania:
      1 daca ai asigurare:
      - ADP-ul ar trebui sa ti-o elibereze de sub copac pt ca sa o poti lua de acolo
      - contactezi o firma de tractari auto care iti ia masina de acolo si ti-o duce la politie unde se face constatarea dupa care ti-o duce la service. In economia de piata nici nu-ti bine sa crezi cat de repede se misca baietii (din proprie experienta).
      - cu constatarea te duci la asigurator care iti despagubeste si factura de la tractari auto (daca e unul de bun simt, daca nu oricum nu despagubeste mai nimic)
      2. daca nu ai asigurare cam tot asa daca vrei sa o repari (nici un service serios nu ti-o baga in reparatie fara constatare de la politie).
      b.daca nu vrei sa o repari o lasi acolo sa te injure vecinii ca ocupi locul de parcare degeaba
  • 0 (0 voturi)    
    Ca sa zic asa, "muri-ti-ar capra!" (Vineri, 30 mai 2008, 5:22)

    reaper [anonim]

    Pentru mine, ideea principala e continuta in urmatoarele doua fraze din articol:

    "Apropos, pentru copacul cu pricina se depusese cerere de taiere cu vreo patru ani in urma. (Toti vecinii stiau asta, cu exceptia mea care imi parcam masina sub copac)"

    Sigur, daca ai fi stiut ca acel copac e condamnat, ti-ai fi parcat masina in alta parte. Asta nu ar fi rezolvat problema copacului in sine, insa te-ar fi scutit de cheltuielile pe care trebuie sa le suporti acum.

    <sarcasm>Pai, de ce sa-ti spuna cineva si tie ca nu e bine sa-ti parchezi masina tocmai sub copacul ala? Lasa, tu ai bani, nu-i asa? Daca ai avut sa-ti iei masina aia, precis ai si ca sa-ti iei alta. Tu de ce sa ai masina daca Gigel Popindau nu are? Nah, vezi? Daca te-ai crezut smecher...</sarcasm>
  • 0 (0 voturi)    
    ernu are dreptate (Vineri, 30 mai 2008, 8:01)

    estbest [anonim]

    alo Mister Iancu

    1. copacul era in primul rind un pericol public.
    2. nu despre masina lui ernu e vorba
    3. putea cadea peste copii
    4. de 4 ani era depusa cererea de taiere. autoritatile nu au facut nimic
    5. pentru asigurare era nevoie de constatarea politiei.
    6. ernu a sunat nu pentru masina lui ci pentru a anunta evenimentul. copacul putea strivi si citiva oameni... dar da tu vrei asigurare....
  • 0 (0 voturi)    
    romania comunista (Vineri, 30 mai 2008, 8:20)

    mozzy [utilizator]

    ma uit si ma crucesc de ceea ce citesc pe forum; toti se cred destepti si dau sfaturi de sus "fraiere, fa-ti asigurare". Nimeni nu aminteste ca si pentru o zgarietura pe portiera masinii trebuie constatare de la politie pentru a fi reparata. Nimeni nu mai crede ca institutiile pe care le platim din banii nostri trebuie sa si functioneze. La asa oras, asa oameni
    • 0 (0 voturi)    
      Da dar... (Vineri, 30 mai 2008, 13:55)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui mozzy

      Acum exista la mai multe sectii birouri pt declararea accidentelor survenite in parcare. doar completezi un formular, faci o schita, si gata. Eu am scapat in 15 minute pentru o zgarietura in parcare. Evident, trebuie raportata tot in 48 ore =)). Banuiesc ca incidentul asta intra tot acolo. Din nefericire, cum ti-a mai zis cineva, trebuie sa duci masina la sectie, n-o sa-ti vina nici un agent sa faca constatari la fata locului.

      Dar, foarte important:
      1) poze cu copacul din toate pozitiile
      2) poze dupa ce-au taiat juma de copac

      Si la 1) si la 2) o lista de martori

      Astea iti folosesc la un eventual proces civil, chiar daca dureaza 2 ani. Nu aveti grija, pozele se iau in considerare, stiu om care a scapat de amenda pentru "depasit pe linie continua" aducand poze care sa dovedeasca ca acolo era linie punctata.

      In consecinta, majoritatea astora "functionari publici" (inclusiv ADP) habar n-au sa dea explicatii, ce trebuie sa faci, ce acte, etc. Si uite asa ajungi sa te plimbi si cand ajungi la asigurator te intreaba ala de ce nu l-ai chemat sa-ti faca poze la masina inainte sa se ia copacul :D
  • 0 (0 voturi)    
    adp (Vineri, 30 mai 2008, 11:04)

    cristi [anonim]

    daca,oricare dintre noi,am fi pierdut controlul volanului si am fi lovit un copac de pe domeniul public,politia,pentru a elibera dovada de reparatie,ar cere dovada de la adp ca nu am cauzat pagube copacului. daca am cauzat pagube,adp ne tranteste niste amenzi de ne rup. copacul respectiv era in ograda adp,el e singurul rspunzator.
  • 0 (0 voturi)    
    amanunte -partea 1- (Miercuri, 4 iunie 2008, 8:36)

    tannu [anonim]

    Sunt unul dintre vecinii lui Vasile. Problema e un pic mai grava decat a prezentat-o Vasile in povestirea lui. Nu a venit nimeni sa taie nici macar o crenguta din el pana nu s-a sprijinit pe masina omului si existau mari sanse ca nici atunci sa nu vina in mai putin de 12 ore daca nu ar fi blocat accesul pe alee si daca echipajul de pompieri (descarcerare) nu ar fi insistat in prioritizarea cazului. In mod normal era un caz ce prezenta un risc destul de mare; pt ca in cadere s-a oprit in 2 craci ale altui copac si asta era tot ce il mai impiedica sa nu se prabuseasca de tot si in cadere sa rupa si acele craci (care erau destul de groase si de lungi si ele... cca 5-6 m/bucata) si eventual sa raneasca vreun om/animal care ar fi incercat sa se strecoare pe sub el (pt ca prin alta parte nu aveai pe unde sa mai treci), Tin sa mentionez ca daca acele 2 craci in care si-a oprit caderea, ar fi cedat sau nu ar fi existat, inca 4 masini ar fi fost lovite; 3 grav si inca una care se alegea doar cu o capota si un parbriz de schimbat. Autorizatie pt taierea acelui copac s-a luat de la ADP acum 9 (noua) ani, nu acum 4 ani, dar ADP nu a rupt nici macar o frunza din el in tot acest timp. In decursul acestor 9 ani s-a "resolicitat" ADP de inca vreo 3 ori taierea copacului, ultima solicitare facandu-se chiar anul trecut si, desi ADP o aprobase in trecut de 3 ori, de data aceasta au concluzionat cu "Ne pare rau, dar copacul se afla in curtea scolii nr 175 si cererea trebuie facuta de dansii, nu de asoc. dvs. de locatari". Parerea mea e ca ce e in "curtea vecinului" e treaba lui, dar ce trece de gard nu mai e treaba lui. In concluzie, asoc. noastra de locatari a rugat conducerea scolii nr 175 sa solicite ADP taierea copacului, iar acestia ne-au asigurat ca o vor face. Acum, daca au facut-o sau nu, nu mai stiu si nici nu mai conteaza. Copacul s-a plictisit de 9 ani sa tot astepte ADP.
  • 0 (0 voturi)    
    amanunte -partea 2- (Miercuri, 4 iunie 2008, 8:53)

    tannu [anonim]

    Mai vreau sa precizez ca acum 2 sau 3 ani ADP s-a prezentat pt "toaletarea" copacilor din zona si si-a facut treaba cu brio. In acea "toaletare" au intrat si pomii din curtea scolii nr.175 (plopi in general), care au fost scurtati de la jumatate. Culmea ironiei si a incredibilului a fost ca singurul copac mare de care nu s-au atins a fost tocmai acesta ! La intrebarea "De ce nu il taiati domne' si p'asta ? Ca doar exista aprobare" a venit si raspunsul angajatilor ADP dupa o scurta privire aruncata pe niste hartoage "Ne pare rau, dar nu figureaza in planul care ni s-a dat". Super ! De-a dreptul ilar la o adica. "Made in Romania". Dar sa revenim la noaptea cu pricina... Atat Vasile, cat si eu am sunat la 112. El a avut mai mult noroc si a prins legatura dupa aprox. 7 minute (asta da serviciu de urgente...). Echipajul de la circa 4 politie s-a impotmolit pe undeva pe la jumatatea aleii (chiar daca nu gaseau nr blocului... eu zic ca era imposibil sa nu gaseasca ditamai copacul care le-ar fi impiedicat trecerea..). Foarte prompti au fost pompierii de la descarcerare (toata stima pt ei, fara niciun fel de ironie). Pompierii nu aveau ce activitate sa intreprinda pt ca nu era treaba lor, asa ca au blocat drumul cu duba si au asteptat inauntru pana a venit ADP. In schimb politia a plecat dupa 20 min. fara ca macar sa traga niste benzi pt avertizarea celor ce vor sa treaca pe acolo. Dar pana sa plece a trebui sa ii invat eu cum se completeaza un proces verbal (uimitor.. oricine se pare ca poate ajunge politist). Ei au venit, s-au uitat si au dat sa plece. Vasile i-a oprit si i-a chestionat in privinta intocmirii unui proces verbal in eventuala folosire a lui pt despagubiri.
  • 0 (0 voturi)    
    amanunte -partea 3- (Miercuri, 4 iunie 2008, 9:16)

    tannu [anonim]

    Echipajul de politie l-a linistit "Facem domne' proces verbal pt orice deplasare" si au dat sa plece. Am intervenit eu "Si ce scrieti in el ? Am ajuns pe aleea cutare si am observat un copac cazut pe o masina"; politistul "Da, cam asa va suna"; eu "Dar nu vi se pare logic sa specificati macar proprietarul masinii si numarul de inmatriculare a acesteia, macar asa ca sa para raportul mai lung, nu neaparat ca poate ii va folosi proprietarului in eventualitatea unui proces cu ADP sau cu sc. nr. 175 ?". In acel moment politistul a ramas cateva secunde pe ganduri, apoi a scos o agenda din buzunar, a notat nr. masinii si i-a luat datele lui Vasile. Super, nu ?
    Hai ca m-am plictisit, sincer, sa detaliez toata povestea. Am sarit peste destule detalii si ar mai fi inca multe de spus.
    Mai pe scurt... dupa vreo 3 ore a aparut tractorul de la ADP care a "basculat" 3 angajati sa ne tina de urat si a plecat. Nu aveau la ei nici macar un briceag, daramite o drujba. Dupa inca o ora a aparut mini-macaraua care a adus si drujba mult dorita si astfel oamenii s-au apucat de treaba. Baietii s-au miscat repede si bine, chiar nu am ce sa le reprosez. Intro ora copacul era tocat cu exceptia a vreo 5 metrii de trunchi (partea de la radacina), care era sprijinit in continuare pe masina omului. Atunci chiar nu se putea taia si ridica restul trunchiului de pe masina pt ca necesita intrarea in curtea scolii si pt ca mai existau (zic ei) inca 5-6 evenimente de genul, ce necesitau prezenta lor. Operatiunea s-a finalizat in jurul orelor 11 (ziua) cand s-au reintors si au tocat si restul trunchiului, eliberand saraca masina de greutate, au incarcat tot ce se tocase peste noapte, au maturat pe jos (dar nu si pe masina lui Vasile) si au plecat.
    Pomul ala a asteptat 9 ani sa vina ADPul si pana la urma s-a plictisit sa tot astepte. Deci cam asta e viteza cu care se rezolva problemele in tara noastra. Iar atunci cand se rezolva, se rezolva din necesitate si nu din dorinta de a face ceva de bine
  • 0 (0 voturi)    
    apropo... (Miercuri, 4 iunie 2008, 9:33)

    tannu [anonim]

    1.Intro situatie de genul (la fel ca si in situatiile masinilor gasite lovite in parcare), masina trebuie dusa pe propriile roti sau pe platforma la biroul de accidente usoare pe raza caruia s-a petrecut evenimentul. Politia rutiera NU se deplaseaza la locul accidentului decat in cazul in care exista vatamari corporale. La biroul de accidente usoare se constata daunele (vizibile) ale masinii de catre un agent, se intocmeste proces verbal si se elibereaza dovada de reparatie pt masina.
    2. Acum, in conditiile in care masina are asigurare CASCO, proprietarul se poate duce la firma de asigurari cu care a incheiat asigurarea CASCO si acolo i se va face constatarea daunelor (tot a celor vizibile, doar ca mai amanuntit) de catre un agent al soc. respective. Pt alte daune (ce nu se observa la fata locului) se face constatare in service.
    3. In conditiile lipsei unei asigurari CASCO, proprietarul se poate resemna si isi schimba/repara masina pe banii lui sau poate actiona in judecata ADP sau Sc. Nr.175 (asta pt cazul de fata), dar numai dupa ce se intereseaza exact cine trebuie tras la raspundere.

    Exact cum spunea cineva mai sus... Daca o masina loveste un copac, soferul plateste despagubiri ADPului. In consecinta, un copac care loveste o masina obliga ADP sa plateasca despagubirile de rigoare proprietarului masinii.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Vineri, 27 iunie 2008, 8:52)

    Alex [anonim]

    Daca accidentul cu copacul s-ar fi petrecut asupra unei persoane....rezultatul ar fi fost acelasi?