Federatia Sindicatelor din Industria Alimentara: “Preturile vor creste in decembrie la carne, lapte, zahar si vor continua sa creasca”

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Joi, 30 octombrie 2008, 17:46 Economie | Consumator


Dragos Frumosu, presedintele federatiei, a declarat ca din cauza deprecierii monedei nationale si a apropierii sarbatorilor de iarna preturile vor creste la carne, lapte si zahar, posibil si la produsele din panificatie. Insa, impactul “extraordinar de mare” asupra preturilor va avea loc in ianuarie-februarie.

Ne aflam intr-o situatie delicata din cauza functionarii proaste a agriculturii, si atunci apelam la importuri de materie prima plus importuri de alimente, a explicat seful miscarii sindicale. In aceste conditii, cand apare o depreciere a leului categoric procentul de depreciere va influenta pretul materiei prime si cel al alimentelor care sunt importate ca atare, spune Dragos Frumosu.

El exemplifica elementele care intra in lantul scumpirilor:
  • transportul - se calculeaza in euro, “categoric vor fi influentate costurile”.
  • gazele naturale importate, care se regasesc in procesul tehnologic al multor produse. Deprecierea leului categoric va influenta si pretul acestora.

Cu toate acestea, datorita stocurilor existente si de materie prima si de alimente, este posibil ca efectele sa nu apara imediat. Dar daca deprecierea va persista, preturile vor creste.

Dragos Frumosu a enumerat produsele care vor suferi scumpiri:
  • produsele lactate, asta avand in vedere si conditiile de iarna, cand cantitatea produsa este mai mica decat in perioada de vara;
  • produsele din carne pentru ca importam 60-70% din necesarul de carne care intra in  preparatele din carne si care se vand ca atare;
  • probabil, produsele de panificatie. Este adevarat ca s-a anuntat o mare productie agricola la grau. Cantitatitv, recolta poate fi buna, dar numai 50-60% acopera necesarul pentru panificatie. Va trebui sa acoperim si prin importul de grau;
  • zahar, pentru ca exista cota de zahar negociata cu UE, care se produce din zahar brut, iar acesta se importa.

“Cred ca luna cea mai <<periculoasa>> pentru populatie este decembrie. Este o luna in care preturile cresc de regula in Romania, chiar daca patronii nu accepta si nu declara lucrul acesta”, mai spune reprezentantul sindicatelor din industria de profil.

Totusi, in opinia sa, “impactul extraordinar de mare va fi in ianuarie-februarie 2009. Fara discutie, fiindca efectele crizei la nivel mondial vor fi mai evidente in Romania peste cateva luni”, spune Frumosu.

Tot el adauga faptul ca “perioada decembrie- februarie, la majoritatea societatilor comerciale se negociaza contractele, deci si salariile, asadar, pe fondul acesta de criza, impactul s-ar putea sa fie foarte mare”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1068 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    ohh da (Joi, 30 octombrie 2008, 17:49)

    dedeiu [anonim]

    asta da "crestere economica". felicitari guvernului tariceanu.
    • +7 (7 voturi)    
      Petrolul se ieftineste, cerealele se ieftinesc (Joi, 30 octombrie 2008, 18:08)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

      Sa-mi bag ceva in Babuineea si prostii care traiesc in ea.
      Peste tot in lume se vorbeste despre deflatie cauzata de recesiune -- lipsa cererii -- iar la noi astia vin cu prostii din astea.
      Destapta-te romane!
    • +2 (4 voturi)    
      Nu face Tariceanu cresterea economica (Joi, 30 octombrie 2008, 18:26)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

      Oamenii fac cresterea economica, nu guvernul. Preturile cresc din cauza inflatiei create de profesori.
      • -1 (1 vot)    
        bravo (Joi, 30 octombrie 2008, 20:25)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        la mintea ta, mai pui 1 leu si cumperi o creta. Deci inflatia au facut-o profesorii, medicii si pensionarii. Cred ca esti mandria blocului.
  • +5 (5 voturi)    
    niste sarlatani (Joi, 30 octombrie 2008, 17:55)

    cristian [anonim]

    Pai daca se scumpesc produsele de la noi o sa cumparam produse de export gata facute, macar la acelea se poate justifica variatia cu euro; iar la 3.2 RON painea costa tot 1.6 lei, deci docmnu Frumosu e un sarlatan ordinar.
  • +2 (4 voturi)    
    Ma, Frumosule! (Joi, 30 octombrie 2008, 17:56)

    FSHO [anonim]

    Tot cu PSD-ul, tot cu PSD-ul?
  • +5 (5 voturi)    
    pt. Frumuselul (Joi, 30 octombrie 2008, 17:59)

    AristotelCostel [anonim]

    Taticule, cand minti tu ingheata marea si in iulie. Lasa aburelile cu transportul; exprima-te în privinţa cursului dupa prabusire...nu inainte; nu ne mai aminti macar de venirea sarbatorilor si de jecmanirea poporului; las-o moarta cu graul ca-i prea mare opulenta; nu mai pune in pretul alimentelor vilele patronilor si nu ascunde marlania pentru o imaginara marire a salariilor in industria alimentara...
    ETC. FRUMOSULE...minti ca un domn cu burta plina de r...
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Joi, 30 octombrie 2008, 18:00)

    diablo [anonim]

    care depreciera a leului ? E cam instabil in raport cu euro dar pana acum nu prea s-a depreciat. Sau poate importatorii au cumparat materia prima cand 1E= 3.94 ron... Prin tarile vestice au loc scaderi de preturi si reduceri inainte de sarbatori , in Romania e invers :(
    • 0 (0 voturi)    
      exact (Joi, 30 octombrie 2008, 19:57)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui diablo

      leul e cat se poate de ok la ora actuala. adica daca timp de doua saptamani leul a luat-o razna avem cresteri de preturi. ce idioti. cum de ii mai rabda pamantul pe avarii astia nu stiu? transportul se calculeaza in euro. oameni buni din cate am vazut la pompa, caci am masina, benzina se ieftineste... luna decembrie e cea mai periculoasa totusi pentru ca ratatii din romania care vand alimente romanilor sunt niste cretini care nu stiu cum sa ne fure mai mult. imi cer scuze de exprimare dar unii oameni sunt prea nesimtiti, nu are sens sa ne mai ascundem dupa deget.
  • +5 (5 voturi)    
    tampiti (Joi, 30 octombrie 2008, 18:00)

    alex [anonim]

    Faceti-i pe tampitii astia sa taca.

    1. pretul petrolului a scazut- deci transportul s-a ieftinit
    2. pretul cerealelor a scazut
    3. leul nu s-a depreciat, ce tot vorbesc?

    Bai nene, preturile la alimente vor scadea- fie ca vrei tu sau nu. Daca voi nu scadeti preturile, concurenta din UE o sa va manance cu fulgi cu tot.
  • +4 (4 voturi)    
    doua motive f bune (Joi, 30 octombrie 2008, 18:02)

    C.Pungasu [anonim]

    Bah, cum dreaq! Euro parca tot pe la 3,6-3,7 se invarte! E incredibil! Cand cresc vanzarile creste si pretul! Poate noi suntem de vina ca nu suntem in stare sa abtinem de la a cumpara fara rost......
    • +4 (4 voturi)    
      promit (Joi, 30 octombrie 2008, 18:11)

      alex [anonim] i-a raspuns lui C.Pungasu

      Promit solemn ca o sa imi intarat familia, prietenii si toti cunoscutii (pt ca eu nu sunt locco) sa nu cumpere la preturi majorate. O sa ii trimit la cumparaturi in Bulgaria, Ungaria oriunde numai nu la smecherii astia.

      Domnu Frumosu, traiti in UE nu pe camp. O sa vedem cum faceti fata concurentei... succes :)
  • +4 (4 voturi)    
    Preturile astea 'libere' (Joi, 30 octombrie 2008, 18:20)

    mihaela [anonim]

    Parca pretul se nastea la intalnirea cererii cu oferta. Sau exista vreo intelegere ca atunci cand producatorii primesc acest semnal sa ridice preturile simultan??? Eu daca as fi un site de stiri nu as prelua un astfel de comunicat-mesaj criptat.
  • +3 (3 voturi)    
    ba sa va zburde draci prin rai !! (Joi, 30 octombrie 2008, 18:29)

    Radu [anonim]

    deci serios la 20si si de ani pot spune ca sunt atat de enervat de porci de la putere de-mi vine sa ii nenorocesc deci nu se poate mai asa ceva deci combustibilul peste tot sa ieftinit la noi nu , peste tot produsele alimentare se ieftinesc din cauza lipsei de cerere si voi scumpiti pai sa aredeti in iad ma nemernicilor !! i-mi cer scuze pentru vb astea dar se potrivesc de minune eu sunt doar 1 ( desi cred ca sunt mai multi ) mai continuati asa si populatia o sa iasa in strada e sigur ca nu se mai poate !
  • +1 (1 vot)    
    nehalitii (Joi, 30 octombrie 2008, 19:06)

    ganditorul [anonim]

    Voi gazetarii de la hotnews.ro de ce nu intrebati,judecati mai intai, si scrieti tot ce va insira altii fara discernamant?Normal ca-si vad de interesul lor.Dar al vostru care e ?Nu stiti sa intrebati:care depreciere a leului???Si restul...sunt intrebari de bun simt:de ce numai la noi de sarbatori se scumpesc toate???Aratati-le obrazul...nu se mai satura...tot nehaliti raman.
  • +1 (1 vot)    
    hai sa ne solidarizam (Joi, 30 octombrie 2008, 19:09)

    roman [anonim]

    Haideti sa nu mai cumparam nimic de sarbatori!Faceti-va cumparaturile majore in luna noiembrie sau in strainatate oameni buni!!!
  • 0 (0 voturi)    
    salariile cand se maresc la nivelul UE??? (Joi, 30 octombrie 2008, 19:24)

    ca tot [anonim]

    avem economie si industrie functionala, de fapt propaganda
  • 0 (0 voturi)    
    Mincinosii (Joi, 30 octombrie 2008, 22:00)

    leonard [anonim]

    Pretul cerealelor este foarte mic lucrez in domeniu.....a fost un an foarte bun.In mod normal pretul ar trebui sa scada la prod. panificatie.
  • 0 (0 voturi)    
    exista cerere (Vineri, 31 octombrie 2008, 13:54)

    Kpax [utilizator]

    asta este vina noastra..sau a economiei care
    inca MERGE si exista CERERE
    domni astia nu au pus botul la ce zic agentiile de rating ei stiu clar ca exita cerere si economia merge.
    Afara este colaps si economiile nu merg deaceea scad preturil!
  • 0 (0 voturi)    
    cresteri absurde de preturi! (Luni, 3 noiembrie 2008, 14:30)

    Cecilica [anonim]

    Asadar,pretul transportului scade(lucrez in domeniu,deci sunt in tema),al combustibilului scade,al cerealelor scade si vine acest dobi..c si spune ca vor creste preturile alimentelor....