Adriean Videanu promite ca statul va monitoriza evolutia preturilor si va interveni acolo unde sunt derapaje majore

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 19 iulie 2010, 11:04 Economie | Consumator


Adriean Videanu
Foto: HotNews.ro
Ministrul Economiei, Adriean Videanu, a anuntat ca statul intentioneaza sa monitorizeze evolutia preturilor "in peste 1.400 de puncte" din intreaga tara, iar acolo unde "vom constata derapaje majore, Autoritatea Nationala pentru Protectia drepturilor consumatorilor va interveni. Ideea s-a aplicat cu succes in Grecia si preturile au scazut, dupa trei luni de la implementare, cu 7%", a declarat Adriean Videanu, potrivit Realitatea Tv.

Comerciantii sustin, insa, ca declaratia lui Adriean Videanu ar fi una populista, iar masura ar fi imposibil de aplicat, in conditiile in care adaosul comercial nu poate fi controlat de stat.

"Sa intervina domnul Videanu acolo unde preturile sunt prea mici si e evaziune fiscala", a declarat presedintele Romalimenta, Sorin Minea, la Realitatea Tv.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1434 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ce gluma buna!! (Luni, 19 iulie 2010, 11:22)

    georgel007 [anonim]

    statul va monitoriza preturile si ii va amenda pe cei care umbla nejustificat la preturi?
    pai cu ocazia asta le da un motiv sa scumpeasca pentru simplul fapt ca amenda pe care o da statul se va regasi tot in pret :))
    in alta ordine de idei cand va mai plictisiti dl. Videanu va rog sa calculati dvs. cum este posibil ca in timp ce preturile din Romania sunt in general in parametrii preturilor europene de ce painea costa si de zece ori mai putin decat in comunitate?
  • -2 (2 voturi)    
    de putut se poate (Luni, 19 iulie 2010, 11:24)

    Ghita [anonim]

    chiar daca nu poti controla adaosul comercial, un adaos mare insa pe o piata cu mai multi jucatori -> intelegeri intre participanti -> amenzi cu procente din CA -> mai bine scazi pretul.

    nu poti majora adaosul in conditii de criza cand scade consumul, nu prea poti sa iti mentii acelasi adaos in aceste conditii, prin urmare in afara de monopoluri de pe piata bine stiute (carburanti, servicii, constructii) preturile nu ar trebui sa creasca nici chiar cu majorarea asta de TVA cu 5pp.
  • +1 (3 voturi)    
    Numai aici (Luni, 19 iulie 2010, 11:34)

    caragiale [anonim]

    Numai aici le va fi cel mai bine !
    Numai aici preturile scad cu 3 bani de doua ori pe an si cresc cu de zece ori in fiecare luna.
    Numai aici protectie NEXAM. Numai aici ce fura barosanii de 20 de ani platesc amaratii din salariu si pensii !

    numai aici le va fi cel mai bine mafiotilor !
  • +1 (1 vot)    
    liberalism, frate... (Luni, 19 iulie 2010, 11:34)

    bango [anonim]

    asta da liberalism. monitorizarea si controlul preturilor. hmmm, visul cel mai umed al lui adam smith.
  • 0 (2 voturi)    
    Tare! (Luni, 19 iulie 2010, 11:37)

    Gigi [anonim]

    Deci cota unica e subiect de "scenarii" ...

    http://www.adevarul.ro/actualitate/politica/Cota_unica-subiect_de_-scenarii_0_300570319.html

    Impozit forfetar avem inca! Si a ras 300 mii firme...

    Drepturile de autor (profesii liberale) sunt impozitate suplimentar!

    Avem aici si controlul preturilor (de la dl. Videanu).

    Mai e cineva care crede ca PD-ul este partid de dreapta? Unde este stimularea mediului privat? Unde este stimularea clasei de mijloc si a profesiilor liberale?
  • 0 (0 voturi)    
    Oare si marii comercianti ca si in Grecia????? (Luni, 19 iulie 2010, 11:40)

    elis [anonim]

    oare de ce si marii comercianti nu sint luati in vizor????
    cu toate ca inalca legea la greu
    . au produse la care pretul efectiv nu stiu de unde il scot in conditiile in care cer furnizorului discount de 28-35%/pret raft .ref la conditiile de pastrare faceti un drum prin depozitele lor si va veti ingrozi.
    sucuri apa, bauturi, biscuiti, conserve la soare ,inghet etc..in magazine furnici, pisici, pasari
    pe cind vom vedea si noi aceasi aplicare a legii ca si in grecia.
    ai gresit ti-am inchis magazinul .punct...
    chiar sint curioasa .. cind????
  • 0 (0 voturi)    
    preturi (Luni, 19 iulie 2010, 11:45)

    fane [anonim]

    ar fi bine, dar nu cred ca vor reusi. tot boicotul cumparatorilor fata de produsele scumpite exagerat e mai eficient. la noi, la un market din alba, uleiul Bunica a sarit de la 5 lei la 8 lei dupa majorarea TVA. asta nu mai are legatura cu tva-ul ci cu nesimtirea.
  • +1 (1 vot)    
    atat (Luni, 19 iulie 2010, 11:50)

    s [anonim]

    discursul guvernantilor pedelisti contine ori o promisiune, ori verbe la viitor... vom face... de maine.... LA PUSCARIE! se apropie scadenta!!
  • +1 (1 vot)    
    dubios de promovat este dl Videanu, (Luni, 19 iulie 2010, 11:53)

    eugen [anonim]

    ... in ultima saptamana a aparut zilnic in cel putin un articol aici!

    De unde atata dorinta de promovare a dansului? Si mai ales a ceea ce face, chipurile, bine?

    Mai promovati si valori ale noastre, din orice domeniu, ca o sa en imblnaviti cu atatia incapabili! Si ne vom trezi iarasi cand moare cate un om mare ac nu l-am apreciat cat traia!

    Oare nu ar trebui sa invatam din trecut?
  • 0 (0 voturi)    
    program de guvernare (Luni, 19 iulie 2010, 12:17)

    Adriean Videanu [anonim]

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-4321941-programul-guvernare-salariu-mediu-900-euro-pensie-405-euro-cota-unica-16-scutiri-limitate-profitul-reinvestit-tehnologie.htm
    • -1 (1 vot)    
      Las ... (Luni, 19 iulie 2010, 14:20)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Adriean Videanu

      ... ca pe aia cu pensia medie de 405 euro a dat-o la intors ... a zis ca el de fapt a vrut sa spuna -25% dar au inteles gresit televiziunile mogulilor. :))
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine (Luni, 19 iulie 2010, 12:22)

    daniel [anonim]

    Imi face placere sa aud ca cineva se gandeste la asemenea masuri si sper sa le si urmeze,la cum cresc preturile de la producator pana la cumparatorul final, ma inspaimanta.
  • -1 (1 vot)    
    lasa-ne cu semintele uita-te la curent (Luni, 19 iulie 2010, 12:29)

    lkjh [anonim]

    videne ai tu grija de baietii destepti...ai grija de resursele primare gen :curent ,gaz.petrol ca daca acolo nu mai furati ca nesimtitii veti avea preturi echilibrate si-n rest...cine va fi nesimtit si dubleaza preturile ala va disparea de pe piata...ex:in act. mea consum foarte multi saci de plastic de 120l...pina acum ii luam la 2.5 ron...acu dupa majorare tva este 5.3 ron..ghici?imi bag picioarele-n marrfa lui si o sa ma duc sa cumpar direct de la importator...mai depinde si de noi nu mumai dupa muschiul hotilor
  • 0 (0 voturi)    
    inapoi la comunism (Luni, 19 iulie 2010, 12:38)

    angel [anonim]

    o sa avem acum mercurial si guvernul nostru competent ne va dicta preturile.
    urmeaza nationalizarea, confiscarea celor care au averi si redistribuirea acestora elitelor care ne conduc.
  • -1 (1 vot)    
    guvernare de dreapta.... (Luni, 19 iulie 2010, 13:46)

    lili [anonim]

    Economie de piata, cu preturi controlate de ministerul dlui Videanu.... vai de dreapta voastra, vai de economia noastra de piata... vai de guvernarea portocalie inotand aiurea in apele tot mai tulburi ale crizei si ale recesiunii prelungite de o guvernare incompetenta..... O sa iesim din recesiune dupa ce o sa iasa tot mapamondul....