Protectia Consumatorilor a amendat cu 50.000 lei sucursala din Brasov a Credit Europe Bank de unde au disparut bani din conturile unor clienti

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 11 august 2010, 14:02 Economie | Consumator


Protectia Consumatorilor a amendat cu 50.000 lei sucursala din Brasov a Credit Europe Bank, unde mai multe persoane au reclamat ca le-au fost golite conturile, dupa ce banca a anuntat pagubitii ca isi vor primi banii inapoi dupa finalizarea anchetei politiei, se arata intr-un comunicat al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor. Totodata, Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorilor (CJPC) Brasov a dispus ca banca sa restituie consumatorilor banii datorati in termen de maxim 15 zile.

"In urma controlului efectuat de CJPC Brasov s-a constatat lipsa banilor din conturile a 12 clienti ai bancii, prejudiciu in valoare de 1,77 milioane de lei (aproximativ 420.000 euro) cauzat, se pare, de un angajat al bancii. La sesizarile consumatorilor, banca a raspuns ca va returna banii dupa finalizarea anchetei politiei. Comisarii au concluzionat ca banca nu isi respecta obligatiile asumate prin contract si au aplicat operatorului economic o amenda contraventionala in valoare de 50.000 lei", se arata in comunicat.

"Banca are obligatia sa repare in cel mai scurt timp orice prejudiciu cauzat clientilor sai. Banca raspunde pentru conduita angajatilor sai si nu are nici un drept de a amana onorarea obligatiilor fata de consumatori sub pretextul finalizarii anchetei judiciare. Vom aplica operatorului economic amenzi contraventionale pentru fiecare nou caz sesizat Comisariatului Judetean pentru Protectia Consumatorilor, pana cand banca va intelege sa-si respecte clientii", a declarat Constantin Cerbulescu, presedinte ANPC.

Acesta mai recomanda tuturor clientilor sa verifice soldul conturilor pe care le au deschise la aceasta banca si sa sesizeze de urgenta orice neregula.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2660 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Calcul (Miercuri, 11 august 2010, 14:13)

    Vizitiul [utilizator]

    1,77mil - 50.000 lei = 1,72mil profit :) Nu-i rau pentru o zi de munca.
    • -1 (1 vot)    
      oricum, bine ca i-a amendat (Miercuri, 11 august 2010, 14:35)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      cred ca s-au bazat pe ideea ca seful ANPC e loial lor... si uite ca s0au inselat.
      • 0 (2 voturi)    
        Stai linistit (Miercuri, 11 august 2010, 14:47)

        HAHAH [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        Stai linistit ca daca i-a amendat asta nu inseamna ca au si platit, se contesta in justitie si poate sa castige fara sa platesca un leut.Astia sunt mana in mana pentru imagine chiar asa naiv esti copile.
        • 0 (0 voturi)    
          stai linistit (Miercuri, 11 august 2010, 17:33)

          misa [anonim] i-a raspuns lui HAHAH

          daca o societate este amendata si primeste aceasta amenda in scris, cum crezi ca ar putea sa nu o plateasca? asa stii tu ca se scapa de aceste amenzi? vinde-ne si noua pontul, ca am dori sa fentam si noi amenzile primite de la ofiterul de politie sau de la transportul in comun!
          daca nu esti prea bine informat nu mai bate campii pe aici!
          • 0 (0 voturi)    
            :) (Miercuri, 11 august 2010, 18:14)

            Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui misa

            De ce nu va linistiti toti si gata ;) LOL
      • 0 (2 voturi)    
        nelamurire (Miercuri, 11 august 2010, 14:48)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        De ce i-a amendat? Ar trebui sa-o oblige sa le restituie banii clientilor.
        • +1 (1 vot)    
          Pai de aia i-au amendat.. (Miercuri, 11 august 2010, 15:06)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui dan

          Ca nu au restituit banii clientilor imediat si o dau cotita asteptand finalizarea anchetei judiciare. Poate si sfarsitul procesului, etc. Adica vreun an doi sperau ei sa lase conturile goale. Ce idioti!
          • 0 (0 voturi)    
            s-a mai intamplat (Miercuri, 11 august 2010, 15:36)

            realnick [anonim] i-a raspuns lui denvarel

            stiu ca s-a mai intamplat .tot la Credit EB.si au restituit banii repede .tot un angajat a transferat din "greseala" banii unei cliente ,in contul lui
        • 0 (0 voturi)    
          nelamurire (Miercuri, 11 august 2010, 17:35)

          misa [anonim] i-a raspuns lui dan

          nu trebuie sa isi rotunjeasca si protectia consumatorului fondurile intr-un fel?
          ce credeati ca astia trag pt clienti? trag pt ei!
          ce se intampla cu aceste fonduri nimeni nu s-a interesat....aaa...asta nu e de actualitate...asa-i...
        • 0 (0 voturi)    
          nelamurire (Miercuri, 11 august 2010, 17:48)

          misa [anonim] i-a raspuns lui dan

          pai nu trebuie sa isi rotunjeasca si protectia consumatorului fondurile?ce credeati ca functioneaza pt protejarea clientilor? Nu! Functioneaza pt acumularea unor fonduri, despre care nimeni nu isi pune intrebarea unde se duc!...dar...da...acest subiect nu e de actualitate...
  • 0 (0 voturi)    
    clau.popa@k.ro (Miercuri, 11 august 2010, 16:34)

    finantzelu' [anonim]

    Daca au disparut banii nu inseamna ca i-a furat banca, ci un angajat. Acel angajat trebuie pedepsit de organele de control, Politie etc iar banca doar obligata sa le restituie banii oamenilor.