Criza si piata muncii. Unde se mai fac in prezent angajari si care sunt perspectivele din aceasta piata? Mihaela Perianu, General Manager Aims Human Capital, a discutat online cu cititorii HotNews.ro

de DP     HotNews.ro
Luni, 5 decembrie 2011, 17:11 Economie | Companii


Mihaela Perianu
Foto: manager.ro
Ce a insemnat criza pentru piata locurilor de munca? Cate s-au pierdut si unde se mai fac angajari? Care sunt schimbarile pe piata salariilor din top si middle management? Cum arata cererea si cum s-a schimbat oferta de munca in ultimii doi ani? Care sunt punctele tari si cele slabe ale managerilor din Romania? Mihaela Perianu -General Manager si fondator al grupului de firme de recrutare si consultanta in resurse umane Aims Human Capital, a discutat online cu cititorii HotNews.ro. Perianu este membru al Fundatiei Romanian Business Leaders, care reuneste peste 50 de lideri de business din Romania. Acestia vor organiza un forum la Bucuresti, in perioada 3-5 februarie, precedat de o masa rotunda in data de 8 decembrie.
Vezi aici cine este Mihaela Perianu

Cei mai importanti oameni de afaceri din Romania se vor intalni in cadrul acestui summit din februarie 2012 la Bucuresti organizat de Fundatia Romanian Business Leaders- o organizatie neguvernamentala, infiintata in martie 2011.
  • Mai multe informatii despre organizatie le gasiti aici.

Fundatia Romanian Business Leaders reuneste oameni de afaceri si manageri din Romania precum Ioana Filipescu (managing director Raiffeisen Investment Romania), Mihai Marcu (CEO MedLife), Anca Harasim (director executiv AmCham), Dan Pascariu (presedinte al Consiliului de Supraveghere al UniCredit Tiriac Bank), Mihaela Perianu (CEO Aims Human Capital si Dale Carnegie Training), Sorin Axinte (asociat Glue Bucuresti), Lucian Butnaru (antreprenor, CEO ZebraPay), Dragos Dinu (asociat Link Resource).

"Ne dorim sa facem un Davos romanesc, de aceea am stabilit data summit-ului la o saptamana dupa forumul din Elvetia", a spus Andreea Rosca, unul dintre fondatorii acestei initiative.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2888 vizualizari

  • Probleme de HR (Luni, 5 decembrie 2011, 17:40)

    Tata [anonim]

    Cred ca problemele legate de HR pot fi insumate cam aici:

    1. Candidatii produsi de un sistem de invatamant slab, inchistat in propria prostie, sunt foarte slabi

    2. Lipsa unei traditii si know-how in domeniul managementului in Romania. Din cauza lipsei profesorilor si unor candidati slabi liderii de astazi si maine sunt din ce in ce mai slabi. Din acest motiv managerii din Romania sunt in general foarte slabi, in cel mai bun caz mediocri.

    3. Ultimativ problema lipsei de resurse umane capabile cred ca este printre principalele riscuri la adresa securitatii nationale. Astazi razboaiele se duc economic si cu managerii pe care ii avem nu vom castiga prea multe batalii.

    Cum mentiona si cel mai experimentat head-hunter din Romania, managerii buni in tara noastra se pot numara pe degetele unei maini. Si nu, faptul ca cineva ocupa o functie inalta intr-o corporatie nu inseamna automat ca e manager bun. Am vazut o gramada de parveniti in functii importante. De fapt in 12 ani de multinationale am vazut o singura persoana cu adevarat carismatica care ar fi fost urmata de angajati si fara titulatura de manager lipita pe spate. Adica era un lider.

    Nu va pun nici-o intrebare pentru ca nu cred ca Dumneavoastra sau oricine altcineva (onest) ar putea da solutii la cele mentionate mai sus.
  • Iesirea din CRIZA (Luni, 5 decembrie 2011, 20:03)

    Stefan RADOVEANU GENEVE [anonim]

    Contractele de achizitie publica trebuie schimbate.
    Schimbarea trebuie sa consiste in ajutarea unor criterii la sumisionarea mandatelor publice cu :

    1 Angajarea de personal intre 18 si 35 ani
    2. Firmele care n-au avut somaj in ultimele 12 luni
    3. Angajarea de ucenici in formare profesionala DUAL 1 zi de scoala si 4 zile in firma

    O astfel de masura contribue la iesirea din CRIZA

    Intrebare :

    Care este parerea DVS ?

    Stefan RADOVEANU

    Entrepreneur à GENEVE depuis 30 ans
    • 1 (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:00)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Stefan RADOVEANU GENEVE

      Sunt de acord cu toate cele 3 puncte mentionate de Dv. Cred ca sunt 3 idei foarte bune care ar merita aplicate
  • Piata muncii - moarta? (Luni, 5 decembrie 2011, 22:15)

    Mircea [anonim]

    Sunt in campul muncii de peste 15 ani, experienta de peste 10 in management, detin cel putin 4 certificari de top la nivel mondial in management IT (nu sunt code monkey sau BOFH) si observ cu mirare ca pana in 2008 aveam cel putin 2 propuneri de angajare pe luna, acum daca aud de una la 3-4 luni, si aia chinuita. Personal nu ma plang, nu caut de lucru, dar asta imi spune multe despre ce se intampla in piata muncii CALIFICATE. Multe companii se restrang si se pregatesc sa isi faca bagajele, retragand capitalul in final si deocamdata externalizand prin transfer de servicii diverse activitati la nivel central acasa, nefiind altceva decat o mascarada de a muta eventualele profituri impozabile in Romania spre tarile lor de origine. Asta ca sa nu mai vorbesc de asazisele "investitii" adica cheltuieli de milioane de euro facute in Romania pe asseturi supraevaluate cumparate de la firma mama prin paradisuri fiscale. As dori sa stiu daca sunt singurul nebun care crede asta sau mai sunt si altii care au constatat asa ceva.
    • 2 (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:02)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mircea

      Eu as spune ca piata muncii este moarta, ci ca este o mare diferenta intre ce se intampla pana in 2008 si ce se intampla in ultimii 3 ani in piata muncii. Este adevarat ca sunt mult mai putine oferte de munca, procesul de luare a deciziilor de angajare este mult mai riguros si ca atare mult mai lent. Sunt companii care isi restrang activitatea dar sunt si companii care isi extind activitatea pe teritoriul Romaniei.
  • intrebare (Marţi, 6 decembrie 2011, 6:14)

    individual [anonim]

    Cum credeti ca poate RBLS sa adreseze problemele de pe piata muncii? Ma refer la rigiditate, productivitate samd.
    Pana acum au oferit diverse solutii plauzibile si FIC siAMCHAM dar degeaba. Care este atuul Dv ?
    • 3 (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:06)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui individual

      FIC si AMCHAM au avut rezultate bune in schimbarea Codului Muncii. Demersurile lor au dat si vor da roade. RBLS isi propune sa colaboreze cu organizatii ca FIC si AMCHAM si nu sa reia demersurile lor. Prin RBLS dorim sa introducem in Romania business-metrul, care ne va indica nivelul afacerilor din Romania, intentiile companiilor de a angaja, prognozele lor pe termen scurt si mediu si astfel cred ca vom avea o imagine mult mai buna asupra pietei muncii si putem lua masuri pertinente legate de productivitate, plan de afaceri si nu in ultimul rand vom avea mai multa transparenta legat de ceea ce se intampla legat de piata muncii in Romania
    • 4 (continuare) (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:12)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui individual

      In data de 8 decembrie vom avea un eveniment premergator summitului din 3-5 februarie cu 50 de lideri de business, antreprenori, dir. generali de corporatii (romani si straini). Obiectivul este sa aflam 5 teme care ii preocupa legat de Romania si despre cum sa facem din Romania un loc mai bun de trait. Am invitat llideri de business care vor nu numai sa isi exprime o opinie ci care vor sa se implice concret in proiecte care sa aiba ca rezultat imbunatatirea nivelului de trai. Vrem sa adresam teme in zona educatiei, sanatatii, educarea discernamantului tinerilor si nu numai, a valorilor care ne ghideaza in afaceri si in viata. In concluzie, atuul nostru il reprezinta proiecte concrete in care vrem sa ne implicam noi, liderii de business, si nu sa le delegam Guvernului. Este vorba de a ne asuma tara in care traim.
  • intreb (Marţi, 6 decembrie 2011, 6:16)

    bascila ionut [anonim]

    Ar fi utopic ca legislatia fiscala sa fie facuta de o comisie formata majoritar din oameni de business, supravegheati pentru a nu se inregistra derapaje de Finante si/sau o organizatie independenta?
    • 5 (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:14)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui bascila ionut

      Este o idee buna, de bun simt, dar dificil de pus in practica.
  • pt invitata (Marţi, 6 decembrie 2011, 6:18)

    tron [anonim]

    o initiativa ca cea a Dv trebuia luata in calcul in 2008, cand a venit la noi criza. De ce ati asteptat pana acum? Felicitari pentru idee!
    • 7 (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:21)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui tron

      Multumim in primul rand pentru felicitari. De ce nu am avut aceasta initiativa pana in 2008? Pentru ca pana in 2008 am fost foarte ocupati cu expansiune, cu crestere economica, am fost rasfatati. In momentul in care am realizat ca lumea din jurul nostru se schimba si ca s-ar putea sa nu mai prindem momente ca cele anterioare anului 2008, ne-am hotarat sa facem ceva pentru tara aceasta si sa ne implicam. Credem ca RBLS este un proiect potrivit pentru aceste vremuri. Daca pana in 2008 preocuparea noastra era cum sa facem averi, acum preocuparea noastra este mult mai mult legata de valori, de meniri, de sens. Un raspuns cinic ar putea fi ca daca nu mai putem sa ne imbogatim peste noapte, acest dus rece numit criza ne-a adus cu picioarele pe pamant, facandu-ne sa fim preocupati mai mult de ceea ce conteaza cu adevarat.
  • care sunt sansele reale? (Marţi, 6 decembrie 2011, 9:50)

    MPatrick [utilizator]

    Este clar pentru toti ca angajatii romani ar trebui sa lucreze pana la varsta de 63-65 de ani, potrivit legislatiei actuale. In aceste conditii, o persoana activa de 44 ani se afla aproximativ la mijlocul perioadei sale active. In Romania, generatia care are acum 43-45 de ani este poate cea mai numeroasa, cu toate acestea, este complicat ca la aceasta varsta sa faci schimbari voluntare ale companiei in care lucrezi.
    Intrebari:
    - Credeti ca este corect si normal ca la 40-45 de ani, schimbarea locului de munca in mod voluntar, fara recomandari si head hunting, sa fie o problema?
    - Credeti ca in Romania, generatia care are in prezent varsta intre 25-35 de ani, poate acoperi golul lasat prin excluderea din populatia activa, din cauza "varstei inaintate", a celor care au 45 de ani si peste? Si ma refer atat la activitati, cat si la contributii la fondurile de pensii si asigurari sociale.
    - Ce oportunitati vedeti pe piata muncii pentru generatia de 40-50 ani si de ce nu peste 50 de ani, in afara de antreprenoriat, de exemplu?
    Va multumesc.
    • 7 (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:29)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui MPatrick

      -AIMS este in piata de 20 de ani.Pana la inceputul anilor 2000, angajatorii mentionau limita de varsta a candidatilor si erau foarte atenti sa nu angajeze persoane peste 40 de ani. In ultimii 7-8 ani, persoanele cu varsta intre 40-45 de ani sunt cautate de catre angajatori pentru ca au acumulat experienta si au o maturitate de business si de viata pe care tinerii inca nu o au. Deci, nu este o problema sa va schimbati locul de munca daca aveti intre 40-45 de ani.
      -Generatia celor cu varsta de 45 de ani si peste nu a fost exclusa din piata muncii. multe posturi de middle si de top management sunt ocupate de catre persoane in jurul acestei varste. Generatia Y, respectiv tinerii intre 20-32 de ani, au nimerit intr-un moment istoric nefavorabil lor. Sunt multe companii care in ultimii 3 ani evita sa mai angajeze tineri pentru ca acestia nu au experienta si au alte valori decat cei din generatia X, respectiv cu varsta intre 33-47 de ani. Tinerii sunt mai orientati inspre echilibrul dintre viata personala si cea profesionala, isi doresc sa lucreze in organizatii care se implica mai mult in activitati sociale, sunt o generatie activista, optimista si cu dorinta de a misca lucrurile. Generatia X este o generatie usor mai cinica care vede mai mult jumatatea goala a paharului, dar care a avut timp sa acumuleze experienta.
  • Ce cursuri recomandati? (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:48)

    Floare albastra [anonim]

    Buna ziua.
    Ce cursuri ,programe de pregatire sau consiliere profesionala stiti ca exista la ora actuala in Romania pentru ca o persoana de 43 de ani sa faca schimbari radicale in cariera sa?

    As dori date concrete, nu un raspuns teoretic din partea dvs.
    Astept cu nerabdare raspunsul
    Cu respect,
    • 8 (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:32)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Floare albastra

      Programele de pregatire sau consiliere profesionala le puteti gasi la cateva firme de recrutare ca de exemplu AIMS. O alta varianta este sa stati de vorba cu un coach. Comunitatea de coaching din Romania este foarte mare si foarte activa.Puteti sa ma contactati direct pentru a va recomanda niste nume de coach cu care sa luati legatura.
  • 1 (Marţi, 6 decembrie 2011, 11:38)

    Mihail M [hotnews.ro]

    Ce profesii se cauta acum pe piata?
    Unde intervine fractura intre cerere si oferta- la prezentarea CV-ului, la interviu?
    Sunt asteptarile candidatilor prea mari sau cele ale angajatorului?
    Cum a evoluat oferta salariala pe perioada crizei?
    Candidatii se plang ca nu sunt suficient luati in seama de catre potentialii angajatori, in timp ce angajatorii se plang de calitatea slaba a angajatilor. Cine are dreptate?
    Este invatamantul romanesc corespunzator cerintelor de pe piata muncii?
    • 9 (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:44)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihail M

      -Profesiile care se cauta acum pe piata sunt cele din zona financiara, contabila, in domeniul vanzarilor. Retailul este in continuare in cautare de oameni buni pentru profesiile legate de comert. Problema cea mai mare o reprezinta gasirea unor oameni buni si talentati in meseriile legate de vanzari, business development. De ce? Pentru ca in Romania pana in 2008 contextul nu permitea dezvoltarea unor abilitati reale in vanzari, nemaivorbind de management.
      -Legat de asteptarile candidatilor si ale angajatorului: nu as spune ca asteptarile unora sau ale altora sunt mai mari ci ca sunt doar diferite fata de acum 2-3 ani. Angajatorii cauta candidati care pe langa experienta sa aiba si o mare determinare de a performa. Angajatorii sunt mult mai atenti la valorile individului, dorinta de implicare si capacitatea candidatilor de a se adapta la un mediu incert. Candidatii nu mai au pretentii atat de mari, cel putin din punct de vedere salarial. Ceea ce s-a schimbat insa este dorinta lor de a lucra intr-un mediu care sa li se potriveasca si care sa fie in concordanta cu valorile lor. Si acest aspect este cu atat mai important pentru tinerii din generatia Y. In acest moment, din cauza crizei, foarte multi oameni sunt inca prizonieri la locul de munca. Atunci cand fac o schimbare sunt foarte atenti la ce inseamna mediul de lucru.
      -Salariile pe perioada crizei au scazut mult in special pentru top management. Pentru nivelele de middle management scaderea este mai putin "spectaculoasa", dar ea exista totusi.
      -Prapastia dintre candidati si angajator s-a marit in ultimii 3 ani pentru ca angajatorii sunt din ce in ce mai sceptici si precauti cand iau o decizie de angajare, iar candidatii sunt din ce in ce mai dornici sa faca o schimbare in cariera. Cred ca fiecare are dreptate in felul sau si problema apare din faptul ca nu reusim sa ne punem in papucii celuilalt.
    • 9 (continuare) (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:51)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihail M

      Invatamantul romanesc nu este corespunzator cerintelor de pe piata muncii.Domeniul invatamantului este un domeniu in care RBLS vrea sa se implice in mod consistent.Vrem sa predam in scoli, vrem ca tinerii care isi doresc atat de mult sa emigreze sa faca practica in firmele noastre, vrem sa ne alaturam organizatiilor non-guvernamentale care astazi se implica in invatamantul romanesc.
      In mod concret, intentionam ca in timp, noi impreuna cu alti lideri de business sa le povestim tinerilor din licee si facultati despre meseriile noastre, despre valorile noastre, despre lumea de afaceri , dupa care sa ii invitam in birourile noastre pentru a lucra cot la cot cu noi pentru o saptamana, o luna ca sa inteleaga mai multe despre ce-i asteapta dupa ce isi termina studiile si sa aiba o opinie formata despre ce pot sa faca in viata.
  • Duplicitatea angajatorilor (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:01)

    No name, just me [anonim]

    1. Cum comentati faptul ca multi anagajatori se plang de nivelul de calificare al angajatilor, in timp ce persoane cu multa experienta practica si teoretica sunt respinse pentru motive de "supracalificare"? Personal eu as spune ca managerii in functie se tem de nu fi inlocuiti in acest caz.
    2. Cum explicati lipsa unui plan de cariera din partea angajatorului (valabil in mod special pentru firmele 100% romanesti, dar problema exista ...si la case mai "multinationale". Curios, dar in acest din urma caz, lipsa unui plan de cariera este DOAR in patria Mioritei!).
    Am ridicat aceste doua aspecte pentru ca, in opinia mea, angajatorii se comporta ca si Zeus cand este vorba sa ceara de la angajat, in schimb sunt Dinu PaturiCA CAnd este vorba sa ofere angajatului...
  • strategie (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:27)

    irizea [anonim]

    buna ziua,

    care sunt domeniile in care este cel mai probabil sa se caute directori de strategie, in urmatorii 2 ani?

    multumesc
    • rasp (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:58)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui irizea

      Strategia este creionata de catre boardul de management nu de catre o singura persoana. Abilitatea de a crea o strategie buna in vremuri incerte este extrem de cautata oriunde in lume. De fapt, strategia de business este cea care determina succesul unei companii in piata, iar la realizarea acestei strategii contribuie mai multi oameni. In orice domeniu avem nevoie de oameni vizionari si buni strategi.
  • Sanse de angajare pe 2012 (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:55)

    V.z. [anonim]

    Buna ziua,

    Intrebarea mea este destul de simpla, si desi o sa dau informatii despre mine, raspunsul dumneavoastra se va adresa, evident, unui grup mare, ce se mareste de la an la an.
    Am 25 de ani. Anul acesta am terminat ASEul, administrarea afacerilor in Engleza, cu licenta, si Master in Marketing International. Pe langa asta, mai detin o diploma Cambridge Advanced English certificate. Am norocul de a lucra, cu toate ca este la o banca foarte mica pe un post mult sub ce as putea sa fac, avand in veder calificarile, si unde sunt de peste un an si jumatate (avansari si angajari NU se fac din cauza pierderilor, pb interne, etc). Cu toate acestea il consider NOROC, deoarece am destui prieteni cu calificari asemanatoare ce isi cauta chiar si de un an loc de munca (decent), dar nu au gasit nimic.

    Intrebarea este, realistic, pe anul 2012 (ca nu se mai poate vorbi de 2011), care sunt sansele unui pusti ca mine/noi, sa ne gasim un job decent, eventual in management/marketing (studiile urmate la facultate si master)? Eu, deasemenea, caut in paralel job de foarte mult timp si, evident, nu am gasit ABSOLUT nimic, sau mai bine zis nu am fost chemat la nici un interviu serios, desi din cand in cand am mai gasit o oferta pe un site de joburi la care am aplicat, si am participat si la targuri de joburi.

    Va multumesc (multumim) anticipat.

    PS: Un alt noroc de al meu este ca in anul ce urmeaza am posibilitatea de a pleca in Canada sau Israel. Personal, nu mi-as dori, dar, iarasi, realistic, ar fi o idee mai buna decat sa trimit CVuri in nestiinta?
    • rasp (Marţi, 6 decembrie 2011, 13:06)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui V.z.

      Generatia din care faci parte-generatia Y- a nimerit intr-un context istoric si economic nefavorabil voua. In aceste vremuri angajatorii prefera candidati cu experienta si pot sa inteleg ca desi ai multe calificari iti este greu sa gasesti un job care sa te reprezinte si care sa iti aduca satisfactii. 2012 nu se anunta a fi un an mult mai bun decat 2011. Va fi in continuare o provocare gasirea unui loc de munca bun.
      In Canada sau in Israel te astepti sa gasesti un job pe masura calificarilor tale?
  • angajare dupa sabat (Marţi, 6 decembrie 2011, 12:55)

    mihaela [anonim]

    Buna ziua,
    ce recomandati pentru o persoana senioara (F, 37 ani) in vanzari si marketing, care este in sabat de 1 an si jumatate pentru a isi gasi un loc de munca in conditiile actuale - pozitie de middle/top management?
    Multumesc,
    • r (Marţi, 6 decembrie 2011, 13:14)

      Mihaela Perianu [hotnews.ro] i-a raspuns lui mihaela

      1. Participati la evenimente de networking, la conferinte de business pentru a va reconecta la mediul de afaceri
      2. Puneti-va aplicatia pe LinkedIn
      3. Trimiteti-va CV-ul la companii de recrutare
      4. Faceti-va o lista cu companiile pentru care ati vrea sa lucrati si verificati pagina lor de web ca sa fiti la curent cu demersurile lor privind angajarile
      5. Don`t give up!
  • recrutare (Marţi, 6 decembrie 2011, 22:25)

    Adrian Nita [anonim]

    Am o activitate de ceva ani in management de mai multe feluri, ca orice intreprinzator din romania. In aceasta activitate, a se nota ca nu am vrut sa folosesc experienta, am constatat ca recrutarea unui om e mult la noroc. De ce sustin asta ? consider ca mediul in care are loc actiunea e deosebit de important si se reflecta major in performanta, de asemeni relatiile interumane, angajator angajat sunt extrem de variate, "chimia" conteaza enorm, formarea, permisivitatea, dorinta de a face impreuna. Considerand cele de mai sus, cum se poate ca o agentie de recrutare sa furnizeze "un produs" performant ?