Companiile petroliere din Rusia se extind tot mai mult peste hotare, in special in tarile in curs de dezvoltare

de Olga Popescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 martie 2012, 10:26 Economie | Energie


Companiile petroliere din Rusia prefera tot mai mult sa lucreze peste hotare. In ultimii ani, portofoliile de proiecte ale societatilor ruse din acest domeniu s-au imbogatiti cu o serie intreaga de noi zacaminte din tarile in curs de dezvolare, scrie RBK Daily.

Pionierul expansiunii peste hotare a fost Lukoil, companie care detine, in prezent, cel mai mare numar de active straine in tari precum Kazahstan, Azerbaidjan, Venezuela, Vietnam, Ghana, Egipt, Irak, Columbia, Coasta de Azur, Romania, Arabia Saudita, Sierra-Leone si Uzbekistan. Se preconizeaza ca in urmatorii cinci-sapte ani, ponderea proiectelor internationale in productia totala a Lukoil sa creasca de la 11% in prezent, la 25-30%.

Un volum important de noi proiecte peste hotare exista si la Gazprom, mai precis la filiala companiei, grupul Gazporm-neft. El este prezent in Irak, Venezuela, Ecuador, Guinea, Angola si Cuba si, prin firma-mama, in Libia. Conform strategiei companiei, pana in 2020, aproape 10% in productia consolidata de hidrocarburi va fi asiguata din proiecte in strainatate.

In ultimul timp, interesul pentru extindere in strainatate a fost afisat si de Tatneft si RussNeft. Dar pentru unele dintre intreprinderile rusesti, drumul spre strainatate se opreste brusc, avand in vedere ca nu exista cerere pentru produsele lor. Mai sunt, este adevarat, si cazuri fericite, precum TNK-BP, care, dupa problemele cu care s-a confruntat British Petroleum in Golful Mexic, unde a explodat o platforma petroliera a grupului britanic, a reusit sa intre in proiecte in Vietnam, Venezuela si Brazilia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















934 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    politica rusa (Sâmbătă, 3 martie 2012, 10:34)

    geole [utilizator]

    se intinde caracatita fostului kgb
  • +3 (3 voturi)    
    gru (Sâmbătă, 3 martie 2012, 11:02)

    geole [utilizator]

    gru sustine acapararea economica a europei
  • +4 (4 voturi)    
    lol .... Coasta de Azur .... in curs de dezvoltare (Sâmbătă, 3 martie 2012, 11:22)

    K. Terinka [anonim]

    Da' in Coasta de Fildes de ce nu s-au dus :) ?
    I-a interesat mai mult sa joace la ruleta in cazinouri?
    De unde ati tradus materialul, Hotnews ?
    Profi, ca-ntotdeauna .....
    • 0 (0 voturi)    
      Vai de capul meu (Sâmbătă, 3 martie 2012, 18:03)

      Crunchy [utilizator] i-a raspuns lui K. Terinka

      Pe coasta de Azur sparg banii facuti din marirea pretului la petrol si gaze :)
  • +2 (2 voturi)    
    coasa de azur? (Sâmbătă, 3 martie 2012, 12:18)

    Ghita [anonim]

    sau coasta de fildes?
  • +3 (3 voturi)    
    DE TARA "COASTA DE AZUR" INCA N-AM AUZIT (Sâmbătă, 3 martie 2012, 12:24)

    pointless man [utilizator]

    Poate "Coasta lui Azor".
  • +1 (1 vot)    
    poate gresesc... (Sâmbătă, 3 martie 2012, 13:04)

    mary [anonim]

    Lukoil a fost puternic ajutata sa ajunga intr-un interval relativ scurt de timp unde a ajuns.

    Surprinzatoare a fost cedarea de catre autoritatile de la Bucuresti a unor unitati in favoarea Lukoil.
    • 0 (0 voturi)    
      In afara de rafinaria Teleajen, ce alte unitati au (Duminică, 4 martie 2012, 10:58)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui mary

      fost cedate? A fost oferit in schimb un perimetru petrolier din Marea Neagra care cuprinde cea mai mare parte a suprafetei recuperate de la ucrainieni. De altfel si Gazprom a concesionat trei perimetre in vestul tarii si se pregateste sa preia Transgaz + depozitele subterane ce tocmai au fost "externalizate" de la Romgaz. Daca interesul national o cere, probabil ca tot ce tine de gaz va fi controlat de rusi asa cum acestia controleaza toata industria de aluminiu de la noi. Viitorul tarii pare luminos, nu-i asa?
  • -3 (3 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 3 martie 2012, 13:17)

    Gabriel [anonim]

    Nu sunt deloc filorus, dar faptul ca un stat capitalist doreste si el sa beneficieze de globalizare, adica generalizarea capitalismului, este perfect justificat..pana intr-o zi, cand colonialismul va disparea...si sa nu uitam, idealismul din teoria relatiilor internationale, neoconservatorismul politic si neoliberalismul economic provin din SUA, chiar din primul act american : uciderea neamului indian.
    • +1 (1 vot)    
      NOI NE SCREMEM DE 22 DE ANI SA FACEM CAPITALISM (Sâmbătă, 3 martie 2012, 16:36)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      si nu ne iese fiindca dupa 45 de ani de comunism am uitat si putinul pe care-l stiam. De unde naiba cunosc meseria asta rusnacii dupa 75 de ani de comunism ? Asadar sa creada cine poate ca Rusia este un stat "capitalist". Cea mai buna dovada se gaseste tocmai in domeniul gazelor si petrolului: rusii nu stiu decit sa exploateze, pentru explorare cheama firme din Occident (si pe alea incearca sa le smechereasca).

      Asi vrea sa VAD si eu acel "prim act american" unde scrie negru pe alb "uciderea neamului indian". Si sa nu uitam ca pina la venirea colonistilor ocupatia de baza a pieilor rosii a fost sa se razboiasca intre ele (ca toate populatiile, primitive sau nu, de pe tot globul, cu exceptia pigmeilor si eschimosilor).