Reprezentantii Chevron, intr-un tur de forta pe la guvernanti

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2012, 11:53 Economie | Energie


Cristian Petrescu, ministrul dezvoltarii regionale, s-a intalnit astazi cu reprezentantii companiei Chevron, pentru a discuta despre proiectele din domeniul energiei pe care compania vrea sa le dezvolte in Romania, se arata intr-un comunicat al Ministerului Dezvoltarii. Cu o zi in urma, reprezentantii companiei americane s-au intalnit, la Palatul Victoria, cu premierul Mihai Razvan Ungureanu, cu ministrul economiei, Lucian Bode si cu ambasadorul SUA in Romania, Mark Gitenstein. Discutiile au fost pe tema explorarii gazelor de sist din Romania.

In cadrul intalnirii cu ministrul dezvoltarii, s-a discutat "despre importanta si avantajele pe care explorarea gazelor de sist le-ar avea pentru tara noastra", se arata in comunicatul Ministerul Dezvoltarii. "Ministrul Cristian Petrescu si-a afirmat sustinerea pentru acele proiecte care ajuta la dezvoltare si crearea de locuri de munca si care respecta in acelasi timp cele mai inalte standarde de securitate si protectie a mediului".

De asemenea, Guvernul informeaza ca reprezentantii Chevron au dat asigurari ca vor "respecta cele mai inalte standardele de securitate si de protectia mediului".

In ultima perioada, grupuri de activitisti ecologisti au inceput sa pledeze pentru o interzicere completa a extragerii de gaze de sist in Romania, prin fracturare hidraulica.

De altfel, chiar marti, 6 martie, cateva persoane au protestat in fata Ministerului Economiei pentru o interzicere completa a extragerii de gaze de sist in Romania, prin fracturare hidraulica. Protestatarii au fost ridicati de 3 ori intr-o zi de catre jandarmi si urcati in duba fiindca adunarea "nu era declarata conform legii".

Contactat recent de HotNews, Alexandru Patruti, presedintele Agentiei Nationale pentru Resurse Minerale (ANRM), a declarat ca in Romania, Chevron poate sa demareze lucrarile de explorare "deoarece faza de explorare a gazelor de sist nu difera de explorarea clasica".

Practic, Romania nu va lua exemplul Bulgariei care
a decis sa retraga companiei americane Chevron licenta de explorare si exploatare de gaze de sist, invocand preocupari pentru mediu.

In Europa, cea mai avansata tara din punct de vedere al explorarilor este Polonia. Statele Uniunii Europene, cu exceptia Frantei, sunt deschise posibilitatii exploatarii rezervelor de gaze naturale. De altfel, anul trecut, Franta a deschis calea  legislativa pentru interzicerea explorarii si exploatarii gazelor de sist din motive legate de protectia mediului.

  • In Bulgaria, decizia de retragere a licentei a fost luata in urma protestelor organizatiilor de mediu si a populatiei. "Guvernul a retras permisiunea de explorare acordata Chevron la mijlocul lunii iunie. Aceasta decizie este motivata de lipsa datelor pentru a asigura protectia mediului inconjurator a perimetrului din cauza utilizarii metodei de fracturare hidraulica", se arata intr-un comunicat al guvernului bulgar.
In Romania, Chevron detine un perimetru in zona Barladului unde lucrarile de explorare sunt programate sa inceapa chiar in aceasta vara. De asemenea, detine trei licente de explorare si exploatare (perimetrul EX-17 Costinesti, in perimetrul EX-18 Vama Veche si in perimetrul EX-19 Adamclisi). Gigantul energetic a anuntat in luna octombrie a anului trecut ca va fora prima sonda de explorare a gazelor de sist pe teritoriul Romaniei in a doua parte a anului 2012.
Pe langa Chevron, mai sunt interesate de gazele de sist din Romania companiile MOL si Sterling Resources.

Un raport din 5 aprilie 2011 al Energy Information Administration (EIA) arata ca Romania, Ungaria si Bulgaria au impreuna rezerve recuperabile de gaze de sist de 19 trilioane de picioare cubice (aproximativ 550 miliarde de metri cubi), in vreme ce Polonia are 187 trilioane de picioare cubice.

Intr-un interviu acordat HotNews.ro anul trecut, Mihail Batistatu, Conf. Univ. la Institutul National de Petrol si Gaze din Ploiesti, a declarat ca inca nu au fost facute cercetari privind potentialul Romaniei in privinta gazelor de sist. Din experienta altor state, s-a constatat ca tehnologia utilizata in exploatarea acestor gaze "este destul de neprietenoasa cu mediul, a spus Batistatu.

Rezervele dovedite de gaze naturale din Romania ar putea fi epuizate in 10-11 ani, potrivit celor mai noi estimari. In conditiile in care nu exista siguranta descoperirii unor noi mari resurse, riscul cresterii dependentei de gazele rusesti este foarte mare. De aceea autoritatile romane sunt obligate sa-si concentreze atentia asupra proiectelor de diversificare a surselor. O solutie ar mai fi exploatarea gazelor neconventionale, mai exact a gazelor de sist.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














3052 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    pai, ce discuta Chevron cu Ministrul asta ?! (Miercuri, 7 martie 2012, 12:19)

    costica [anonim]

    Asta abia a absolvit Facultatea de educatie fizica si sport la Universitatea Ecologica, adica un fel de Spiru Haret !
    Ce poate discuta politrucul asta portocaliu cu Chevron ? Ma si gandesc ce gandire economica, macro-economica-strategica are asta dupa Facultatea de Educatie fizica !!!!
    O sa modernizam Romania cu analfabetii astia peste 100 de ani !!!
    • +1 (7 voturi)    
      Chevron, companie fara scrupule (Miercuri, 7 martie 2012, 13:03)

      seba [anonim] i-a raspuns lui costica

      Compania Chevron-Texaco tocmai a fost obligata de o instanta din Ecuardor sa plateasca suma de 8 miliarde de dolari pentru poluarea masiva a unei zone din padurea amazoniana.

      Cazul cunoscut sub numele “Aguinda contra Chevron” a inceput in 1993 dupa ce s-a descoperit ca Chevron a deversat mii de tone de materiale toxice in fluviul Amazon, a abandonat 900 de fose de deseuri toxice, a ars milioane de metri cub de gaz fara nici un fel de control si alte nenorociri care au distrus aria respectiva si au afectat peste 30.000 de oameni.

      http://chevrontoxico.com/

      Ce mistoux! Acum au gasit alta vaca de muls, Romania cea virgina si neprihanita.
    • +2 (6 voturi)    
      ministru analfabet (Miercuri, 7 martie 2012, 13:30)

      golem [anonim] i-a raspuns lui costica

      De ce ajung toti analfabetii ministri??
  • -2 (10 voturi)    
    Căpuşele americane (Miercuri, 7 martie 2012, 12:24)

    sano_spray [anonim]

    Chevron, aceasta noua divizie din "Coloana a 5-a" a capuselor americane insetate de resurse, au venit la supt, si e clar ca nu se lasa cu una cu doua. Simt ca aici, la mioriticii mamaligari, vor putea sa-si infiga tentaculele si sa suga in voie, dupa ce balatalionul Bechtel a fost lasat sa-si faca mendrele alegandu-se cu cateva miliarde bune de la fraierii de romani.

    Actioneaza in tandem, dupa un plan diabolic, cu divizia celor de la Rosia Montana Gold Corporation, care si ei trag tare si-si freaca deja mainile ranjind, caci stiu ca au obladuirea lui Basescu si a clicii de tradatori de tara de pe malurile Dambovitei.
    • +1 (3 voturi)    
      laxsa ma (Miercuri, 7 martie 2012, 22:31)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui sano_spray

      ca cistiga alegerile ponta aka bombo aka iliescu alegerile si vine gazpromu si va da la toti gratis. Cu hudrantul. Si atunci vei fi satul.
  • -2 (6 voturi)    
    să vedeți (Miercuri, 7 martie 2012, 12:41)

    mem [anonim]

    Să vedeți cutremure în cele mai neobișnuite locuri din Câmpia Română :)) :))
  • +3 (9 voturi)    
    Avize (Miercuri, 7 martie 2012, 12:56)

    Stefan [anonim]

    Ma rog sa le trebuiasca vreun aviz de la mediu si sa se opuna ungurii sau sa interzica UE astfel de exploatari.
  • 0 (8 voturi)    
    Bravo Bulgariei! (Miercuri, 7 martie 2012, 13:25)

    Madalin [anonim]

    au avut curaj sa sisteze proiectul. Nu cred ca Romania are forta sa spuna nu. Singura speranta este externa (mediu, vecini, etc).
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 martie 2012, 13:40)

    ... [anonim]

    intr-o tara cu mari probleme seismice mi se pare o idee mareata sa te apuci sa faci exploatari prin metoda fracturarii hidraulice a rocilor. Pentru cei ce nu stiu, metoda e cunoscuta ca provoaca dislocarea rocilor si cutremure fiind destule tari unde e interzisa complet.
  • +2 (8 voturi)    
    Cazuri de cancer in SUA (Miercuri, 7 martie 2012, 13:45)

    Radu [anonim]

    In SUA exista astfel de exploatari, iar bilantul este catastrofal pentru sanatatea populatiei din zona de exploatare.
    Panza freatica este compromisa, apar multe cazuri de cancer, foarte multe afectiuni la copii.
    Un reportaj f interesant pe aceasta tema a fost publicat in presa germana, in F.A.Z.
  • +1 (5 voturi)    
    Pentru cei care inca nu realizeaza riscurile (Miercuri, 7 martie 2012, 14:39)

    Petru [anonim]

    Vreti sa aflati ce dezastru a provocat aceasta metoda de exploatare in Statele Unite? Urmariti documentarul de mai jos - este si tradus in limba romana.
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9OGu2ylErNk
    Poate unii s-ar bucura acum sa scoatem ceva bani din asta insa, pe termen lung va fi ceva iremediabil.
    Trebuie sa ne opunem foarte ferm, precum bulgarii, astfel incat si copiii nostri sa poata trai in aceasta tara frumoasa.
    Natura ne ofera surse inimaginabile de energie curata: geotermala, solara, eoliana etc.
    Va rog sa tratam cu seriozitate aceasta problema.
  • +1 (5 voturi)    
    Ne place sa distrugem natura si oamenii. (Miercuri, 7 martie 2012, 15:27)

    Ionel [anonim]

    Bai da sa producem si noi ceva, sa inventam lucruri, sa inovam in tehnologie nu am putea incerca ?
    M-am saturat de nenorocirile astea, de Rosia Montana, de Chevron si altii ca astia care vin sa distruga mediul, sa ne otraveasca 'ecologic' apele.
    Vreau sa traiesc intr-o tara normala, unde natura si oamenii traiesc in simbioza.Nu vreau otrava, cancer, gaze, distrugeri mecanice.
    Avem un salariu minim de 165 de euro pe luna, suficient cat sa atragem investitori straini in toate domeniile.Sintem ca si cost cu forta de munca putin peste China dar avem avantajul calitatii resursei umane.
  • -1 (5 voturi)    
    E jale fratilor! (Miercuri, 7 martie 2012, 16:25)

    Mihai [anonim]

    De ce nu se duc domnii de la chevron in Germania ,Austria sau Elvetia sa exploateze gazul de sist?
  • 0 (4 voturi)    
    ROMANI,TREZITI-VA ! (Miercuri, 7 martie 2012, 21:19)

    romanul [anonim]

    Daca cititi putin pe net,va ingroziti de efectele pe care le are aceasta metoda de exploatare;pericol de cutremure ,aducere la suprafata a substantelor radioactive ,a celor cu efect de sera,a substantelor chimice folosite{cam 100 de cisterne tir pe sonda},poluarea solului cu produse petroliere ,poluarea panzei freatice ,a apelor de suprafata si altele.Si noi renuntam la centrale eoliene ,care zice Base strica peisajul,dar mocirla unsuroasa este OK pe malul marii.RUSINE CONDUCATORI CORUPTI SI VANDUTI
  • 0 (4 voturi)    
    Actiuni ample de proteste la Barlad (Miercuri, 7 martie 2012, 21:42)

    Dora Deleanu [anonim]

    La Barlad oamenii simpli alaturi de autoritatile locale au inceput sa se mobilizeze. S-a demarat o campanie ampla de semnaturi impotriva acestor exploatari, s-a constituit un grup de initiativa care a inaintat o petitie guvernului, a inceput informarea publica a cetatenilor in media locala, prin pliante si fluturasi, o dezbatere stiintifica la muzeu si un miting de protest pe 22 martie ( de ziua mondiala a apei ). Avem nevoie si de sustinerea voastra de la Bucuresti si de oriunde. S-a creat un grup de sustinere pe Facebook. Daca puteti, veniti si voi alaturi de noi!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Alta catastrofa (Joi, 8 martie 2012, 11:15)

    qwerty [anonim]

    Cei care dau acordul sa fie consemnati si in caz de probleme de mediu sa plateasca cu condamnari pe viata.