Traian Basescu: Sunt foarte multe interese ca Romania sa devina tot mai dependenta energetic

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2012, 13:21 Economie | Energie


Cantitatile de gaze descoperite in Marea Neagra cresc de la o zi la alta. Cel putin asa reiese din declaratiile presedintelui Traian Basescu. In cadrul discursului sau din Parlament, Basescu a facut referire si la zacamintele de gaze depistate de Petrom si ExxonMobil in Marea Neagra. A spus ca desi se anuntasera initial "35-89 de miliarde de metri cubi, in primul depozit cantitatea calculata este de 100-110 mld mc de gaze". Mai mult, in acelasi perimetru se afla inca "cinci depozite cu aceleasi caracteristice", sustine Basescu. Acesta sustine ca "sunt foarte multe interese ca Romania sa devina tot mai dependenta energetic". Basescu a mai spus ca trebuie acordata mai multa importanta si altor resurse in afara de energia eoliana, deoarece "nu putem sa impanzim tara cu morile acestea de vant".


Basescu a mai spus in Parlament ca zacamintele din Marea Neagra vor putea ajuta si "cativa vecini". "Romania are o resursa consistenta in Marea Neagra, putem asigura cel putin necesarul nostru si al catorva vecini, cu o singura conditie: liberalizarea preturilor pentru industrie, nu pentru populatie (...) Costurile de extragere nu sunt deloc mici, dar pretul pietei face rentrabila exploatarea lor. Putem mentine preturi mici pentru populatie, dar econopmia trebuie sa primeasca inputul corect", a precizat Basescu.

Prospectiunile vor continua anul viitor, a mai afirmat presedintele in Parlament. La inceputul saptamanaii, spusese ca nu trebuie sa ne asteptam ca exploatarea zacamantului sa inceapa imediat, punctand ca acest lucru va fi posibil dupa ce se vor face toate prospectiunile. "Sa nu va asteptati ca maine incepe exploatarea zacamantului. Exploatarea zacamantului ar putea incepe dupa ce se fac toate prospectiunile. Din pacate, Deepwater Champion trebuie sa plece in Golful Mexic, va reveni cand isi termina programul de explorari acolo. Deci, este o chestiune cam pe la orizontul anului 2015, 2016, 2017, dar astazi avem o certitudine. In acest orizont de timp, 2015-2016, Romania va putea sa fie independenta deplin din punct de vedere energetic", a completat Basescu.

In cadrul discursului, presedintele a precizat ca trebuie acordata o atentie deosebita energiei. In acest context, mesajul sau a fost ca trebuie acordata mai multa importanta si altor resurse in afara de energia eoliana, deoarece "nu putem sa impanzim tara cu morile acestea de vant". "In perspectiva urmatorilor zece ani, una din marile probleme ale Romaniei, dincolo de forta de munca, natalitate, este legata de asigurarea energiei. Imaginati-va o Romanie care isi dubleaza PIB-ul in 10 ani, cu ce energie va face acest lucru? Raspunsul e fara echivoc si fara demagogie. Energiile curate sunt o solutie, foarte bine, e energie curata, desi foarte scumpa, dar o avem. Aceasta nu va fi insa suficienta si nici nu putem sa impanzim tara cu morile acestea de vant, pentru ca au si ele efectul lor asupra mediului. Nu ne-ar place la Predeal sau pe plaja cu o moara din aceia care sa produca energie".

  • Daca energia eoliana nu poate fi singura solutie, alte surse pot fi energia nucleara de la reactoarele 3 si 4 de la Cernavoda, resursele de gaze existente in Marea Neagra si gazele de sist.

"In opinia mea, in momentul de fata sunt foarte multe interese - nu spun ale politicului, doamne fereste, sau ale Guvernului - dar se manifesta interese ca Romania sa devina tot mai dependenta energetic. Eu va cer dumneavoastra, ca Parlament, sa priviti cu maxima responsabilitate nevoia Romaniei de a-si creste consistent capacitatea de a produce energie, atat nucleara, din Marea Neagra si din gaz de sist, daca intr-adevar avem resurse", a spus Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4262 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    gura păcătosului... (Miercuri, 7 martie 2012, 13:28)

    periscop [utilizator]

    Întâi flota, mai recent Roşia Montană. Se pregăteşte... Marea Neagră?
    • +6 (20 voturi)    
      Romania da o palma rusnacilor si rusofililor (Miercuri, 7 martie 2012, 14:13)

      Binecuvantata [anonim] i-a raspuns lui periscop

      Basescu (la fel si Ungureanu) are sigur informatii confidentiale ce nu sunt inca facute publice, din motive de securitate (inclusiv energetica).

      Daca aceste informatii se confirma si Romania are cel putin 500 miliarde m3 de zacaminte de gaze naturale in M.Neagra, inseamna ca peste 3-4 ani vom fi total independeti fata de importul de gaz de oriunde, nu doar din Rusia.

      Chiar daca crestem consumul nostru anual cu 50%, ca urmare a dezvoltarii industriale, si tot ne-ar ajunge aceste zacaminte pe 25 de ani, pana in 2040, timp suficient pt a gasi alte solutii energetice (de la reactoare la eoliene) care sa ne asigure independenta.

      Daca am scoata si gaze de sist am fi perfect capabili sa exportam zeci de miliarde de m3.

      Nu ar fi vorba doar de miliarde de euro intrate in economia noastra, ci mai ales de un instrument de politica externa in relatia cu UE, cu Rusia si cu tarile vecine (Ungaria, Serbia, Bulgaria).

      Din cauza asta exista foarte mari interese, de la Budapesta si Belgrad pana la Moscova, trecand prin Sofia si Kiev, ca Romania sa nu fie independenta energetic.

      Exista o teama aproape isterica la vecinii balcanici, panonici sau slavi de un stat romanesc puternic care sa sustina 25 de milioane de etnici romani si sa devina puterea regionala din Balcani si partea asta de Europa.

      Basescu e un circar, dar e si un patriot adevarat si actioneaza de ani de zile, sistematic, pt a pune Romania in pozitie de forta in raporturile cu statele ce ne pot fi ostile.

      Securitatea si independenta energetica a Romaniei sunt interese pentru fiecare roman care nu vrea sa fie calcat pe ceafa de talpa mujicului kagebist de la Kremlin.
      • -5 (15 voturi)    
        pe langa toata povestea gen 'poveste de seara' (Miercuri, 7 martie 2012, 14:50)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Binecuvantata

        partea cu basescu patriot adevarat .... etare rau ... trebuia sa zici de la inceputul postarii ca e vorba de un pamflet ;)


        binecuvantato in ale cunoasterii ...
      • +1 (1 vot)    
        bravo..... (Miercuri, 7 martie 2012, 21:23)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Binecuvantata

        te felicit,....ai deranjat multa lume,dar ...sa neajute D-zeu sa fie adevarat ce spui....ca restul nu conteaza,,stim fff. bine, ca cel mai bun vecin este....marea neagra.
      • 0 (0 voturi)    
        Somnul insuficient te face agresiv (Joi, 8 martie 2012, 9:40)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Binecuvantata

        Nu prietene, nu te va calca mujicul de la kremlin te va calca calmucul de la Basarabi cu ai sai baieti destepti, energia va fi ieftina numai pentru ei pentru tine va fi tot scumpa. Cu chestiile conspirationiste las-o mai moale de astea se ocupa numai prostii sau serviciile de propaganda.
      • +1 (1 vot)    
        "Cu chestiile conspirationiste"!! (Joi, 8 martie 2012, 11:43)

        Dav [anonim] i-a raspuns lui Binecuvantata

        Da,sunt si eu de parerea ta si eu il cred pe Basescu patriot desi cam uita ca Romania sunt romanii si ca ar trebui mai multa grija pt oameni.
        Sunt convins ca exista mari interese contra Romaniei,chiar si din partea celor care se declara prieteni,independenta energetica poate fi vitala in multe chestiuni.
    • +6 (10 voturi)    
      pai ... sunt multe interese .. (Miercuri, 7 martie 2012, 14:13)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui periscop

      sa fim dependenti si sa vintem orice resursa a mai ramas .

      (adica tot dependenta energetica) .


      si are multe facturi din campanie inca neplatite ....
  • +15 (21 voturi)    
    Important e sa nu mai vina un al doilea Tariceanu (Miercuri, 7 martie 2012, 13:30)

    CalinM [utilizator]

    Care a dat resursele naturale din Marea Neagra inainte ca Romania sa le castige in instanta.
    • -4 (12 voturi)    
      al doilea tariceanu .. nu (Miercuri, 7 martie 2012, 14:14)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui CalinM

      ai unu si mai si ... putina rabdare si o sa vezi ca tariceanu a fost un sfant in comparatie cu basecu ...
    • +6 (12 voturi)    
      Contractul cu Sterling, anulat (Miercuri, 7 martie 2012, 14:16)

      Romania, exportator de gaze naturale [anonim] i-a raspuns lui CalinM

      Atentie la confuzii, Tariceanu a concesionat doar cateva perimetre din M. Neagra, inca neexplorate.
      Acolo unde se face acum exploarea nu e Sterling, e Petrom si Exxon.

      Zacamintele descoperite vor fi exploatate in asociere cu statul roman, prin companii nationale, de aia umbla americanii pe la Cotroceni si palatul Victoria, altfel nu le pasa de Basescu sau Ungureanu !
  • +10 (10 voturi)    
    bibliografie (Miercuri, 7 martie 2012, 13:37)

    cicio [anonim]

    "Confessions of an Economic Hit Man"
    • +10 (10 voturi)    
      idem (Miercuri, 7 martie 2012, 14:03)

      cicio [anonim] i-a raspuns lui cicio

      tot atatea interese cate sunt ca sa devina cat mai dependenta financiar
  • +9 (13 voturi)    
    daca.... (Miercuri, 7 martie 2012, 13:56)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    pretul ENERGIEI ,indiferent de provenienta-gaz, petrol,eolian,nuclear/hidro- este tinut sub control pt. populatie.......,atunci e OK.

    sa nu mai luam plasa-in stilul NASTASE,asta e ffff. important.
  • +4 (12 voturi)    
    victorie!!! (Miercuri, 7 martie 2012, 14:01)

    cosminrs [utilizator]

    Vom fi independenti 3-6 ani de zile. Apoi preturile o sa fie imense si noi o sa importam tot ca nu mai avem de unde sa scoatm noi. Atunci nu o sa fim dependenti?
    Trebuie sa ne distrugem toate resursele azi?
    Ce e cu prostia asta a romanilor?
    • +2 (6 voturi)    
      Tu gandesti,cand vorbesti? (Miercuri, 7 martie 2012, 17:19)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      Cand descoperi niste resurse de gaze sau titei,acestea trebuie exploatate atunci.In perioada lui Ceausescu sau inchis pentru pastrare o serie de sonde de petrol si gaze,Dupa 1989,cand sa vrut sa se reia exploatarea lor,nu mai aveau nimic.Petrolul si gazele migrasera prin fisurile rocii.Ca un exemplu ,in zona Videle,ce am economisit noi au consumat bulgarii,in zona Arad,ungurii ,sau in alte cazuri a difuzat in strat.Niciodata nu poti sti sigur configuratia unui depozit de gaze sau petrol.
      • -2 (6 voturi)    
        daca zacamantul e pe granita (Miercuri, 7 martie 2012, 19:10)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        si e exploatat de pe partea cealalta a granitei da.
        Dar imediat o sa imi spui ca o sa migreze si aururl de la Rosia Montana inspre alta tara..
  • +1 (9 voturi)    
    ce inseamna independenta energetica? (Miercuri, 7 martie 2012, 14:20)

    http://www.consumredus.ro [utilizator]

    Din spusele domnului Presedinte, se pare ca independenta energetica inseamna lipsa importului de resurse din alta parti.
    Eu cred ca dumnealui greseste. Independenta energetica inseamna mai multe:
    1. accesul facil la resursele necesare acoperirii pietei interne (petrol, gaze, carbune, apa pentru hidrocentrale, pamant pentru instalatii eoliene si solare, ...)
    2. pretul constant sau functie liniara de venit al populatiei
    3. cercetare in tehnologii noi care sa creasca randamentul procesarii resurselor.

    Din pacate, niciunul din aceste aspecte nu au fost realizate / vor fi realizate in viitorul apropiat deoarece:
    1. resursele de hidrocarburi sunt deja "vandute"
    2. mineritul de la noi din tara este deja invechit (este nevoie de retehnologizare pentru cresterea randamentului).
    3. pretul platit de populatie depinde de piata externa (chiar daca ANRE limiteaza preturile pentru consumatorul final, nu inseamna ca nu avem costuri indirecte - subventii care se traduc fie in imprumuturi, fie in impozite mai mari, fie in lipsa investitiilor in alte domenii).
    4. sa nu mai vorbim de cercetare (chiar daca sunt si exceptii : http://www.consumredus.ro/companies/hornet-grup-srl.0a1e4e5eefb56fd4bf2125c300b4c776.html - firma unor profesori romani care a creat o centrala termica pe peleti cu randament foarte bun)
  • +2 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 7 martie 2012, 14:25)

    polonyca [anonim]

  • +2 (12 voturi)    
    independenta energetica, cum? (Miercuri, 7 martie 2012, 14:33)

    evoque [utilizator]

    cu o descoperire de 100miliarde metri cub de gaz vorbim de independenta energetica???
    Trecem peste faptul ca va fi exploatata de exxon???
    Pretul benzinei creste in fiecare zi ca asa vor austriecii si kazacii sau ce or mai fi.Energia eoliana este produsa de cez si altii care mai vin. reactoarele nucleare nu sunt sigure si le dam la altii. Ce a mai ramas este gestionat de "baietii destepti" ai lui videanu, iar cu acestia basescu nu se poate pune (pentru ca nu vrea)
    Despre ce dracu de independenta energetica vorbeste basescu????
    • +2 (8 voturi)    
      pai e simplu ... sau nu ... (Miercuri, 7 martie 2012, 14:52)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui evoque

      dam resursele pemana altora (straini) , ei ne dau cateva firmituri , dar ne laudam cu independenta energetica ....


      logic .. nu ?
      • 0 (0 voturi)    
        logic monser (Miercuri, 7 martie 2012, 22:57)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        insa citeste mai jos ce replica primesc de la propagandistul portocaliu mircea.Ce zici? Daruire totala.
    • +1 (5 voturi)    
      Cu minciuni nu rezolvi. (Miercuri, 7 martie 2012, 17:27)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Baietii destepti sunt ai lui Voiculescu,Mitrea,Nicolaie,etc.Au contracte "betob"facute pe timpul lui Nastase si Tariceanu pe care nu poate nimeni sa le anuleze fara a plati niste daune serioase.Astia sunt ca si functionarii,protejati de niste legi draconice ,incat orice prostii fac,nu le poti face nimic.Nu incerca sa minti,ca nu-i Romania tara prostilor si tu esti singurul stiutor de carte.Daca nu stii si nu intelegi ceva si te intereseaza problema ,documenteaza-te.Nu cred ca parintii tai te-au invatat sa rezolvi problema injurand.
      • -1 (5 voturi)    
        scuze (Miercuri, 7 martie 2012, 19:13)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        credeam inainte ca nu prea stii ce vorbesti, dar ca totusi nu vorbesti aiurea.
        acuma imi dau seama ca ti de fapt nu iti faci decat datoriea de partid si sa aperi tot ce fac unii sii sa ii ataci pe altii.
      • 0 (0 voturi)    
        mircea (Miercuri, 7 martie 2012, 22:54)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        faci cumva referire la nicolaie cel caruia videanu ia prelungit contractul?
        De toata gasca lui videanu ai uitat, aceiasi gasca pe care presedintele tau spunea ca nu o poate sparge.
        Nu mai fi copil si nu mai veni cu ineptii.
        • 0 (0 voturi)    
          nu va mai agitati... (Joi, 8 martie 2012, 9:41)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          degeaba....".baietii destepti" se descurca.....au relatii la toate nivele si pe verticala si pe orizontala in toate taberele politice.

          partidele se vor mai roti la putere,dar astea ...BA.
          • 0 (0 voturi)    
            si atunci (Joi, 8 martie 2012, 12:28)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

            de ce se tot chinuie propaganda portocalie sa ii arunce in tabara cealalta.
            Facand afirmatii de genul celor de mai sus, a lui mircea, esti undeva intre penibil si prost sau esti si penibil si prost.
  • -1 (11 voturi)    
    da (Miercuri, 7 martie 2012, 14:50)

    eu [anonim]

    Acest articol permite comentarii doar de la utilizatorii logati in site.
    Pentru a adauga un comentariu, te rugam sa te loghezi.

    Savuros, pana la capat. Ce am sa mai rad cand ai sa te duci tu dupa el sa-l cauti, mocofanule. Pai te mai crede careva ? Cu promisiunile tale aruncate in vanturi ? La un moment dat ai inceput sa ragi la amortitii aia din parlament, ca erau sa se ridice sa scandeze( Aplauze indelungi, urale prelungite, stiti voi...rosu/portocliu ce mai conteaza). Ho,Ho Ho, vezi ca a inceput sa ia apa grozav si guess what ? Nu mai merge pompele! Alo,Hotnews? Trezirea baetzasi ! Ia bagati, cu minus.
    • +2 (6 voturi)    
      da , chiar .. care e treaba ? (Miercuri, 7 martie 2012, 15:02)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui eu

      cu anumite articole blocate doar pentru utilizatorii autentificati ?

      intamplator cele cu comentarii directe ale lui basecu , excepti fiind acesta ...


      ori blocati tot si doar autentificatii pot comenta , ori lasati la liber ....
  • 0 (10 voturi)    
    "nu putem sa impanzim tara cu morile de vant" (Miercuri, 7 martie 2012, 15:22)

    costica [anonim]

    Aceeasi lipsa de viziune ca cum vreo 10 ani cand era Ministru al Transoporturilor si spunea ca Romania nu are nevoie de autostrazi !!!
    Dle Basescu, orice energie mai ieftina decat cele pe baza de hidrocarburi este de preferat, chiar si morile de vant!!!
    Numai prostii debiteaza, a ramas fara ocupatie de cand Guvernul MRU nu-l mai baga in seama iar azi a facut bilantul delirant al Guvernarii Boc, vezi Doamne nu mai poate Romania de bine, marim deja salariile desi acum vreo 2 luni acelasi presedinte Basescu raspundea unor PDListi dornici de mariri de salarii in anul electoral 2012 cam asa:
    "Eu nu am vazut in Bugetul pe 2012 bani alocati pentru majorari de salarii si mai ales recomand ca prudenta trebuie sa ne conduca(Boc ii tinea isonul repetand precum Lenin: PRUDENTA, PRUDENTA, PRUDENTA!!!), in conditiile in care Europa de Vest se indreapta spre recesiune , recesiune care va afecta si exporturile Romaniei, mentiona Basescu priceput nevoie mare intr-ale economiei!!"
    Azi, cand UDMR a presat cu cereri de cresteri de salarii si pensii(ca trebuie sa vina cu argumente in fata electoratului maghiar unde nu mai are monopol, dupa aparitia partidului lui Tokes!!) si de frica caderii Guvernului, atat Basescu cat si MRU se intrec in proimisiuni desi mai ieri alaltaieri Basescu si Boc refuzau orice masuri populiste, in an electoral, ne asigura Boc!!
    Ipocrizie portocalie cu sustinere de nivel inalt de la Cotroceni, cel mai tare ipocrit al natiei !!!
    Puteti sa mariti si salarii si pensii, nu mai aveti nici o sansa, ADIO PDL !!!!!!
    Va tataie fundul de frica alegerilor, desi ce mai "reforma" ne facurati, ar trebui sa veniti mandri in fata natiei la alegeri cu Boc in frunte la Cluj, unde saracul Boc nici nu are curajul sa candideze de frica unui esec rasunator !!!
    O sa va depaseasca si Becali si DD, ce-o sa mai radem sa va vedem cu ei in Alianta !!!
    • +1 (5 voturi)    
      De ce as vota niste chiulangii ca cei de la USL? (Miercuri, 7 martie 2012, 17:35)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

      PDL ,oricat vrei tu sa-i discreditezi,au trecut Romania prin criza si nu au abandonat o cum au facut cei de la USL.Vrei tu sa le dai sperante,dar figura cu chiulul parlamentar le-a pus capac.Plus declaratii imbecile si fara rost,mai mult pentru presa de scandal.Maimutareli si atitudine aroganta,asta caracterizeaza USL.Intreaba-i de curiozitate pe parlamentarii USL si vei vedea ca 80% dintre ei nu sunt de acord cu masurile luate de Ponta si Antonescu.Ponta si Antonescu duc USL la prabusire.Vezi si figura cu Geoana,ce prostii sustine-au si care a fost rezultatul.La fel si cu protestul lor prostesc si inutil.
  • -3 (9 voturi)    
    Tatucu Base are intotdeauna dreptate! (Miercuri, 7 martie 2012, 16:25)

    Tatucu [anonim]

    Ca si Stalin tatucu Base are intotdeauna dreptate si nu suporta ca cineva sa aibe alta parere decat el.Ce-i care au indraznit, pe capul lor au cazut o gramada de nenorociri.De la dosare penale,arestari preventive,boli incurabile,cronice,ba chiar accidente stupide ,care le-a afectat viata lor si familiilor lor.Sa vedeti ce o sa pateasca saracii parlamentari care au indraznit sa respire cu o alta opinie decat farul calauzitor.Sa vedeti ce dusmani ai poporului o sa iasa din ei,actualii grevisti parlamentari.Cat li se mai permite sa intre urgent in greva foamei,maine va fi prea tarziu.
  • 0 (6 voturi)    
    Uneori bravada poate fi contra-productiva (Miercuri, 7 martie 2012, 18:31)

    Amiralul Nelson [anonim]

    Presedintele Basescu a comis, din ignoranta si dintr-un comportament de bravada copilareasca o mare gresala politica marsand in mod repetat dar populist si ostentativ pe ideea castigarii independentei energetice, in cativa ani, ca urmare a descoperirii zacamintelor de gaz din perimetre ale platoului continental al Marii Negre. Aceeasi bravada a manifestat-o si Ceausescu - similitudinea inspiratiei fiind evidenta- cand anunta triumfator lansarea pe mare a petrolierului "Independenta", vasul cel mai mare din flota comerciala a Romaniei, care se vroia un simbol al numelui care i se daduse. Spre incheierea primului sau voiaj, "Independenta" s-a scufundat in Bosfor, antrenand moartea a 50 de membri ai echipajului, in conditiile unei coliziuni mai mult decat dubioase, cu un vas al unui stat estic vecin, iar concluziile oficiale si reale ale anchetei nu au fost facute publice niciodata. Acelasi stat estic vecin, cu doi ani mai tarziu isi saborda un vas incarcat cu aluminiu, pe canalul Sulina, blocand traficul naval pe acesta, mai bine de 10 ani. Istoria cu nava "Independenta" s-a petrecut in ajunul Congresuui al 14-lea al PCR si, in mod evident nu a fost o intamplare. A fost o lovitura si un puternic semnal politic ultimativ dat lui Ceausescu de marele vecin de la rasarit! Nu intamplator, articole din principalele cotidiene franceze de mare tiraj au titrat: "L'independance Roumaine a coulee"(Independenta Romaniei s-a dus la fund).
    Si acum, ca si atunci, Romania are putini prieteni intr-o zona a Estului European inca framantata de potentiale conflicte si rivalitati hegemonice de putere.
    Presedintele Basescu , inainte de a fi facut acele declaratii ostentative -dar complect ne-necesare- chiar daca peste cativa ani situatia in privinta energiei ne va deveni favorabila, trebuia sa se gandeasca intai ca acele rezerve de gaze sunt la peste 100 de km. distanta de tarm iar Romania are doar o fregata second hand, folosita numai cand NATO ne-o cere.In rest, marea este libera...
  • +1 (3 voturi)    
    Legea gazelor interzice exportul! (Miercuri, 7 martie 2012, 20:58)

    alin [anonim]

    Aceste resurse apartin natiunii romane.
    Legea gazelor interzice exportul!
    CINE DORESTE exportul gazelor in Austria-OMV sau Franta - GDF este un anti-roman.
    Se vor exporta cantitati uriase in cativa ani- dupa care vom importa din nou de la rusi.
    • 0 (0 voturi)    
      daca, (Joi, 8 martie 2012, 9:49)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui alin

      omnii prezenti, "baieti destepti"-care nu au etnie si nici culoare politica-se vor strecura si in domeniul asta ......fii sigur ca se va intampla ceea ce spui.
  • 0 (0 voturi)    
    energie (Vineri, 9 martie 2012, 10:16)

    costin [anonim]

    Domnule Presedinte vedem ca va pricepeti si la energetica. Ati adus in fruntea ministerului pe Videanu care a distrus energetica tarii si acum ne dat lectii de conspiratii. Pai nu ati zis voi PDL-stii ca trebuie sa vindeti Romgaz, Hidroelectrica si alte companii din energie? Nu mentineti sus si tare ca ati dat drumul la programul de vanzare a actiunilor? Si acum ne vorbiti de dependenta? Sunteti sigur ca stiti ce vorbiti?