EXCLUSIV UPDATE Tranzactie uriasa pe piata energiei: Nuclearelectrica ar putea incheia un contract cu ArcelorMittal pentru furnizarea a 2,8 TWh la un pret mai mic decat pe bursa/MWh-Surse

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 8 martie 2012, 20:03 Economie | Energie


Consiliul de Administratie de la Nuclearelectrica ar putea aproba incheierea unui contract pe doi ani cu ArcelorMittal, unul dintre cei mai mari consumatori de energie din Romania, in vederea furizarii cantitatii de 1,4 TWh anual (1,4 milioane MWh), au declarat pentru HotNews.ro surse din sector. Pretul ar putea fi stabilit la 170 de lei/MWh, in conditiile in care pe OPCPM, pe piata centralizata a contractelor bilaterale, este 225 lei pe MWh. Potrivit acestor surse, pentru maine este programata o intrunire a Consiliului de Administratie, fapt care insa nu a fost confirmat de reprezentantii Nuclearelectrica.

  • Contactat de HotNews.ro, un reprezentant al Nuclearelectrica a spus ca furnizarea de energie mai ieftina pentru un producator important ca ArcelorMittal este un lucru normal in alte state. "Pentru ArcelorMittal este esential sa poata cumpara astfel de energie, altfel existand riscul sa-si inchida portile si chiar sa plece din Romania", au spus sursele citate.

Energia pe care ar urma sa o vanda Nuclearelectrica combinatului ArcelorMittal provine din cantitatea pe care compania o furnizeaza in cosul reglementat (adica 75% din productie). Potrivit surselor citate, o astfel de decizie incalca ordinul 445/2009 care prevede ca energia disponibila in afara de costul reglementat si de cea cuprinsa in contractele bilaterale mai vechi trebuie vanduta competitiv pe OPCOM. De asemenea, ar incalca acordul cu FMI potrivit caruia, toate contractele noi se incheie exclusiv pe OPCOM. De altfel, este una dintre conditiile esentiale conventite cu FMI.

UPDATE In plus, un contract incheiat in afara pietelor de pe OPCOM ar putea duce la anularea unui proiect de 1 miliard de euro care se afla in pregatire cu Banca Mondiala. In prezent, Banca Mondiala lucreaza cu autoritatile la un aranjament Deferred Draw Down Option (DPL-DDO) de 1 miliard de euro ce va fi aprobat in luna iunie 2012, avand ca scop sustinerea rezervelor financiare.

  • Pe de alta parte, exista si problema combinatului siderurgic ArcelorMittal care trece printr-o perioada dificila din cauza faptului ca nu mai poate cumpara energie ieftina de la Hidroelectrica. De altfel, actionarii de la ArcelorMittal ameninta chiar cu plecarea din Romania. In aceste conditii, reprezentantii Ministerului Economiei si cei ai Autoritatii Nationale de Reglementare din Domeniul Energiei au incercat sa gaseasca o solutie, aceasta fiind pana la urma un contract cu Nuclearelectrica.
Ionel Bors, Country Manager ArcelorMittal a spus ca nu stie despre cu noul contract. "Nu stiu, nu stiu", a spus Bors.

In 2011, ArcelorMittal a avut un contract cu Hidroelectrica pentru 1,7 TWh energie in valoare de 227,7 milioane lei (53,2 milioane euro). Insa, contractul a expirat la inceputul anului in curs.

Practic, ArcelorMittal a contractat 1,75 milioane MWh la un pret de 130 lei/ Mwh, in conditiile in care pretul mediu pe OPCOM era de peste 170 lei/Mwh.

Acum Hidrolectrica nu mai poate incheia noi contracte deoarece a ajuns intr-o situatie critica.
Chiar astazi a decis sa prelungeasca situatia de forta majora din cauza reducerii productiei pe fondul debitelor scazute ale Dunarii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














Comentarii alese de moderator

  • Mai frate. mai oameni buni... (Vineri, 9 martie 2012, 14:36)
    Prostu' satului [anonim]

    ... nu mai zic sa va documentati, dar macar cititi articolul pe care-l comentati cu atentie si preferabil INAINTE de-a-l comenta... Te ia durerea de cap citind multe din cele de mai sus.
    Unu, nu-s 1,7MWh, sunt 1,4. Pe an!
    Doi, nu-s MWh, sunt TWh, adica de UN MILION de ori mai mult. La nivelul asta, in Romania nu exista decat doi cumparatori, aia pe care-i stie toata lumea.
    Trei, nu era vb de 170 EURO/MWh, ci de 170 RON/MWh, RON, adica lei...
    Patru si cel mai important -- pricepeti o data ca nu poti compara pretul de pe piata spot (adica pretul la care te duci acu' si cumperi trei kile de cartofi din piata) cu ala dintr-un contract pe termen lung, in care ma angajez sa cumpar o tona de cartofi pe zi, 730 de zile, zi de zi, la pret fix.
    Conteaza si cantitatea, cum spunea cineva mai sus, dar mai conteaza si pretul, mai conteaza si conditiile de livrare si multe altele.
    Nu e chiar atat de simplu, astia cumpara cu 170/MWh, pretul pe Opcom e 225/MWh, deci e jaf, astia fura!!!

    Acu', pe langa atatia baieti destepti, vin si eu, un prost, si va fac urmatoarea oferta.
    Dvs. consumati acasa cativa MWh pe an, sa zicem 4MWh, ca sa simplificam, si platiti probabil ceva de genul 1800 lei pe ei, 150 de lei pe luna.
    Eu sunt pregatit sa va fac o oferta la putin peste jumatate din acest pret. 100 de lei pe luna, o treime mai putin decat platiti acum. Iar daca negociati bine si ne intelegem la un contract pe termen foarte lung, poate chiar mai scad ceva.
    Nicio smecherie, 333 kWh pe luna, luna de luna, fara gres, la cel mult 100 de lei/luna.
    Super, nu?
    Sigur, exista si o conditie (dintr-alea scrise cu litere foarte, foarte, foarte mici), dar astea sunt detalii prea putin importante pentru niste baieti destepti care stiu ei sigur ca la ArcelorMittal/Nuclearelectrica e furaciune...
    Ei, hai, se inscrie cineva???





5558 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Capitalismul castigator (Joi, 8 martie 2012, 20:09)

    Frankie [utilizator]

    Cine are banul dicteaza totul. Prostimea suporta birurile si taxele aferente
    • +3 (9 voturi)    
      Discount de volum (Vineri, 9 martie 2012, 7:12)

      coco04 [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Putina economie nu strica! Oricine cumpara cantitati mari e indreptatit sa solicite un discount de volum.
      Si la piata daca cumperi cartofi cu kilogramul e un pret,daca cumperi cu sacul e alt pret ,si daca cumperi un camion de cartofi e alt pret.
      Asa ca toate discutiile astea mi se par aiurea.
      • +1 (7 voturi)    
        Oare se aplica oricum? (Vineri, 9 martie 2012, 10:37)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui coco04

        Ce-ar fi sa se oranizeze si Primaria Bucuresti sa cumpere 2TWh in numele locuitorilor. O cantitate mai mare decat a cumparat Mittal.

        Oare pimeste vreun discount?

        Ma-ndoi!
        • +2 (2 voturi)    
          Ce-ar fi daca?! (Vineri, 9 martie 2012, 12:26)

          coco04 [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Le-am propune tuturor strainilor sa inlocuiasca termenul de "wholesale" cu "retail" sau invers iar pretul la petul de Coca Cola de la "Metro" sa fie acelasi cu pretul de la butic.
          Caci noi romanii reinventam apa calda si rescriem legile economiei.
          • -2 (2 voturi)    
            lasa-ne bre (Vineri, 9 martie 2012, 13:58)

            lasa-ne [anonim] i-a raspuns lui coco04

            Lasa-ne bre, ca Arcelor Mittal nu este butic de energie electrica ca sa o cumpere mai ieftin de la Metro, si nu-i nici Transelectrica.
            • +1 (1 vot)    
              exemplul lui e foarte bun chiar (Sâmbătă, 10 martie 2012, 21:16)

              gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui lasa-ne

              Nu e butic dar asta nu conteaza. Volumul pe care ei il achizitioneaza e cu mult mai mare decat al unui simplu butic.

              Tu de exemplu daca te duci la Metro si vrei cumperi Cola la butoi (decat s-o iei la sticla de la chiosc), Metro nu va face nicio distinctie intre tine si buticarii in ceea ce priveste pretul de vanzare. Cantitatea pe care o cumperi dicteaza pretul
      • -2 (2 voturi)    
        UNDE ESTE LEGE NU E LOC DE TOCMEALA (Vineri, 9 martie 2012, 12:22)

        TEPES [anonim] i-a raspuns lui coco04

        Din articol rezulta ca se incalca niste prevederi legale cat si niste angajamente internationale. Cum este mai bine sa respectam legile si angajamnetele internationale sau sa le incalcam si sa spuna lumea ca suntem o tara care nu suntem in stare sa respectam legile interne cat si cele internationale? Sa ne facem de rusine ca tara? Destul ca tarile din occident ne acuza de coruptie si nerespectarea legilor. Olanda ar spune imediat ca uite nu sunt in stare sa respecte legilor lor interne pai cele din UE si spatiul Schengen cand le vor respecta. sacrificam numele tari pentru niste interese meschine?
      • +1 (1 vot)    
        asa o fi (Vineri, 9 martie 2012, 12:49)

        Io [anonim] i-a raspuns lui coco04

        Doar ca daca faci contract cu Gazprom o sa spuna cel mult ai discount x% fata de pretul pe bursa. Nu cum negociaza de exemplu Hidroelectrica, care spune de acum inainte pe 10 ani ai pretul y si gata.
  • -3 (15 voturi)    
    ce atata mirare? (Joi, 8 martie 2012, 20:16)

    gogu [anonim]

    o afacere profitabila pentru toata lumea. si poate guvernul se grabeste cu reactoarele 3 si 4 si atunci am mai scapa de dependata de gazul mujicilor rusi.
  • +10 (18 voturi)    
    ba pe dracu (Joi, 8 martie 2012, 20:19)

    angel [anonim]

    Au cumparat sub pretul pietii cu 40 milioane euro, ce e aia, un mizilic.
    Sa ii vad pe astia cum pleaca cu combinatul siderurgic dupa ei. Ce fac, demonteaza furnalul, il taie bucati i-l ia in alta parte? L-au cumparat la pret mic (ca orice in tara asta), forta de munca e ieftina, polueaza la greu, ii invit sa se mute la nemti sa vad daca le convine.
    • +5 (11 voturi)    
      o afacere buna a statului (Joi, 8 martie 2012, 21:25)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui angel

      daca nu stii, combinatul siderurgic galati furniza, cand era in proprietatea statului, anual, o pierdere egala cu 5% din PIB. daca-l dadea si pe gratis statul roman facea o afacere. acum, nu stiu daca produce profit, dar nu are importanta ca da taxele pe salarii, deci dintr-o gaura imensa acum tot se obtine ceva.
      • 0 (8 voturi)    
        cifrele le gasesti pe net (Vineri, 9 martie 2012, 4:34)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Inainte de a fi cumparat pe mital, sidex pierdea 2-3 milioane de euro pe zi.

        Dupa au ajuns sa faca si profituri de 500 milioane de dolari pe an. In 2010 insa au cam luat-o la vale (pierderi de 150 de milioane de dolari). Totusi, vreme de 5-6 ani au tot mers pe profit. Diferenta pe care ar trebui s-o plateasca pe curent, daca ar cumpara la pretul pietei, nu e insa una semnificativa. Din moment ce oamenii de rand platesc pretul pietei, nu vad de ce sidez are trebui exceptata de la aceasta regula. Mai ales ca Romania risca sa piarda mult mai multi bani daca le mentine statutul privilegiat.
        • 0 (2 voturi)    
          ce zici frantz? (Vineri, 9 martie 2012, 11:59)

          naiv [anonim] i-a raspuns lui mvr

          faptul ca iti garanteaza 2TWh nu conteaza? tie daca-ti cumpara cineva un sfert din recolta de brasoave nu ii dai discount? Vandutul cu tzaraita nu costa nimic? Dierefrenta intre en-gros si en-detail nu se invata la voi la partid? PS. si daca cumpara energie de la bulgari sau patagonezi si nu mai faci deloc profit e mai bine?
          • +1 (1 vot)    
            nu fii naiv (Vineri, 9 martie 2012, 14:04)

            desteptu [anonim] i-a raspuns lui naiv

            Nu-ti face tu griji ca nu am avea noi ce face cu energia electrica. Ti-ai gasit tu salvatorul Mittal care sa o cumpere, ca de altfel nu am fi avut ce face cu atata productie de curent electric!
            Se gaseste cate unu ca tine sa compare productia de energie electrica cu productia de barabule.
          • 0 (0 voturi)    
            nu e asa de simplu (Sâmbătă, 10 martie 2012, 21:24)

            gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui naiv

            Ei isi urmaresc interesul de cumparatori. Tu trebuie sa-ti urmaresti interesul ca vanzator.

            In situatia actuala,statul trebuie sa intervina si sa-ti plateasca tie diferenta pe care ai pierdut-o vanzand brasoavele pe maruntis :), iar asta ca sa nu dai faliment ca doar ai vandut sub pretul de productie ca desteptul

            Daca Mittal nu cumpara nu e bai. Daca energia ar fi vanduta cu doar 20% mai scump, pe bursa, tot ar fi sub pretul pietei si s-ar gasi cumparatori gramada.
      • +2 (4 voturi)    
        O afacere proasta a statului (Vineri, 9 martie 2012, 10:09)

        . [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Poate nu stii,dar partea de valorificare a productiei,era rentabila pentru firmele-capuse,ale baietilor smecheri.Partea de productie care revenea statului era in pierdere.Gaura asta era la productie,adica a statuluiu,ceeace este cu totul altceva.Mai documenteaza-te,si apoi scrie.
        • +2 (2 voturi)    
          de (Vineri, 9 martie 2012, 10:40)

          de [anonim] i-a raspuns lui .

          de asta trebuie privatizat totul si sa nu mai ramana nicio companie la stat.

          pentru ca ceea ce este de stat se capuseaza. tentatia e mare, iar politicienii numiti pe cumetrie drept directori nu au niciun interes ca respectiva companie sa aiba profit, deoarce pierderile sunt platite de altii. de contribuabili.

          statul trebuie sa aiba: armata, politie, diplomatie, justitie, banca centrala si organisme de supraveghere si arbitraj (cnvm, consiliul concurentei etc.)

          restul sunt tentatii.
    • +1 (1 vot)    
      ba poate cumpara din UE!!! (Vineri, 9 martie 2012, 12:06)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui angel

      si e perfect legal, ba chiar nu te poti opune. Mai mult, cati clienti pe OPCOM au nevopie de 2 TWH???? cine concureaza? sau bla-bla-bla-bla ca sa ne dam experti??? PS. cei care habar n-au cred ca energia electrica se pune in butoaie. Daca Hidro si Nuclear nu vand ce produc -ca n-au cui- ce bani vin la buget?
  • +1 (7 voturi)    
    ce chestie tare! (Joi, 8 martie 2012, 20:53)

    geo [anonim]

    tin minte cum la ultima cumparatura de energie ieftina, arcelormittal a aruncat aceeasi vrajeala si dupa ce si-a facut plinul a concediat cateva sute a de angajati, cine nu-si aduce aminte sa citeasca presa vremii.
    sunt curios daca atunci cand achizitioneaza benzina de la omv sau de la alta entitate privata sunt la fel de nemultumiti, mai ales ca aia cresc pretul la pompa cum vor ei !
    nu cumva asta e o vraja ca sa capuseze o firma de stat cu lozinca: statul are grija de muncitori si pe partea ailalta e invers de fapt.
    statul are grija de clientela sa preferata: capusa
    • -1 (1 vot)    
      CE CHESTIE TARE (Vineri, 9 martie 2012, 18:36)

      khitra67 [utilizator] i-a raspuns lui geo

      bai chestie tare arcelor mittal nu a concediat nici un muncitor de cand a preluat combinatul toti cei care au plecat au facuto voluntar ca sa stii si tu mai chestie si apropo amaratii aia de la mittal dau de lucru la alte cateva zeci de mii de oameni in romania
  • +3 (7 voturi)    
    "felicitari!" (Joi, 8 martie 2012, 21:34)

    I [utilizator]

    astia bogati trebuie protejati. Ceilalti, nu va faceti griji, isi permit sa plateasca oricat... Uite asa se face ca unii sunt mai egali decat altii.
    • 0 (2 voturi)    
      si (Vineri, 9 martie 2012, 12:27)

      si [anonim] i-a raspuns lui I

      si ce te opreste pe dumneata sa devii bogat?
  • +3 (9 voturi)    
    galateanu (Joi, 8 martie 2012, 22:52)

    gigi [anonim]

    angele, daca ai avea toata familia in combinat si ai vedea ce sa schimbat prin zona dupa ce a venit mittal sau cati ar suferii daca pleaca, nu cred ca ai mai fi asa de drastic in afirmatii.
    Baieti destepti castiga 40 de milioane pe care le imparte la 4, pe cand mittal imparte cu vreo 40.000.
    • +6 (6 voturi)    
      voi cu ce contribuiţi? (Vineri, 9 martie 2012, 2:54)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Când la mine la firmă au venit vremuri grele, am acceptat o scădere cu 25% a salariilor mult înainte ca şi bugetarii să ajungă în aceeaşi situaţie. Voi de ce nu puteţi spune că acceptaţi un salariu mai mic cu câţiva lei pentru a susţine diferenţa preţului de energie? De ce vă credeţi superiori restului ţării, care trebuie să vă plătească vouă facturile?
  • +3 (5 voturi)    
    porcii si restu animalelor (Joi, 8 martie 2012, 23:30)

    gg [anonim]

    pai ma fratilor inseamna ca liberalizarea preturilor in energie este o utopie sau(asta e cea mai probabila)toate animalele sint egale intre ele ,dar porcii sint mai egali...si uite asa de fiecare data cind iasa cite un ministras si spune ca el va confisca si va drege si infractorii bla ,bla, bla nu face decit sa te pufneasca risu
  • -1 (7 voturi)    
    Desteptarea baieti!!! (Joi, 8 martie 2012, 23:54)

    ines [anonim]

    II invit pe baietii care se cred destepti sa dea o tura prin Europa(Franta,Belgia,)sa vada cum AM inchide incet ,incet fostele de acum mari combinate siderurgice;daca Nuclear electrica face profit din afacere,sa incheie contractul.Nu va veni FMI sa le dea de lucru la cei 40000 de galateni ;iar celui cu furtunele ii recomand sa dea o fuga pana la Calarasi,Calan,Resita,Hunedoara.Acolo nu ne-am vandut tara,ne-am batut joc numai un pic de ea.
  • 0 (2 voturi)    
    Putina aritmetica. (Vineri, 9 martie 2012, 0:19)

    Radu [anonim]

    Franta,tara cu cea mai importanta capacitate de productie energetica nucleara din Europa a afisat un pret de productie al MWh de 33 de Euro in 200 si 2011.
    Cred ca ,cel putin in ceea ce priveste grupul nr.1 de la Cernavoda,pretul MWh ar putea fi chiar mai mic.Cei care tot carcotesc sa-si ia calculatoarele ,daca nu stiu putina aritmetica...sau sa vada cum e mai bine,doar am vazut unde duce o pilitica sinucigasa de preturi in domeniul medicamentelor....
  • 0 (4 voturi)    
    Bursa de Marfuri (Vineri, 9 martie 2012, 1:08)

    Gigi [anonim]

    Energia electrica este o MARFA. De ce nu se tranzactioneaza TOATA EBERGIA ELECTICA la bursa, transparent, fara comentarii si echitabil pentru toata lumea? Ar castiga statul si NOI.
    • 0 (4 voturi)    
      Tu, (Vineri, 9 martie 2012, 7:01)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      producator de energ,electrica,imi tii tensiune in priza 24/24,iar eu consum-adica platesc-doar cand aprind becul.
      Mittal iti consuma 24/24 si cantitati mari.
      Ia zii tu,Gigele, roman destept,cum faci?
  • +2 (4 voturi)    
    o intrebare (Vineri, 9 martie 2012, 7:08)

    tibi [anonim]

    daca Sidex nu cumara 1.7TerraWati de la nuclear -electrica .... sub pretul pietei.... de la cine o sa cumpere energia si la ce pret ? are alti furnizori ??? NU.

    a.... ca ameninta cu inchiderea ....asta ar trebui analizata:
    daca e pe profit ...indianul nu s-a senilizat...si nu va inchide ! + eventual o vinde !!!!! ...dar pt asta cam trebuie sa produca la capacitate maxima ca sa ia un pret bun !!

    40 000 de angajati ??? nu cred .... poate 17000.
    • +2 (2 voturi)    
      suntem in UE!!! (Vineri, 9 martie 2012, 12:02)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui tibi

      nu mai exista sarma ghimpata la granita. AM poate cumpara energie de la ... sau de la... sau de la... si nu te poti opune. Numai ca Hidro sau NE nu mai face profit din vanzare si tu crezi ca asta e bine.
    • 0 (0 voturi)    
      INTREBARE (Vineri, 9 martie 2012, 18:44)

      khitra67 [utilizator] i-a raspuns lui tibi

      multi vorbiti ca sa va aflati in treaba indianul nu vinde energia daca ai munci in combinat ai intelege de ce are nevoie de atata energie dar de astia cara lucreaza doar la stat si nu produc nu pot intelege mai nimic in ce priveste faptul ca nu produce pai mai taticu combinatul a redus productia din cauza ca nu poate aduce si nici livra marfa decat cu trenul care e ffoarte scump asta e doar provizoriu pana cand se dezgheata dunarea si atunci o sa isi foloseasca propriile barje bun si apropo sunt doar aproape 9000 de oameni in combinat pentru stiinta ta
  • +1 (3 voturi)    
    OPCOM (Vineri, 9 martie 2012, 10:05)

    costin [anonim]

    Pai pana mai ieri, Prsedintele tipa ca cine nu i-a energia de pe piata (OPCOM), este categorisit "baiat destept" care fura de la popor. Nu mai este valabila si cu Mittal?
  • 0 (2 voturi)    
    Licitatie (Vineri, 9 martie 2012, 10:16)

    vladf [utilizator]

    Dc. nu scoate Nuclearelectrica cei 1,7MWh la licitatie?
    Un singur lot nici mai mic nici mai mare de 1,7.

    Fara costuri de transport, doar pretul brut.

    Doar nu o sa vina unul din Franta sa ne cumpere energia si daca vine nu cred ca este un lucru rau, scoatem profit, dar daca in Franta un MWh este 33 Euro si noi vreau sa-l dam cu 170Euro fara transport .

    Daca este unul mai competent decat Mital atunci teapa, daca Mital o sa ofere cel mai bun pret ne-am scos.

    Pretul minim licitat sa fie 170Euo ca sa nu ajungeam sa-l dam cu 33 :).

    Totul transparent si public.

    Poate la 170Euro pe MWh vreau unul sa vina sa construiasca un combinat, daca nu vrea atunci Mital castiga.
    • -1 (1 vot)    
      Mai frate. mai oameni buni... (Vineri, 9 martie 2012, 14:36)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui vladf

      ... nu mai zic sa va documentati, dar macar cititi articolul pe care-l comentati cu atentie si preferabil INAINTE de-a-l comenta... Te ia durerea de cap citind multe din cele de mai sus.
      Unu, nu-s 1,7MWh, sunt 1,4. Pe an!
      Doi, nu-s MWh, sunt TWh, adica de UN MILION de ori mai mult. La nivelul asta, in Romania nu exista decat doi cumparatori, aia pe care-i stie toata lumea.
      Trei, nu era vb de 170 EURO/MWh, ci de 170 RON/MWh, RON, adica lei...
      Patru si cel mai important -- pricepeti o data ca nu poti compara pretul de pe piata spot (adica pretul la care te duci acu' si cumperi trei kile de cartofi din piata) cu ala dintr-un contract pe termen lung, in care ma angajez sa cumpar o tona de cartofi pe zi, 730 de zile, zi de zi, la pret fix.
      Conteaza si cantitatea, cum spunea cineva mai sus, dar mai conteaza si pretul, mai conteaza si conditiile de livrare si multe altele.
      Nu e chiar atat de simplu, astia cumpara cu 170/MWh, pretul pe Opcom e 225/MWh, deci e jaf, astia fura!!!

      Acu', pe langa atatia baieti destepti, vin si eu, un prost, si va fac urmatoarea oferta.
      Dvs. consumati acasa cativa MWh pe an, sa zicem 4MWh, ca sa simplificam, si platiti probabil ceva de genul 1800 lei pe ei, 150 de lei pe luna.
      Eu sunt pregatit sa va fac o oferta la putin peste jumatate din acest pret. 100 de lei pe luna, o treime mai putin decat platiti acum. Iar daca negociati bine si ne intelegem la un contract pe termen foarte lung, poate chiar mai scad ceva.
      Nicio smecherie, 333 kWh pe luna, luna de luna, fara gres, la cel mult 100 de lei/luna.
      Super, nu?
      Sigur, exista si o conditie (dintr-alea scrise cu litere foarte, foarte, foarte mici), dar astea sunt detalii prea putin importante pentru niste baieti destepti care stiu ei sigur ca la ArcelorMittal/Nuclearelectrica e furaciune...
      Ei, hai, se inscrie cineva???
  • 0 (2 voturi)    
    CFR - falimentat cu premeditare (Vineri, 9 martie 2012, 10:33)

    Mecanicul [anonim]

    De ce sa cumpere energie ieftina "indianul destept" de la Mittal si nu, de exemplu, CFR (care este si el un foarte important consumator de energie)? Numai pentru ca guvernantii vor sa il falimenteze si sa il vanda ulterior pe trei lei unor alti "baieti destepti" din transporturi?! HOTILOR !!!!

    "Curent cumpărat la un preț de trei ori mai mare.
    (...) Datoriile s-au acumulat din cauza faptului că energia electrică a fost achiziţionată de la furnizori la preţuri şi de trei ori mai mari, Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA nefiind consumator eligibil şi neputând achiziţiona energie electrică de pe piaţa liberă, devenind astfel consumator captiv."

    http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/gara-de-nord-in-pericol-de-executare-silita-154825.html

    http://www.jurnalul.ro/anchete/cfr-ul-gaura-neagra-din-buzunarul-romanilor-569120.htm
    • +1 (1 vot)    
      ce (Vineri, 9 martie 2012, 11:29)

      ce [anonim] i-a raspuns lui Mecanicul

      ce te opreste sa militezi pentru listarea la bursa a CFR si sa cumperi o parte din actiuni, daca ti se pare asa mina de aur?

      ce te opreste sa votezi politcieni care sa prezinte un programd e eficientizare a CFR?

      ce te opreste sa candidezi chiar dumneata cu un program electoral avand in centru eficientizarea CFR?

      sau dumneata vrei sa te multumesti sa vrei, iar noi, ceilalti, sa alergam intr-un suflet sa iti satisfacem dorintele?

      nu, zau!
      • 0 (0 voturi)    
        Mittal il opreste (Vineri, 9 martie 2012, 14:16)

        clar [anonim] i-a raspuns lui ce

        Pai daca niste nesimtiti ca voi, cei de la Mittal primiti curent ieftin, evident ca cineva trebuie sa-l primeasca si scump.
        • 0 (0 voturi)    
          nu (Vineri, 9 martie 2012, 14:42)

          nu [anonim] i-a raspuns lui clar

          nu mittal, ci statul. in tranzactie sunt DOI parteneri.

          mittal isi urmareste interesul sau. dar statul... crezi ca se lasa "pacalit" fara sa isi dea seama?

          statul e actionar la nuclearelectrica.

          concluzia este: statul este un actionar si un manager prost. de aceea trebuie privatizata nuclearelectrica.

          PENTRU CA STATUL SA NU MAI POATA FACE MANARII.

          arunci cu piatra unde nu trebuie. in mittal. arunca in stat.

          mittal nu ar fi putut cumpara daca statul nu ar fi zis DA, vand.
    • -1 (1 vot)    
      pfff.. ai innebunit? (Vineri, 9 martie 2012, 12:00)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Mecanicul

      nu mai zi de CFR, posta si sare.
      ai uitat campania electorala? atunci era amanintarea lui Basescu, acum ca vinde el si ai lui tot nu e nici o problema.
      • +1 (1 vot)    
        se (Vineri, 9 martie 2012, 12:24)

        se [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        se spune "nu mai ZICE". cu forma de la infinitiv. asa e la negativ.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 9 martie 2012, 12:02)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Mecanicul

      Pe cât pui pariu că imediat după privatizare CFR intră pe profit, primeşte imediat energie ieftină şi majorează şi salariile personalului?... :))

      ~Nautilus
    • 0 (0 voturi)    
      Ba dimpotriva (Vineri, 9 martie 2012, 14:42)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Mecanicul

      Ani de zile chefereu' a cumparat cea mai ieftina energie electrica din Romania, la un pret cu totul si cu totul preferential -- adica ZERO.
      Altfel nu stiu cum sa numesc pretul unei marfi pe care o "cumperi", dar n-o platesti.
      Altfel, da, aveti dreptate in ceea ce priveste motivele pentru care la chefere lucruriule merg cum nu merg. Numai ca "solutia" dvs. e bizara -- pentru ca guvernantii falimenteaza voit CFR, se cuvine sa ne razbunam pe ArcelorMittal si sa le facem si alora viata cat mai grea.
      Cam la fel ca romanu' adevarat, verde, care e umilit de patron la servici, vine acasa si-si ia nevasta si copiii la omor, ca sa se "racoreasca"...
    • 0 (0 voturi)    
      cfr (Vineri, 9 martie 2012, 18:47)

      khitra67 [utilizator] i-a raspuns lui Mecanicul

      toate trenurile CFR NU COSUMA CAT UN LAMINOR DE LA MITTAL CA SA STII SI TU
  • -1 (1 vot)    
    O situatie cu doua taisuri (Vineri, 9 martie 2012, 11:14)

    egosum [anonim]

    Toata problema are doua aspecte:
    1, Plecarea sau falimentul Sidex ar duce la pierderea a zeci de mii de locuri de munca si implicit la pierderea a milioane de euro din taxe si impozite/ an. Practic ar ruina Galatiul
    2, Vanzarea de energie ieftina miroase a smecheria cu ?baietii destepti? din care Mital ar castiga doar din revanzarea de energie. Miroase de asemenea a an electoral din care guvernantii pot stoarce bani de campanie prin astfel de matrapazlacuri.

    Deci stimabililor toata treaba asta este destul de complicata. Pentru a rezolva problema, statul ar trebui sa redirectioneze banii obtinuti din vanzarea de energie ieftina catre terminarea grupurilor nucleare 3 si 4. Astfel ar fi produsa mai multa energie si ar trebui ieftinita si pentru consumatorii casnici.
    E doar o parere!
    • 0 (0 voturi)    
      spui minciuni (Vineri, 9 martie 2012, 14:14)

      clar [anonim] i-a raspuns lui egosum

      Mittal are putin peste 10000 de angajati (deci nu "zeci de mii").
  • -1 (1 vot)    
    sa fie clar (Vineri, 9 martie 2012, 11:22)

    clar [anonim]

    ArcelorMittal Galați avea 13.650 de salariați (mai 2008), iar in momentul privatizării, în 2001, unitatea siderurgică număra 27.000 de angajați.

    Cei care au scris 40000 sunt niste porci nesimtiti. ArcelorMittal sa plece, nu-i tine nimeni cu forta in Romania. Iar pe cei 13000 de angajati cati or mai fi acum dupa concedierile dintre 2008 si 2012, sa-i oblige statul sa-si faca PFA-uri, ca si asa au impresia marii directori din ANAF, ONRC, etc. ca PFA-urile sunt mai privilegiate fata de angajati. De ce nu le dati acest "privilegiu" tuturor domnilor? Cine ii obliga pe cei 13000 sa fie angajati?
    • +2 (2 voturi)    
      tot (Vineri, 9 martie 2012, 12:25)

      tot [anonim] i-a raspuns lui clar

      tot asa de clar cum dumneata le ataci locurile de munca, ei si le protejeaza.

      dumneata esti manat de interesul dumitale, ei de al lor.

      si va intalniti in capitalism.

      c'est la vie. get used to it.
  • 0 (0 voturi)    
    santaj la autoritati (Vineri, 9 martie 2012, 12:51)

    albastru de romania [anonim]

    mital santajeaza statul roman.

    in franta pretul la energie dragii mei e mult mai mare decat 33 euro, pt la anu e 54 euro, mai mare decat in romania unde e sub 50 euro.

    deci daca combinatele siderurgice pot produce in franta cu costuri la energie de peste 50 euro si salarii la oameni de 1500 euro mediu, fata de 500/700 la sidex, atunci cum se plang ca sunt in pierdere si pleca acasa.

    asta imi aduce aminte de un santaj similar al alro care anul trecut plangea ca inchide combinatul pt ca nu mai are energie ieftina si apoi a anuntat in 2011 profituri cu 40% mai mari decat in 2010.

    totul e o mare porcarie si un santaj la marii nostru guvernanti din partea unor Baieti destepti care s-au obisnuit sa ne i-a de prosti pe toti si sa faca super profituri in romanica.
  • 0 (0 voturi)    
    energie pentru MITAL (Vineri, 9 martie 2012, 16:30)

    DRAGOS DOBROGEANU [anonim]

    in conditiile in care tot dam "preferential" diverse - HAI SA SPARGEM BUBA ( care trebuia facuta in 90) si sa stabilim un moment zero - dupa care toate utilitatile sa aiba un pret de referinta pentru toata lumea - si dupa aia sa-i vedem pe "destepti" cum mai prospera ei - care sunt eficienti, etc.
    ALTFEL mai dam 100 lq mineri, cupret redus lui Mital, ai iertam de plata la impozit pe "destepti" si construim in consecinta Km de autostrada cu "jdemii" de euro mai scump ....ASA CA... la romani e un proverb " dai cu biciul tot in calul care trage" ... sa fim sanatosi
  • 0 (0 voturi)    
    BAIETI DESTEPTI (Sâmbătă, 10 martie 2012, 9:56)

    VADIM [anonim]

    Inainte de a mai acorda alte facilitati lui Mittal guvernantii ar trebui sa scoata la iveala contractul de privatizare al sidexului si sa se arate negru pe alb cine si cum a respectat acest contract care se doreste sa ramana ;SECRET!Sau ar trebui sa constituie o comisie necoruptibila sa vina sa vada ce a mai ramas din SIDEX!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru desteptul de frunte (Duminică, 11 martie 2012, 19:41)

    etre [anonim]

    L-a citat autorul pe un destept si nu-i pot da reply asa ca am sa-i scriu aici.

    In primul rand, nu joc ghicitori. Daca ai ceva de spus concret, spune. Daca nu, esti doar un bagator de seama.
    In al doilea rand, Nuclearelectrica este companie de stat. Daca noi doi, ca privati ne putem intelege la ce preturi dorim noi pt produse/servicii, cand e vorba de stat, pentru aceste volume, se liciteaza. Daca nu se ivesc alti cumparatori si se ajunge la aceasta reducere de 25%, perfect.
  • 0 (0 voturi)    
    n-au de unde plati bietii de ei... (Luni, 12 martie 2012, 16:42)

    clar [anonim]

    Cel mai bogat britanic, fix Mittal-ul nostru, are bani sa bage 16 milioane de lire sterline in grandomania de ArcelorMittal Orbit pe la britanici, dar n-are bani sa plateasca la fel ca tot romanu' curent electric.

    Vai vai... bietu' de el...