VIDEO Proiectul de lege privind liberalizarea pietei energiei electrice, aprobat de Guvern. Transelectrica si Transgaz nu vor mai fi subordonate Ministerului Economiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 16 martie 2012, 12:31 Economie | Energie


Guvernul a aprobat vineri proiectul privind liberalizarea pietei energiei electrice, a anuntat purtatorul de cuvant al Executivului, Dan Suciu, citat de Agerpres. Proiectul, care urmeaza sa fie transmis Parlamentului spre a fi dezbatut in procedura de urgenta, vine dupa o intarziere de mai mult de un an, iar neadoptarea sa ar fi implicat inclusiv eventuale sanctiuni din partea Comisiei Europene, a precizat Dan Suciu.

Proiectul de lege prevede, printre altele, ca Transelectrica si Transgaz nu vor mai fi subordonate Ministerului Economiei, urmand sa ajunga in subordinea altor ministere.

Proiectul de lege reprezinta, de fapt, transpunerea in legislatia nationala a directivei europene 72/2009 privind piata unica de energie electrica. Proiectul de lege a energiei electrice s-a aflat in dezbatere publica un an, perioada in care a suferit mai multe modificari. Cele mai multe batai de cap le-au dat prevederile legate de organizarea ANRE, procesul de eliminare a preturilor reglementate, dar si cele legate de definitia consumatorului vulnerabil.

In ultima sa varianta, proiectul privind energia electrica prevede ca presedintele si vicepresedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE) sunt numiti de seful statului la propunerea premierului. Formele mai vechi ale proiectelor prevedeau ca numirile sa se faca de catre primul-ministru.

Proiectul mai arata ca ANRE se organizeaza si functioneaza ca autoritate administrativa autonoma, cu personalitate juridica si patrimoniu propriu si prezinta rapoarte anuale privind indeplinirea atributiilor si competentelor stabilite de lege Parlamentului, Guvernului si Presedintelui Romaniei, Agentiei de Cooperare a Reglementatorilor in Domeniul Energiei - ACER si Comisiei  Europene, De asemenea, finantarea cheltuielilor curente si de capital se asigura integral din venituri proprii, iar bugetul se stabileste anual si se avizeaza de Comisia pentru buget, finante si banci din Camera Deputatilor a Parlamentului Romaniei.

De asemenea, se prevede ca salarizarea personalului ANRE sa se realizeze similar personalului din Consiliul Concurentei, conform prevederilor Legii cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice.

Prin noua forma se incearca si definirea consumatorului vulnerabil: clientul final apartinand unei categorii de clienti casnici care, din motive de varsta, sanatate sau mijloace financiare precare, beneficiaza de masuri de protectie sociala sau de interdictii de deconectare stabilite prin lege.

Proiectul face, de asemenea, referire la calendarul de eliminare treptata a preturilor reglementate pentru clientii finali, cu aplicabilitate in perioada 2012-2017. Potrivit acestui calendar, la consumatorii casnici, acest proces va incepe in iulie 2013 si va fi finalizat in decembrie 2017. La consumatorii industriali, eliminarea tarifelor reglementate se va face in 6 pasi, iar la consumatorii casnici in 10 pasi. Initial, procesul de eliminare a preturilor reglementate era prevazut pentru perioada 2012-2015.

De varianta finala a proiectului depinde foarte mult si cum va functiona bursa energiei in Romania. O varianta a proiectului permite infiintarea mai multor "burse ale energiei", iar o alta varianta limiteaza tranzactionarile doar pe o bursa, respectiv OPCOM. In acest moment OPCOM este singura piata autorizata sa intermedieze tranzactii cu energie electrica. Insa, si Bursa Romana de Marfuri este pe punctul de a obtine licenta din partea Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE) pentru administrarea pietei centralizate intrazilnice si pietei centralizate pentru ziua urmatoare. Practic, OPCOM ar putea avea in curand un concurent: BRM.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3649 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    hmmm... (Vineri, 16 martie 2012, 12:37)

    me [anonim]

    era de asteptat...
    sa vezi acu cum se dubleaza sau tripleaza in 1-2 ani pretul la curent...

    si evident totu dupa el...
    • +3 (5 voturi)    
      Hai sa nu o luam pe campii (Vineri, 16 martie 2012, 13:08)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui me

      Legea e de fapt doar aplicarea unor reglementari europene obligatorii. Adica toate tarile din UE le au.

      Daca vrei sa plangi de ce nu sunt preturile mai mici, vezi cine a vandut Petromul si zacamintele din Marea Neagra ;)
    • 0 (2 voturi)    
      si (Vineri, 16 martie 2012, 16:29)

      si [anonim] i-a raspuns lui me

      si de ce nu iti triplezi si dumneata salariul? ce te opreste?
  • +1 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 16 martie 2012, 12:41)

    Erasm [anonim]

    • -2 (2 voturi)    
      sunteti naiv.... (Vineri, 16 martie 2012, 13:37)

      val [anonim] i-a raspuns lui Erasm

      ....daca credti ca institutiile amintite sunt indpendente !! Vedeti cum sunt NUMITI mebrii CNA -3 de senat,3 de Camera Deputatilor, 3 de Guvern si 3 de Presedinte !!! Unde vedeti independenta, in aceste conditi cand toi au gir politic ?????!!!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 16 martie 2012, 14:19)

        Erasm [anonim] i-a raspuns lui val

    • -1 (1 vot)    
      chiar nu inteleg? (Vineri, 16 martie 2012, 17:34)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Erasm

      premierul are aceeasi culoare politica cu majoritatea parlamentara. deci unde e diferenta? Partidul X, majoritar in parlament va dicta premierului un nume, care va fi propus sefului statului.
  • 0 (4 voturi)    
    in sfarsit, ati reusit ....))) (Vineri, 16 martie 2012, 13:33)

    happy [anonim]

    .....sa semnati propriile sentinte !


    fara:
    -apa,
    -papica
    -energie

    in sec. XXI sunteti Kaputt !
    • -1 (3 voturi)    
      Kaputt esti tu... (Vineri, 16 martie 2012, 14:10)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui happy

      Guten Tag,
      daca vorbesti asa bine germana, de ce nu ne spui si cat cost kWh de energie electrica in Germania?

      Hmm, e cam liniste...Nu spui nimic? Iti spun eu cat costa in Germania: intre 0,21 si 0,25 Euro. Abonamentul lunar costa 6-7 Euro.

      Cat platesti tu ca si utilizator casnic curentul la noi in Romania? 0,5 lei, adica 0,12 Euro. Adica 2/3 sub pretul pe care il platesc toate celelalte tari europene. Media in EU este de 18,2 eurocenti. Vezi aici
      http://www.energieverbraucher.de/de/Energiebezug/Strom/Preise/Laendervergleich__2017/ContentDetail__8302/

      Asta este piata energiei in Europa. E libera, poti sa alegi cine sa iti dea curentul si la ce pret. Vezi exemplul alaturat. La un consum de 2000 kWh pe an, de ce sa dau 530 de euro la stat cand pot sa dau 387 la o firma privata??

      http://www.check24.de/strom-gas/strom/?d=y&target=result_compare/slider.html&fs=191bae441200c2ef649c1443b9616f5c&product_id=1&comparison_id=191210943

      Dar statul suporta astazi diferenta din buzunar. Pentru ca asa vrem noi sa plateasca statul pentru noi. Sorry, dar asa nu merge. Pomana la scara nationala nu este buna pentru economie. Dar nici nu merge sa isi bata joc Electrica de mine cat vrea muschii ei.

      Asa ca am impuscat 2 iepuri cu legea: creem conditiile sa apara concurenta si insanatosim economia nationala, precum este in orice tara civilizata.
      • +1 (3 voturi)    
        ok, acum sa o luam pe partea cealalta (Vineri, 16 martie 2012, 14:49)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Bun, acum zi-ne ce salarii au nemtii?
        • +2 (2 voturi)    
          e liniste ... (Vineri, 16 martie 2012, 15:37)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          nu mia raspunde ...

          sunt scarbit sa citesc astfel de comentarii in care un habarnist is da cu parerea si explica el cum e mai corect sa avem preturile ca in germania ... salariile nu e corect sa le avem la fel !
          • -1 (1 vot)    
            Habarnistul si salariile nemtiilor (Vineri, 16 martie 2012, 16:22)

            Daniel [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Al dracului scarba de habarnist, sta si lucreaza in loc sa imi raspunda mie la mesaj... Pentru cultura ta generala, unii mai trebuie sa si lucreze, nu sa stea toata ziua pe site sa astepte raspunsuri.

            Salariul mediu in germania este de 1.800 de euro BRUT, iar in functie de clasa de impozitare (singur, casatorit, copii, etc) salariul NET variaza intre 1150-1350 de euro.

            Dar ideea este alta: abia asteptai sa ataci cu salariile din Germania. In orice tara din lumea asta cresterea salarilor urmeaza cresterea preturilor. Si la noi se vede trendul ascendent al salariilor, da nimeni nu vrea sa recunoasca asta.

            Oricum si oricat ai arunca cu rahat in mine, iti mai spun 2 lucruri:
            a) legea noua este aproape identica cu legea din Germania. Diferenta este ca nemtii au implementat-o acum cativa zeci de ani.
            b) S-a terminat cu pomana statului. Vrei mai multi bani, la munca. Dar nu munca de dragul de a munci, ci munca productiva si efectiva, performanta.
            c) Legea aceasta este o evolutie in plan economic. Restul tarilor din EU au legea asta dinainte de a ne naste noi. Si uite ai dracului habarnisti si nesimtiti, ce preturi si ce de salarii au acuma dupa 20-30 de ani de aplicare a reformelor economice. Sa le fie rusine ca au indraznit acum 30 de ani sa faca reforme, trebuiau sa stea ca si noi la pomana statului...
            • -1 (1 vot)    
              pai (Vineri, 16 martie 2012, 16:54)

              pai [anonim] i-a raspuns lui Daniel

              pai nici adrian nu crede ce spune. dar agita tot felul de lozinci de genul "nu ne vindem tara" ca sa isi justifice si conserve traiul in vreo sinecura. pe spinarea noastra.

              supa el si altii ca el, singurii patrioti sunt angajatii la stat.

              noi, astia din privat, pesemne ca suntem niste tradatori de tara.

              ce imi place la el e ca se agita ca trebuie sa ramana romanesti, dar el nu se duce sa cumpere o actiune la transelectrica, pe bursa.

              si apoi, daca e asa de altruist, sa voteze in adunarea actionarilor ca respectiva companie sa vanda electricitate ieftin, chiar daca el ar pierde bani.

              dar nu! el vrea sa fie "generos" pe spinarea altora.
            • +1 (1 vot)    
              pomana statului ))):.. (Vineri, 16 martie 2012, 17:09)

              big happy ! ))) [anonim] i-a raspuns lui Daniel

              ...dar pe stat, cine-l intretine ? ))))...

              Io n-am intalnit mitocani destepti, dar treaca de la mine, mai Daniele,. pai de ce nu lucrezi tu p´acolo prin Jermanika pentru un salariu mediu de 1800€ brut, si apoi sa vii sa-ti platesti facturile la energie electrica din Romanika ?... sau tu lucrezi la Romanika pe vreo 2000 de LEI Brut, (fara alte stimulente) din care unora le-a fost diminuat brut-ul cu un procent de 25% concomitent cu marirea TVA-ului de la 19, la 24%, nutresti sperante c-o sa-ti poti achita facturile la energie conform legislatiei pe care ne-o trambitezi aici ?

              Daniele, apropos:

              ....in Deutschland salariul mediu brut = 2,400€ ,....baietica !



              Ma baiatule, trezeste-te ! ...sau, Desteapta-te Romane !
              • -1 (1 vot)    
                Mama, mama, 2400 euro? (Vineri, 16 martie 2012, 17:40)

                Daniel [anonim] i-a raspuns lui big happy ! )))

                a) Stii ce pedeapsa ti-as da pentru ceea ce spui? Ti-as atarna o pancarda de gat in mijlocul Berlinului pe care sa scrie:

                "Sunt convins ca salariul mediu brut in Germania este de 2400 de Euro! "

                Si as fugi repede (ca sa nu ma ia si pe mine la bataie nemtii)

                b) Prima data am lucrat la 14 ani, in vacanta, la gradinarit, sa imi fac bani de distractie. Am castigat 200 lei comunisti.
                La prima firma la care am lucrat am avut 170 de dolari salariu. La a doua 400 de dolari. La a treia 700 de Euro. samd...
                Acuma sunt la 6-lea loc de munca si mi-e rusine fata de saracia poporului roman sa spun cat am salariu.

                Insa altceva vreau sa spun: am lucrat 2 ani la stat, cu pozitie permanenta din care puteam sa ies la pensie. Dar am plecat in sectorul privat pentru mai multi bani. Ce ii impiedica sa plece de la stat? comoditatea sau lenea?

                Sincer sa fiu, eu as da instant afara 50% din bugetarii de astazi. O parere sincera si personala, tinand cont de experientele mele anterioare.

                Un mitocan destept, care nu sta la pomana statului si nici nu da pomana la angajatii statului...
              • -1 (1 vot)    
                dar (Vineri, 16 martie 2012, 17:43)

                dar [anonim] i-a raspuns lui big happy ! )))

                dar cine vrei sa iti creasca salariul mediu in romanika? Iisus Hristos?

                pune mana si cere o marire de salariu de la seful tau. sau infiinteaza-ti propria companie si plateste salarii angajatilor la nivelul celor din germania!

                DE CE NU FACI ASTA?

                astepti mereu para malaiata? pai asteapt-o sanatos!
      • +1 (1 vot)    
        ...)9))9))9.. (Vineri, 16 martie 2012, 14:59)

        happy [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        mai Daniele...primo:

        -nu compara tu venitul minim, sau mediu, pe care il are un cetatean german, cu cel pe care il obtine cetateanul roman onest.

        secundo:

        cine-i garanteaza mie ca actionariatul majoritar in energie va fi romanesc ?


        ...baietica, la prima majorare de capital, necesara retehnologizarilor, pe care o va propune actionarul minoritar, in mod sigur va fi acceptata , aprobata, dar nesustinuta financiar de catre actionarul majoritar roman din lipsa de lichiditati, si uite-asa, din minoritar ajungi majoritar, reformezi ceo-ul, impui staff-ul managerial, dictezi politica de preturi, etc...

        iar tu, Daniele, ai sa-ti achizitionezi KW/h la un pret si conditii similare in care iti achizitionezi litrul de carburant de le Petrom, impulsul telefonic de la Romtelecom, etc...dintr-un venit minim sau mediu de cetatean roman.

        in fine, sa nu te-aud ca o sa te superi atunci cand actionariatul majoritar din energie o sa realizeze profituri excesive din energie, si nici daca-l va expatria , da ?...sau sa te puna dracul sa te debransezi de la reteaua electrica si sa rupi relatiile cu producatorii si transportatorii de energie electrica, c-ai sa te faci de bafta prin targ !

        ...da´ n-ar fi mai bine sa depolitizezi, decapusezi, deratizezi, si igenizezi tu acel sistem energetic si-apoi sa-i instalezi un management performat romanesc? ce zici Daniele, poti s-o faci p´asta si apoi pe cealalta daca va fi cazul si-n conditii preemtionale, adica numai cu lichiditati financiare romanesti, de la simplul ctatean care ar dori sa cumpere o singura actiune , si pana la cetateanul roman care doreste sa-si investeasca sumele depozitate prin banci , in actiuni din energie ?
        • -1 (1 vot)    
          terzo.. (Vineri, 16 martie 2012, 16:55)

          daniel [anonim] i-a raspuns lui happy

          Caro mio tinerica,

          a) Performanta profesionala este intotdeauna rasplatita. Este legea de baza a economiei de piata. Dupa 10 ani de performanta profesionala si dupa ce ai schimbat 2-3 locuri de munca, o sa ai un venit mai bun.

          b) nu compara tu preturile din RO la alimente cu cele din EU. Iti dau salariu ca in DE, dar esti dispus sa dai 25 de euro/kg la salamul de sibiu sau 13 euro la parizer?

          c) daca nu ar mai fi sustinuti financiar de stat, asa cum prevede legea noua, sunt scosi de pe piata urgent iar valoarea actiuni si valoarea stafului si a CEO va fi de cativa zeci de ani de puscarie.

          d) Actionariatul de astazi cere bani de la stat, sub pretextul ca statul detine actiuni. Vreau sa ii vad cat sunt de performanti fara nici un fel de suport financiar de la stat. Dupa un an de zile o sa dea faliment, si vine unul care stie sa faca management in domeniul energetic fara a fi o capusa pe banii statului.

          Cu alte cuvinte, apare procesul de selectie naturala pe piata energetica. Cine e manager bun, merge mai departe, cine e manager prost si cere bani de la stat, a falimentat.

          e) Cea mai mare greseala dpdv economic este SA INSTALEZI un management. Managementul NU SE INSTALEAZA DE CATRE POLITICIENI, managentul se impune catre actionari. Nu e performant, il schimba actionariatul imediat, nu mai apuca sa se foloseasca de slugile politice ca sa primeasca scutiri de datorii la stat.

          f) ruperea relatiilor si debransarea este posibila in tari mai evoluate din EU, unde sunt mai multe firme producatoare de curent, transportatoare si distribuitoare. Simplul consumator casnic poate sa aleaga intre mai multe firme, in functie de pretul de moment.

          g) Cetateanul roman sa investeasca in energie? Trebuie sa fii prost. Firmele energetice de astazi sunt in proportie de 90 % la dispozitia statului roman, el face ce vrea, in functie de INTERESELE FINANCIARE PRIVATE ALE POLITICIENILOR.
          Da-mi o firma 100% privata si investesc in ea si mai aduc si 2 prieteni cu mine.
          Ciao
          • 0 (0 voturi)    
            quattro (Vineri, 16 martie 2012, 18:00)

            big happy [anonim] i-a raspuns lui daniel

            a´) glumesti ! .performanta prof in Romania?..ai vrut sa spui ca incuscrirea politica-ti garanteaza performantele profesionale si veniturile materiale. In Romania sa schimbi 2-3 locuri de munca ?..pai cu ce si unde sa le sachimbi daca Romania are un deficit de vreo 2,5 Mil. locuri de munca?

            b´) preturile alimentelor si bunurilor de medie si indelungata folosinta sunt comparabile, in unele cazuri chiar mai mari in Romania decat In Germania, chiar Nord-Germania.


            c´) Serios?...poti garanta preventiv, sau argumenta afirmatia ?

            d´) Statul subventioneaza cetateanul, dar si pe acel baiat destept care se ocupa cu comercializarea energiei direct de la sursa, iar statul subventioneaza sectorul energetic in functie si de solicitarile politizatilor de prin CEO-urile sistemului energetic, mai mult,..ma abtin. cine este manager mai bun sponsorizeaza substantial campaniile politice ale diferitelor partide, d-aia-i bun, a fost bun, dar o sa mai fie bun manager? )))))

            e´) cine/ce a impiedicat actionariatul pana astazi sa IMPUNA un management performat in sist.energetic ?..si nu numai...
            apropos:
            "Proiectul legii energiei electrice adoptat, vineri, de Executiv si transmis Parlamentului prevede ca presedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE) sa fie numit de seful statului, la propunerea Guvernului."

            f´) entitati economice producatoare de energie sunt multe si dversificate, transportatori de inalta si joasa de asemenea, dar exista o stricta reglementare, logica, supla, coerenta, in adminisrarea acestora conf pietei libere todeauna favorabila consumatorului cetatean, si mai apoi consumatorului ind.

            g´) Da, cetateanul roman investeste in energie daca i se ofera dreptul de a subscrie, din pacate, nu se intampla acest eveniment in legislatia pe care o sustii asa cum o sustine si Daniel, dar, amandorura va ofer o istorioara, EnBW Energie Baden-Wuerttemberg, lectura placuta!
            • 0 (0 voturi)    
              cinque, amore mio :) (Vineri, 16 martie 2012, 18:57)

              Daniel [anonim] i-a raspuns lui big happy

              Sefu', da matale cand ai timp sa scrii atata? Nu lucrezi?

              a) Tocmai ca legea noua desfiinteaza incuscrirea politica. Deficitul de loc. de munca provine din cauza neaplicarii reformelor de la inceput, din 1990. Incepand cu 2004 se aplica in regim de urgenta, lumea nu a fost multumita si a plecat masiv. Acuma a aparut fenomenul invers, se intorc acasa.

              b) Partial adevarat. Dar numai la produsele ne-alimentare, pentru ca nu producem. Dar pretul chiriilor la un ap. cu 2 cam. in alte tari este de 500 de euro pe luna.

              c) Hai sa aplicam preventiv legea noua si sa asteptam putin sa vedem ce se intampla, esti de acord?

              d) Ma insel eu, sau tocmai ai spus ceea ce sustin si eu de la inceput, adica faptul ca statul trebuie sa inceteze cu subventiile atat catre cetatean, cat si catre baietii destepti?

              e) Care actionariat? Actionariatul privat sau la statul care detine controlul? Actionariatul privat a fost inexistent, privatii erau clientela politica a lui Iliescu si Nastase, ca pana in 2004 nu a miscat nimeni un deget sa ii schimbe din functii.
              Este normal ca si controlul ANRE sa fie de stat si sa urmareasca strategia energetica nationala a Romaniei, dar firmele nu mai trebuie sa fie private. Aici este ideea: un control independent, subordonat numai presedintelui si intereselor nationale, al unor firme eminamente private. Asa este in toate tarile EU.

              f) Logica, supla si coerenta este si legea de astazi. Totul prin resurse private, fara ajutorul statului si fara monopol. Concurenta ce va aparea va reduce preturile in favoarea consumatorului de rand.

              g) Cetateanul roman investeste in energie atunci cand e sigur ca managementul firmei nu este dictat de interese politice, cand nu se numesc managerii la fiecare 4 ani si cand managerii nu fura ca sa isi plateasca pozitia in care au fost numiti de clientela lor politica.
              Ai cumva un link la istorioara la care te referi? Dar sa fie in engleza, daca se poate. (desi discutam aici de romania si nu exista comparatie)
    • 0 (0 voturi)    
      Adaugare... (Vineri, 16 martie 2012, 14:31)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui happy

      Revin cu un studiu al uniunii europene Eurostat si graficul costurilor in intreaga europa. Preturile sunt fara TVA.

      http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/graph.do?tab=graph&plugin=1&pcode=ten00115&language=de&toolbox=sort
      • 0 (0 voturi)    
        Ok, dar salarile... (Vineri, 16 martie 2012, 14:50)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Ar fi bine sa pui un grafic si cu salarile din toata europa.
        • 0 (0 voturi)    
          ce (Vineri, 16 martie 2012, 16:31)

          ce [anonim] i-a raspuns lui Gigel

          ce nu inteleg este ce te opreste sa ceri un salariu mai mare de la patronul dumitale.

          toti vreti ca statuls a va tina preturile jos, dar daca ar interveni si ti-ar spune: "nu ai voie sa negociezi uns alariu mai mare de atat" ati urla ca din gura de sarpe ca ce are cu voi, ca vi se cuvine etc.

          ei, asa e si la preturi. sunt LI-BE-RE!
        • 0 (0 voturi)    
          Poftim graficul. (Vineri, 16 martie 2012, 17:21)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui Gigel

          Poftim graficul cu salariile medii (atentie, salarii brute!)
          http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sovereign_states_in_Europe_by_net_average_wage

          Poftim graficul cu chiriile medii si absolut tot ce intereseaza despre chirii. 40% din salariul europenilor se cheltuieste pe chirie.

          http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Housing_statistics#Main_tables

          Iti convine raportul intre cele doua?
      • +1 (1 vot)    
        mai bine nu mai reveni ... (Vineri, 16 martie 2012, 15:39)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        este normal intr-un stat cu nivel de trai mezerabil , statul sa sustina populatia , ca daca am aduce tole/tarifele la nivel 'european' atunci sa vezi cum la urmatorul referendum iesim vreo 5 milioane ...

        intai disparitia coruptiei , inchiderea robinetelor la bani publici , ridicarea economica a statului si apoi alinierea la preturi !
        • 0 (0 voturi)    
          pai (Vineri, 16 martie 2012, 16:33)

          pai [anonim] i-a raspuns lui adrian

          pai a sustinut populatia. de bugetari, de pensionari.

          s-a vazut la recensamant ca doar acestia au mai ramas.

          ceilalti, PE SEAMA CARORA S-A SUSTINUT POPULATIA de mai sus si-au luat talpasita si au emigrat.

          sa vedem ce au sa faca bugetarii si pensionarii cand nu vor mai avea pe spinarea cui sa traiasca.
        • 0 (0 voturi)    
          Oricum suntem mai putini decat spune referendumul (Vineri, 16 martie 2012, 17:06)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui adrian

          odata ce cresc preturile, cresc si pretentiile angajatiilor. Patronul sau le da, sau nu le da dar atunci risca sa piarda angajatii buni care pleaca la alte firme care ofera mai mult. Este un cerc.

          b) tocmai asta face legea, inchiderea robinetelor la bani publici.

          c) decat sa scutesc o firma de datorii de sute de milioane de euro doar pt simplu fapt ca sunt si eu actionar cu 49% la ele, mai bine o las sa dispara si sa vina altii pe segmentul de piata iar cu cele cateva sute de milioane ajut sectorul firmelor mici si mijlocii sa se dezvolte si sa creeze locuri de munca.

          d) La urmatorul referendum sper sa nu mai fie nimeni sustinut financiar de stat, ci numai legea cererii si a ofertei sa controleze piata.
    • 0 (0 voturi)    
      ce (Vineri, 16 martie 2012, 16:30)

      ce [anonim] i-a raspuns lui happy

      ce uiti dumneata este ca populatia a scazut pentru ca aceste utilitati au fost tinute de dumneata (si statul roman) in brate.

      harnicii care s-au saturat sa tina in spate parazitii din sinecurile de stat au emigrat.
  • -1 (1 vot)    
    Concluzia discutiilor de astazi: (Vineri, 16 martie 2012, 18:04)

    daniel [anonim]

    Legea pe scurt sau sinteza zilei: :)

    Vrei preturi reglementate, ramai cu salarii plafonate.

    Vrei salarii neplafonate, accepti preturi nereglementate.
    • 0 (0 voturi)    
      e (Vineri, 16 martie 2012, 20:01)

      e [anonim] i-a raspuns lui daniel

      e foarte bine formulat.