Aproape toate contractele cu "baietii destepti" din energie ar putea fi reziliate fara probleme din punct de vedere juridic-Surse

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 20 martie 2012, 16:40 Economie | Energie


Guvernul se afla in plina renegociere a contractelor cu "baietii destepti" din energie. Potrivit informatiilor HotNews.ro, saptamana trecuta au avut loc intalniri cu trei dintre acesti "baieti destepti", iar saptamana aceasta vor fi purtate discutii cu alti trei. In functie de aceste renegocieri, vor fi luate decizii care vor fi prezentate de premierul Mihai Razvan Ungureanu. Practic, concluziile ar putea fi prezentate in 2-3 saptamani. Inainte de demararea negocierilor, Ministerul Justitiei a facut o analiza a contractelor, rezultatele fiind inaintate premierului. O concluzie este ca prevederile contractuale nu sunt atat de solide din punct de vedere juridic precum se credea. Mai precis, aproape toate contractele ar putea fi reziliate fara probleme.

Si aceasta in conditiile in care la acordurile initiale au fost incheiate de-a lungul timpului o serie de acte aditionale.

​In functie de fiecare caz in parte, vor fi luate decizii de reziliere sau de crestere a preturilor la energia electrica furnizata "baietilor destepti".

Ministerul Justitiei a facut o "analiza foarte minutioasa" a contractelor cu "baietii destepti" din energie, iar concluziile au fost inaintate premierului, a afirmat ministrul Justitiei, Catalin Predoiu. Potrivit acestuia, in baza acestor concluzii au avut loc discutii intre Ministerul Justitiei si Ministerul Economiei. "Solutiile finale vor fi prezentate de premier la momentul la care acesta va considera potrivit, in raport de strategia sau tactica Guvernului de a rezolva aceasta chestiune", a spus Predoiu adaugand ca in baza analizei "vom putea sa ne desfasuram interesele corespunzator".

Ministrul Economiei, Lucian Bode, a afirmat in cadrul unui interviu acordat HotNews.ro ca nu poate sa anticipeze deznodamantul negocierilor legate de contractele bilaterale incheiate de Hidroelectrica. Intrebat care este motivul pentru care intarzie rezultatul negocerilor, ministrul a raspuns ca "lucrurile care s-au facut temeinic trebuie analizate temeinic".

Ministrul  spune ca "a fost o greseala" faptul ca pana acum negocierile au vizat doar pretul. "Aici vorbim si de durata contractului, de cantitatile de energie si multe alte aspecte", a precizat ministrul. Aceste contracte au fost trimise Ministerului Justitiei pentru a analiza posibilitatea rezilierii lor. Contractele au fost trimise la Ministerul Justitiei in conditiile in care "nu s-au obtinut rezultatele asteptate de catre actionar" in cadrul procedurilor de renegociere a acestora. Ministerul Justitiei urma sa faca aceasta analiza pana pe 23 februarie, insa termenul a fost prelungit. Pe 15 februarie a expirat si termenul limita impus de FMI pentru finalizarea procedurilor de renegociere a contractelor bilaterale.

Contractele cu "baietii destepti" ocupa aproape un sfert din piata energiei electrice, mai precis 22%, au afirmat surse din domeniu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6511 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    De ce abia acum? (Marţi, 20 martie 2012, 17:01)

    stefan [anonim]

    E clar ca NU S-A VRUT rezolva mai devreme. Oricum, "baietii" si-au facut suma! Cu varf ...
    Trebuie sa adaugam aici si trupa 2 de "baieti", cei care au inchis o pleoapa, fiind total dezinteresati - cica.
    Poate si trupa 3, cei ce stiau de N ani si nu s-au sesizat decat platonic, desi aveau autoritatea necesara.
    Si ei, tot dezinteresati...
    • +14 (24 voturi)    
      Contractele astea au fost incheiate de PNL si PSD (Marţi, 20 martie 2012, 17:32)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Si au avut clauze semnate asa incat statul sa piarda cat mai mult iar contractele sa fie foarte greu de desfacut. Nici acum nu e sigur ca ''baietii destepti' nu dau statul in judecata si castiga.

      Asa ca intreaba-i pe astia din USL cum le-au venit ideile astea de tzepuit Romania.
      • +6 (18 voturi)    
        las-o balta (Marţi, 20 martie 2012, 17:54)

        michela [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

        In contractele astea sunt amestecate toate partidele, la gramada. Greu de spus care e mai manjit, asa ca argumentele tale scartaie al naibii.
        • +10 (12 voturi)    
          Cele mai multe contracte (Marţi, 20 martie 2012, 23:15)

          Cata [anonim] i-a raspuns lui michela

          Cele mai multe contracte il au in spate pe Voiculescu, prin tot felul de firme
          • -1 (5 voturi)    
            sigur (Miercuri, 21 martie 2012, 10:43)

            dan [anonim] i-a raspuns lui Cata

            intrebarea care se pune este de ce nu se reziliaza contractele daca pot fi reziliate fara probleme juridice, iar tu vii sa-mi spui ca in spatele lor e voiculescu.
            e voiculescu la putere? el nu le reziliaza?
            si copiii de gradinita inteleg ca aceste contracte nu sunt reziliate pt ca sunt sustinute de putere iar tu vii sa spui ca voiculescu e de vina... penibil
        • +8 (8 voturi)    
          Da (Miercuri, 21 martie 2012, 7:57)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui michela

          Sunt amestecate toate partidele dar nu e deloc greu de spus care e mai manjit . Pentru inceput , incearca sa vezi cine le-a infiintat si cine le desfiinteaza .Exceptiile sunt irelevante , regula conteaza .
          • -2 (4 voturi)    
            Videanu este de la pdl??? (Miercuri, 21 martie 2012, 10:59)

            Nicolae [anonim] i-a raspuns lui gamma

            Desi basescu se pronunta vehement impotriva acestor contracte, fratele sau Mircea face afaceri cu un baiat destept - Buzaianu. Iar Videanu, omul propulsat de basescu la primarie si in guvern ce face? Prelungeste pina in 2018 contractele paguboase pentru statul roman? Videanu nu asculta de basescu sau pe o parte se spune ca baietii destepti fac magarii dar pe de alta parte li se prelungesc contractele cu preturile foarte mici - pentru a primi spagile de rigoare de la baietii astia? ce interes ar fi avut super-bogatul videanu? Cumva sa-si mai mareasca averea cu niste zeci de milioane de euro? se face ca la ALRO - rusii ii dau lui Cocos/Udrea vreo 4 milioane dolari si apoi primesc energie ieftina?? Asa a ajuns Udrea sa se imbrace cu sute de mii de euro?? Raspunsul este evident - toti guvernantii iau spagi din afacerile cu statul iar basescu si MRU fac acum pe virginele. Contractele de de nu au fost desecretizate de acum 7 ani, basescule? Ca ti-ai luat si tu sacii de bani ca dan ioan popescu, varujan vosganian si a.nastase??
            • 0 (0 voturi)    
              Meriti minusurile (Miercuri, 21 martie 2012, 17:57)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

              Pai ce am scris eu mai sus ?

              "Exceptiile sunt irelevante , regula conteaza ".

              Iar tu ai umplut un val de text cu videanu cocos si alte inventii . Btw daca cocos si udrea iau 4 milioane , atunci BVB cat iau ? Iar tartorul de la Cotroceni cat ? Pai la cati sunt in PDL mai degraba lua curent scump .
              Acum pe bune ai tai sunt baieti destepti de apartament , plimba hartii si iau milioane de euro (Energy Holding, GRIVCO ) , ai mei sunt colosi industriali cu zeci de mii de angajati (ALRO , Sidex etc ) . Nici o versiune nu e ok , da prima e mult mai rea ! Si e la voi , ipocritilor !
      • +1 (1 vot)    
        aceeasi mocirla... (Miercuri, 21 martie 2012, 13:05)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

        Vosganian: "PDL a reînnoit, în 2010, pentru încă opt ani, contacte care urmau să expire în 2012". E adevarat??? DA. Deci lasa vrajeala... toate partidele castiga din contractele alea!
    • 0 (0 voturi)    
      he he... (Miercuri, 21 martie 2012, 11:38)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Executia baietzilor destepti se face la comanda politica externa.

      Mai exact Mark Moebius si acutalul ambasador american sunt varful de lance.

      Pentru cei care credeti ca aceasta executie se face in favoarea statului roman, ati trait degeaba 22 de ani in Romania. Scopul este ca altcineva sa traga din conducta de bani ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Imi vine sa plang!!! (Miercuri, 21 martie 2012, 15:27)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Chiar se vor rezilia contractele cu baietii destepti???Saracii!!! Ma gandesc la viitorul copiilor lor care nu vor mai avea bani de o paine!
    • 0 (0 voturi)    
      exact pe dos! (Miercuri, 21 martie 2012, 16:42)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui stefan

      problema e pe dos: la o "anulare" care va fi reactia celorlalti si care ar fi consecintele???? Eu pot da un pumn in nas vecinului (apludat sau nu de chibitzi) dar care vor fi consecintele? Daca, daca, daca de la Bruxelles miroase a ajutor de stat, atunci beneficiarii contractelor au de dat GROS inapoi si ar prefera sa renunte la contracte si sa DISPARA (mai ales intermediarii). Daca intermediarilor li se pare ca un tribunal (nu neaparat din RO) le-ar putea da dreptate, atunci noi ramanem cu satisfactia "pumnului in nas"si cu un proces costisitor pe cap. Reamintesc ca Bechtel (indiferent ce s-a zbierat pe sticla) a ajustat VOLUNTAR contractul, caci in fata unui tribunal comercial RO nu avea nicio sansa. Ca politicieni din USA au facut presiuni pe Bechtel pt a manifesta intelegere, asta nu neaga BUNAVOINTA Bechtel de a modifica contractul.
  • -5 (11 voturi)    
    si dupa o lunga analiza (Marţi, 20 martie 2012, 17:12)

    evoque [utilizator]

    exista riscul ca aceste contracte "coafate' sa ramana tot in mana acestor baieti destepti??
    Sa vedem cata transparenta o sa arate pe perioada negocierilor guvernul si atunci o sa vedem daca este doar o miscare de imagine sau cine stie poate, poate.......dupa metodele clasice ale pdl si avand in spatele baietilor destepti pe videanu riscul de a ramane doar o miscare de imagine este de 99%.
  • +24 (28 voturi)    
    Felicitari dl Ungureanu! (Marţi, 20 martie 2012, 17:28)

    sxn [anonim]

    E "tare" Ungureanu daca reuseste sa anuleze contractele! Omul asta face dovada ca se pot obtine rezultate muncind asiduu. Nu apare prea des "pe sticla", nu face promisiuni desarte.... . Acolo unde altii doar s-au lamentat, el reuseste sa probeze cu fapte si cu actiuni temeinice. Cu siguranta ca numai cu o astfel de atitudine vom reusi sa dam speranta unei Romanii normale pentru copii nostri. Atitudinea lui cred ca are la baza indemnul lui Kennedy: intrebati-va ce puteti face voi pentru tara si nu numai ce face tara pentru voi!

    Acum ar trebui sa-i urmam indemnul lui Ungureanu: haidem la munca!
    Parca este un pic altfel, cu mult mai motivant cand vezi ca si "sus" se munceste si nu doar se fac aranjamente si se rezolva interese personale/de grup. Omul asta are o sansa si, daca-l sustinem, sansa lui va fi de fapt sansa noastra.

    Inca o data, felicitari si toata admiratia, dle Ungureanu!
    • -5 (9 voturi)    
      stai asa ca el inca n-a zis nimic (Marţi, 20 martie 2012, 18:06)

      Io [anonim] i-a raspuns lui sxn

      De data asta probabil a invatat lectia si nu-l va lua gura pe dinainte.
    • +1 (1 vot)    
      Felicitari Ungureanu (Miercuri, 21 martie 2012, 10:52)

      Maxi [anonim] i-a raspuns lui sxn

      .. poate asta este secretul, Ungureanu stii de unde sa adune informatii cu care se pot "desface" contractele.
  • +12 (14 voturi)    
    ???? (Marţi, 20 martie 2012, 17:29)

    marius [anonim]

    nu sunt de acord cu cu faptul ca sunt numiti '' baieti destepti'' , insa sunt de acord ca exista functionari corupti.
  • +6 (6 voturi)    
    raspunde cineva pt. pagube ? (Marţi, 20 martie 2012, 18:02)

    radu [anonim]

    vor cadea niste capete, macar o parte din cele responsabile pt. semnarea contractelor in conditii evident paguboase ?
    cu siguranta, nu...platim tot noi, fraierii...
    • -1 (1 vot)    
      care pagube? (Miercuri, 21 martie 2012, 10:14)

      cosion [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Este posibil ca rezilierile unilaterale sa produca adevarate pagube!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Evident (Marţi, 20 martie 2012, 18:04)

    Ovi [anonim]

    Ca s-a stiut de contractele baitzashilor dar acum brusc nu se mai poate. Gata, tragem linie si de acum vom fi corecti. Se admite ca s-a stiut si nu s-a facut nimic pana acum? Vedem si ce se va rezolva sau poate si actiunea asta e doar o parte din gargara mioritica???
  • +17 (17 voturi)    
    MRU tace si face. Si e bine asa. (Marţi, 20 martie 2012, 18:10)

    Adrian [anonim]

    Cred ca MRU tace si face. Evident, ca daca incearca sa "descuie" contractele dibace facute de Seres, Vosganian & Co, nu poate sa faca asta in direct si in gura mare. Ne-am obisnuit cam prea mult cu cei care striga ca fac, pentru ca apoi sa fie dezamagiti. MRU pare sa actioneze altfel, metodic si eficient si anuntand doar ceea ce a facut, nu ce va face.
    Pun pariu pe o baterie (de vin) ca vom avea o surpriza frumoasa din partea MRU, pe tema contractelor cu asa-zisii "baieti destepti". Cine se prinde in pariu ?
    • +1 (1 vot)    
      HAI MRU.... (Miercuri, 21 martie 2012, 10:03)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Poate s-o apuca de analizat temeinic si contractul cu OMV..............asta da surpriza placuta,,,ce ziceti ...marim cota de pariu?
  • +3 (5 voturi)    
    avocatul poporului (Marţi, 20 martie 2012, 19:35)

    adrian [anonim]

    Eu asa stiu ca avocatul poporului apara drepturile persoanelor fizice ! Atunci cand se fura, cu acte, de la stat, prin legi sau prin licitatii sau contracte, inseamna ca drepturile mele sunt incalcate; eu sunt furat; de ce nu se autosesizeaza acest "avocat"; daca nu poate sa ne lase in pace; daca nu e imputernicit de lege, sa fie imputernicit !
    • +3 (3 voturi)    
      av. poporului..... (Miercuri, 21 martie 2012, 10:06)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      e un balon umflat de psd, ca sa dea frumos pt. occident......el nu reprezinta nimic, si nu face nimic.....a.....am uitat ,face totusi ceva...incaseaza leafa de demnitar.
  • +3 (5 voturi)    
    poate iesim din Africa deceniul asta... (Marţi, 20 martie 2012, 19:57)

    bet [anonim]

    poate iesim si noi din Africa ca mentalitate... nu de alta dar rad Congolezii de noi.

    e pe bune - am intalnit congolezi si au auzit de romania - pt ei e sistem de referinta - nici o gluma intentionata aici ! e perfect adevarat.
  • 0 (2 voturi)    
    Baietii destepti (Miercuri, 21 martie 2012, 7:59)

    Task Damager [utilizator]

    Voi, astia din presa, nu ati gasit o sintagma normala pentru astia? Treaba asta cu "baietii destepti" e copiata de la Basescu, care se pare ca nu sta prea bine cu vocabularul. Ma asteptam la mai mult profesionalism...
    Daca e sa interpretezi ad literam, nu e nimic rau ca sunt destepti, problema e ca sunt escroci.
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Miercuri, 21 martie 2012, 8:58)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Task Damager

      se zice baieti destepti ca sa nu se zica pe nume...

      adica voiculescu, pinalty stefan, si alti membri de partide

      ei sunt baietii destepti care activeaza in piata energetica

      de exemplu pinalty stefan are niste firme prin cipru trecute pe numele baiatului sau, si a intermediat in 2006 contractele de energie pentru tot nordul moldovei catre EON

      si doar ce fac... intermediaza curentul dintre transelectrica si distribuitori EON, Enel, GDF etc.. cu producatorii de curent.. hidroelectrica, termoelectrica, nuclearelectrica.. etc

      adica in loc ca aceste companii sa se intalneasca la mijloc cu cerere si oferta, intra si membrii de partid care plimba niste hartii si obtin 15-30% comision pe fiecare kilowatt vandut
  • -1 (1 vot)    
    ? (Miercuri, 21 martie 2012, 8:40)

    Mihai78 [anonim]

    care sunt baietii astia destepti? au un nume, ceva, ca eu nu stiu...
  • -2 (2 voturi)    
    "fara probleme dpdv juridic" !!!!! (Miercuri, 21 martie 2012, 9:15)

    vio [anonim]

    si pe noi ne-a aburit 3 ani guvernarea portocalie ca nenorocitele astea de contracte nu pot fi reziliate, nici macat negociate, ca au nu stiu ce clauze absolut dezavantajoase ptr Romania din acest pdv !!
    Si vine acum MJ si spune altceva !!!
    Mi-l amintesc pe Videanu cum ne-a aburit el dupa ce le-a prelungit !!
    Alo, cine raspunde pentru asta?!
    Dl Videanu raspunde ?!
    Si toti ailaltii dinaintea lui ?!
    Cine raspunde ptr pierderile cazuate Romaniei in atatia ani ?!
    Nimeni.
    Incompetenta e la rang inalt.
    • -1 (1 vot)    
      intoxicare (Miercuri, 21 martie 2012, 10:10)

      cosion [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Nu va grabiti cu concluziile. Se poate sa constatati mai tarziu ca toata tevatura cu "baietii destepti" a fost numai pentru devierea atentiei cetatenilor de la problemele curente. Totodata, se poate sa avem surpriza in cazul in care apar rezilieri unilaterale, sa vedem cum Hidroelectrica si alte societati din energie vor trebui sa plateasca daune uriase. Important in final esta ca cel ce greseste sa plateasca. Oricum anularea licitatiei pentru Mittal in contextul actual, nu inspira nimic bun pentru economia romaneasca.
      • 0 (0 voturi)    
        Poate vor bani de campanie electorala. (Miercuri, 21 martie 2012, 11:03)

        Nicolae [anonim] i-a raspuns lui cosion

        Guvernantii le-or arata pisica baietilor destepti in ideea ca vor decarta banuti la pdl pentru campania electorala. De ce in 2012 se pot desecretiza contractele iar in 2005 nu se putea? Ca aveau nevoie la pdl de zecile de milioane de euro? Videanu nu era de la pdl si le-a prelungit pina in 2018 contractele? Facea videanu de unul singur sau avea acceptul tacit al lui base. Videanu nu facea el de nebun contractele alea.
    • 0 (0 voturi)    
      fii impartial...... (Miercuri, 21 martie 2012, 10:14)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui vio

      cam toate partidele mari sunt implicate ...cu voie sau fara voie,adica unii au facuta ca politica de partid,precum,danioan popesc-psd,voiculescu-pc....si mai nou vibeanu-personal.
  • 0 (0 voturi)    
    subminarea economiei nationale (Miercuri, 21 martie 2012, 11:40)

    sorin [anonim]

    Foarte bine, dar lucrurile nu trebuie să se oprească aici. Pentru prejudiciul imens cauzat statului romăn cineva trebuie să răspundă. De ce nu demarează o anchetă parchetul general pentru a putea fi cercetati pentru comiterea infractiunii de subminarea economiei nationale reprezentantii statului care au încheiat acele contracte???
  • 0 (0 voturi)    
    chiar nu au cei 7 ani de acasa? (Miercuri, 21 martie 2012, 11:51)

    Unc Adrian [anonim]

    s-ar putea sa nu mai doreasca "baietii" sa sponsorizeze campaniile PDL ce urmeaza in locale si parlamentare??? foarte interesant de ce tocmai acum au aparut deodata juristi in ministerul justitiei al guvernului SIE sau MRU (nu retin exact abrevierea noului guvern)?.....oare tov. Basescu chiar nu stia de 7 ani nimic?........ Suntem o natie de tot ra...tul daca tot mai inghitim mincunile astora din politica. Aviz tuturor partidelor!!! Si tuturor romanilor!!!