Premierul Ponta despre pretul combustibililor: Nu putem sta cu mainile in san dar nici nu putem controla pretul. Solutii: dialogul cu producatorii si masuri fiscale

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2012, 14:13 Economie | Energie


Coferinta USL, Iasi
Foto: Hotnews
Premierul Victor Ponta a declarat, joi, la Iasi, referindu-se la pretul combustibililor, ca "nu poti sta cu mainile in san si sa pui ca nu ai ce sa faci" pentru ca statul ate "cateva instrumente" pe care le poate folosi. Cu toate acestea, autoritatile nu pot controla pretul, a precizat premierul explicand ca solutiile disponibile "sunt bazate pe un tip de dialog cu producatorii si pe un tip de masuri fiscal care sa pastreze aceste preturi intr-o limita normala si controlabila." 

"Pretul combustibililor a variat si in functie de cursul valutar. Referitor la producatorii de produse petroliere, aici nu poti sta cu mainile in san si sa spui ca nu ai ce sa faci, pentru ca exista cateva instrumente pe care statul le poate folosi, dar nici nu mai poti spune «controlezi pretul»", a declarat premierul.

"Nu vreau sa cream panica. Saptamana trecuta s-a ieftinit putin carburantul. Am auzit si am cerut o informare ca s-ar putea sa mai recuperam in perioada urmatoare, dar sunt si factori externi. Important e ca nu stam doar si ne uitam. Si daca e ceva ce ma deranjeaza sunt declaratiile publice ale unor demnitari, chiar si mosteniti din fosta guvernare", a precizat seful Executivului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















983 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    ********** (Joi, 31 mai 2012, 14:29)

    Cataleya [utilizator]

    Adica, mai simplu spus, Dle Ponta a ti ajuns la concluzia ca nu sunteti in stare sa faceti absolut nimic mai mult decat au facut Boc si Ungureanu.
    Insa, in vremea cand erati in opozitie scoteati lumea in strada de fiecare data cand se scumpea benzina.
    Astazi, nu vezi nici urma de sindiclaist sa protesteze, indiferent ca se scumpeste benzina sau ca leul trece de la un record la altul in domeniul nonvalorii!
    Ce istet esti , coane Ponta!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu numai ca nu stie,dar sunt si prosti. (Joi, 31 mai 2012, 14:51)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Tinand cont de faptul ca actualii combustibili sunt limitati in timp si polueaza,guvernul trebuie sa vina cu masuri de limitare a consumului de combustibil clasic si incurajare a consumului de carburanti alternativi,adica biocarburanti,en.electrica,gaze naturale.Guvernul ar trebui sa se implice in realizarea unei infrastructuri pentru masinile electrice si hibride si acordarea de facilitati celor care utilizeaza astfel de masini.
    • 0 (0 voturi)    
      Vreau sa zic: (Joi, 31 mai 2012, 18:20)

      Gladiatorul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Pai sindicalistii sunt Armata a-II-a a USL.
  • +3 (3 voturi)    
    Acciza (Joi, 31 mai 2012, 14:50)

    Acciza [anonim]

    De ce nu scade accizele la benzina si motorina? Daca ar vrea si i-ar pasa de romani ar scadea accizele. Dar, se pare ca nu-i pasa.
  • +5 (5 voturi)    
    Adica cum (Joi, 31 mai 2012, 15:04)

    Dan [anonim]

    Cum nu pot face nimic, cata vreme 75% din pretul combustibililor e dat de taxe si impozite? Deci cine poate scadea pretul? Nu chiar statul?
  • +1 (1 vot)    
    ???? (Joi, 31 mai 2012, 15:08)

    bobo82 [anonim]

    De ce nu lasa firmele din kazakhstan sa intre????? Au preturi prea competitive ........
  • +1 (1 vot)    
    pai poate (Joi, 31 mai 2012, 15:10)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ruga marea adunare nationala bicamerala sa voteze un pret fix de trei lei litrul. Nu reprezinta marea adunare nationala bicamerala vointa poprului? Nimic nu e mai presus de vointa poprului, suverana si definitiva.
  • +2 (2 voturi)    
    USL inseamna doar vorbe goale (Joi, 31 mai 2012, 15:27)

    Gryphus [utilizator]

    poate la guvern s-a ieftinit benzina dar pt cei care au salarii normale benzina e la acelasi pret

    a anuntat vreo masura concreta Ponta sau doar a spus ca "nu putem sta cu mainile in san"? poate sta cu mainile altundeva
  • +1 (1 vot)    
    eu inteleg asa (Joi, 31 mai 2012, 15:33)

    mishu de la PMV [anonim]

    ...acordam facilitati fiscale producatorilor = in principiu mai putin bani la buget, bani care trebuiesc scosi de undeva ca avem tinta de deficit bugetar de atins. Si de unde daca nu tot de la prostul de poporean? Ca e litrul scump la pompa/ca e ieftin acolo da' trebuie sa aiba benzinarii profit urias, tot noi platim. Cazul mai cacacios in care se si scumpeste continuu benzina si producatorii beneficiaza si de facilitati fiscale. Buna poanta
  • +2 (2 voturi)    
    Basme (Joi, 31 mai 2012, 15:50)

    Tom [anonim]

    Asa-i Teteo ca si din partea cealalta tot prost se vede? Si ca nu aveati habar de ce se intampla in tara asta?Poate intelegeti ideea si chemati totusi pe cineva care se pricepe
  • +2 (2 voturi)    
    jale (Joi, 31 mai 2012, 16:00)

    justp [anonim]

    .... si uite asa romanasii au fost din nou aburiti ..... si vor mai fi pana cand nu intelegem ca,cei care striga hotii defapt chiar aia sunt cei care au jumulit si vor continua sa jumuleasca ..........PSD a distrus tara aceasta de la un cap la altul si acum mai vor din nou ! Treziti-va odata romani ca-i jale mare daca vin din toamna astia din nou .....
    • 0 (0 voturi)    
      fyi (Joi, 31 mai 2012, 18:46)

      eu [anonim] i-a raspuns lui justp

      si ... cine sa vina? ungurenii? stai sa ma opresc din ras, mai mare rasu'...decat pisica.
  • +1 (1 vot)    
    hahaha (Joi, 31 mai 2012, 17:24)

    stalin [anonim]

    a inceput sa vorbeasca ca taica ilici: sa nu spuna nimic, dar in limbaj de lemn!!

    ce-o sa ne distram cu astia de acum vreo 12 ani!
  • 0 (0 voturi)    
    De acord, dl. Ponta..... (Joi, 31 mai 2012, 18:07)

    dumitru [anonim]

    .. nu puteti controla preturile,ar fi un non-sens intr-o economie de piata.Prin urmare,astept sa nu stati cu miinile in sin.Nu va voi monitoriza pozitia miinilor,astept ,ca multi altii, o analiza de pret a motorinei( am Diesel..).Povestile teoretice pe care mi le spun tot felul de manageri din domeniul petrolier nu sunt suficiente.Daca ne considerati suficient de inteligenti pentru a va vota in toamna,va rugam sa aveti incredere ca putem intelege si modul de calcul al pretului carburantului!Poate nu ''din prima'',dar,sa nu uitam,mai sunt si reluari sau,eventual,site-uri pe care sa fie postate analizele.
    • 0 (0 voturi)    
      TAXA BANCOREX DIN BENZINA (Joi, 31 mai 2012, 19:40)

      livius [anonim] i-a raspuns lui dumitru

      E simplu. Platim tot ce s-a furat in 20 ani. acea taxa ascunsa pt acoperirea pierderilor din bancorex si alte privatizari reusite. petrom este doar vehicul financiar.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 11:42)

    grigoras [anonim]

    Nu erati voi cei care urlati ca guvernantii sunt mana in amna cu petrolistii?De ce schimbati registrul?Ati spus ca veniti cu un guvern cinstit,acum afirmati ca voi veti fura mai putin!De ce schimbati registrul?Spuneati ca contractele din energie pot fi anulate,acum spuneti ca este greu,ca nu se poate.De ce schimbati registrul?Suneati ca reintregiti salariile,acum dati cu taraita.De ce schimbati registrul?Spuneati ca dati 5,5% inapoi pensionarilor,acum dati cu taraita.De ce schimbati registrul.Urlati ca Basescu si Boc au indatorat Romania pe 100 de ani,voi de ce continuati sa luati imprumuturi?De ce schimbati registrul promisiunilor?Scopul a fost atins,nu va mai intereseaza prostimea!O merita din plin,stiau cine sunteti acum sa suporte propia lor prostie!Urlau in Piata Universitatii de le intra zapada in gura,acum sa inghita apa de ploaie de la voi!Singurul vostru interes a fost sa va scapati hotii de puscarie!De ce nu primiti postarea?Unde sunt injuriile?