Florin Georgescu: O parte din profitul obtinut in urma liberalizarii preturilor la gaze si energie va reveni la buget, sub forma unor taxe speciale

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 august 2012, 15:19 Economie | Energie


O taxa speciala ar putea fi impusa asupra companiilor din domeniul gazelor naturale si energie electrica, astfel incat o parte din profitul suplimentar obtinut in urma liberalizarii preturilor la gaze si curent sa revina la bugetul de stat.

"O parte din profiturile acestea realizate ca efect al ajustarii preturilor interne la cele internationale se va intoarce la buget sub forma unor taxe speciale", a spus miercuri ministrul Finantelor, Florin Georgescu.

El a fost intrebat daca bugetul pe anul viitor va dispune de suficiente venituri in cazul in care vor fi introduse trepte de impozitare sub 16%.

"Depinde ce impact are aceasta masura, ce alte zone de taxare sau de cheltuieli sunt modificate ca regim - un singur exemplu va dau aici, redeventele", a raspuns el.

In plus, trebuie avut in vedere si calendarul de liberalizare a preturilor la gaze naturale si energie electrica, iar "o parte din majorarile de preturi se va intoarce la buget sub forma de taxe speciale" deoarece nu este vorba de "efortul propriu al companiei".

Intrebat cum comenteaza profitul anuntat de Petrom, Florin Georgescu a raspuns: "Trebuie vazut si contractul de privatizare, ce obliga fiecare dintre parti sa realizeze".

Acesta a precizat ca, dupa incheierea actualului mandat de ministru de Finante, va reveni la functia de prim-viceguvernator al Bancii Nationale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2357 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    o masura corecta... (Miercuri, 8 august 2012, 15:33)

    lucyan [utilizator]

    chiar felicit pe cei care o implementeaza, trebuia mai demult facut acest lucru, cresterile de preturi se datoreaza "calendarului stabilit cu uniunea europeana, alinierii preturilor cu occidentul", asa ca este normal ca statul sa primeasca cea mai mare parte a acestor cresteri de pret... pe masura ce preturile vor creste ca urmare a cresterii salariilor, de exemplu, sau a cheltuielilor de exploatare, statul poate reduce aceasta taxa...
    • +9 (9 voturi)    
      oare? (Miercuri, 8 august 2012, 16:15)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      cresti pretul, supraimpozitezi profitul, dai banii la amaratii care nu-si mai permit sa plateasca pretul proaspat crescut.
      redistribuire. iei de la furnica si dai la greieri...
  • +14 (14 voturi)    
    vai dar ce ma bucur... (Miercuri, 8 august 2012, 15:34)

    ciubex [utilizator]

    ca va primi bugetul bani de pe profiturile celor de la gaze, curent...
    Din banii stransi o sa se faca o infrastructura de transport in Romania, va creste numarul autostrazilor pe capatana de locuitor, se va moderniza infrastructura feroviara, permitandu-se viteze mai mari de 50 km / h pe mai mult de 80% din rutele actuale.
    Se vor face multe cu banii aia... nu se vor toca sau ascunde prin buzunarele unora ca si pana acum.
    Nu-i asa domn' Gerogescu?
  • +11 (11 voturi)    
    ce vrajeala..... (Miercuri, 8 august 2012, 15:46)

    translativus [utilizator]

    ....de doi lei. Adica dupa "liberalizarea preturilor" la gazele romanesti, care de fapt inseamna inca o scumpire pe spatele prostilor, "O parte din profiturile acestea realizate ca efect al ajustarii preturilor interne la cele internationale se va intoarce la buget sub forma unor taxe speciale" iar cu acesti bani, niste smecheri isi vor indesa buzunarele si asa pline.
    Dupa ce acesti tradatori au vandut toate resursele naturale ale tarii, acum vin si ne explica cum ca ar trebui sa fim fericiti ca platim mai mult.
    Vin alegerile generale si daca ii vom vota tot pe ei, inseamna ca au dreptate cand ne jupoaie.
  • +9 (9 voturi)    
    parere (Miercuri, 8 august 2012, 15:51)

    catalinCT [utilizator]

    De aici inteleg ca liberalizarea nu e decat o impozitare mascata. Nu mai bine , atunci, ne taxa statul direct fara internedierea firmelor din domeniul gazelor ? Mai bine sa dam rusilor 500 euro pe metrul cub de gaz decat sa incurajam firmele sa faca investitii in acest domeniu in Romania. Bine gandit !
  • +9 (9 voturi)    
    Are dreptate! (Miercuri, 8 august 2012, 15:56)

    sambadi [utilizator]

    Ca si in cazul PETROM, o parte din profit se intoarce la buget. ... ai dreptate Dle Georgescu! Suntem o tagma de prosti si dobitoci si de asta va permiteti sa ne spuneti asa ceva! Ceva mai mult in buzunarele voastre de politicieni murdari, ca asta inseamna buget. Pentru noi inseamna numai o cheltuiala suplimentara pe langa toate celelalte propuse: sanatate, taxe, etc! Ar trebui sa mai adaug si o piata a muncii in scadere si salarii mai mici, dar deja este prea mult! Ati avea prea multe variabile pe care sa le luati in calcul. Diferenta pe care o amintiti cu siguranta nu o sa fie suficienta ca sa va umple buzunarele dar , cu siguranta, va lasa frig in multe alte camere (suplimentar fata de cele din iarna trecuta) si va inchide si nenorocitele alea de ateliere care mai produceau ceva sticla ... sau "altele" energofage. Lasa ca mai bine stam acasa si ne "umplem matul" pe ajutorul social decat sa muncim ca fraierii.
  • +8 (8 voturi)    
    robin hood? (Miercuri, 8 august 2012, 16:04)

    foarte-curios [utilizator]

    orice taxare suplimentara (care evidenmt micsoreaza profitul firmelor de energie) se va regasi in pretul de livrare. Numai Fl.Georgescu crede altfel (se viseaza in 1994 cu preturi controlate).
  • +8 (8 voturi)    
    F G -pretul liberalizarii gazelor si energiei.. (Miercuri, 8 august 2012, 16:07)

    andreesanu [utilizator]

    Ati gasit sursa pentru BANI LA BUGET !!!.
    Cu cit vor umfla preturile la gaze si energie ???,CU CIT LE TREBUIE SA ACOPERE HOTIILE LIDERILOR si nevoile manevrelor electorale.
    Ce credeti ???, ca o sa scoata careva bani din buzunar pentru voi ,sunteti vacile lor de muls pina la loc comanda.
    In plus se vor lauda ca v-au dat ,ca v-au facut ,dar vor imparti pomeni de 2 bani dupa ce platiti utilitati in plus de1500-2000 lei/an.Cam atit e factura pe cap de roman dupa cele trei luni de guvernare USL.
    Cu cit vor sta mai mult la guvernare cu atit va vor beli mai tare,sa va fie de bine capete seci.
  • +8 (8 voturi)    
    a observat cineva? (Miercuri, 8 august 2012, 16:39)

    UnchiuSam [utilizator]

    Fratilor, ati observat cu ce se ocupa marele Florin Georgescu, ministrul de finante al Romaniei? In loc de masuri fiscale care sa duca la investitii si la relansarea activitatii, el sta si ne explica:
    - atunci cand leul se duce dracului si se depreciaza, ca din asta mai ne vine inapoi ceva maruntis, pentru bucatica noastra de economie care se exprima in euro, daca o convertim in lei (bucata cealalta mare de economie, exprimata de la inceput in lei, oricum e distrusa)
    - daca preturile la energie si gaze cresc, ca ni se intorc inapoi ceva banuti; poate ii vine ideea sa le arunce de tot in aer, conform rationamentului sau ilustru probabil ne-am imbogati atunci.
    In rest, numai de bine, sunt singurele 2 ocazii in ultimele 2 luni deja in care l-am auzit exprimandu-si opinia.
    Pupici!
  • +1 (1 vot)    
    iar taxe?! (Joi, 9 august 2012, 10:31)

    periscop [utilizator]

    Nici nu mai ştiu altceva, de peste 22 de ani, onor guvernanţii noştri. Probabil, cândva, aceasta epocă "de tranziţie" (spre ce, nici nu se ştie prea bine!) o să poată fi comparată (doar) cu cea fanariotă...