Seful misiunii FMI: Pretul gazelor se majoreaza cu 5% pentru populatie si 10% pentru firme din septembrie

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 14 august 2012, 10:54 Economie | Energie


Pretul gazelor naturale livrate populatiei va creste din septembrie cu 5%, iar pentru firme majorarea va fi de 10%, a anuntat, marti, seful misiunii FMI de evaluare a acordului preventiv cu Romania, Erik der Vrijer, potrivit Mediafax.

Autoritatea Nationala de Reglementare in domeniul Energiei (ANRE) a anuntat la finele lunii iunie un calendar de crestere a preturilor care insa nu includea pentru anul in curs vreo modificare a tarifelor.

Datele anuntate de ANRE arata ca pretul gazelor pentru populatie va creste cu 10% atat anul viitor cat si in 2014, pentru ca in 2015-2018 sa urce cu 12% anual, prin ajustari trimestriale, conform calendarului de eliminare a tarifelor reglementate, iar liberalizarea pietei de energie va incepe in septembrie, cu clientii industriali.

Pentru anul in curs nu erau prevazute cresteri de pret in baza calendarului anuntat de ANRE, prima, de 8%, urmand sa fie efectuata la 1 iulie 2013, iar a doua, de 2%, in octombrie 2013.

Eliminarea preturilor reglementate a fost solicitata autoritatilor romane de catre FMI.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2771 vizualizari

  • -13 (17 voturi)    
    . (Marţi, 14 august 2012, 11:00)

    basescujudecat [utilizator]

    Din cauza lui Ponta. Si a lui Iliescu. Daca era mru scadea cu 10%. Daca reusim sa il punem pe Neamtu o sa scada cu 30%.
    Sa inceteze presiunile asupra ccr, sa poata scadea pretul la gaze.
    Mai indemn populatia sa bocioteze plata facturilor majorate. Sa apara basescu sa spuna : nu mergeti la casierie !
    • +4 (4 voturi)    
      Ponta pm antenei 3 (Marţi, 14 august 2012, 12:33)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

      De ce vrea acord cu fmi ?
      Eu cred ca e din cauza lui tariceanu si vozganian...
      Si iliescu are partea lui de vina, si o sa aiba cam 50 de ani de acum incolo pt tot raul din romania...parerea mea
  • -9 (9 voturi)    
    hehe (Marţi, 14 august 2012, 11:01)

    Mazeta [utilizator]

    Lasă că o să înceapă exploatarea gazelor de șist și atunci FMI o să se ne anunțe lunar cu cât crește prețul apei potabile. Jos peruca, domnule der Vrijer!
  • +8 (10 voturi)    
    Guvern de circari (Marţi, 14 august 2012, 11:12)

    Sani [utilizator]

    Daca avem guvern doar pentru circ dar ordinele vin din alta parte, propun sa renuntam la el (Ponta carevasazica).
  • -6 (10 voturi)    
    Basescu ne-a facut sclavii FMI (Marţi, 14 august 2012, 11:56)

    deceneus [utilizator]

    mda asta este greaua mostenire pe care ne-a lasat-o Basescu. S-a imprumutat cu miliarde ca sa fure toti pedeleii si acum suntem sclavii FMI...

    Sa traiti bine :(
    • +4 (6 voturi)    
      Hai sa terminam odata ... (Marţi, 14 august 2012, 12:58)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      ... cu petardele astea!
      Oricine e de buna credinta intelege ca Basescu doar a incercat sa scoata din foc castanele aruncate acolo de Iliescu si clica!
      Apucati-va domnilor de o munca cinstita si pe masura puterilor ... !
    • +1 (3 voturi)    
      hehe (Marţi, 14 august 2012, 13:32)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      pai si pensia mamicutei tale de unde e, nu de la FMI?
      • +1 (1 vot)    
        gresit! (Marţi, 14 august 2012, 14:31)

        kitto [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        nu..pensia mamei lui e din munca ei pe care politicienii actuali au furat-o
        • 0 (0 voturi)    
          gresit (Marţi, 14 august 2012, 23:10)

          hatru [utilizator] i-a raspuns lui kitto

          Munca mamei lui sta acum bine mersi in averile unor hoti. Pensia mamei lui e platita din munca unora care muncesc de dimineata pana seara si tin in spate aproape doi pensionari pe cap de persoana activa. Si cum ziua are doar 24 de ore ce nu ajunge din munca persoanei active se completeaza de la FMI.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce ati votat aia aveti.............. (Marţi, 14 august 2012, 18:56)

    icu [utilizator]

    Dragi USL-asi , cu scumpirile inainte iar CACARAU si PRIM PLAGIATORUL va multumesc frumos , si ca frept rasplata ,,va mai face o gaura in buzunar" !!!!! Deh si minciuna este o vorba daca va place sa traiti in ea !!!!!! Asa ca adevarul e mai dureros ,dar daca va tine ,,de foame minciuna" va urez ,,pofta buna iar peste trei luni votai la comanda USL-ului ca doar ,,un mic si o bere tine pana la alegerile urmatoare peste 4 ani !!!!!!!!!