Guvernul a aprobat vinzarea unui pachet de actiuni detinute de stat la Electrica Muntenia Sud

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 23 august 2012, 20:21 Economie | Energie


Guvernul a aprobat o Ordonanta prin care compania de stat Electrica SA poate vinde actiunile pe care le mai detine la Electrica Muntenia Sud, companie al carei actionar majoritar este Enel, a anuntat joi Andrei Zaharescu, purtator de cuvant al Guvernului, citat de Agerpres.

Reamintim ca Enel (companie italiana) detine 64,4%, Fondul Proprietatea - 12%, Electrica SA - 23,6% din Electrica Muntenia Sud. Enel a platit pentru pachetul de actiuni suma de aproximativ 820 milioane euro.

Ministrul Finantelor, Florin Georgescu, a declarat la inceputul lunii august ca un pachet de 13,7% din actiunile Electrica Muntenia Sud vor fi vandute companiei Enel, urmand sa se incaseze aproximativ 375 milioane euro.

"Finalizarea procesului de privatizare a Electrica Muntenia Sud a fost realizata in urma indeplinirii tuturor conditiilor si activitatilor prevazute in contractul de privatizare semnat la data de 11 iunie 2007 de catre Enel si Electrica", a declarat Zaharescu, citat de Agerpres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2697 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Ce repede (Joi, 23 august 2012, 20:45)

    Vlad-I [utilizator]

    Noi nu ne vinem tara cand erau in opozitie, acum o vand si pe bani putini daca este nevoie.
  • +3 (5 voturi)    
    Au facut prea multe prostii (Joi, 23 august 2012, 21:22)

    ty [utilizator]

    Au nevoie de bani.
  • +2 (6 voturi)    
    here it comes.... (Joi, 23 august 2012, 23:20)

    romanique [utilizator]

    se pregatesc hidroelectrica, romgaz, nuclearelectrica. Pai stam cam rau cu banutu, nu-i asa dl ponta si kkrau? Am vrut sa imprumutam bani si uite ca nu prea am reusit. Acum, ca tot a plecat fmi-ul, ne apucam sa crestem deficitul peste 3%, bagam bani la greu in fondul de rezerva al pm. Da' chiar, la ce i-or trebui?
    • -1 (5 voturi)    
      base&boc (Vineri, 24 august 2012, 9:40)

      seb75 [utilizator] i-a raspuns lui romanique

      Mosule, base si boc le-au semnat deja in acordul cu FMI... las jos propaganda...
      • 0 (2 voturi)    
        ? (Vineri, 24 august 2012, 11:59)

        romanique [utilizator] i-a raspuns lui seb75

        pai eu ce ziceam mosule? cred ca nu m-ai inteles...
  • +3 (5 voturi)    
    pai cum asa?? (Joi, 23 august 2012, 23:24)

    adyQ [utilizator]

    nu e ponta la putere?? nu ei ziceau ca o sa de ghideze dupa lozinca lu ilici? "noi nu ne vindem tara" gata? le-a trecut?parca ziceau ca opresc marile jafuri sau e doar abureala?
  • +3 (5 voturi)    
    FOAMEEEE (Vineri, 24 august 2012, 0:12)

    bogdan192 [utilizator]

    Ati ramas fara bani pentru pensionari? Va da cu tifla BNR-ul si nu va lasa sa printati lei?
    FMI-ul zice ca nu ati fost cuminti si nu va lasa sa angajati mai multi bugetari?
    BE zice nu cand cereti voie sa cresteti CAS-ul?

    Singura solutie: mai vindeti o bucata din tara asta. Prin ordonanta de urgenta, ce sa va mai complicati cu Parlament, dezbateri publice...