Constructorul conductei Iasi-Ungheni: Lucrarile vor fi incheiate la termen, in decembrie

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 20 septembrie 2013, 17:32 Economie | Energie


Consortiul care construieste conducta de gaze Iasi-Ungheni (Republica Moldova), format din companiile Habau PPS Pipeline Systems (Austria), Inspet si IPM-Partners (Romania), sustine ca va respecta termenul contractual pentru executia "firului principal" al conductei, stabilit pentru 20 decembrie 2013, potrivit Mediafax.

"Lucrarile de sudare la firul principal al conductei sunt prevazute sa inceapa in 2 octombrie 2013, data la care devin libere de sarcini terenurile expropriate prin hotarare de guvern. Pana la data enuntata, se vor realiza lucrari de sudare a conductelor in organizarile de santier. Termenul angajat de 20 decembrie 2013 este cel contractual pentru executia firului principal al conductei si toate activitatile si actiunile realizate si prezentatate sunt de natura a sustine acest termen si angajamentul executantului", se arata intr-un comunicat transmis de consortiu.

Consortiul considera "injuste" comentariile si reportajele de presa privind stagnarea lucrarilor.

Contractul pentru constructia tevii de gaz a fost semnat in 21 august intre Agentia Nationala pentru Resurse Minerale (ANRM) si firmele membre ale consortiului.

ANRM a transmis, vineri, un comunicat in care arata ca pana la 20 decembrie 2013 urmeaza sa fie finalizat firul principal al conductei, asa cum s-a angajat constructorul. Conducta are o lungime de 32,19 kilometri pe teritoriul Romaniei.

Potrivit ANRM, activitatile de expropriere au fost aprobate in 13 august, iar decizia de expropriere va fi emisa pana in 2 octombrie. Contractul pentru executia lucrarilor pe teritoriul Romaniei a fost semnat in 21 august.

"In perioada 23 septembrie-2 octombrie asociatia (consortiul) va demara lucrarile de constructii-montaj pe terenuri libere de acces in lungime totala de 3,5 kilometri", se arata in comunicatul ANRM.

Cele trei firme arata ca "o mica parte a materialului tubular" a fost disponibila in stocuri la inceperea proiectului, iar partea principala de teava va fi livrata in intervalul 23-28 septembrie.

"In prezent, in Portul Constanta sunt 6.000 metri de teava izolata, care, dupa operatiunile vamale, incepand cu 23 septembrie urmeaza sa fie transportate pe cale rutiera spre santierele din zona Iasi. Tot pe cale rutiera, in perioada 25-28 septembrie, vor sosi in santier inca 6.500 metri de teava izolata", precizeaza ANRM in comunicat.

Administratorul Habau PPS Pipeline Systems, Karl Leidenfrost, a declarat corespondentului MEDIAFAX ca cei aproape 6.000 de metri de conducta au ajuns vineri in Portul Constanta, din Turcia, ca au fost amenajate doua organizari de santier in partea romana si ca dupa transportarea conductei pe amplasament vor incepe lucrarile.

"Noi am inceput cu organizarea de santier, am facut cu Transgaz predarea de amplasament, pe tot traseul am pus pichete unde vine conducta. Pe cei 32 de kilometri cat sunt partea romana, s-au facut organizari de santier in doua zone. (¬) Acum asteptam cea mai mare parte de conduca. Astazi, prima parte, de aproape 6.000 de metri de conducta, a venit din Turcia in Portul Constanta. Dupa procedura vamala, cel mai tarziu luni va incepe transportul conductei la santier", a spus Karl Leidenfrost.

El a explicat ca fiecare dintre cei trei parteneri care compun asocierea de firme ce realizeaza acest proiect pe partea romana, respectiv Habau PPS Pipeline Systems SRL, IPM Partners Ploiesti si Inspet Ploiesti, va realiza cate un tronson de 10,7 kilometri din conducta.

In schimb, pe partea moldoveneasca, unde conducta va avea o lungime de putin peste zece kilometri, liderul de asociere Habau PPS Pipeline Systems realizeaza, conform contractului incheiat cu autoritatile din Republica Moldova, 50 la suta din conducta, ceilalti doi parteneri urmand a construi cate 25 la suta din conducta.

Administratorul Habau PPS Pipeline Systems SRL a mai spus ca pentru acest proiect au fost comandati 32.000 de metri de teava.

Compania austriaca Habau are, potrivit lui Leidenfrost, 3.500 de angajati, o cifra de afaceri un miliard de euro si lucreaza in Europa si America de Sud. In Romania, Habau activeaza din anul 2000 si are parteneri precum Transgaz, Conpet si Petrom, pentru care a pus in aplicare proiecte privind constructia de conducte.

Precizarea vine dupa ce presedintele Traian Basescu a declarat vineri, pe santierul gazoductului, ca termenul lunii decembrie nu va putea fi probabil respectat pentru interconectarea conductelor de gaze din Romania si Republica Moldova.

"Daca in contractul constructorului e trecuta luna februarie, trebuie sa tinem cont de acest termen si poate va trebui sa informam Bruxelles-ul ca nu vom putea da Moldovei acea jumatate de miliard de metri cubi de gaze", a spus Basescu. "Poti sa faci spectacole de sunet si lumina la Rosia Montana ca-i intre noi, bagi niste mineri in galerie turistica si-i scoti. dar aici nu e turism, e geopolitica si se uita o Europa intreaga. Comisarul Oettinger stia ca in decembrie Moldova va primi gaze prin Romania", a mai atacat presedintele Basescu, facind trimitere directa la vizita din august a lui Victor Ponta, cand premierul a fost intampinat pe un santier plin de tevi si utilaje, care ulterior au disparut.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2522 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    cine ? (Vineri, 20 septembrie 2013, 17:47)

    republicanu [utilizator]

    Cine plateste cheltuielile care trebuiesc achitate si care au fost facute de caravana prezidentiala in aceasta excursie ?
    • +8 (12 voturi)    
      . (Vineri, 20 septembrie 2013, 18:51)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      eu. probleme?
      • -3 (5 voturi)    
        cat costa ? (Vineri, 20 septembrie 2013, 22:44)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

        nu stiu sa fie o problema. basescu trebuie sa plateasca impozit pe venit sau sub ce forma primeste banii de la tine ? tu primesti ceva in schimb ?
        • -1 (1 vot)    
          Tare asta (Sâmbătă, 21 septembrie 2013, 10:43)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          Tot venitul brut + contributiile angajatorului in cazul domnului Basescu sunt exclusiv bani publici adica proveniti din taxele si impozitele pe economia privata. Domnul Basescu nu produce nimic, doar tambalau. Si din pacate il livreaza gratis la TV.
          • +1 (1 vot)    
            si Ponta? (Sâmbătă, 21 septembrie 2013, 12:56)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            ti-a produs tie ceva? Acum sau cand era doar sef de partid? ca si atunci tot pe bani publici era....
            • 0 (2 voturi)    
              haioasa (Sâmbătă, 21 septembrie 2013, 13:49)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui cinic

              Replica dvs. este pe sistemul "ba pe'a matii!"

              Nu am zis ca Ponta ar produce ceva sau ar primi bani din altceva decat bugetul public.

              Diferenta e ca in timp ce unul se plimba pe la diferite festivaluri si sambre prin tara cu elicopterul SRI-ului (asta cand nu isi cumpara direct barca din bani publici) celalalt a plecat pe banii lui / sotiei in concediu.

              Si propaganidstii slinosi erau ofticati ca isi face unul pe banii lui concediu la Miami dar nu aveau nimic impotriva campaniei electorale pe bani publici a celuilalt.
    • +6 (6 voturi)    
      Cum cine? Ponta (Vineri, 20 septembrie 2013, 20:51)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      Priveste la prima lui aparitie tv ca iti va spune. Il crezi?
    • 0 (0 voturi)    
      EU! (Sâmbătă, 21 septembrie 2013, 8:08)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      Te cheama Dabija?
    • +2 (2 voturi)    
      iti spun eu (Sâmbătă, 21 septembrie 2013, 9:58)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui republicanu

      Banii se iau din bugetul alocat Administratiei Prezidentiale, iar cum gazoductul are importanta strategica pentru Romania mi se pare normala deplasarea lui Basescu.

      Lasa ca daca vine Kkrau la Cotroceni n-ai sa mai ai motiv de comentarii, o sa doarma toata ziua.
  • +14 (18 voturi)    
    fariseism (Vineri, 20 septembrie 2013, 17:49)

    pragmatism [utilizator]

    Bai, frate, astia de la compania austriaca se pare ca au scoala lui Ponta ... de a ne minti in fata!!!! Pai ... eu vad cu ochii mei pe toate tv-urile ca pseudosantierul ala e gol-golut, ca bate vantul-frunza-n dunga, ca se aprope vremea rea si nu se mai poate lucra ... si astia, n frunte cu Ponta, au tupeul de a ne "comunica" ca totul e bine si frumos, ca lucrarile sunt in calendar, bla, bla, bla ... Culmea ridicolului!!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      cum? (Sâmbătă, 21 septembrie 2013, 12:58)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      sa vorbeasca contractorul contra guvernului care i-a dat contractul? vrei sa se gaseasca plosnite in pamantul excavat sau purici in aparatele de sudat?
      sa fie prinsi nebarbieriti maistrii?
  • +16 (18 voturi)    
    Oare de ce ... (Vineri, 20 septembrie 2013, 17:59)

    A_Radu [utilizator]

    Acei 6000m de teava pentru conducta de gaze nu au putut fi produsi in Romania si adusi din Turcia? ... Oare chiar o fi mai convenabil sa fie produse si transportate tocmai din Turcia ... uzinele siderurgice din Romania nu ar fi putut produce asa ceva?
  • +10 (14 voturi)    
    Hai sa asteptam (Vineri, 20 septembrie 2013, 18:00)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    pana in decembrie si vom vedea atunci daca nu cumva mai e nevoie de vreun mic act aditional, de o amanare de vreo 2 luni, ca deh, iernile sunt grele pe acolo, de vreo nu stiu ce stampila pe-o hartie...
  • +10 (12 voturi)    
    Termen (Vineri, 20 septembrie 2013, 19:34)

    catalin72 [utilizator]

    Eu ii cred ,dupa ce termina de invelit ciocolata ,marmota va merge sa sudeze tevile !
    • +1 (1 vot)    
      Cel mai bun (Sâmbătă, 21 septembrie 2013, 8:09)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui catalin72

      comentariu . Mi-a inseninat ziua. Pacat ca nu pot da decit un vot..
  • -5 (7 voturi)    
    si uite (Vineri, 20 septembrie 2013, 21:37)

    evoque [utilizator]

    asa a incercat si basescu un spectacol de lumini.
    Cu ce scop si in care dintre prerogativele presedintelui intra aceasta teava? In nici una, dar ca sa ne bagam in seama si sa mai cheltuim din banii romanilor.
    Disperare, marea disperare. E asta este, roata istoriei se invarte nu poti sa traiesti bine toata viata.
    • 0 (0 voturi)    
      deci mintirea? (Sâmbătă, 21 septembrie 2013, 13:01)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      mintirea UE nu intra decat in prerogativele TALE si ale PSD? Sunt si bani europeni acolo; a cui e prerogativa?
      sau, cand sunt prinsi uslamistii la furat nu e bine (ai parte acolo evoque?)
  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Sâmbătă, 21 septembrie 2013, 8:39)

    jbstg01 [utilizator]

    in decembrie va fi gata ''firul principal'' al conductei.Asa spune constructorul care-l contrazice pe presedintele ce afirmase ca in decembrie nu se va face interconectarea.
    Eu cred ca ambii au dreptate!Tare dubas suna asta '' firul principal''E gata lucrarea , pot trece gazele prin conducta sau nu?Ce tot o dam dupa cires?Pe de alta parte am auzit de doua ''termene contractuale'', unul in decembrie unul in februarie.
    Tare mi-e teama ca e ca la rabin, toti au dreptate.Mai putin, bineinteles, nici nu ar putea fi altfel, onor dom victorl viorel.Si, cum spunea cineva, ma indoiesc ca 32 km de conducta adusa cu vaporul din Turcia la Constanta, apoi cu masinile pana la Ungheni e mai ieftina decat daca ar fi fost facuta in tara.Or fi comisioanele romanesti mai mici sau a intrat frica inspagari, cine stie?
  • 0 (0 voturi)    
    Spectacol (Sâmbătă, 21 septembrie 2013, 12:48)

    catalin72 [utilizator]

    Din cite vad eu altcineva se ocupa de spectacole si "excursii" ...dar trebuie sa schimbi de pe A3 ca sa afli .
    Miza construirii acestei conducte e reducerea dependentei romanilor de peste Prut de gazul sovietic ! Deci nu intimplator e interesat Preşedintele si dezinteresat prim-mincinosul !