Ordonanta de urgenta: Companiile petroliere vor putea obtine autorizatii de constructie pe terenuri care nu sunt inscrise inca in evidentele de cadastru

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 14 mai 2014, 17:04 Economie | Energie


Ordonanta de Urgenta care permite companiilor din domeniul petrolului si gazelor sa obtina autorizatii de constructii temporare chiar daca nu au cadastrul a fost publicat miercuri in Monitorul Oficial. Potrivit acestuia, in contextul actual, regional, este strategic pentru statul roman sa mentina un nivel de productie cat mai ridicat, astfel incat Romania sa poata face fata cu succes oricaror intreruperi neasteptate in aprovizionarea cu resurse energetice.

De asemenea, amanarea executarii operatiunilor de explorare si exploatare a petrolului si gazelor naturale ar putea afecta securitatea energetica, justifica actul normativ.

De aceea, in cazul acestor companii este esentiala necesitatea adoptarii unor masuri in vederea reglementarii autorizarii pentru executarea lucrarilor de constructii necesare in perimetrele de explorare/prospectare/exploatare pe terenurile care nu sunt inca inscrise in evidentele de cadastru si carte funciara, se mai arata in motivarea ordonantei de urgenta. Potrivit acesteia, neadoptarea acestei masuri poate conduce la scaderea investitiilor in domeniu.

Guvernul a aprobat saptamana trecuta un proiect de Ordonanta de Urgenta pentru modificarea si completarea Legii nr. 50/19991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii.

"Este o ordonanta care sprijina toate marile companii, in special in energie, dar nu doar in energie, care au lucrari bugetate de investitii, dar nu primeau autorizatiile de constructie - Romgaz, Trangaz, Petrom, Transelectrica - pentru ca nu aveau cadastrul. In baza ordonantei, in mod temporar, obtin autorizatii pana obtin cadastrul", a declarat atunci premierul Victor Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3580 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Extraordinar cata NESIMTIRE (Miercuri, 14 mai 2014, 17:30)

    alex1234 [utilizator]

    extraordinar cata nesimtire
    pentru cine nu stie:
    ==================================
    nu exista proprietate clara fara cadastru
    ==================================

    acum in traducerea ordonnatei
    ======================================
    omv, chevron, exxon pot construi fara a avea cadastru
    deci fara a fi proprietari cu acte in regula pe
    acele terenuri
    =======================================


    concluzie
    ----------------
    s-a legiferat o noua forma de luare cu japca a terenurilor private de catre multinationalele petroliere
    -------------------------------------------------------------
    ordonanta e evidnet anticonstitutionala caci nu poti face
    o lege doar pentru x si nu si pentru y.
    ----------------------------------------------------
    alo ciorbea se-aude...nu se-aude stiu

    --------------------------------------------------------------
    directorasul lui omv devenit ministrul omv al economiei si lobbistul plagiator devenit prim ministru...isi joaca rolurile pentru care au fost pusi acolo...

    astea sunt prioritatilor lor nr. 1 ale psd - daca observati
    (pentru adevar, trebuie spus ca mru, marinarul si boc
    au fost la fel de lobbisti cu aceste multinationale...)

    si vor urma noile redeventele tot mici mici mici
    care se vor anunta doar dupa alegerile prezidentiale
    (a si spus-o directorasul omv)
    in speranta ca marsavia pregatitat de indivizii astia doi sa nu conteze la vot...

    votati pe cineva care nu a mai guvernat din 90 pana azi caci toti care au fost sunt doar lobbisti si-atat!
    • +6 (6 voturi)    
      de acord cu tine (Miercuri, 14 mai 2014, 18:14)

      UltimulStingeLumina [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      cu completarea ca ne-am intors in anii '90, cand tot sub glorioasa conducere a PSD (sau cum se numea pe-atunci) se dadeau la greu legi cu dedicatie!
    • 0 (0 voturi)    
      NU E ... (Joi, 15 mai 2014, 12:02)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Nu e nesimtire, este NEMERNICIE.
  • +7 (7 voturi)    
    liber la ilegalitati (Miercuri, 14 mai 2014, 17:37)

    Rumpelstilstikin [utilizator]

    ca si asa faceau destule companiile astea "grozave"
  • +6 (6 voturi)    
    Cine- proprietarul? (Miercuri, 14 mai 2014, 17:44)

    aniod [utilizator]

    O mare ilegalitate. Cum se stie cine este proprietarul daca nu sunt inscrise la cadastru? Sunt duprapuneri de poprietati in multe cazuri. Pana cand nu se poate face in Romania , mileniul III ce a facut Austro-Ungaria de indata ce apus mana pe Bucovina? Si anume CADASTRUL. Un stat puternic, care vrea sa fie puternic, isi inventariaza avutia.
    Altfel - doar furt, lipsa de bani la impozite
    • +3 (3 voturi)    
      Uite aici o mostra (Miercuri, 14 mai 2014, 18:32)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Macar ca anul trecut era acolo un alt papitzoi

      In anul 2013 NU este nici macar o sesizare din oficiu!
      Cu probe:
      http://www.avp.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=89&Itemid=103&lang=ro
  • +3 (3 voturi)    
    nu stiu daca e nesimtire, (Miercuri, 14 mai 2014, 18:04)

    victor L [utilizator]

    dar mie nu mi-e clar cum de exista terenuri, in sec. XXI, care sa nu fie inscrise in evidentele de cadastru.
    Exista terenuri inca ale nimani in Romania?
    • +3 (3 voturi)    
      exista (Miercuri, 14 mai 2014, 18:50)

      greenforest [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      In primul rand nu dadeau o astfel de ordonanta daca nu existau astfel de terenuri.

      Un ex:tata nu a reusit sa intabuleze un teren agricol, probleme cu succesiunea, mostenitorii mostenitorilor de negasit, etc...
      Sunt multe terenuri in Romania care sunt in aceasta situatie.

      Cu ordonanta asta, una dintre aceste companii poate sa puna maine o sonda de petrol.

      Ce mi se pare cel mai nasol, este ca ei pot sa obtina o autorizatie de constructie "undeva". Primariile nu au planurile cadastrale ca sa verifice daca in zona aia exista sau nu cadastru.

      Exagerand putin: pot sa obtina autorizatie de constructie la mine in curte, iar eu trainind in Romania, pana ma judec cu ei si castig procesul, e cale lunga...

      Numa bine

      PS: trebuie sa verific in ordonanta daca trebuie sa aduca dovada ca acel teren nu are cadastru.
    • +2 (2 voturi)    
      Cum nu stii? (Miercuri, 14 mai 2014, 19:16)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Cum nu stii?

      Ti-ar placea sa intre UNU (Chevron, OMV, Gazprom)

      pe terenurile satenilkor sau pe terenurile comunlae si sa puna SONDE de sist sau ALTE SONDE

      spunandu-le la sateni

      AM AFLAT CA NU E CADASTRU PRIN COMUNA VOASTRA ASA CA AM APARUT NOI ....CA E TERENUL NIMANUI...
  • 0 (0 voturi)    
    sa-l fereasca dumnezeu (Joi, 15 mai 2014, 11:59)

    jidanul [utilizator]

    Sa-l fereasca Dumnezeu pe oricine sa ia autorizatie de construire pe terenul meu ca eu insami nu-mi pot imagina ce se intampla cu el, dar el nici atat.
    • 0 (0 voturi)    
      Stai bland... (Joi, 15 mai 2014, 17:45)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Exista lege prin care ala sa construiasca la tine-n curte?
      Da, ACUM exista.
      Exista jandarmi care sa apere legea?
      Da, exista (cateva sute din ei sunt ocupati de sase luni de zile sa apere legea la Pungesti).
      La revedere.
      In locul tau (si-al tuturor in aceasta situatie) m-as scotoci de maruntis sa fac cadastrul terenurilor pe care le detin.
      E de altfel posibil ca (si) asta sa fie unul din obiectivele marsaviei asteia - guvernul pune presiune psihologica pe oameni ca sa faca masuratorile cadastrale pe banii lor. Ca, deh, statul n-are bani, asa cum n-are niciodata bani pentru lucrurile cu adevarat importante, care influenteaza existenta a milioane de cetateni.
  • 0 (0 voturi)    
    pai... de cand o OUG poate modifica o lege? (Sâmbătă, 17 mai 2014, 0:16)

    nucifere [utilizator]

    pai in primul rand e neconstitutionala. Art 16 (2) spune ca Nimeni nu e mai presus de lege. Si daca legea presupune ca pentru obtinerea autorizatiei de constructie e nevoie sa fie anexat documentul care ii da dreptul companiei in cauza sa utilizeze terenul in cauza. In lipsa acelui document nu are cum sa se faca dovada dreptului de acces/utilizare a terenului. Asta = imposibilitatea de a cere si obtine actele legale. Si de cand o ordonanta de urgenta are prioritate la aplicare in fata unei legi ? Un avocat ar trebui sa stie care e cea mai buna metoda de atacare legala a OUG in cauza.