UPDATE Vladimir Putin: Exista un mare risc legat de tranzitul gazelor naturale spre Europa

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 16 octombrie 2014, 17:13 Economie | Energie


Vladimir Putin
Foto: Captura YouTube
Exista un "mare risc" legat de tranzitul gazelor naturale spre Europa in aceasta iarna, a declarat joi presedintele Rusiei, Vladimir Putin, citat de AFP.

"Pot sa va reasigur ca nu va exista o criza pentru care vina sa fie aruncata pe participantii rusi la cooperarea energetica", a spus acesta, in timpul unei vizite in Serbia.

Dar, a avertizat el, "exista mari riscuri de tranzit".

"Daca vedem ca partenerii nostri ucraineni incep sa ia ilegal gaze din sistemul nostru de gazoducte pentru export, atunci ne vom reduce livrarile in conformitate cu volumele furate", a avertizat el.

Rusia a taiat la jumatatea lui iunie livrarile de gaze catre Ucraina, care a refuzat majorarea de preturi impusa de gigantul rus Gazprom in contextul crizei dintre Moscova si Kiev care a acumulat, potrivit Rusiei, datorii de 5,3 miliarde de dolari.

Aceasta disputa ar putea afecta livrarile catre UE daca Ucraina decide sa se aprovizioneze din gazul care ii tranziteaza teritoriul pentru a face fata iernii.

O reuniune trilaterala pentru reglarea acestei dispute ar urma sa aiba loc in 21 octombrie le Bruxelles. UE este dependenta in proportie de 30% de aprovizionarile din Rusia, dintre care jumatate tranziteaza Ucraina.

Pentru a ocoli Ucraina, Gazprom a lansat proiectul gazoductului South Stream, al carui traseu traverseaza si Serbia.

"South Stream nu poate fi realizat doar cu sustinerea unei singure parti. Si aici e ca in dragoste: nu poti fi fericit decat daca exista doua persoane care participa la acest incredibil proces", a subliniat presedintele rus.

Comisia Europeana, care apreciaza ca reglementarile europene in materie de contracte publice au fost incalcate in acest proiect, a obtinut de la Bulgaria interuperea lucrarilor, dar Serbia a precizat ca lucrarile vor continua pe teritoriul sau.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11902 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    e disperat.... (Joi, 16 octombrie 2014, 16:46)

    translativus [utilizator]

    ....de esecul planului militar iar sanctiunile economice si pretul petrolului au inceput sa doara.
    I-a mai ramas cartea propagandei si a santajul energetic dar asta pana cand Europa, trezita din somn, isi va rezolva si aceasta problema. Apoi, va trebui sa cante la alta masa.
    • 0 (2 voturi)    
      problemele (Vineri, 17 octombrie 2014, 10:25)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      cu gazele si problemele de tranzit se trateaza cu un laxativ usor.
      asa ca nea Putin, pana o sa-ti faca tie chinezii conducta prin Himalaya, relax, grab a snickers.
      'cause daca nu vinzi gaz nu iei bani, baietzas.
      si asculta-l pe colegu' Basescu, vara nu-i ca iarna ...
  • +29 (33 voturi)    
    Mai volodea (Joi, 16 octombrie 2014, 17:21)

    Soljenitin [utilizator]

    Exista un mare risc privind tranzitul banilor spre bolsevicstan.

    PS: benzinar nenorocit ce esti.
  • +29 (33 voturi)    
    Las' ca va arat... IO !!! (Joi, 16 octombrie 2014, 17:26)

    gica43 [utilizator]

    Santajul-vechea si noua arma a Rusiei !
  • +20 (26 voturi)    
    Hmm (Joi, 16 octombrie 2014, 17:38)

    takada [utilizator]

    Dar un risc al scaderii si mai mult al pretului petrolului nu exista tavarisci?ce mai face rubla voastra tavarisci?

    "Vom moderniza arsenalul nuclear,vom moderniza flota marii negre cu zeci de nave si submarine"
    Cu ce mai baiatule?rusnacilor sunteti dependenti de pretul ridicat al petrolului si gazelor.fara un pret de 100dolari nema modernizari ale armatei voastre "imperiale",ale "maicii rusii bolsevice".
    Asa ca tavarisci ciocul mic si ochii pe pretul petrolul,pentru ca saracul pret scade si iar scade.
    • +13 (15 voturi)    
      haoleu si cum mai scade (Joi, 16 octombrie 2014, 19:10)

      ioanadoe [utilizator] i-a raspuns lui takada

      azi 16 Oct e 85 barilu brent
      http://www.nasdaq.com/markets/crude-oil-brent.aspx
      Sub 100 USD, Putin nu face bani, pierde bani. La fel si iranienii. Isn't it beautiful?
  • +21 (25 voturi)    
    daca rusii nu vand gazul... (Joi, 16 octombrie 2014, 17:54)

    minos [utilizator]

    ....nu incaseaza banul. Este simplu. De aceea, tarile europene trebuie sa-si accelereze procesul prin care sa devina independente energetic. In acel moment, Rusia nu va mai conta....
  • +5 (7 voturi)    
    Suntem reasigurati (Joi, 16 octombrie 2014, 17:57)

    bancheru83 [utilizator]

    Daca Putin spune ca suntem ,,asigurati'' inseamna ca asa e:)).....
  • +7 (13 voturi)    
    Cand Putin era un baietel ... (Joi, 16 octombrie 2014, 18:56)

    coco04 [utilizator]

    mama lui l-a intrebat.
    -Care e jucaria ta preferata?
    Micul Putin a raspuns:
    -Gazele!
    • +7 (9 voturi)    
      gazele de sist din Romania (Joi, 16 octombrie 2014, 21:33)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui coco04

      acum, ca a mai crescut...
  • +5 (9 voturi)    
    Ne asteapta o iarna grea. (Joi, 16 octombrie 2014, 22:26)

    Azra [utilizator]

    Va fi o iarna aspra, datorita santajului lui Putin cu livrarile de gaze spre occident. UE va trebui sa finalizeze rapid si sa puna in practica planul de independenta energetica, avand toate tehnologiile necesare. Mai trebuie si vointa politica dar, cu ajutorul lui Putin va veni si aceasta foarte curand.
    • -1 (1 vot)    
      daca marsaluim iarna pana la Kremlin (Vineri, 17 octombrie 2014, 9:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      si ocupam Moscova la primavera va fi ok, Putin asteapta asta !
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 octombrie 2014, 9:43)

    [anonim]

    • -1 (3 voturi)    
      e simplu (Vineri, 17 octombrie 2014, 12:13)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui

      Cel mai mare dusman al Europei trebuie cautat peste ocean
  • 0 (2 voturi)    
    Raspuns pt un domn (Vineri, 17 octombrie 2014, 12:45)

    Azra [utilizator]

    Au mai incercat si altii treaba asta pana acum, Napoleon, Hitler si nu le-a reusit. Rusia e o mlastina inghetata.