La presiunea furnizorilor, ANRE scumpeste gazele cu peste 8% pentru consumatorii casnici, chiar daca actualele tarife erau valabile pana la sfarsitul lui martie

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 8 ianuarie 2018, 16:23 Economie | Energie


Piata gazelor naturale
Foto: Freepik.com
Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE) a aprobat luni cresterea cu peste 8% a preturilor finale la gaze pentru consumatorii casnici, incepand cu data de 10 ianuarie 2018. Scumpirea va avea loc in urma solicitarii furnizorilor. Astfel, in urma deciziei de luni, ANRE recunoaste costuri de achizitie a gazelor naturale pentru furnizori de 88,28 lei/MWh, fata de 81,48 lei/MWh cat era pana acum. Este important de mentionat ca ANRE stabilise o valoare a costurilor de achizitie de 81,48 lei/MWh pentru perioada 1 aprilie 2017- 31 martie 2018, insa autoritatea a majorat preturile inainte sa expire aceasta perioada. Reamintim ca in luna noiembrie, au fost lansate teorii alarmiste legate de piata gazelor si preturi, fara fundament, inclusiv de catre reprezentanti ai furnizorilor.

"Modificarea valorii CUG genereaza o crestere a preturilor reglementate, concomitent cu alte actualizari ale elementelor componente ale preturilor incepand cu data de 10 ianuarie 2018", se arata in comunicatul ANRE. Impactul unitar in preturile practicate de furnizorii clientilor casnici reglementati, este de 0,68 bani/Kwh.

In acest moment, pretul gazelor din productia interna este liberalizat, insa ANRE stabileste tarifele din factura finala la consumatorul casnic. "Odata cu intrarea in vigoare a prevederilor OUG 64/2016, respectiv 1 aprilie 2017, pretul gazelor naturale din productia interna se stabileste in mod liber pe piata, pe baza cererii si ofertei si constituie componenta principala a sumei fixe unitare pentru acoperirea costurilor de achizitie a gazelor naturale (CUG) si, implicit, a preturilor finale la consumatorii casnici", precizeaza ANRE.

Potrivit acestuia, valoarea CUG pentru perioada 1 aprilie 2017- 31 martie 2018, de 81,48 lei/MWh, a fost aprobata in sedinta Comitetului de Reglementare al ANRE din data de 30 martie 2017.

Ulterior, furnizorii au solicitat cresterea acestei valori datorata cresterii preturilor cu achizitia gazelor naturale din productia interna, in conformitate cu prevederile art. 40 din Anexa la Ordinul presedintelui Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei nr. 182/2015, privind aprobarea Metodologiei pentru stabilirea CUG.

Solicitarile furnizorilor privind actualizarea CUG s-au situat intre 0,8-1,1 bani/kwh.

Ca urmare a analizei efectuate de catre ANRE, pe baza datelor transmise de catre titularii de licenta de furnizare care au in portofolii clienti casnici reglementati, Comitetul de Reglementare al ANRE a aprobat nivelul CUG de 88,28 lei/MWh.

In luna noiembrie, au fost aruncate in spatiul public o serie de declaratii alarmiste legate de o presupusa vulnerabilitate a Romaniei pe piata gazelor, in urmatoarele luni. Mai grav este ca aceste afirmatii menite sa starneasca panica, exact in prag de iarna, au fost lansate chiar de sefi de companii mari si respectabile, Engie si Transgaz, in cadrul audierilor din cadrul comisiei parlamentare de ancheta a ANRE. Aceste teorii alarmiste au fost intarite de Iulian Iancu, seful comisiei pentru industrii din Camera Deputatilor. Citeste Cui servesc declaratiile alarmiste ale celor care sustin ca Romania nu are suficiente gaze pentru iarna

In ceea ce priveste prognoza meteo, reprezentantii anuntau la sfarsitul lunii octombrie ca urmeaza o iarna grea, cu temperaturi sub medie. Pe 20 octombrie, la sediul MAI, Florinela Georgescu, directorul general adjunct al Administratiei Nationale de Meteorologie, vorbea chiar de semnale ingrijoratoare. Insa, o noua prognoza arata ca temperaturile vor fi in general normale pentru perioada de iarna. Mai mult, pana acum iarna s-a dovedit a fi mult mai usoara decat arata si cea mai optimista prognoza.


Citeste mai multe despre   


















3087 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    Multumim PSD! (Luni, 8 ianuarie 2018, 16:27)

    Marionette [utilizator]

    De-aia te-am votat! Ca ne vrei binele!
    • +12 (12 voturi)    
      Daaa...... (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:17)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      "Intrazneste sa crezi" !!!! ......s-apoi o sa mai vezi !!!:))))
  • +24 (24 voturi)    
    E trecut in programul de guvernare (Luni, 8 ianuarie 2018, 16:30)

    mircea_cjn [utilizator]

    Multumim PSD!
    • +3 (3 voturi)    
      pai nu (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      stiti?
      dragnea e neam cu Mama Omida.
      A prevazut toate aceste cresteri de preturi la orice si atunci, in intelepciunea sa, a promis si a reusit sa mareasca lefurile. Cei drept doar la stat ca la lenesii si milogii aia de privati, da-i in puii mei de fraieri. Astia nu merita nici legi economice nici macar investitii, ca vorba lui niciolicea, "pai ce, noi am promis doar majorari salariale nu si altceva".
  • +20 (20 voturi)    
    foarte bine... (Luni, 8 ianuarie 2018, 16:33)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    foarte bine...
  • +29 (29 voturi)    
    Nimic nou sub soare in scumpa noastra (Luni, 8 ianuarie 2018, 16:42)

    Rescator [utilizator]

    Romania.Cititi legislatia care "reglementeaza" activitatea
    ANRE si veti vedea ca au tot interesul sa creasca in
    mod abuziv, preturile la energie.De ce? Pentru ca o parte din sumele incasate de furnizori revine ANRE ,iar
    banii colectati sunt folositi pentru salarii,prime si bonusuri,toate cat se poate de nesimtite.Deci daca noi
    cetatenii platim mai mult si clientela politica din ANRE se
    simte mai confortabil.De aici si bataia crunta pentru
    posturi in ANRE,ANCOM si in alte agentii care ne jumulesc.
    • +12 (12 voturi)    
      ASF, ANRM, ANT, AN** (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:42)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Da, toate sunt capusate. Si aici e si marea smecherie. Nu sunt platiti din bani publici. Sunt platiti de cei pe care ii reglementeaza (ca respectivii baga in pretul catre consumator costul asta nu e nicio problema). Nu sunt functionari, ca atare seful ASF poate avea relaxat de 3 ori salariul presedintelui Romaniei. Nu se supune legii salarizarii unitare.
  • -7 (13 voturi)    
    Excaladarea razboiului romano-roman (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:14)

    kpopper [utilizator]

    BNR ... mareste, ANRE ... mareste, Asociatiile producatorilor... maresc, bancile ... maresc, benzinariile .. cresc. Toate si toti maresc preturile pe seama populatiei, fara justificari credibile, cu scopul declarat/nedeclarat sa ... ce oare ?!? Oare SRI. SIE, si alte S-uri pentru cine lucreaza?
    • +9 (9 voturi)    
      salarii din pix! (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:01)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui kpopper

      Cred ca nu poti intelege ceea ce se intampla! Si vei da vina pe Soros, banci, multinationale samd!
      Cauza este la noi! Surplus de bani in piata, fara acoperire in bunuri si servicii! De unde este surplusul de bani? Din cresterea din pix a pensiilor si salariilor, fara legatura cu realitatea economica! Parte din produsele consumate sunt din import, deci vor castiga producatorii din alte tari!
      • -2 (2 voturi)    
        deci rusul scumpeste gazul livrat (Luni, 8 ianuarie 2018, 20:05)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui q1953

        catre distribuitorii din Europa pentru ca Dragnea.
        • +1 (3 voturi)    
          stiam eu ca factura ta la gaz (Luni, 8 ianuarie 2018, 20:50)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          e scrisa in ruseste !
        • +1 (1 vot)    
          lasa rusul (Marţi, 9 ianuarie 2018, 10:53)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Hai sa vedem ce face cursul si cit din aia 8% se datoraza cresterii cursului de la 4.5 la 4.65 intr-un an, spre exemplu. Sau hai sa intrebam guvernul de ce nu are rezerve suficiente din productia interna pentru consumul populatiei. Da' cind suntem platiti sa gasim vinovati din afara, e mai greu sa observam birna din ochiul propriu.
    • +3 (3 voturi)    
      pai ce sa-i faci (Marţi, 9 ianuarie 2018, 10:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kpopper

      ANRE e a guvernului, deci daca e cineva de injurat acolo poti sa incepi cu Dragnea si Tudose

      Asociatia producatorilor ... s-ar putea sa-ti spuna ca i-a crescut costurile pentru ca benzina acrescut de la 4.7 la 5.4, salariul minim de la 1100 la 1900, funrnizorii de materii prime le-au marit preturile din aceleasio motive, cursul e 4.65, creditele mai scumpe, etc. Toate astea fiind motive reale.

      Cind maresti salarii din pix si pe datorie, economia reala vine cu corectii. Hai sa ne uitam cum a crescut inflatia, cum a crescut cursul, cum au crescut dobanzile si vom incepe sa pricepem. Cind populatia nu va mai vota in parlament toti sfertodoctii cu doctorate cumparate si plagiate care au ca singur scop incalecarea justitiei, va avea sansa unor conditii de trai mai bune. Cind insa voteaza cu cine promite 100 de lei in plus ajutor social, cam are ceea ce merita.
  • +11 (11 voturi)    
    Statul paralel este de vina! (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:29)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Au promis oare Daddy sau Olgutza ca nu vor creste preturile la gaze si energie electrica?!

    Oricum, se stie ca de vina este Statul paralel!
    • -7 (7 voturi)    
      Cum poate sa promita un politician (Luni, 8 ianuarie 2018, 20:06)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

      Ca pretul de achizitie de pe piata internationala a gazului nu va creste?
  • +14 (14 voturi)    
    Era trecut in programul de (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:41)

    ciuma.rosie [utilizator]

    guvernare +5%, +10%, +20%
    Cresteri la orice, mai putin salarii si nivel de trai !
    Multumim parintilor nostrii ptr ca voteaza de 28 de ani doar cu psd !!!
    • +6 (6 voturi)    
      Cand va spuneam (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:22)

      newuluc [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      sa le turnati cate un pahar de apa in televizor parintilor care se uita la latrinele varano brunetului si haznaua rtv, poate ziceau unii ca nu sunt sanatos.
      "Pe cine nu lasi sa moara, NU te lasa sa traiesti"
    • +2 (2 voturi)    
      cum domnule (Marţi, 9 ianuarie 2018, 10:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Nu ti-a crescut si salariul cu 25%?