Ministerul Energiei a reusit sa impuna numirea unei foste casiere in functia de administrator la Rompetrol Rafinare

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:36 Economie | Energie


Nicoleta Soisun
Foto: Facebook
Actionarii Rompetrol Rafinare au aprobat luni revocarea lui Marius Mitrus din functia de membru in Consiliul de Administratie, in locul sau fiind numita Nicoleta Viorica Soisun. Aceasta a fost angajata la Cancelaria fostului premier Calin Popescu Tariceanu, dupa doi ani in care a muncit pe functia de casiera la Casa de editura si presa "Realitatea Romaneasca". In prezent, este consilier in Secretariatul General al Guvernului. HotNews.ro a aratat inca de la inceputul lunii decembrie ca Ministerul Energiei incearca sa o promoveze pe Nicoleta Viorica Soisun pe functia de administrator la Rompetrol Rafinare.

Ministerul Energiei detine 44,7% din actiunile Rompetrol Rafinare, iar schimbarea s-a produs la propunerea sa.

Nicoleta Soisun a fost numita pentru un mandat care expira trei luni mai tarziu, pe 30 aprilie 2018. Atunci expira mandatul actualilor membri ai Consiliului de Administratie.

Ministerul Energiei a mai incercat si in martie 2017 sa-l schimbe pe Marius Mitrus, insa in cele din urma si-a respins in AGA propria cerere de revocare. Acesta a acuzat actionarul minoritar al companiei, adica statul roman prin Ministerul Energiei, ca a fost pasiv, "fara capacitate de reactie in cazul deciziilor ce ii puteau afecta interesul". "Am reusit sa NU imi fac "prieteni" printre reprezentantii actionarului majoritar - KMG International, care s-au dovedit ca au o capacitate de "accesare" (pe cai oficiale) a structurilor statale, infinit mai mare decat a chiar reprezentatului Statului Roman", mai spune Marius Mitrus, printr-o postare pe Facebook. Acesta precizeaza ca in calitate de membru CA al Rompetrol a depus diligente continue pentru aducerea companiei in zona de legalitate, pentru cresterea activului net, care ajunsese mult sub jumatatea capitalului social. In tot acest timp, Ministerul Energiei nu s-ar fi implicat in nicio forma in aceasta problema.

Citeste si:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10575 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    In strada! (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:43)

    soundtrack [utilizator]

    .
  • +19 (19 voturi)    
    Succes la faliment! (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:45)

    dandra [utilizator]

    Nu mai pun benzina de la voi!
    Nici la rusii de la Lukoil dar nici de la voi.
    Dezamagire dupa dezamagire.
  • +29 (29 voturi)    
    pai (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:48)

    nocomment [utilizator]

    daca e buna, docila si comunicativa, vorba lui dracnea de ce nu...
    • +16 (16 voturi)    
      Esti rautacios (Joi, 18 ianuarie 2018, 0:31)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui nocomment

      Sunt sigur ca femeia este foarte bune indiferent de pozitia avuta pana acum si va fi in continuare priceputa pe si in orice pozitie.

      Si in plus, este si o profesionista. Cum unii isi tocesc coatele pe bancile scolii sau la munca, altii isi tocesc genunchii. Si ca idee, nu ii vad coatele tocite...
  • +22 (22 voturi)    
    Pai fata e geniala - intrebati-l pe Calin! (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:53)

    trem [utilizator]

    Deci ce o recomanda bai invidiosilor: pai a trecut pe la biroul, pardon, Cancelaria lui Tariceanu!!! Pai a muncit acolo ca sa arate ca e un element valoros si promitzator. Pai asta face cat 10 ani de vechime si 3 facultati...
    • +8 (8 voturi)    
      de ce dezinformezi? (Joi, 18 ianuarie 2018, 0:50)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Fata a trecut pe sub biroul lui Moliceanu.
  • +17 (21 voturi)    
    sincer... (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 16:59)

    mos ion roata [utilizator]

    si eu as fi pus-o
  • +18 (20 voturi)    
    e vremea lor (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 18:59)

    revo [utilizator]

    casierite, secretare... parasute parasutate in tara tuturor posibilitatilor!
    • +8 (8 voturi)    
      apropo de parasute (Joi, 18 ianuarie 2018, 9:52)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Daca s-ar fi respectat proifilul, mai potrivit ar fi fost sa ajunga in administratia aeroportului Otopeni..
  • +16 (16 voturi)    
    make Romania great again (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 19:25)

    middle_brick [utilizator]

    pai Rompetrol-ul are administratori care chiar cunosc management si chiar stiu baietii aia cu ce se mananca business-ul in oil&gas, acum inchipuiti-va ca vor sta la aceiasi masa cu pepusa asta care va apara interesele Romaniei...un mare castig zic eu.
  • +28 (28 voturi)    
    V-ati convins (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 19:50)

    farafiltru [utilizator]

    Ca nu fac 10 barbati cu capul ce face 1 femeie cu curul ??
  • +16 (18 voturi)    
    ce moaca de sugatoare are.... (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 21:22)

    Inna100 [utilizator]

    Imi vine sa vomit..
    Este atat de insultator.. Imi pare rau sa spun, dar nici in vremea perioadei comuniste nu a fost o asa de mare terfeleala la adresa romanilor
  • +12 (12 voturi)    
    tot azi (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 22:01)

    lp [utilizator]

    despescu demis. psd reuseste performanta sa NU faca absolut nimic rezonabil. totul pentru dezastru, totul intr-o bataie de joc si sfidare ingrozitoare
  • +1 (13 voturi)    
    wtf?!? (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 22:17)

    Nevermind [utilizator]

    M-am uitat pe cv. A fost casiera in perioada studentiei, cand altii stateau pe banii parintilor. Sunt curios cum si-a inceput duoamna jurnalist cariera, in afara de titluri de can-can/click/libertatea.

    Se putea merge pe partea reala cu zero experienta la nivelul ala si ca este o tinerica recomandata de voce si "talent" (:D), dar partea cu casiera suxx badly. Mai degraba se putea mentinona partea legata de tariceanu si cum a ajuns rapid valoarea ei fix acolo, lansandu-se in sistem la o varsta atat de frageda, dar atat de dorita :D

    Daca compilez majoritatea comentariilor, iese un articol mai axat pe logica decat titlul si preambulul.
  • +9 (11 voturi)    
    Așa da! (Joi, 18 ianuarie 2018, 9:19)

    tddrg [utilizator]

    Mânca-o-ar tata de petrolistă!! Cred că se pricepe foaaarte bine să rafineze. Uleiul. Dacă mănânci semințe...
    • +9 (9 voturi)    
      evident (Joi, 18 ianuarie 2018, 11:02)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui tddrg

      scoate fara gres apa din tarus
  • +4 (4 voturi)    
    probabil are experienta cu lubrifiantii (Joi, 18 ianuarie 2018, 14:56)

    asadar... [utilizator]

    ...
  • +2 (2 voturi)    
    soisun?? (Vineri, 19 ianuarie 2018, 8:45)

    Dizidentul [utilizator]

    Inca o perla inteligenta are precis un nou COLEG
    CARE O PROTEJEAZA indiferent de rezultate, are sa
    apere cu siguranta interesele celor de sus poate Pina
    la Moscova(Tariceanu nu are niciun amestec?)