ANRE: Persoanele fizice nu pot sa produca energie si sa o livreze in retea, deoarece Ministerul Finantelor nu stie cum sa impoziteze aceasta activitate

de CP     HotNews.ro
Joi, 8 februarie 2018, 15:19 Economie | Energie


Instalación fotovoltaica de 2,2 MW de Conergy en Slobozia
Foto: Hotnews
Persoanele fizice nu pot in prezent sa produca energie si sa o livreze in retea, intrucat Ministerul Finantelor nu a identificat modul in care poate fi impozitata aceasta activitate, a declarat, joi, vicepresedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in domeniul Energiei (ANRE), Zoltan Nagy-Bege, in cadrul unei dezbateri, potrivit Agerpres.

Legea 220/2008 privind promovarea energiei regenerabile prevede ca "persoanele fizice care detin unitati de producere a energiei electrice din surse regenerabile cu putere instalata sub 100 kW pe loc de consum pot vinde energia electrica produsa si livrata in reteaua electrica apartinand operatorilor de distributie concesionari, in vederea acoperirii consumului propriu tehnologic al retelei electrice".

"Nu ne este clar care va fi regimul fiscal pentru persoanele fizice care produc energie si o livreaza in retea. Am initiat discutii cu Ministerul Finantelor, dar inca nu au fost luate masuri pentru a elimina aceste bariere. Astfel ca, pana la identificarea acestora, cine vrea sa faca acest lucru trebuie deocamdata sa fie persoana fizica autorizata sau intreprindere individuala", a spus oficialul ANRE.

Prezent la dezbatere, Dan Sorin Margineanu, o persoana fizica ce a instalat panouri fotovoltaice pentru a-si acoperi o parte din consum, spune ca asteapta de cativa ani o clarificare a situatiei, astfel incat factura platita furnizorului de energie sa se compenseze cu cantitatea de electricitate pe care o livrat-o in retea.

"Am o investitie inceputa in 2015. Anul trecut am finalizat, am introdus in retea 2.000 de kWh, am consumat 3.200 de kWh, pe care i-am platit la zi, dar pentru cei 2.000 nu am niciun raspuns. Am facut petitii la ANRE, de unde mi s-a spus sa ma inregistrez PFA sau sa astept modificarea legii. Ne chinuim asa de vreo sase ani, oare de ce nu facem ca in alte tari europene? Cand nu reusesti, solutia e sa-i copiezi pe unii care au reusit", a spus Dan Sorin Margineanu, citat de Agerpres.

Viorel Alicus, director in cadrul ANRE, a spus ca autoritatea este "prinsa intre ciocan si nicovala", in conditiile in care legea obliga autoritatea sa implementeze legislatia secundara prin care o persoana fizica sa poata livra energie in retea, insa Codul fiscal nu permite acest lucru.

El a adaugat ca a asteapta de cateva luni un raspuns in acest sens de la Finante: "Uitandu-ne in Codul fiscal, am vrut sa vedem ce se poate schimba, sa evitam acest PFA, sa facem ca persoana fizica sa poata deveni producator. Am trimis scrisoarea acum cateva luni la Finante, asteptam raspuns".

La dezbaterea organizata de ANRE nu a participat niciun reprezentant al Ministerului Finantelor.

La finalul dezbaterii, Zoltan Nagy-Bege a spus ca ANRE trebuie sa se adreseze Parlamentului pentru a fi modificata legislatia primara, astfel incat persoanele fizice sa poata totusi sa produca energie si sa o livreze in retea, asa ca in alte tari.

Potrivit proiectului de ordin initiat de ANRE la finele anului trecut, persoanele fizice care vor sa produca energie regenerabila in capacitati de pana la 100 kW vor putea vinde electricitatea in reteaua de distributie, urmand ca factura lor sa fie compensata cu valoarea energiei pe care o livreaza.

In nota de fundamentare a proiectului se arata ca, pana Ministerul Finantelor va identifica metoda de a impozita persoanele fizice pentru aceasta activitate, ordinul va fi aplicat doar pentru persoanele fizice autorizate (PFA) si persoanele fizice titulare ale unei intreprinderi individuale.


Citeste mai multe despre   

















2836 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Un cuvant (Joi, 8 februarie 2018, 15:20)

    Soljenitin [utilizator]

    I N C O M P E T E N T A
  • +13 (13 voturi)    
    ANRE - protector al Hidroelectrica sau ? (Joi, 8 februarie 2018, 15:23)

    un domn [utilizator]

    vrajeala cu impozitarea sa o spuna celor care se uita la Latrina 3 ! Foarte simplu ar fi ca cei ce produc energie sa primeasca reducere la facture de consum de energie..ANRE NU are interes sa reglementeze asa ceva deoarece Statul l in timp va pierde bani !
    • +3 (3 voturi)    
      oare? (Joi, 8 februarie 2018, 16:50)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ma intreb ce se intampla daca bagi in retea mai mult decat consumi. Iti dau ei bani pe factura pe care trebuie sa o platesti, sau ce?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu cred ca functioneaza asa (Vineri, 9 februarie 2018, 10:09)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        Pot sa-ti dau exemplu din Luxembourg, unde m-am interesat.

        Tu, cel care ai instalatia solara, ai un contor care zice cat livrezi. Si ai contorul normal care zice cat consumi. Factura de energie o platesti ca inainte. Dar ce livrezi, statul se angajeaza sa ti-l plateasca la un pret minim garantat pt 15 ani.

        Nu se compenseaza cu ce consumi din retea (adica nu consumi ce produci). Dar da, avand in vedere ca o instalatie cu 15 panouri te duce la ~10.000, si primesti inapoi ~600EUR/an (si eficienta panourilor scade in timp), investitia o recuperezi in 15-20 ani (de aia si garanteaza pretul minim).

        Asa ca vei primii banii pt ce-ai livrat odata pe an.
        La banii astia se refera, cum ar fi impozitati. Nu vad problema de ce n-ar fi impozitati ca venit normal...desi, mai intai ar trebui sa scazi din ei amortizarea investitiei, si dupa aia se vede daca mai ramane "profit".
  • +6 (6 voturi)    
    Si cine e de vina ? (Joi, 8 februarie 2018, 15:26)

    marius67 [utilizator]

    Daca nu sunt prevederi e rau, cand vor fi va fi tot rau, pentru ca nu va pierde ocazia statul sa jupoaie cu taxe bietul consumator care vrea sa faca si el un ban cinstit.
    • +4 (4 voturi)    
      NU TREBUIE NICI UN FEL DE PREVEDERI! (Joi, 8 februarie 2018, 18:20)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui marius67

      Orice NU ESTE INTERZIS PRIN LEGE este PERMIS! În consecință trebuie doar niște norme care să stabilească cum se face compensarea și cât are de plătit furnizorul în cazul în care persoana fizică a produs mai mult decât a primit de la furnizor, deci a injectat energie în rețeaua furnizorului.
      Restul este bâlbâială birocratică și rea-voință!
      • +1 (1 vot)    
        În plus, nu este treaba ANRE cum e cu impozitele (Joi, 8 februarie 2018, 21:54)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Autoritatea n-are decât să aplice lege și să plătească oamenii; de impozite se ocupă ANAF.
  • +12 (12 voturi)    
    Acest ANRE este o mafie a mafiei rosii. (Joi, 8 februarie 2018, 15:26)

    Rescator [utilizator]

    Nu a fost nicio secunda in slujba consumatorilor ,ci s-a
    pus sa apere cu determinare pe producatorii si
    distribuitorii de energie.Din facturile umflate le vin
    salariile supernesimtite ,primele,sporurile si bonusurile.
    Rog vedeti legislatia care le"reglementeaza" activitatea.
    Ei ne jefuiesc.Si ce daca!?
  • +10 (10 voturi)    
    Cel mai simplu e în natură (Joi, 8 februarie 2018, 15:29)

    Tescovin [utilizator]

    MF să primească 16% din cantitatea de energie produsă.
    Sau și mai bine, dacă privatul respectiv livrează în rețeaua națională 220V, Finanțele să primească 35.2 V
    • +8 (8 voturi)    
      Alternativ (Joi, 8 februarie 2018, 17:04)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Finantele sa primeasca 35.3 Volti. Dar nu continuu. Ci alternativ. O zi da. Si-n urmatoarele zile nu.
      • +8 (8 voturi)    
        De ce faceți descremenări? (Joi, 8 februarie 2018, 18:21)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Să primească 380 V cuplați direct la scaunele birocraților!
  • +15 (15 voturi)    
    Min. Finantelor = INCOMPETENTI SADEA (Joi, 8 februarie 2018, 15:31)

    neagoe [utilizator]

    Deci, romanul nu poate sa-si faca eoliene sau sisteme solare casnice dupa modelul european. Neamtul produce vara energie si in loc o stocheze in baterii personale cu pierderi de 50-60% o introduce in reteaua nationala de unde o recupereaza iarna cand nu mai produce, sau produce mult mai putin. Balanta de plati se echilibreaza anual. Productia casnica nu ar trebui sa nu fie impozitata pentru ca participa la crearea unui mediu curat, dar daca tot se doreste jupuirea prostimii, atunci aplica o taxa pe balanta anuala finala.

    Parca vad ca apare un idiot care va spune ca s-ar jefui bugetul de stat asa cum taranii o fac cand isi mananca patrunjelul si ouale din propria ograda.
  • -7 (7 voturi)    
    nu conteaza e istetz (Joi, 8 februarie 2018, 15:33)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    ca stie cum sa mareasca salarile !
  • +9 (9 voturi)    
    Nici nu trebuie neaparat acum (Joi, 8 februarie 2018, 15:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    Diversificarea surselor si distributiei de energie este atat de importanta pentru Romania si pentru continentul nostru, incat impozitarea acestei activitati este insignifianta ca importanta fata de activitatea in sine.

    Activitatea trebuie sa inceapa, chiar neimpozitata in prezent. Ulterior putem cauta solutii si implementa impozitarea.

    Dar cum sa inteleaga esentele securitatii un guvern mafiot? Intotdeauna, mafiotii vor incerca sa protejeze doar industria care ofera mai mult, nu atat in bugete, cat in buzunarele mafiei. Insa nici macar atitudinea asta, nici macar interzicerea domeniului regenerabil, nimic nu poate opri ascensiunea regenerabilelor. Chiar mafiotii, acasa la ei, isi vor instala echipamente care le confera securitate energetica.
  • +9 (9 voturi)    
    Ce treaba ar avea ANAF? (Joi, 8 februarie 2018, 16:13)

    t4v1 [utilizator]

    Relatia ar trebui sa fie direct intre persoana fizica si furnizorul de energie.
  • -9 (11 voturi)    
    anre (Joi, 8 februarie 2018, 16:24)

    savatuf [utilizator]

    perfect adevarat, dar cu niste consecinte dezastruoase pt investitorii mici in domeniu si in favoarea marilor operatori. Asa ca daca auziti de casa verde , certificate verzi sau scheme de sprijin pt investitorii persoane fizice sa stiti ca e vrajeala. Bravo anre pt curaj.
  • +7 (7 voturi)    
    Este foarte SIMPLU (Joi, 8 februarie 2018, 17:30)

    Aburica [utilizator]

    - nu se aplica nici un impozit
    - se cere dupa primul an un raport de la destribuitorii de energie, cat a fost injectat in retea.
    - daca costul de implementare a unui nou impozit se justifica, se introduce, altfel nu

    si asa mai departe an de an.
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Joi, 8 februarie 2018, 19:53)

    I [utilizator]

    Cum nu stie cum sa o impoziteze?! cu doua maini ca si pe restul oamenilor care produc ceva in tara asta!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Oare... (Vineri, 9 februarie 2018, 0:48)

    Salvatorul [utilizator]

    unde este curentul produs de persoanele fizice si cine a incasat banii?