Ministrul Energiei, despre listarea Hidroelectrica pe bursa: E cam devreme. Pentru a ajunge la bursa trebuie sa puna carne pe ea, sa se mai ingrase

de C. Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 19 februarie 2018, 12:13 Economie | Energie


Anton Anton, ministrul energiei, considera ca Hidroelectrica nu este pregatita pentru listarea pe bursa, spunand ca este "usor slabita" dupa procesul de insolventa prin care a trecut.

"Dupa parerea mea, este cam devreme sa vorbim de Hidroelectrica la bursa. A trecut printr-o boala destul de grea si a iesit din boala asta grea, a scapat, dar ca orice persoana bolnava a iesit usor slabita. Eu cred ca pentru a ajunge la bursa, Hidroelectrica trebuie sa devina mai atractiva, sa puna carne pe ea, sa se mai ingrase", a declarat Anton Anton, cu ocazia unei conferinte ZF Power Summit.

Hidroelectrica s-a aflat in insolventa patru ani, in perioada 2012-2016.

Guvernul a aprobat la sfarsitul anului trecut o hotarare care prevede listarea a 10% din actiunile Hidroelectrica. Initial, o hotarare din 2013 prevedea listarea a 15%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1419 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    a (Luni, 19 februarie 2018, 12:20)

    adrian67 [utilizator]

    Antoaneeee, e vorba de bursa nu de gratar.:))
  • +6 (6 voturi)    
    pai mai luati-i anticipat dividendele (Luni, 19 februarie 2018, 12:21)

    moka [utilizator]

    vreo 3-4 ani, si dupa aia listati-o. Ce atata graba
  • +5 (5 voturi)    
    transparenta, bat-o vina (Luni, 19 februarie 2018, 12:38)

    don Semaca [utilizator]

    Ce nevoie aveti voi de transparenta, guvernanta corporativa, reguli clare? Astea sunt pentru Grivei, nu pentru Partidul Social Devastator.
  • +2 (4 voturi)    
    Antoane, Antoane are Sterling Popescu inca un .... (Luni, 19 februarie 2018, 13:05)

    Plagarus [utilizator]

    .....smen de facut ????!
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 februarie 2018, 13:11)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Pai acum, reformata, nu merge (Luni, 19 februarie 2018, 13:31)

    alegzandru [utilizator]

    Stati sa se reinventeze baietii destepti din energie, sa mai bage o serie de contracte preferentiale, sa o mai mulga oleacuta si o listam dupaia, slaba ca o varga.

    Hidroelectrica nu e pregatita de bursa, loturile alea de autostrada sunt gata dar nu suntem inca pregatiti noi sa mergem pe ele.... mereu e prea devreme pentru PSDisti.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce penibil! (Luni, 19 februarie 2018, 14:59)

    oigen [utilizator]

    Păi banii investitorilor înseamnă "carne"! Și atentie, se vorbește de majorare de capital, adică de vânzare de acțiuni NOI, adică de a permite investitorilor să aducă bani în companie, dar și să participe la profitul obținut de pe urma acelor bani.
  • +2 (2 voturi)    
    listare rapida... (Luni, 19 februarie 2018, 19:19)

    minos [utilizator]

    ....inseamna sa se "puna carne" mai repede. daca o mai tin asa, s-ar putea sa slabeasca sau chiar sa se imbolnaveasca dn nou, parazitii sunt aproape si flamanzi.