Ministrul Energiei, despre listarea Hidroelectrica pe bursa: E cam devreme. Pentru a ajunge la bursa trebuie sa puna carne pe ea, sa se mai ingrase

de C. Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 19 februarie 2018, 12:13 Economie | Energie


Anton Anton, ministrul energiei, considera ca Hidroelectrica nu este pregatita pentru listarea pe bursa, spunand ca este "usor slabita" dupa procesul de insolventa prin care a trecut.

"Dupa parerea mea, este cam devreme sa vorbim de Hidroelectrica la bursa. A trecut printr-o boala destul de grea si a iesit din boala asta grea, a scapat, dar ca orice persoana bolnava a iesit usor slabita. Eu cred ca pentru a ajunge la bursa, Hidroelectrica trebuie sa devina mai atractiva, sa puna carne pe ea, sa se mai ingrase", a declarat Anton Anton, cu ocazia unei conferinte ZF Power Summit.

Hidroelectrica s-a aflat in insolventa patru ani, in perioada 2012-2016.

Guvernul a aprobat la sfarsitul anului trecut o hotarare care prevede listarea a 10% din actiunile Hidroelectrica. Initial, o hotarare din 2013 prevedea listarea a 15%.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1407 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    a (Luni, 19 februarie 2018, 12:20)

    adrian67 [utilizator]

    Antoaneeee, e vorba de bursa nu de gratar.:))
  • +6 (6 voturi)    
    pai mai luati-i anticipat dividendele (Luni, 19 februarie 2018, 12:21)

    moka [utilizator]

    vreo 3-4 ani, si dupa aia listati-o. Ce atata graba
  • +5 (5 voturi)    
    transparenta, bat-o vina (Luni, 19 februarie 2018, 12:38)

    don Semaca [utilizator]

    Ce nevoie aveti voi de transparenta, guvernanta corporativa, reguli clare? Astea sunt pentru Grivei, nu pentru Partidul Social Devastator.
  • +2 (4 voturi)    
    Antoane, Antoane are Sterling Popescu inca un .... (Luni, 19 februarie 2018, 13:05)

    Plagarus [utilizator]

    .....smen de facut ????!
  • +4 (4 voturi)    
    + si - (Luni, 19 februarie 2018, 13:11)

    Razvan_M [utilizator]

    + listarea Hidroelectrica la Bursa ar creste capitalizarea totala a BVB si ar furniza inca o vedeta Bursei romanesti
    + listarea imbunatateste transparenta deciziilor (macar aflam ce se intampla acolo)

    - romanii nu investesc in actiuni romanesti sau cumpara prea putin, prin urmare listarea inseamna vanzarea aproape exclusiva catre investitori straini
    - o listare facuta prea devreme inseamna subevaluare a companiei; insa nelistarea inseamna oricum subevaluare

    Ca o observatie de investitor ce-si risca banii pe BVB de vreo 10 ani, Transgaz si Romgaz sunt doua companii subevaluate si sunt in situatia asta si pt. ca Bursa de la Bucuresti este penibil de mica, cu o lichiditate mult sub a Bursei de la Budapesta (ca exemplu). Un alt motiv sunt deciziile arbitrare luate de stat (a se vedea schimbarea haotica a Codului Fiscal sau declaratiile despre nationalizarea Pilonului 2 de pensii) ce bulverseaza investitorii. Cu toate astea, Romgaz a avut anul trecut un randament total de peste 50% (crestere + dividende)...

    Parerea mea este ca s-ar putea negocia cu Fondul Proprietatea ca acestia sa faca o Oferta Publica Primara cu actiunile lor, eventual pe banii lor. Nu este absolut necesar ca statul sa instraineze actiuni la o companie foarte profitabila.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai acum, reformata, nu merge (Luni, 19 februarie 2018, 13:31)

    alegzandru [utilizator]

    Stati sa se reinventeze baietii destepti din energie, sa mai bage o serie de contracte preferentiale, sa o mai mulga oleacuta si o listam dupaia, slaba ca o varga.

    Hidroelectrica nu e pregatita de bursa, loturile alea de autostrada sunt gata dar nu suntem inca pregatiti noi sa mergem pe ele.... mereu e prea devreme pentru PSDisti.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce penibil! (Luni, 19 februarie 2018, 14:59)

    oigen [utilizator]

    Păi banii investitorilor înseamnă "carne"! Și atentie, se vorbește de majorare de capital, adică de vânzare de acțiuni NOI, adică de a permite investitorilor să aducă bani în companie, dar și să participe la profitul obținut de pe urma acelor bani.
  • +2 (2 voturi)    
    listare rapida... (Luni, 19 februarie 2018, 19:19)

    minos [utilizator]

    ....inseamna sa se "puna carne" mai repede. daca o mai tin asa, s-ar putea sa slabeasca sau chiar sa se imbolnaveasca dn nou, parazitii sunt aproape si flamanzi.