Liviu Dragnea: Am discutat azi cu ExxonMobil despre proiectul legii offshore. Nu vrem sa priveze statul roman de resurse importante

de RH     HotNews.ro
Luni, 26 februarie 2018, 16:40 Economie | Energie


Presedintele PSD Liviu Dragnea a declarat luni ca s-a intalnit la Parlament cu o delegatie a companiei petroliere americane ExxonMobil, cu care a discutat despre proiectul legii offshore (legea care stabileste redeventele pentru explotarile de petrol si gaze din Marea Neagra): "legea a trecut de Senat, o vom analiza in comisia de specialitate din Camera Deputatilor, dar vom mai cere un punct de vedere de la Guvern, ne intereseaza sa vedem care e si castigul statului roman".

Proiectul legii a fost initiat si trimis in Parlament de Guvernul Tudose.

"Vorbim de o exploatare de mai mult de 30 de ani, trebuie predictibibilitate pentru investitor. Legea nu se aplica doar pentru perimetrul respectiv (al ExxonMobil- n .red.), e posibil ca acolo sa mai fie alte perimetre si nu vrem sa fie o lege care sa priveze statul roman de niste venituri rezonabile. In sensul asta vom analiza in parlament in comisia respectiva. Toti dorim investitii in Romania, dar am vrea sa ramana si ceva pentru acest stat", a mai spus Liviu Dragnea.

Reamintim ca Guvernul Tudose a adoptat in octombrie un proiect de lege care prevede ca firmele care exploreaza si exploateaza zacamintele de petrol si gaze din Marea Neagra vor avea un regim normal al redeventelor, urmand sa plateasca redeventele prevazute in acest moment in lege sau in contractele incheiate cu statul roman. Proiectul consultat de HotNews.ro mai prevede ca aceste companii (in Marea Neagra facand deja explorari Exxon, OMV, Lukoil) trebuie sa aiba minim un sfert din angajati romani si trebuie sa obtine avize de la 9 institutii, printre care Statul Major General al armatei si Ministerul de Externe.

In plus, proiectul prevede ca firmele din Marea Neagra sunt exceptate de la plata impozitului pe veniturile suplimentare din dereglementarea preturilor (OUG 7/2013), impozit platit de companiile care extrag gaze on shore (zacamintele clasice).

Companiile care au in acest moment acorduri petroliere offshore:
  •     OMV Petrom si ExxonMobil: perimetrul de mare adancime Neptun Deep
  •     Lukoil, PanAtlantic Petroleum si Romgaz: perimetrul Trident
  •     Black Sea Oil&Gas: perimetrele Midia si Pelican
  •     Petromar Resources: perimetrele Muridava si Est Cobalcescu








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2384 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    reprezentanta teldrum nu doarme (Luni, 26 februarie 2018, 16:52)

    clencix [utilizator]

    A aranjat sa-i pună și lui o sonda-n curte. Sau măcar sa-i treacă o conducta, sa aibă ce înțepa.
    • +12 (14 voturi)    
      Dragnea & Tariceanu vind Gazul Romaniei (Luni, 26 februarie 2018, 17:46)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Dragnea: "am vrea sa ramana si ceva pentru acest stat"


      sa ramana "CEVA" dar nu prea mult...asa doar de samanta, pt restul dati spaga la PSD
      • +7 (7 voturi)    
        S-a consultat cu Tăriceanu... (Luni, 26 februarie 2018, 20:14)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        ... care are experiență - vezi cazul Sterling, în care nu a dat pe degeaba bogățiile subsolului Mării Negre.... le-a dat pe o șpagă grasă încasată prin paradisuri fiscale, Panama... pardon, panaramă mare...
      • +7 (7 voturi)    
        e normal ce zice.. (Luni, 26 februarie 2018, 20:55)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        marele escroc sef : pai daca vin strainii si fura tot ce a mai ramas , ei , javrele de la putere ramin fara "obiectul" muncii...
  • +11 (13 voturi)    
    Cum ai discutat ? Prin semne,sau.... (Luni, 26 februarie 2018, 16:54)

    gigiN [utilizator]

    ..."stia" ei romaneste ?
    • +5 (5 voturi)    
      Nu fi rau (Marţi, 27 februarie 2018, 0:22)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      I-a vazut intr-un lift si s-a prins ca-s investitori.
      Mi-i imaginez pe aia cand se intorc la ei in tara cum povestesc la prieteni "Hahaha that stupid romanian actually thought we're investors and not tourists buahahahaha. The joke's on him".
  • +8 (10 voturi)    
    Legea offshore PSD pe intelesul investitorilor (Luni, 26 februarie 2018, 16:56)

    CezarN [utilizator]

    Vrei o lege, o HG, o OUG, ceva sa te scoti? Atunci baga-ne niste bani in offshore-ul din Insulele Virgine, Cipru sau Insulele Seychelles.

    Mai simplu de atat nu se poate!

    https://www.youtube.com/watch?v=csIpDgkmxpk
  • +9 (11 voturi)    
    Texte (Luni, 26 februarie 2018, 17:14)

    kiko123 [utilizator]

    Auzi la Dragnea "ne intereseaza sa vedem care e si castigul statului roman".Aceaste texte sunt dedicate celor care la alegeri pun copita pe sigla PSD.Pe voi va intereseaza de fapt doar marimea comisioanelor pe care puneti mâna.
  • +7 (9 voturi)    
    Resurse la stat=avem noi ce fura! (Luni, 26 februarie 2018, 17:30)

    trem [utilizator]

    Deci da...sa ajunga cat mai multi bani la stat ca pe termen lung sa avem si noi ce fura!

    In curand va fi la liber si doar prostii vor mai intra la puscarie sau, evident, cei ce nu sustin gasca noastra de infractori PSD-ALDE
  • +9 (11 voturi)    
    Interesant (Luni, 26 februarie 2018, 17:33)

    intruderul [utilizator]

    ...dar am vrea sa ramana si ceva pentru acest stat", a mai spus Liviu Dragnea.

    Probabil se gandeste ca la veniturile incasate,statul va construi autostrazi,spitale,copii nostri vor invata in clase incalzite,vom avea stocuri de vaccinuri....Sanchi.
  • -4 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 26 februarie 2018, 18:01)

    [anonim]

  • +8 (10 voturi)    
    Sterling Popescu stie sa calculeze " castigul".... (Luni, 26 februarie 2018, 18:59)

    Plagarus [utilizator]

    ....pe persoana fizica.
    Consulta-l si vezi ce-ti iese si matale.
  • +2 (4 voturi)    
    le-a dat pe tava tot ce-au vrut (Luni, 26 februarie 2018, 20:07)

    revo [utilizator]

    in logica dragnista, asta inseamna exact pe dos, deci, dupa contractul cu armata, le-a facut inca un cadou ca sa-l lase in functie.
  • +5 (5 voturi)    
    Comisionul? Cat e? Cine il ia? (Luni, 26 februarie 2018, 21:00)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Aceasta-i intrebarea!
    Restul: baliverne.
  • +6 (6 voturi)    
    Pe cine reprezinta (Luni, 26 februarie 2018, 21:00)

    UrsuBruno [utilizator]

    In calitate de cine si ce a discutat domnul Dragnea cu domnii de la Exxon ? taman in incinta parlamentului.
    Exxon a facut lobby pe langa cine trebuie iar Dragnea cu siguranta le-a sopiti si scorul pt o lege favorabila, respectiv va fi redactat de cei de la Exxon, maimutele din parlament nefiind in stare sa adopte o lege in favoarea Romaniei.
  • +6 (6 voturi)    
    ? (Luni, 26 februarie 2018, 21:50)

    I [utilizator]

    un hot dovedit imparte banii romanilor. Romanii stau cuminti ca asa le-a zis televizorul.
  • +7 (7 voturi)    
    ha ha ha! (Luni, 26 februarie 2018, 23:12)

    Enofereus [utilizator]

    traducere: e rost de spaga!
  • +3 (3 voturi)    
    in ce calitate a discutat? (Marţi, 27 februarie 2018, 9:18)

    dadan [utilizator]

    Sef de partid? patron? sef al camerei deputatilor? antrenor de premieri? ca nu prea inteleg...
  • +3 (3 voturi)    
    hotii si tradatorii (Marţi, 27 februarie 2018, 11:11)

    florin_florin [utilizator]

    La conducerea tarii ne trebuie oameni cu dragoste de tara si de neam si cu credinta care sa sa faca totul pentru noi romanii si apoi sa vedem ce mai putem da la straini...dar acuma cu hotii si tradatorii acestia e chiar invers, strainii au pus stapanire pe toate resursele tarii, pe pamanturi si paduri, etc...trebuie nationalizat totul, oprit jaful...au avut grija strainii si tradatorii sa distruga economia si sa trimita romanii in exil, imediat desertifica tara si scopul va fi atins...