Situaţie inedită în sectorul energetic: preţul electricităţii pe bursă va coborî, marţi, sub 1 leu pe MWh

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 30 aprilie 2018, 16:26 Economie | Energie


Retea Transelectrica
Foto: Transelectrica.ro
Preţul energiei electrice pe piaţa spot a bursei OPCOM va coborî marţi, 1 mai, sub pragul de 1 leu pe MWh în mai multe intervale orare, iar media în orele de vârf de consum va fi mai mică decât în restul zilei, potrivit datelor postate pe site-ul operatorului bursier, scrie Agerpres.

Astfel, până la ora 7:00, preţul energiei va fi în jur de 0,3 lei pe MWh. La ora 8:00, preţul va urca la 10 lei, dar va coborî din nou sub 1 leu între orele 14:00 şi 17:00. Ulterior, spre seară, va urca până la un maxim de 199 de lei pe MWh, la ora 21:00.

Media zilnică de marţi va fi de 34 de lei pe MWh, faţă de un preţ mediu situat între 100 şi 200 de lei, cât a fost în ultima perioadă.

Interesant este că, în orele de vârf de consum, adică în intervalul orar 9:00 - 20:00, preţul mediu (17,7 lei pe MWh) este mai mic decât cel din afara orelor de vârf de consum (51,6 lei pe MWh). De obicei este invers.

Totodată, o altă situaţie extrem de rară o vom întâlni marţi în ţările cu care piaţa spot din România este cuplată, adică Slovacia şi Cehia, unde preţul energiei va fi negativ, adică utilizatorii vor primi bani pentru a consuma electricitate.

Spre exemplu, la ora 13:00, când în România curentul costă 0,2 euro pe MWh, în Slovacia şi Cehia preţul este de minus 30 de euro pe MWh, adică producătorii plătesc consumatorii cu această sumă să utilizeze un MWh de electricitate.

Toate aceste fenomene sunt specifice zilelor pentru care se prognozează un consum mic de electricitate, concomitent cu o producţia mare de energie regenerabilă, care nu poate fi stocată.


Citeste mai multe despre   



















Material sustinut de KRUK Romania

Datoria - un cuvânt la fel de urât precum lunea din săptămâna lucrătoare

Definiția cuvântului datorie, conform DEX-ului, este una simplă: sumă de bani sau orice alt bun datorat cuiva. Dar dincolo de o definiție seacă, datoria este un cuvânt care transmite de cele mai multe ori o stare negativă. “Am o datorie” - știi că trebuie să dai ceva înapoi, o obligație care trebuie să fie îndeplinită. Fie că ai o datorie la un prieten, la o bancă sau la furnizorul de utilități, datoria apare ca urmare a unei nevoi într-un anumit moment, iar veniturile nu îți permit să acoperi acea nevoie. Soluția cea mai la îndemână pare a fi împrumutul. Dar este oare chiar cea mai bună soluție?

2797 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    1 MWh = 1 KWh ca pret. !!! RO eoliana 100 % ??? (Luni, 30 aprilie 2018, 16:39)

    Plagarus [utilizator]

    Este de 1 aprilie 20 - 20,stirea ?
  • +4 (4 voturi)    
    Energia regenerabila (Luni, 30 aprilie 2018, 17:44)

    athos64 [utilizator]

    "...concomitent cu o producţia mare de energie regenerabilă, care nu poate fi stocată"

    Si care poate fi stocata? Intreb pentru un prieten.
    • -1 (3 voturi)    
      Nici una (Luni, 30 aprilie 2018, 20:52)

      raresh [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      Nici o formă de energie nu poate fi stocată eficient și în cantități mari. Problema este că unele forme de energie regenerabilă (vânt, soare) nu pot fi oprite. Dacă e soare, se face electricitate.... dacă e vânt, se învârte morișca.
      • +2 (2 voturi)    
        Soluția? (Marţi, 1 mai 2018, 6:42)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui raresh

        De exemplu pompezi apa înapoi în lacul de acumulare al hidrocentralelor. Contoare inteligente, care taxează diferit, astfel vom folosii de ex masinile de spălat și alți consumatori mari la tariful negativ .
        • 0 (0 voturi)    
          Solutie? (Marţi, 1 mai 2018, 11:27)

          NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          Si care e randamentul?
          • +1 (1 vot)    
            eficienta (Marţi, 1 mai 2018, 12:40)

            Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui NicioLae2

            Eficienta motoarelor electrice este destul de mare (in jur de 95%-98%). De asemenea, nu cred ca pierderea de energie este atat de mare la trecerea apei prin tevi. Mie mi se pare o idee interesanta.
      • 0 (0 voturi)    
        Eficienta (Marţi, 1 mai 2018, 13:45)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui raresh

        Eficienta dpdv tehnic este irelevanta daca este relevanta dpdv economic, iar un surplus cit mai mare de productie de energie regenerabila la un pret foarte mic face ineficienta tehnica sa devina cu atit mai irelevanta. Prin enumerare pe linga stocare conventionala in baterii gen Tesla Powerpack (100 MW, Australia), pumped hidro (40 locatii / 20 GW in US, 100 GW in toata lumea in 2009), molten salt storage (Crescent Dunes, Solare Reserve, 110 MW, stocheaza si produce energie cind nu e soare),
        Compressed Air Energy Storage (CAES) si cel mai comun si poate cel mai cunoscut, hydrogen storage.
  • +1 (5 voturi)    
    Adevarul despre energia regenarabila (Luni, 30 aprilie 2018, 20:30)

    holinessdani [utilizator]

    Adevarul e ca e o pierdere de vreme si de resurse care ajunge sa coste de cateva ori mai mult decat energia atomica de exemplu.
    Deci dupa ce ca sunt investitii enorme in asa zisa energie regenerabila mai trebuie sa si platim apoi pentru fiecare Mwh d'asta.
    Ca cineva plateste, si aia suntem noi.
    A ajuns afacerea asta un fel de haiduceala moderna in care cei saraci platesc pentru cei bogati.
    Toate subventiile astea care merg la "investitorii" in energie regenerabila dar si pentru investitii particulare, in panouri solare de exemplu, cu care unii smecheri isi incalzesc piscina sunt apoi facturate catre populatie, inclusiv celor care au o garsoniera sau chiar si celor cu o casa de chirpici cu un bec agatat in tavan!