Preţul la gaze pentru clienţii casnici crește cu 5,83% începând cu data de 1 august / Scumpirea are loc imediat după anunțul Ministerului Finanțelor că vor fi reduse și apoi plafonate prețurile la producători

de CP     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2018, 14:45 Economie | Energie


Piata gazelor naturale
Foto: Freepik.com
​Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a constatat că sunt îndeplinite condițiile pentru o ajustare, în medie cu 5,83%, a preţului la gazele naturale pentru clienţii finali casnici, începând cu data de 1 august 2018, se arată într-un comunicat al instituției. Potrivit acesteia, decizia a fost luată în urma solicitărilor furnizorilor de gaze naturale cu privire la ajustarea prețurilor. Interesant este că acesată creștere are loc imediat după ce Ministerul Finanțelor a anunțat că a elaborat un proiect de Hotărâre privind reducerea prețului de vânzare al gazelor din producția internă de la producători la furnizori la 55 lei/MWh și plafonarea lui până în 2021.

Solicitările vin ca urmare a faptului că, începând cu data de 1 aprilie 2017, preţul de achiziție a gazelor naturale din producţia internă s-a liberalizat, producătorii având libertatea să vândă gazele naturale la un preț care nu mai este reglementat, informează ANRE.

Precizăm că este liberalizat prețul la care vând producătorii către furnizori, indiferent de destinația loc: consumatori casnici sau industriali. Prețul final la care se adaugă costurile de transport, distribuție și înmagazinare pentru gazele destinate consumatorilor casnici este în continuare reglementat de ANRE. Prețul final la consumatorii casnici va fi reglementat, potrivit legislației în vigoare, până în 2021.

Potrivit ANRE, prețul mediu de vânzare al gazelor din producția internă a crescut de la 1 aprilie 2017, momentul liberalizării, de la 67,99 lei/MWh până la 77,7 lei/MWh în prezent. În același timp, prețul pentru gazele din import a crescut de la 80,14 lei/MWh în aprilie 2017 la 94,58 lei/MWh în martie 2018.

Reamintim că miercuri seara Ministerul Finanțelor a publicat pe site-ul său un proiect de Hotărâre de Guvern, elaborat în mare grabă, cu doar două articole, care prevede reducerea forțată a prețului gazelor la producători și apoi plafonarea lui până în iunie 2021. Practic, producătorii de gaze ar urma să fie obligați să reducă prețul până la maxim 55 lei/MWh față de 77,7 lei cât este acum în medie pe bursă, și să mențină acest nivel timp de trei ani, indiferent de evoluțiile de pe piață și cu riscul de a intra pe pierderi. Dacă este pusă în aplicarea măsura, prețul la gazele livrate de producători ar urma să scadă sub cele din aprilie 2017, când a fost liberalizată piața.

Joi dimineață, ministrul finanțelor Eugen Teodorovici a spus că proiectul de HG va fi discutat, în primă lectură, în ședința Guvernului. În cele din urmă, nu a mai fost pe masa Guvernului, după cum a anunțat purtătorul de cuvânt al Executivului, Nelu Barbu.

Asociația Română a Companiilor de Explorare și Producție Petrolieră - ROPEPCA se arată profund îngrijorată de proiectul de Hotărâre de Guvern, prin care executivul vrea să plafoneze prețul de vânzare al gazelor din producția internă de la producători la furnizori la 55 lei/MWh până în 2021, sub nivelul de dinainte de liberalizarea pieței, de 60 lei/MWh. Pe termen mediu și lung o astfel de măsură conduce la creșterea dependenței de sursele externe, susține asociația. Altfel spus, companiile din România nu vor putea vinde gaze la un preț dezavantajos, iar de aici vor avea de câștigat importurile din Rusia. Aprovizionarea României cu gaze trebuie asigurată de undeva, iar dacă nu este posibil din producția internă, rămâne varianta importurilor de gaze din Rusia.

Citește și:


Citeste mai multe despre   


















4338 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    Nu cred ca exista dovada mai clara.... (Joi, 19 iulie 2018, 15:07)

    gigiN [utilizator]

    ….pentru "coerenta"guvernarii pesedisto-dragniste !!!
    • +2 (4 voturi)    
      Crezi ca are vreo importanta (Vineri, 20 iulie 2018, 7:48)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      pentru cei care ii voteaza?
      Daca nu s-a spus pe latrina 3 si pe fantasme.ro tv, nu e adevara, sau... statul paralel, sau soros, sau multinationalele, ...
      Votantii lor (sau mutanti) sunt deja programati.
      Uita/te la ei; au deja spini. Sunt de un nationalism desantat, un patriotism rosu, ...
      Dupa mine, trebuie sa fii debil mintal ca sa crezi ceea ce promite gashca rosie. Daca este sa ma iau dupa numarul lor de votani, sunt destul de multi... debili!
    • +1 (3 voturi)    
      nu e vorba doar (Vineri, 20 iulie 2018, 7:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      de lipsa coerentei pesedacilor ci e vorba ca prin masura pe care o vroiau implementata, impuscau 2 iepuri: populism (uite bah ca dragnea e cu boborul nu ca nehalitii aia din UE cu liberalizarea lor) si dependenta energetica fata de Rusia (si probabil si ceva ciubucuri, numite pompos "comision de reusita" pentru importurile rusesti).
  • +26 (34 voturi)    
    bancurile cu radio Erevan sunt depasite (Joi, 19 iulie 2018, 15:20)

    tropotaru [utilizator]

    cu mult de realitatea guvernarii ciumaţii roşii.

    Se repeta sadismul cu care au anuntat marirea salariilor.
    Acum anunta micsorarea pretului gazelor.
    • +5 (15 voturi)    
      Bravo lor. Speram sa urce cu 30% ! (Joi, 19 iulie 2018, 19:04)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      Eu la inceputul anului imi platesc in avans toate cheltuielile energetice, abonamentele tv, taxele la primarie, abonamentele de telefonie si internet pe un an sau mai mult. Nu ma afecteaza aceasta crestere si nu e cheltuiala mea principala. Nu am votat cu borfasii PSD. Am votat cu USR. Dar pariez ca pe 20% din populatie votanti PSD ii arde si pe 60% care nu au votat ii arde. Si ma bucura la maxim acest aspect. Au doar ce merita.
  • +17 (33 voturi)    
    ! (Joi, 19 iulie 2018, 15:22)

    tudorr [utilizator]

    Multumim hotilor care vand gazul pe nimic! Avem printre cele mai mari rezerve din Europa si platim de ne usuca!!! A mai fost o marire prin aprilie si una prin ianuarie parca! Mai taieti din ele!
  • +18 (20 voturi)    
    dormi linistit (Joi, 19 iulie 2018, 15:33)

    loveparade [utilizator]

    PSD lucreaza pentru tine
    • -8 (22 voturi)    
      pai... (Joi, 19 iulie 2018, 16:09)

      Talibanu' cu turban Armani [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      daca le ieftineste nu e bine, daca se scumpeste.. mai rau. va hotarati pana la urma?
      • +5 (9 voturi)    
        Pai, sa se hotarasca Gubernu, ca-i nauc (Joi, 19 iulie 2018, 22:27)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

        Camd tot ce face e doar pe hartie, ca autostrazile lui Shova, in carioca, doar.
        • +1 (1 vot)    
          Hmm.. (Vineri, 20 iulie 2018, 9:18)

          Talibanu' cu turban Armani [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          ... n-ai prins-o p'asta. se scumpesc ca sa se ieftineasca dupa aia, sa para ca vine guvernul pe un cal alb si salveaza populatia mega-indatorata.
          • -2 (2 voturi)    
            cred că e altceva, mult mai subtil (Vineri, 20 iulie 2018, 12:52)

            nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

            după creșterea negativă a salariilor, a urmat, firesc, scăderea pozitivă a prețurilor!
      • +1 (3 voturi)    
        Tie iti lipsesc notiuni de baza ... (Vineri, 20 iulie 2018, 9:31)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

        ... din modul de functionare al economiei de piata.

        In economia de piata preturile se modifica prin modificari de taxe, accize, etc, nu cind i se pune pata ministrului sa limiteze pretul la 55 lei/kw, fara nici o analiza in spate. Tipul asta de gindire e din economia comunista, si pina si acolo pretul nu e 55 ca asha a zis sefu' ci se calculeaza in functie de o gramada de variabile.
    • +1 (1 vot)    
      Si ce alternativa la PSD avem ? (Vineri, 20 iulie 2018, 12:34)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      Eu nu vad nici o alternativa la PSD
  • +20 (22 voturi)    
    Ati innebunit??? (Joi, 19 iulie 2018, 15:50)

    abisala [utilizator]

    E a treia marire anul asta!!!
  • +15 (19 voturi)    
    Numara ceva firfirei in plus pensionarii,dar geaba (Joi, 19 iulie 2018, 16:09)

    Plagarus [utilizator]

    Inflatia este cea mai mare din UE,,cu un avans al preţurilor de consum de 4,7%, în creştere faţă de o rată anuală a inflaţiei de 4,6% înregistrată în luna mai,
    Preţurile de consum în luna iunie 2018, comparativ cu luna iunie 2017, au crescut cu 5,4%. !!!!!!!!!!!!!!!!
  • -12 (16 voturi)    
    eu zic ca... (Joi, 19 iulie 2018, 16:10)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    .. astia de la pesede ii troleaza pe rezistenti.. ba ca iefteneste, ba ca scumpeste... sa-i discrediteze pe rezistentii incoerenti :)
  • +7 (9 voturi)    
    ANRE este o institutie din Romania sau Franta? (Joi, 19 iulie 2018, 16:19)

    mike_the_hunter [utilizator]

    ANRE este o institutie din Romania sau Franta? Mai exact a statului roman sau francez?
    Aia de la ANRE pe langa salarii uriase ,iau si spagi, ca altfel nu imi explic acest anunt dat exact azi !
    Vor cadea niste capete!
  • +15 (15 voturi)    
    ca la noi (Joi, 19 iulie 2018, 16:26)

    axabrt [utilizator]

    dupa HG de ieftinire a gazelor de fapt aflam ca se scumpesc.
    Sper sa nu "ieftineasca" si curentul.
    • +12 (12 voturi)    
      !!!!! (Joi, 19 iulie 2018, 17:19)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui axabrt

      Sper(i) mata !
      A plouat mult si lacurile de acumulare ale hidrocentralelor sunt pline deci se va scumpi si curentul electric deoarece s-a scumpit apa !
      Cred ca explicatia este destul de logica pentru intelesul ministrilor nostri !
  • +4 (4 voturi)    
    QED (Joi, 19 iulie 2018, 18:39)

    JHolden [utilizator]

    Daca cineva mai avea o indoiala despre rasplatirea clientelei politice.
  • +5 (9 voturi)    
    asta e scaderea lui VALCOV (Joi, 19 iulie 2018, 21:26)

    elysyum [utilizator]

    Nu anunta VALCOV scaderea de 20% a pretului gazelor..? cresterea salariilor va fi topita de inflatie si cresterea utilitatilor benzina etc etc....
    LUATI PSD cu paine.....
    Romania e prizoniera cleptocratiei redundante national comuniste si filorusismului ruso-germano-austriac.
  • +6 (8 voturi)    
    ANRE reglementeaza scumpirea energiei (Joi, 19 iulie 2018, 21:50)

    Popandau [utilizator]

    Este bine cunoscut ca ANRE este o "autoritate" care a fost creeata sa anunte scumpiri si sa le explice semidoct.
    ANRE trebuie desfiintata pentru ca este incapabiila sa-l sprijine pe cetateanul roman.
  • +3 (3 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 20 iulie 2018, 5:22)

    ABCd...etc [utilizator]

    interesant ca ambele institutii cica coopereaza apropiat in administrarea aceluiasi consumabil bun-de-trai, sub autoritatea statului unic roman, aflat in prezent in stapanire pesedista ... si totusi, fiecare bate campii in legea sa, in vadita contradictie unul cu celalalt ... cu asa realitati poate spera cineva cumva ca mai stie stanga ce face dreapta ...???
  • +1 (1 vot)    
    hahaha (Vineri, 20 iulie 2018, 8:30)

    un oarecare [utilizator]

    unde e postacul care zicea ca e bine ca de fapt o sa se ieftineasca gazele fortat.
    singurul lucru care o sa se intample o sa slabeasca si mai mult producatorii locali.
    RO o sa fie si mai dependenta de gazele rusesti.
  • +2 (2 voturi)    
    Stimata Redactie HN, (Vineri, 20 iulie 2018, 8:33)

    scaraotchi [utilizator]

    doar atat, va rog sa-mi publicati: ''Indrazneste sa crezi...!''

    PS. Pe celelalte 10 sa le salvez, sau ramane cum am stabilit, adica le voi pierde?
  • +1 (3 voturi)    
    Haha (Vineri, 20 iulie 2018, 9:08)

    europeanul2 [utilizator]

    Ce mai creste nivelul de trai! Cine spune ca PSD minte?