Vâlcov publică 4 anexe ale ANRM referitoare la banii pierduți prin neactualizarea prețului la gaze

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 17 august 2018, 23:56 Economie | Energie


Darius Valcov
Foto: Agerpres
Darius Vâlcov a publicat, vineri, patru anexe ale Agenției Naţionale pentru Resurse Mine (ANRM) pentru a arăta banii pierduți de stat între 2015-2017 prin neactualizarea prețului la gaze. Anterior, consilierul preciza că s-au pierdut 2 miliarde de dolari în ultimii 12 ani, în această manieră, potrivit Mediafax.

"Jaf de 2 miliarde $, partea a doua: pentru cei mai suspiciosi, avem 4 anexe. Primele trei, arata cati bani a pierdut statul in perioada 2015-2017. Ultima anexa arata cum Guvernul Dancila a stopat jaful in februarie 2018 si a incasat deja cu 117 milioane lei in plus, in doar cateva luni. Adica 30 de milioane $ in plus, in 5 luni", a scris, vineri seară, Darius Vâlcov, pe Facebook.

Consilierul premierului pe teme economice a atașat postării și patru documente aparținând Agenției Naţionale pentru Resurse Mine (ANRM). Explicațiile vin în contextul în care, joi, Darius Vâlcov a prezentat o notă de informare de la Agenţia Naţională pentru Resurse Mine (ANRM) în care se arată că bugetul de stat a pierdut peste două miliarde dolari, din cauza neactualizării prețului de referință la gazele naturale în perioada 2006-2018.

"Așa arată un jaf de 2 miliarde $. Ce ar fi însemnat acești bani pentru România? Alocațiile tuturor copiilor pentru 2 ani. Sau construcția a 10 spitale mari, complet utilate, cu câte 600 de paturi fiecare. Sau construcția și dotarea a câte 3 grădinițe în fiecare localitate din România. Sau finalizarea autostrăzii Ploiești-Brașov", a scris joi Darius Vâlcov, pe Facebook.

Un prim nivelul al pierderilor a fost stabilit de Curtea de Conturi, în 2010, printr-o analiză care viza perioada 2006 - 2010, se arată în nota de informare transmisă lui Darius Vâlcov, consilierul pe teme economice al Vioricăi Dăncilă, de către Gigi Dragomir, președintele Agenţia Naţională pentru Resurse Mine (ANRM). Acesta a solicitat o evaluare privind impactul asupra bugetului de stat a neactualizării prețului la gaze naturale Agenției Naționale pentru Resurse Naturale, care are atribuții în a stabili acest preț.

„Prețul de referință al gazelor naturale este prețul minim admis la tranzacțiile cu gaze naturale considerat de statul român în vederea aplicării redevenței și valorificării acestei resurse în interesul cetățenilor. Ultimul ordin al președintelui ANRM pentru aprobarea prețului de referință al gazelor naturale extrase în România a fost dat în anul 2008 (O.P ANRM nr. 21/2008) prin care se stabilea nivelul de 495 RON/1000 mc. Acest ordin nu a mai fost actualizat”, se menționeaza în nota de informare semnată de Gigi Dragomir, președintele ANRM.

ANRM a contestat în instanță nivelul prejudiciului stabilit de Curtea de Conturi, dar contestația a fost respinsă de Curtea de Apel București în 2012 și apoi de Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) în 2015 printr-o sentință definitivă.

În 2015, Curtea de Conturi a constatat că situația nu a fost remediata și a mai făcut o analiză pentru perioada 2011-2015, stabilind un nou nivel al prejudiciului la 4,67 miliarde de lei.

La această sumă, o analiză ANRM din 2018 a adăugat din perioada 2015-2018 alte aproape 976 milioane de lei, potrivit sursei citate.

„În februarie 2018, ANRM a actualizat prețul de referință pentru gazele naturale. Ca urmare a aplicării noului tarif de referință, în semestrul I al anului 2018 a avut loc o creștere a încasărilor redevențelor cu 11,031,604.16 RON”, se mai scrie în nota citată.

În următoarea perioadă va fi rediscutată în Parlament legea offshore privind operațiunile petroliere din Marea Neagră, unde au fost confirmate zăcăminte de peste 200 de miliarde de metri cubi de gaze. Principalele beneficiare ale legii sunt companiile petroliere străine ExxonMobil, OMV Petrom și Black Sea Oil&Gas. Șeful PSD Liviu Dragnea și-a asumat singur această lege care a fost retrimisă de președintele Klaus Iohannis în Parlament pentru reexaminare. Potrivit informațiilor HotNews.ro, Liviu Dragnea a dorit să-și asume această lege pentru a putea purta personal negocieri cu operatorii din Marea Neagră, scopul fiind forțarea obținerii unui sprijin politic din partea SUA și UE.




















1651 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    hotu striga hotii (Sâmbătă, 18 august 2018, 0:35)

    danco [utilizator]

    Din cate stiu, nenea asta cu tablourile ascunse prin pereti a fost ministru de finante. El ce a facut sa opreasca jaful in acea perioada? Mula...
    • +7 (9 voturi)    
      Asta nu e inca in puscarie ????? (Sâmbătă, 18 august 2018, 8:12)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui danco

      De ce sta inca si impute scena politica din Romania ???? Vezi de ce nu trebuie sa avem infractori la butoane ????? Stau numai dupa spagi, caci de ce credeti ca face circul asta??? I-a zis lui Dragnea: sefu, lasa-ma pe mine, mai scot vreo 10 milioane de la astia fara probleme.
    • +5 (7 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 18 august 2018, 8:53)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui danco

      Plus, mai întâi publica o scrisoare solicitată de el, si după aceea, woaw, publica si anexele. Maaama ce dezvăluire!!! Gata, uitați de 10 August, are valcov subiectul lu’ Peste

      Pune cineva botu’ la așa ceva?!!
    • +5 (7 voturi)    
      PSD e la guvernare din 2012 (Sâmbătă, 18 august 2018, 10:10)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui danco

      PSD tine Romania captiva mizeriei din 2012

      Guvernele

      Ponta
      Grindeanu
      Tudose
      Dragnea
  • +14 (16 voturi)    
    . (Sâmbătă, 18 august 2018, 0:45)

    Ingwar [utilizator]

    domnule penal, mai bine spune-ne cit a costat recentul miting "in alb" al psd-ului cind sau adus oameni fortat si organizat cu transport/hrana si un salariu pe acea zi ?, cite milione a daruit Firea BORului, cit a cheltui Firea din banii nostri comuni pentru a face PIAR psd-ului ? cit au costat bicicletele ? dar iepurii de plastic a cite 25000 bucata ?

    in primul rind din pacate Romania ca si majoritatea tarilor nu detine tehnologii si utilaje de extragere pe platforme, doar citeva tari in lume. in al doilea rind se doreste indepartarea investitorilor ca psd sa fure mai eficient si monopolizat. adica Vilcovul cel darnic se lauda ca a cistigat 2 miliarde, probabil pentru psd le-ai cistigat ? Vilcov Robin Good al nostru, ia de la bogati si se imparte cu cine ? Pablo Escobar la fel daruia bani in stinga si in dreapta dar oricum raminea criminal, si nici haina alba nu te spala de pacate si de lege.
  • +14 (16 voturi)    
    de atatia ani la ciolan (Sâmbătă, 18 august 2018, 1:31)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    si nu ati reusit nici sa "negociati" redeventele in beneficiul propriu... aaa... beneficiul poporului, asta.

    bah, Mormantov, si capu' la Partidul Sobolanilor Disperati, dictatorul infractor Liviu Nicolae Ceausescu2 Dracnea, voi chiar aveti impresia ca puteti sa va negociati pielea-n batz? Mah, dupa voi, vin altii fara probleme penale, care pot discuta fara santaj. Rabdare si tutun.

    Mars, jigodiilor!
  • +10 (12 voturi)    
    Oare (Sâmbătă, 18 august 2018, 1:44)

    rutger [utilizator]

    de ce presa se uita la gura acestori penali de pesede ?? Peste tot sunt expuse minciunile lor si ale acolitilor lor, jandarii, iar vorbele de bun-simt sunt ignorate !!
    Aceasta CIUMA ROSIE trebuie eradicata total si pesede interzis vesnic prin lege !!
  • +13 (15 voturi)    
    Condamnat penal la 8 (OPT) ani inchisoare.. (Sâmbătă, 18 august 2018, 2:52)

    Alex735 [utilizator]

    Mai are tupeul sa vorbeasca..
    Asa ceva numai in Romania se mai poate vedea. Posibil si prin Africa...
  • +11 (13 voturi)    
    Anrm e plina de pilosi (Sâmbătă, 18 august 2018, 4:49)

    Dalinar [utilizator]

    Toti bagabontii repetenti dar fii de nomenclaturisti is acolo. Parnau Valcu mananca rahat.
    • +4 (6 voturi)    
      toate agentiile nationale sunt sinecuri. (Sâmbătă, 18 august 2018, 10:12)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      fara exceptie. toate se lauda ca nu sunt platite din buget. nu, sunt platite direct din preturile umflate de cei care ii verifica. de unde si salariile monstruoase de 10000 de euro pentru un sefut.
  • +5 (7 voturi)    
    da da da da (Sâmbătă, 18 august 2018, 5:31)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    Dar pentru banii plimbati prin cimitire n-are niciun document? Sau pentru aia furati si pierduti la licitatii de tablouri?
  • -2 (6 voturi)    
    Adica voi insinuati ca se poate negocia (Sâmbătă, 18 august 2018, 9:23)

    xrogo [utilizator]

    sprijinul politic al unui penal dand resursele Romaniei la preturi modice?
    Democratiile alea in care actioneaza companiile amintite sunt democratii de paie sau democratii consolidate?
    Chiar credeti ca asa se poate scoate la mezat o tara, ca in anii 50-70 tarole din America Latina?
  • +4 (6 voturi)    
    lasati infractorul sa dea din gura. (Sâmbătă, 18 august 2018, 10:10)

    ouyang [utilizator]

    locul lui e in puscarie. are o condamnare de 8 ani. gata. asta e o diversiune de la lovitura violenta de stat nasita de mafiotul dragnea. focusati-va pe aia, ca nu mai stam 30 de ani sa aflam cine ce si cum cand lucrurile sunt super clare.
  • +3 (5 voturi)    
    ...și PSD unde fost în ultimii 12 ani? (Sâmbătă, 18 august 2018, 10:11)

    baligosul [utilizator]

    În ultimii 12 ani statul a pierdut 2 miliarde euro, adică de prin 2006 și pînă acum, pe unde se afla PSD în această perioadă?
    1. 2004-2008 PSD susținea la greu guvernul minoritar PNL, condus de Tăriceanu, care majora la greu salariile bugetarilor, angajaților la stat, fără nici o noimă
    2. 2008-2012, guvern PDL, condus de Boc...PSD urla că se reduc salariile majorate fără să fie acoperire...bănească.
    3. 2012-2015, guvern PSD&PNL=USL, Ponta&Antonescu.
    4. 2015-2016, guvern de strînsură condus de Cioloș, nu am pretenții, la acel moment, PSD și PNL, din maximă ipocrizie, nu voiau să guvernaze cu un an înainte de alegeri, au preferat să facă opoziție, adică să stea pe margine și să urle că aia nu e bine, ailaltă nu e așa...
    5. 2016, 3 guverne PSD&ALDE, au fost și sunt super-perfecte...

    Să se înființeze un tribunal excepțional, un parchet excepțional care împreună cu o poliție excepțională vor ancheta și vor mima că respectarea legii e cea mai importantă preocupare a lor, și după anchete obiective, la tribunalul excepțional se va stabili că politicienii nu au greșit, au salvgardat interesele naționale...Și gata
  • +2 (2 voturi)    
    asteptam si alta lista ... (Sâmbătă, 18 august 2018, 13:59)

    sareta [utilizator]

    De ce nu face publica Lista cu tradatorii de tara si cei care s-au facut ca nu-i vad ,atunci cand TOATE resursele naturale ale Romaniei au facut "pasi" catre straini ?