Liviu Dragnea a atacat OMV Petrom pentru că vorbește de reducerea producției de gaze/ Director în companie, chiar la divizia producție, este soțul Vioricăi Dăncilă

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 20 decembrie 2018, 19:36 Economie | Energie


Viorica Dancila si Cristinel Dancila
Foto: AGERPRES
Șeful PSD Liviu Dragnea a atacat joi companiile care au criticat ordonanța de urgență privind supra-taxarea mediului privat. Dragnea a spus și un nume de companie: OMV Petrom. "Am văzut OMV Petrom care voalat amenința statul român că va diminua producția de gaze. Cu tot respectul, să înceteze oricine să mai amenințe statul român", a spus Dragnea. Culmea ironiei este că director la Divizia Explorare și Producție din cadrul companiei este chiar soțul premierului Viorica Dăncilă.

Mai exact, Cristinel Dăncilă, soțul Vioricăi Dăncilă, este Director Asset Producție, divizia Explorare și Producție.

Tot la OMV Petrom, ca membru în Consiliul de Supraveghere, lucrează Sevil Shhaideh, persoană foarte apropiată de Dragnea.

Cu toate acestea, Liviu Dragnea nu s-a sfiit să atace compania.

"Am vazut, am citit reacții din partea unora sau a altora, inclusiv din partea unor mari companii. Eu îi sfătuiesc, îi avertizez să înceteze să mai amenințe statul român sau să încerce să șantajeze public statul român. Statul român nu este un sat fără câini și nici nu este un stat la cheremul vreunei companii.(...)Am văzut OMV Petrom care voalat amenința statul român că va diminua producția de gaze. Cu tot respectul, să înceteze oricine să mai amenințe statul român. Toți cei care vor pierde bani, critică", a spus Dragnea.

OMV Petrom a avut miercuri o reacție fără precedent. A spus că este pusă în pericol securitatea energetică, că producția de gaze va scădea în mod abrupt, iar importurile, semnificativ mai scumpe, vor crește.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5505 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Normal (Joi, 20 decembrie 2018, 19:42)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dragnea nu are apropiati, prieteni sau aliati. Are slugi, pioni si marionete care nu inseamna nimic in ochii lui, nu au valoare.

    Dar este amuzant ca un dublu condamnat penal isi permite sa atace companii. Culmea, cand companiile zic ceva, brusc este lovitura de stat si atentat care urmaeste destabilziarea tarii si daramarea celui mai bun guvern. Si se spune ca nu se cade etc etc. Daca el ataca, atunci e erou care trebuie sa ii puna pe toti la punct iar ei trebuie sa stea si sa tremure la comanda.

    Cat mai are de gand tara asta sa acepte asemenea mafioti la conducere?!
  • +10 (16 voturi)    
    Eu sper sa-l dea afara OMV Petrom pe C Dancila (Joi, 20 decembrie 2018, 19:51)

    newlook [utilizator]

    Eu sper sa-l dea afara OMV Petrom pe C Dancila.
    Asa, ca poate !
    • -2 (2 voturi)    
      Era doar director sotul lui Dancila . . . (Joi, 20 decembrie 2018, 20:48)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      .
  • +7 (13 voturi)    
    Nici un roman (Joi, 20 decembrie 2018, 20:08)

    Ord [utilizator]

    i-ar fi rusine sa va atace o companie care investeste in tara lui.
    • +6 (6 voturi)    
      Dragnea ii umileste pe toti slugoii PSDisti, (Joi, 20 decembrie 2018, 21:37)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      dar lor le place sa fie umiliti.

      Altfel nu-mi explic servilitatea romanilor din stat fata de gainarul Dragnea.

      Trebuie ca le place sa fie umiliti.
  • +1 (3 voturi)    
    mttt.. (Joi, 20 decembrie 2018, 20:25)

    baimarean [utilizator]

    praf in ochi...
  • 0 (2 voturi)    
    adica (Vineri, 21 decembrie 2018, 8:00)

    codrean [utilizator]

    Dl. Dancila chiar concepe politica OMW ?
  • +1 (3 voturi)    
    stofa de director (Vineri, 21 decembrie 2018, 8:23)

    Walking_dead [utilizator]

    Mai uit la poza porumbeilor... Bine ca nu si-a desfacut nasturii la camasa pina la buric.
  • +3 (3 voturi)    
    mai (Vineri, 21 decembrie 2018, 8:45)

    liviu_ [utilizator]

    romania e in dictatura....

    sa fim realisti... si la alegeri cand o sa se fure in DISPERARE voturi o sa fie indeplinita si ultima conditie ca romanica sa fie in dictatura!
  • 0 (0 voturi)    
    Poate Petrom prefera sa-si vinda pacura, nu gazele (Vineri, 21 decembrie 2018, 13:25)

    D-or [utilizator]

    In fond, trebuie sa scape si de pacura cumva. Si ne-au gasit pe noi, numai buni de exterminat.

    CET-urile folosesc pacura in loc de gaze si nimeni nu indrazneste sa le-o interzica in mod concret, desi legal ar fi permisa utilizarea pacurii doar la minus 30 grade.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule Dragnea, va rog, atacati si CET Grozavesti (Vineri, 21 decembrie 2018, 13:38)

    D-or [utilizator]

    Aerul curat e prima conditie a sanatatii, puterii de munca, fericirii.

    Politicianul care va reusi sa interzica de facto utilizarea pacurii in CET-urile din orase va avea respectul meu.

    Pina acum, doar Traian Basescu a declarat, relativ la zacamintele din Marea Neagra, ca am putea sa ne gindim sa nu mai utilizam pacura in CET-uri.
    Un mesaj destul de palid, dar, oricum, arata o recunoastere a problemei.

    Problema care e foarte grava, asta-noapte am fost sufocati de fum in zona Cismigiu - Gara de Nord.

    Iar actionarul majoritar la CET Grozavesti cred ca e un cetatean turc. El ia banii, noi raminem cu cancerele.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e turc (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 14:14)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      E statul roman. CET Grozavesti e parte din Elcen.
  • +1 (1 vot)    
    mda... (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 13:44)

    Cataleya [utilizator]

    Veorica, Cristinel, Shhaideh, Orlando, Darius
    ...numai romanasi, unul si unul!