Efectele Ordonanței Guvernului Dăncilă privind supra-taxarea mediului de afaceri: Importuri masive și cele mai mari prețuri din regiune la energie

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 16 ianuarie 2019, 11:38 Economie | Energie


Electricitate
Foto: Hotnews
Guvernul Dăncilă a fost avertizat că ordonanța de urgență privind supra-taxarea mediului de afaceri va avea printre efecte creșterea prețurilor la energie electrică. Guvernul nu a ținut cont de aceste avertizări și chiar în pragul sărbătorilor de iarnă a aprobat Ordonanța. Acum, prețul energiei pe bursă este cel mai mare din regiune, iar România a ajuns importator net de electricitate, după ce înainte era exportator. Este o situație total neobișnuită faptul că am ajuns la importuri nete de energie. De ce importăm? Motivul l-a spus chiar un oficial al Guvernului: Pentru că prețul energiei este mai mic în alte țări. De ce este mai mic? Pentru că Executivul a decis să taxeze peste măsură, pe neașteptate, mediul de afaceri. Vezi și cum s-ar putea produce scumpiri în lanț în întreaga economie.

Doru Vișan, secretar de stat în Ministerul Energiei, a spus clar în urmă cu două zile că importurile din ultima perioadă sunt făcute din cauză că prețul energiei este mai mare în România decât în alte țări.

Prețurile au început să crească încă din momentul în care Guvernul a anunțat că vrea să aprobe, fără prea multe discuții, celebra ordonanță de urgență care a dat peste cap întreg mediul de afaceri din România. Anunțul a fost făcut de ministrul finanțelor Eugen Teodorovici pe 18 decembrie. A doua zi, prețul la energie electrică pe bursă a crescut cu 14%, România devenind de atunci cea mai scumpă piață. Vezi aici amănunte.

De atunci, prețurile au tot crescut, pe piața zilei următoare (PZU) ajungând să fie în jur de 90 euro/MWh. Pentru comparație, în Cehia sunt circa 48 euro/MWh, iar în Slovacia 58 euro/MWh. Potrivit datelor bursei OPCOM, au ajuns să fie aproape la fel de mari ca acum doi ani când prețurile au ajuns la un maxim istoric din cauza unor speculații pe bursă. Zilele trecute, au ajuns la un la un maxim orar de 630 de lei pe MWh, nivel apropiat de maximul istoric, de 680 de lei pe MWh, înregistrat în februarie 2017. UPDATE Prețurile pentru data de 17 ianuarie au atins un maxim orar de 650 de lei/MWh, ajungând și mai aproape de nivelul maxim istoric.

Prețurile au început să crească cel mai mult începând cu 7 ianuarie, imediat după sărbători. Tot de atunci au început și importurile. Potrivit rapoartelor Dispeceratului Energetic Național, începând cu 7 ianuarie, România a fost importator net în fiecare zi, fapt neobișnuit. Până acum era exportator net. Cel mai mult a importat pe 8 ianuarie, cantitatea fiind de 563 MW, la un consum mediu de 8.378 MW.
  • Cum s-ar putea produce scumpiri în lanț în întreaga economie
De ce s-a ajuns în această situație? O explicație ar putea fi panica. Planurile operatorilor din sectorul energiei electrice au fost date peste cap în momentul în care s-au trezit, pe neașteptate, cu o ordonanță care prevede introducerea unei taxe de 2% din cifra de afaceri. Vezi aici amănunte. Acum sunt obligați să plătească această taxă pe cifra de afaceri realizată în 2018 în domeniul energiei. Mai mult, ordonanța mai prevede să fie scoși toți consumatorii casnici de pe piața liberă, lucru nemaiîntâlnit în vreo țară europeană. Pur și simplu, aceștia vor fi întorși pe piața reglementată, după ce au fost depuse eforturi mulți ani pentru liberalizarea acesteia.

Ordonanța prevede și plafonarea prețurilor la consumatorul casnic final. În acest caz vor fi loviți furnizorii de energie. Dublu. Odată cu taxarea de 2% și apoi cu această plafonare. În condițiile în care de la prețul producătorului până la prețul final există multe costuri, cum ar fi cu distribuția, mulți furnizori ar putea fi puși în situația de a renunța la afacere sau de a mări prețurile la consumatorii non-casnici. În acest moment, întreaga piață este liberalizată. Prețurile vor fi stabilite, după cum spune Vâlcov, de Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE), instituție controlată de liderii PSD, deși ar trebui să fie independentă.

Practic, Guvernul Dăncilă s-a gândit la o măsură populistă, însă acestea vor avea efecte negative în întreaga economie. De ce? Mulți furnizorii vor încerca să câștige mai mult de la consumatorii non-casnici. Acest lucru înseamnă facturi mai mari la energie pentru firme, în special pentru IMM-uri. De aici un întreg lanț al scumpirilor. Facturi mai mari la energie înseamnă și prețuri mai mari la alte produse și servicii.

Citește și
Cum vor pierde și vor falimenta companii energetice de stat din cauza deciziilor luate de Guvernul Dăncilă


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7022 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Taxa lacomiei guvernului este o bataie de joc (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 12:08)

    ty [utilizator]

    Nu are cum sa aduca ceva bun pentru Romania.
    • -9 (15 voturi)    
      Ai observat ce efecte puternice? (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:53)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Ai observat ce efecte puternice au avut declaratiile lui Teodorovici?
      Dupa doua zile (le-a luat ceva timp cu traducerea) Bursa din NY a cazut cu 4%, aia din Tokio cu 5%, Shanghai-ul a facut febra. Rupere! Fug investitorii din America si Japonia de nu-i mai prinde nici Merkel !
      • +8 (8 voturi)    
        nu fi prost (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:20)

        nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ca tara geme. care declaratii? te referi la zambetul tamp al lui orlando in timp ce dadea din colt in colt incapabil sa raspunda coerent intrebarilor jurnalistilor? stiau foarte bine ce urmari o sa aiba ordonanta (chiar si orlando, la cat e de bou, a recunoscut ca o sa se resimta in pretul platit de populatie) si totusi au dat-o. doar pentru asta ar trebui sa infunde puscaria in frunte cu tolomaca aia de dancila.
        • -2 (4 voturi)    
          Poate matale sau HN, ca voi cantati prohodul (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 16:14)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

          "nu fi prost"
          ==========
          Inteleg ca este incurajarea voastra in fata oglinzii ce va arata evidenta, dar nu matale si HN cantati Apocalipsa Teodorovici acum vreo trei saptamani?

          Baga mare, nu fi prost !
      • +4 (4 voturi)    
        Aveti dreptate, bravo, felicitari!!! (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 16:21)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Aproape nimanui nu-i pasa si aproape nimeni nu sufera de pe urma prostiei si ticalosiei pesedisto-aldistilor si guvernului lor (ca, pentru a-l parafraza pe acest nou luceafar al Romaniei, Victor Dancila, partidele si guvernul asta nu-s ale mele).

        Aproape nimeni. Doar romanii traitori, bietii de ei, in Romania.

        O sa ajungem ca Albania pe vremuri - nefrecventabila nici macar de omologii lor comunisti.
        • -1 (1 vot)    
          Mi-a cazut o lacrima, domnule Prostu' (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 18:27)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          "O sa ajungem ca Albania pe vremuri - nefrecventabila nici macar de omologii lor comunisti."
          ===================
          Mi-a cazut o lacrima, domnule Prostu' satului. Apocalipsa asta (cred ca e numarul 1642, nu uitati sa o inregistrati) are ceva original in ea. Lumea s-a plictisit de aia cu Putin, KGB, pica iEconomia, nu se mai dau salarii, pensii si bilete gratuite ITB. Si nu uitati sa alegeti altceva data viitoare. Poate participa si partidul SRI la alegeri, oficial bineinteles, ca neoficial.... .
          Pana atunci, domnule Prostu' e bine ca guvernantii fac si lucruri in sprijinul poporului.

          PS: Azi ati castigat prin originalitate coltisorul de pizza de la multinationala. Hehehehe, "Albania, nefrecventabila nici macar de omologii lor comunisti..." denota o scanteie mai mult decat simpla urlatura de piata. Evoluati domnule Prostu'. Ce-ar fi ca data viitoare sa va autodenumiti Prostu' Comunei.
          • 0 (2 voturi)    
            Va osteniti degeaba (Joi, 17 ianuarie 2019, 2:19)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            N-am vrut sa va intristez, imi cer scuze.
            Altfel, mistocareala ieftina, de birt de cartier, e la indemana oricui. Am observat intr-adevar ca e la mare pret de cand o practica pe scara larga liderii PSD, guvernul si, fireste, slugile lor. Dvs., bineinteles, nu va numarati printre acestia, o faceti instinctiv, din convingere si lipsa de buna crestere. Adica in mod natural, independent de PSD.
            Cat despre binele poporului, nu-i bai, o sa priceapa si poporul cum devine chestiunea cu binele sau. Mai greu, mai incet, dar in cele din urma o sa priceapa.
            Ceea ce-i nasol cu poporul este inertia sa. Ca orice corp de mari dimensiuni, e greu sa-l pui in miscare, dar e la fel de greu sa-l opresti. Cand o sa-si dea in cele din urma seama in ce hal si-au batut joc PSD si slugile sale de el, s-ar prea putea sa se supere rau si sa ajunga la unele excese regretabile - cum ar fi acela de-a obliga unele media sa divulge identitatea reala a unor comentatori "de serviciu".
            Zic ca ar fi prudent sa va asigurati ca aveti viza de Rusia in regula.
            • -1 (1 vot)    
              Da, domnule Prostu', o postare pe masura (Joi, 17 ianuarie 2019, 9:22)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

              Da, domnule Prostu', o postare pe masura.
              Nu mai zic ca atat puteti, domnule Prostu'; e evident.

              Imi cade de fiecare data o lacrima cand vad d'astia incrancenati de grija altora, de dragul poporului si al bietei noastre tarisoare (daca nu-s ei la ciolan).

              Toti, fara exceptie, "stiti mai bine ce-i convine poporului si care-i binele tarisoarei".

              Normal ca poporul - daca nu voteaza cum vreti voi, Domnule Prostu' - "e prost, incult si isi da votul pe o galeata de ulei", este? Asta-i si cauza pentru care, chiar de a doua zi, aia care au castigat alegerile trebuie sa se ridice si sa va faca loc voua, domnule Prostu', este?

              Daca nu fac asa, castigatorii alegerilor sunt "corupti si in slujba lui Putin", precum sunt americanii care au votat cu Trump, cei 420 de parlamentari britanici ce au votat impotriva Brexitului cu acord UE, chiar Presedintele american, este?

              Pentru ca, nu-i asa, domnule Prostu', astia ca voi nu stiu numai "binele romanilor" dar si al popoarelor american, a celor din Marea Britanie, etc?

              Cum spuneam, Domnule Prostu', ati reusit o postare pe masura, cu temele de referinta aproape complete (ati uitat Koreea de Nord, dar nimeni nu-i perfect!)...ba chiar si cu milogeala si victimizarea tipica alora care se urca cu bocancii oriunde gasesc un cadavru ca, de la inaltimea lui, sa "lumineze" poporul( nu, ei nu vor ciolanul, bineinteles, doar "sinecuri" ca E Entelectuali, n'asa?).
              Deci, ati produs o postare standard basista, ca deobicei. Domnule Prostu'; azi, prin consecventa v-ati castigat coltisoriul de pizza, dar e pacat ca ati pierdut scanteia de ieri. Irepetabila minune, nu-i asa?

              PS: Daca tot vreti ciolanul puterii si voturile romanilor, domnule Prostu', v-ati gandit sa faceti si ceva pozitiv pentru ei, nu numai sa puneti talpa la ce face PSD-ul? Ce parere aveti de o asemenea idee? E atat de oripilanta pentru #rezisti? Intreb si eu.
              • +1 (1 vot)    
                Da (Vineri, 18 ianuarie 2019, 1:05)

                Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                In primul rand, zic sa mergeti pe la niste doctori. Daca sunteti adult, nu-i normal sa plangeti atat de des, fara motiv. De aceea este si ultimul meu mesaj catre dvs., ma simt vinovat sa va provoc crize de plans isteric.
                In cazul fericit, aveti doar o problema la ochi. Ingrijiti-va macar de ei, ca la buna crestere care (nu) este, clar nu se mai poate face nimic.
                In cazul mai grav problema e in alta parte, desi intr-un loc nu departe de ochi.

                Doi, referitor la mesajul dvs., n-am nimic de spus. Lipseste doar povestea cu asasinii platiti de Soros ca lista fabulatiilor de partid sa fie completa. Ca mai toti pesedistii, aveti o imaginatie de proasta calitate, in schimb foarte bogata.

                Trei, singurul lucru din mesajul dvs. pe care-l pot lua in serios este PS-ul.
                Da, m-am gandit de multe ori la intrebarea dvs. Culmea, chiar fac cate ceva, lucruri marunte, fara sa-mi doresc ciolan si voturi. Pot in schimb intelege incapacitatea unora de teapa dvs. si a stapanilor dvs. de a pricepe ca poti face un lucru bun si fara sa ai un avantaj din treaba asta. Cum s-ar spune - mie ce-mi iese la treaba asta?!? Daca nu-mi iese nimic, atunci nu misc un deget.
                Problema mai interesanta pe care ati ridicat-o insa in PS este "... v-ati gandit sa faceti si ceva pozitiv pentru ei, nu numai sa puneti talpa la ce face PSD-ul?"
                Da, domnule, m-am gandit, dar consider ca momentul nu e potrivit. Ideea nu e oripilanta, e doar complet imbecila. Ceea ce face PSD-ul dintotdeauna, dar la paroxism in era Dragnea, este sa fure, sa distruga si sa-si scape borfasii de orice raspundere si consecinte.
                Dvs. imi cereti ca, atunci cand talharii imi sparg casa, eu sa stau sa meditez la culoarea in care ar trebui sa zugravesc peretii la primavara. Intai sa-i oprim si sa-i pedepsim pe nemernici si-apoi mai vedem. Nu exista prioritate mai importanta decat oprirea talharilor, toate celelalte trec in plan secund, tert etc.

                Sanatate si succes in efortul de va suporta pe dvs. insiva.
  • +21 (23 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 12:16)

    polonyca [anonim]

  • +19 (19 voturi)    
    N-am inteles (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:13)

    amicugri [utilizator]

    Aveati alte asteptari de la psd? PCR -ul face ce stie: mercurial, voluntarism, populism.
    Finalul ca de obicei, falimentul.
    • +13 (13 voturi)    
      Ca supliment (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:36)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

      Lipsa agent termic, intreruperi de furnizare a energiei electrice cu orele, lipsa apa calda. Exact ca in vremea lui Ceașcă.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai stie ceva, ati uitat (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 16:21)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

      Ciordeala.
  • +13 (13 voturi)    
    Salutari... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:41)

    harry01 [utilizator]

    ... catre toti cei care nu au mers la vot!
  • +6 (6 voturi)    
    Cvartetul malefic și trădător Liv Jong UNU- (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:36)

    Rescator [utilizator]

    Vâlcov- Orlando-Docila(sunt trecuți in ordinea de
    precădere) au dat celebra și tâmpita ordonanța
    in folosul lor personal și al rușilor.Este un exemplu
    clasic de inaltă trădare!
  • +2 (2 voturi)    
    foarte actual... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 16:53)

    TDragos [utilizator]

    - Camarade! Daca ai avea doua case, ai da una partidului?
    - Da! Vine raspunsul tovarasului.
    - Camarade! Daca ai avea doua masini de lux, ai dona una partidului?
    - Da! raspunde tovarasul.
    - Dar, camarade! Daca ai avea un milion de euro in cont la banca, ai dona jumatate partidului?
    - Da! raspunde mandru tovarasul.
    - Camarade! Dar daca ai avea doua gaini ai dona una partidului?
    - NU! raspunde tovarasul.
    - Dar de ce donai o casa, desi ai aveai doua, donai o masina desi aveai doua, donai jumatate din bani si de ce nu donezi o gaina, desi ai doua ??!!
    - Pentru ca gainile le am!
    MORALA: Este foarte usor sa fii psd-ist cu proprietatea, munca si banii altora!
  • 0 (0 voturi)    
    Dacă prețurile pe alte piețe sunt mai mici, (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 18:30)

    hic sunt leones [utilizator]

    noi de ce nu cumpărăm de acolo?