Ministrul Energiei o contrazice pe Viorica Dăncilă: Mi-e greu să spun că Guvernul nu știa despre situația de la CE Oltenia/ Dăncilă susține că a fost informată "cu suspectă şi nepermisă întârziere"

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 17 ianuarie 2019, 16:59 Economie | Energie


Ministrul energiei Anton Anton
Foto: Ministerul Energiei
Ministrul Energiei Anton Anton a declarat că luni a avut loc la minister o întâlnire pe tema grevei minerilor, motiv pentru care nu crede că Executivul nu știa despre situația de la Complexul Energetic Oltenia. "Am avut luni o discuție la Ministerul Energiei cu aproape cu toți cu care am discutat și azi. Mi-e greu să spun că Guvernul nu știa", a spus ministrul la Târgu-Jiu, după ce a fost întrebat despre o afirmație a premierului Viorica Dăncilă, care susține că a fost informată abia miercuri despre situația de la CE Oltenia.

"Mi s-a adus la cunoștință ieri (n.red. miercuri), cu suspectă şi nepermisă întârziere, situaţia gravă de la Complexul Energetic Oltenia. Am convocat imediat o întâlnire de urgenţă şi, împreună cu miniştrii şi autorităţile responsabile, am analizat ce măsuri pot fi luate, astfel încât Complexul Energetic Oltenia să îşi reia activitatea la capacitatea normală", a declarat Viorica Dăncilă, la începutul ședinței de Guvern de joi.

Într-adevăr, luni, la prima oră, ministrul Anton Anton și secretarul de stat Doru Vișan au avut o întâlnire cu reprezentanții sindicatelor și ai conducerii companiei pe tema grevei minerilor, fapt mediatizat și în presă. De altfel, la finalul întâlnirii, Doru Vișan a făcut declarații în fața presei, la sediul Ministerului Energiei.

Minerii din Gorj au declanșat grevă spontană în urmă cu șase zile, acesta fiind unul dintre cele mai mediatizate subiecte din ultima perioadă.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7026 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Pavianu pricepe greu (Joi, 17 ianuarie 2019, 17:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    A auzit luni, dar a aflat miercuri. Neuronii tovarășei VeVe Dăncilă funcționează mai lent.
    • +14 (14 voturi)    
      Livache (Joi, 17 ianuarie 2019, 19:11)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Livache este pe alt fus orar asa ca nu a avut cine sa ii explice, trebuia sa dea vina pe Iohannis, Cioloș, Soros sau Rezist.
  • +14 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 17 ianuarie 2019, 17:38)

    [anonim]

    • +6 (6 voturi)    
      Minerii s-o pupe-n cocoana pe dna veorica (Joi, 17 ianuarie 2019, 21:55)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui

      ca de 30 de ani voteaza pezedeu...
      Prostia bate mai rau ca bata !!!
  • +11 (11 voturi)    
    Viorica,lasă șmecheriile. (Joi, 17 ianuarie 2019, 18:05)

    asavreau [utilizator]

    Decât să cauți vinovați,ia măsuri urgente.Frige și nu-i timp de prostii.Că prostii sunt ceea ce faci și spui.
  • +12 (12 voturi)    
    Se destrama casnicia alde - psd ? (Joi, 17 ianuarie 2019, 18:25)

    Plagarus [utilizator]

    Sterling Popescu Tariceanu baga actele de divortz,inainte de a intra la puscarie ?
  • +9 (9 voturi)    
    tot (Joi, 17 ianuarie 2019, 18:30)

    nahir [utilizator]

    cu ”d” începe dar îi zice dragnea nu dăncilă. ginerică (apropo, s-or fi luat porumbeii teleormăneni de bunice și nepoată, prin cele țări calde?) e cel care a fost informat târziu.
    Tot ce zice vasilica trebuie înțeles automat că vine de la hamsterul cariat.
    Dar întreb și eu, cine naiba trebuia să informeze? Soros?
  • +10 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 17 ianuarie 2019, 18:43)

    complet_ret [anonim]

  • +12 (12 voturi)    
    Ce discutați voi acolo la Guvern? (Joi, 17 ianuarie 2019, 19:12)

    asavreau [utilizator]

    Este clar că Viorica este atentă numai la problemele lui Liviu Dragnea.Pentru problemele României nu are timp și nici urechi de auzit.Și fără grevă,o analiză privind stocurile de cărbune și alte materii prime necesare se impune pe timp de iarnă.Nu rețin ca Guvernul să fi făcut așa ceva și pregătirile de iarnă,se pare că nu sunt.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce sa-i faci (Joi, 17 ianuarie 2019, 19:23)

    ipolitic [utilizator]

    O,dulce inocenta. Pe de alta parte, il inteleg si pe Anton bis, nu e momentul s-o deranjam de doamna PM, cand trebuie sa conduca cu mana de fier UE, o adunatura de golani razvratiti si nerecunoscatori. Dupa Brexit, trebuie sa pregatim Frexit, Gexit, Sexit, Dexit-pana nu ramanem numai noi in UE. Si atunci sa vezi, frate, dezvoltare!
  • +3 (3 voturi)    
    f bine ca zice asa (Joi, 17 ianuarie 2019, 21:49)

    Anonym [utilizator]

    poate sa vada si oamenii saraci cu neuronii cat de fake si penibila e
  • +1 (1 vot)