AUDIO ​Cum evită un ministru să răspundă la întrebări incomode. Jurnalist Radio România Actualități: Ne mai auziți? Noi vă auzim/ Ministrul energiei: Da, dar eu nu vă mai aud

de C.P, V.C.     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2019, 16:33 Economie | Energie


Ministrul energiei Anton Anton
Foto: Ministerul Energiei
​Teama miniștrilor de a răspunde la întrebări incomode poate da naștere la momente amuzante. Un astfel de moment a avut loc vineri, la Radio România Actualități, protagonist fiind Anton Anton, ministrul energiei, care era invitat prin telefon. Tema discuției era criza din energie. Dialogul între realizatoarea emisiunii și ministru a decurs fără probleme până în punctul în care a fost atins un subiect sensibil. Atunci, ministrul a încercat să pună punct discuției, susținând că nu mai aude ce e întrebat. Vezi ce a ieșit.




Alexandra Andon, realizatoare emisiune: Ne-ați spus că ne vom străduim că eliminăm taxa pe cifra de afaceri pentru companiile care produc pe bază de carbune, pentru că deja certificatele de dioxid de carbon reprezintă 40% din costul de producție al energiei.
Ministru: Da, exact, pentru că împovărează îngrozitor.
Realizatoare emisiune: Și nu se știa lucrul acesta în momentul în care a fost adoptată ordonanța?
Ministru (tăcere): ....
Realizatoare emisiune (insistă): Care introduce taxa de 2%.
Ministru (tăcere):...
Realizatoare emisiune: Vom reveni. Ne mai auziți, domnule ministru?
Ministru: Săru' mâna! Nu vă mai aud.
Realizatoare emisiune: Noi vă auzim.
Ministru: Da, dar eu nu vă mai aud. Săru' mâna!
Realizatoare emisiune (râzând): Da, dar nu vă mai aud...Vă mulțumesc, domnule ministru!
Ministru: Da, săru' mâna!

Reamintim că ministrul a anunțat joi, la Târgu Jiu, că ia în calcul eliminarea taxei de 2% din cifra de afaceri pentru companiile care produc energie pe bază de cărbune. "Ne vom strădui sa eliminăm taxa de 2% din cifra de afaceri pentru companiile care produc energie pe bază de cărbune", a spus Anton Anton. Acesta a spus că este justificată eliminarea taxei în condițiile în care compania este obligată să plătească certificate de dioxid de carbon, care sunt foarte scumpe, și care reprezintă 40% din costul de producție al energiei pe bază de cărbune.

Pentru Complexul Energetic Oltenia, societate care se află oricum într-o situație financiară dificilă, Ordonanța de Urgență aprobată de Guvern, exact înainte de sărbători, privind supra-taxarea mediului de afaceri și care prevede, printre altele, o taxă de 2% pe cifra de afaceri a companiilor energetice, a fost o mare lovitură.

În seara în care a fost aprobată, ministrul finanțelor și Darius Vâlcov, consilierul premierului Dăncilă, au fost întrebați, la o conferință de presă, exact despre modul în care va fi afectat Complexul Energetic Oltenia și despre situația minerilor de acolo. Vâlcov nu a vrut să răspundă ce se va întâmpla cu CE Oltenia și a pasat responsabilitatea la managementul companiei. Mai mult, în aceeași conferință de presă, au fost întrebați dacă își asumă responsabilitatea în cazul în care Ordonanța va produce efecte negative asupra economiei. Inițial au refuzat să răspundă. Abia după insistențe, Teodorovici a spus că da, având în vedere că a semnat actul normativ.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















18188 vizualizari

  • +27 (31 voturi)    
    La o natie de cersetori, asa ministru e perfect (Vineri, 18 ianuarie 2019, 16:39)

    emil bobu [utilizator]

    Asta ati ales in 2016.
    • -15 (15 voturi)    
      Adica ministru la ardeleni? (Vineri, 18 ianuarie 2019, 19:55)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      "La o natie de cersetori, asa ministru e perfect"
      ========================
      Adica ministru la ardeleni?
      • +7 (11 voturi)    
        Hehe (Vineri, 18 ianuarie 2019, 23:24)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Guvernul pe care il controlati e la Bukuresh, ala din Ardeal o sa scape de voi. De aia il si denigrati, nyk ;-)
      • +4 (4 voturi)    
        Bagi strâmbe, Novaya Priveliștea? (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 18:54)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Strâmbe a la Moskova, să ia Rusia Moldova?
  • +37 (39 voturi)    
    Da , dar eu nu va mai aud! (Vineri, 18 ianuarie 2019, 16:45)

    Francisc 1 [utilizator]

    e ca-n schetckuri cica : -dormi ? da!
  • +29 (31 voturi)    
    un prost, ca şi restul pesedealde (Vineri, 18 ianuarie 2019, 16:50)

    Sorrows [utilizator]

    anton anton, care are-n cap beton.
    • +17 (17 voturi)    
      Nume predestinat (Vineri, 18 ianuarie 2019, 21:27)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Cred ca s-au prins pana si parintii ca e prea dobitoc sa tina minte doua nume asa ca i-au pus acelasi nume de doua ori ca sa-l ajute
  • +18 (20 voturi)    
    Hahahaha (Vineri, 18 ianuarie 2019, 17:13)

    Cuca [utilizator]

    Macar daca spunea ceva un pic mai inteligent, gen "Doamna, imi dau seama ca vorbiti, ca spuneti ceva, dar, scuzati-ma, tot ce aud este un zgomot metalic care aduce a vorbire dar din care nu inteleg nimic."

    Dar domnul ministru a fost mai simplut decat atat :-)))
  • +18 (20 voturi)    
    O tara de incompetenti! (Vineri, 18 ianuarie 2019, 17:23)

    SGI [utilizator]

    Incompetentent.
  • +26 (28 voturi)    
    vai ! (Vineri, 18 ianuarie 2019, 17:28)

    andreiu [utilizator]

    Cum isi permita sa puna intrebari din astea? Afara cu ea ... Trebuie facuta curatenie in posturile publice sa ramana numai cei cuminti...
  • +23 (25 voturi)    
    Ce caracter... (Vineri, 18 ianuarie 2019, 17:58)

    tarabost [utilizator]

    Bine ca poate doar atat. Daca ar fi fost mai inteligent ar fi ajuns escroc stralucit, de talia lui Valcov, Dragnea.
    • +12 (12 voturi)    
      Intrebare (Vineri, 18 ianuarie 2019, 18:43)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      Poate fi cineva pesedist fără să fie escros? Ma indoiesc
  • +9 (9 voturi)    
    Nu confundati prostia cu aroganta (Vineri, 18 ianuarie 2019, 18:40)

    andipetre [utilizator]

    Omul i-a dat cu tifla reporterei si i-a inchis in nas telefonul. Nu fiti naivi sa credeti ca asta e prostie...
  • +10 (10 voturi)    
    Un ministru (Vineri, 18 ianuarie 2019, 18:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Din categoria "Emil Bobu"
  • +15 (15 voturi)    
    Bai, dar astia au numai Prosti in Guvern? (Vineri, 18 ianuarie 2019, 20:14)

    Dalinar [utilizator]

    Nu exista unul mai de doamne-ajuta? Ha? Ce spuneti mai asistat, aplaudacu, cucuvaua? Hmmmmm, cat de prost tre sa fii sa fii sluga postac a bombalailor astora din psd???
  • +13 (13 voturi)    
    alt "geniu" pesedist (Vineri, 18 ianuarie 2019, 20:23)

    kent8 [utilizator]

    e concurenta mare in PSD.
  • +18 (18 voturi)    
    Titlul corect al articolului.. (Vineri, 18 ianuarie 2019, 20:35)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... ar fi trebuit să fie “Cum e vită un ministru”
  • +10 (10 voturi)    
    Nu stii ce sa-i faci (Vineri, 18 ianuarie 2019, 20:38)

    ruskimushki [utilizator]

    sa- tragi glont, sa-l anini, sa-l pui pe sine, sa-l decupezi...
    In final, asa mecla ar merge la Antipa, raionul primatelor mari.
  • +8 (8 voturi)    
    astia since cei care servesc tara (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 2:49)

    Coco Whistle [utilizator]

    si populatia. rusine. nici demisia nu stiu sa si-o scrie.
  • +6 (6 voturi)    
    Radio Romania Actualimente (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 9:58)

    degrize [utilizator]

    Sper ca realizatoarea emisiunii sa nu fie "promovata" pe linie moarta, sau pe tusa, pentru aceasta neobrazare adresata unui ministru.
  • +6 (6 voturi)    
    Fața lui (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 11:34)

    fat.cat [utilizator]

    spune totul.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce-i nou in asta?! (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 15:21)

    KTerinca [utilizator]

    De cand e romanu' jmekeras, adicalea din mosi-stramosi, se numeste .... batista pe tambal.
    Sictir Romania !
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte corect! (Duminică, 20 ianuarie 2019, 7:12)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Ai putine plusuri, desi ai pus punctul pe i: nu este de vina ministrul, cat lectoratul care l-a ales, electoratul care apreciaza foarte mult o asemnea atitudine!
      D. Anton Anton poate fi candidatul pedesere la Presedentie, poprului ii va place foarte mult ca "e mare jmekker, stie sa se descurce!"
  • +1 (1 vot)    
    Un raspuns de adevarat politician! (Duminică, 20 ianuarie 2019, 7:09)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    P eun om normal nu l-ar fi dus capul cum sa o dea cotita, ar fi incercat sa dea o explicatie, care macar sa PARA logica.
    Gresit!
    Mult mia bine e sa treci la ataca, ziciand "mai bine sa imi numarati oaule!" sau sa pretinzi ca nu functioneza legatura ...

    Multe felicitari Dlui Ministru, si si mai multe celor care i-au votat, in decembrie 2016!
    Au facut o alegere nu doar excelenta, ci PERFECTA!
  • +1 (1 vot)    
    Rautate (Duminică, 20 ianuarie 2019, 16:12)

    Moeko [utilizator]

    Si daca va auzea ai daca nu va auzea, ce doriti de la om care este in alta lume si care nu are nici-o legatura cu energia.Va scrie in CV ca a fost ministru si maine poimaine , va fi propus undeva prin alta tara ca sa uitam de dansul.