România s-a transformat în ultima perioadă într-un importator de gaze și electricitate

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 mai 2019, 11:46 Economie | Energie


Piata gazelor naturale
Foto: Freepik.com
România a importat cantități din ce în ce mai mari de gaze naturale și energie electrică, în ultima jumătate a anului trecut și în primul trimestru al anului în curs, arată datele furnizate de ANRE și de OMV Petrom, potrivit Mediafax.

În ianuarie 2019 importul de gaze naturale a crescut cu peste 55% față de ianuarie 2018, de la 2,747 milioane MWh la 4,260 milioane MWh, arată cel mai recent raport de monitorizare a pieței gazelor naturale întocmit de ANRE. Producția curentă a crescut cu 2,33%, de la 9,549 milioane MWh la 9,772 milioane MWh.

Creșterea importurilor din a doua jumătate a anului trecut și din ianuarie a fost însoțită și de o majorare a prețurilor gazelor din import – de la 88,57 lei/MWh în iunie 2018 la 124,61 lei/MWh în ianuarie 2019, cu un maxim de 126,82 lei/MWh în octombrie.

Importul de gaze a provenit în proporție de 61,61% din Rusia și 38,39% din spațiul UE.

Producția internă a asigurat 76,96% din consumul intern iar importul 22,95%, în prima lună a anului.

Raportul OMV Petrom pentru primul trimestru arată că în ultima perioadă România a devenit importator net de energie electrică. „Cererea naţională de electricitate a scăzut cu 3%, în timp ce producţia naţională a scăzut cu 11% în T1/19 faţă de T1/18. Ca urmare, România a fost importator net de electricitate în T1/19.

Producţia netă de energie electrică a OMV Petrom a fost 1,08 TWh în T1/19, cu 21% mai mare faţă de T1/18, centrala electrică Brazi fiind funcţională la întreaga capacitate şi beneficiind de marje mai mari susţinute de preţurile energiei electrice livrate în bandă", arată raportul companiei. În T1 2019 preţul mediu spot pentru energia în bandă a fost de 255 lei/MWh, cu 56% mai mare faţă de perioadă similară a anului trecut.

















5822 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Asta era planul (Sâmbătă, 4 mai 2019, 11:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Planul pe care slugoii rușilor il duc la indeplinire - e vb. de Dragneev Liuba Nikolai, Vâlkov , Teodorowitsch Eujenie si acolitii, plus aportul bolshevicului Dorneanu & Co de la Curtea Coruptei din Ro. Featuring Drăncilă Viorika.
    • +18 (20 voturi)    
      Uiti o piesa monumentala (Sâmbătă, 4 mai 2019, 12:04)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ekaterina Abramburovicy. Ea este responsabila pentru imbecilizarea ultimelor doua generatii.
      • -13 (19 voturi)    
        Importul de gaze a crescut din cauza eolienelor!! (Sâmbătă, 4 mai 2019, 13:09)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Citez:
        "În ianuarie 2019 importul de gaze naturale a crescut cu peste 55% față de ianuarie 2018, de la 2,747 milioane MWh la 4,260 milioane MWh ... Producţia netă de energie electrică a OMV Petrom a fost 1,08 TWh în T1/19"

        Cu alte cuvinte OMV Petrom consuma 1.08 TWh/(50%*4.260 TWh) = 50.7% din importul de gaze pentru a produce energie electrica folosita sa balanseze inconstanta turbinelor eoliene din Dobrogea. (Randamentul de conversie MWh energie teoretica din gaz în energie electrica reala nu poate fi mai mare de 50%.)

        Cu alte cuvinte morile de vânt au dus la creșterea exagerata a importurilor de gaz.
        • +8 (18 voturi)    
          Fiecare cu cat intelege (Sâmbătă, 4 mai 2019, 14:22)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Tu ai habar ca exista o lupta politica pentru a renunta la dependenta europei de gazele Rusiei, iar stapanii tai iubiti pun bete in roate?

          Pricepi ca in articol conteaza sursa importului nu daca se importa sau de ce se importa si daca mai mult sau mai putin?

          Iti meriti rublele, esti printre aia mai talentati la distragerea atentiei. Cine nu ar fi la curent cu geopolitica aproape ti-ar pica in cursa. Te felicit!
          • +1 (5 voturi)    
            1 GWh eolian intermitent = 2 GWh gaz consumat!! (Sâmbătă, 4 mai 2019, 18:07)

            simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            Caracterul intermitent al producției de energie electrica de către eoliene duce la un consum de gaz al centralei de balans foarte mare.

            Voi explica de ce:

            1) Sa zicem ca eolienele din Dobrogea generează continuu 1 GW electric (iarna când este vânt puternic). Asta este foarte bine deoarece centrala de balans pe gaz sta oprita și nu consuma nimic.

            2) In cazul real însa morile de vânt fabrica cantități inconstante de electricitate, sa zicem pentru simplificare: o ora dau 1 GW iar în următoarele 60 minute nu mai scot nimic. Pai în situația asta este nevoie sa fie arși 2 GWh gaz (randament conversie în electricitate maxim = 50%).

            Si uite asa, în 24 ore, eolienele produc 12 GWh electric și centrala de balans a OMV Petrom consuma 24 GWh gaz scoțând 12 GWh electrici și ținând astfel constanta puterea electrica injectata în rețea.

            Multi nu înțeleg ce consum mare de gaz induc aceste eoliene cu funcționare neconstanta, nu vor sa bage la cap ca o țara are nevoie de constanta în producția de energie ca altfel ar trebui sa tai curentul prin rotație în sate și orașe, pentru exemplu de mai sus, de 12 ori în 24 ore câte 60 minute.
            • 0 (2 voturi)    
              Stai asa (Sâmbătă, 4 mai 2019, 20:58)

              imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

              Eu nu zic ca nu e adevarat ce zici. Eu zic doar ca distragi atentia de la ce este povestea reala. Si faci slalom printre lucrurile scrise in articol.

              Vezi mai sus ce am scris legat de problema stringenta. Ce spui tu este ceva colateral.
            • 0 (2 voturi)    
              tare de tot asta (Duminică, 5 mai 2019, 11:24)

              natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

              deci cand e vant, centrala pe gaz are consum =0, iar cand nu mai e vant consumul >0, deci creste

              pe undeva ai dreptate, daca nu ar fi eolienele, ar fi consum gaz >0 CONSTANT, nu ar avea cum sa creasca

              noaptea mintii....
              • 0 (2 voturi)    
                Fara eoliene, consum gaz = zero! (Duminică, 5 mai 2019, 15:24)

                simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

                Centralele electrice pe gaz se construiesc doar dacă ai eoliene pentru ca pot balansa repede o scădere a producției morilor de vânt.

                Daca nu ai eoliene nu rentează generatoarele pe gaz pentru ca produc curent la preț foarte mare. Folosești stații pe cărbune, hidrocentrale sau reactoare nucleare.
        • +5 (13 voturi)    
          postace psdkgbist (Sâmbătă, 4 mai 2019, 14:48)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          daca era cum behai tu, romania ar fi fostexportator net de energie electrica!
        • -1 (9 voturi)    
          Tu n-ai nici o noima in ce spui (Sâmbătă, 4 mai 2019, 16:36)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Interesant cum unii oameni pot face asa ceva, trolling profesionist pt mujini!!!
  • +10 (16 voturi)    
    Bun asa (Sâmbătă, 4 mai 2019, 12:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Importul de gaze a provenit în proporție de 61,61% din Rusia și 38,39% din spațiul UE."

    Exact la fraza asta ma asteptam (dar cu procente mai mari pentru stapanii nostri rusi).
    Eh, asa cum avem multi melancolici, euro-sceptici si analfabeti, ca sa nu mai zic de paraziti sociali, care plang dupa "vremurile bune", incet, incet, ne intoarcem la rusi. Full circle.

    Chiar sper sa nu veniti la vot in mai sau in 2020. Apoi sa va mirati si sa dati vina pe multinationale, UE si Soros in continuare. Iar cand vor cadea cladirile si podurile peste voi sa dati vina pe mediul privat si pe straini ca fac treaba de proasta calitate, ignorand ca sunt firmele abonate la stat conduse de persoane controversate.

    Si nu in ultimul rand, cand se vor descoperi leacuri ieftine si sigure pentru bolile grave, zbor in spatiu, taxiuri plutittoare si AI in tarile civilziate, voi sa va bucurati de "tualeta" din curte in continuare si de apa "potabila" cu murdarie.

    Somn usor!
    • +10 (12 voturi)    
      gazul din ”spatiul ue” (Sâmbătă, 4 mai 2019, 14:50)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      este tot gaz rusesc, livrat de o firma cu capital rusesc inregistrata in germania!
      • +7 (11 voturi)    
        Asa o fi (Sâmbătă, 4 mai 2019, 15:49)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        Doar ca RO are gaze pe care trădătorii de tara Vâlkov, Dragneev, Teodorovitch, Dantchila & Co au facut tot posibilul sa nu mai fie exploatat. Azi RO doar importa, conform ordinelor pe care ticalosii din psd+ale+udrmr le-au primit.
  • +2 (4 voturi)    
    Clar (Duminică, 5 mai 2019, 0:20)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Valcov si Chiparosul de Teodorovici la puscarie pentru sabotarea ecoomieai prin OUG 113!!!
    Dixit!!!
  • +1 (1 vot)    
    creste diferenta intre leu si valutae (Duminică, 5 mai 2019, 12:40)

    CIP03 [utilizator]

    Mare atentie, orice import creste deficitul si cursul valutar.

    Creste cursul valutar, se anuleaza orice crestere salariala sau a pensiei.
    Exista 2 modele de a micsora pensia:
    1- modelul Baseascu pe fata
    2 modelul PSD pe la spate

    Toti vb de cresteri de salarii. pensii, da nu vine nimeni cu un program in care sa zica ca nu creste nicio pensie dar vor scadea preturile.
    Bunastarea se obtine printr-un echilibru salariu - preturi, nu prin cresteri de salarii si pensii, masa monetara e usor de produs in schimb produse pentru export si consum intern mai greu.