Anton Anton recunoaște că prețul din producția internă de gaze e mai mare din cauza OUG 114: Toate sunt din cauza Ordonanței 114, sigur, și eu sunt mai gras

de F.B.     HotNews.ro
Joi, 22 august 2019, 11:13 Economie | Energie


Anton Anton, ministrul Energiei
Foto: Hotnews
Ministrul Energiei, Anton Anton, spune că în acest moment România importă gaze pentru că sunt mai ieftine, decât în septembrie, în acest moment făcându-se înmagazinarea pentru iarnă.

“Eu cred că, în sfârșit, ne-a venit mintea la cap și, în sfârșit, luăm gaze ieftine ca să le introducem în rezervoarele subterane, depozitele de gaze, pentru ca să avem gaze la iarnă. De foarte multe ori s-a întâmplat ca să ne trezim că avem program de iarnă și din noiembrie începem să acumulăm, sau în septembrie. Atunci prețurile gazelor sunt mult mai mari. Mie mi se pare o chestie cu plus faptul că importăm. Anul ăsta ne-am schimbat buletinul. Anul ăsta importăm când gazele sunt ieftine”, a afirmat Anton, într-o conferință organizată de Focus Energetic.

Presa i-a atras atenția că s-a schimbat politica de preț, iar în acest moment prețurile din intern sunt mult mai mari și prețurile de import sunt mult mai mici din cauza Ordonanței 114/2018.

“Toate sunt din cauza Ordonanței 114, sigur, și eu sunt mai gras”, a afirmat el.
  • Ordonanța 114 este în Parlament, în comisie, și toate amendamentele pe care și noi și alții am fi dorit să le aducem, sunt acolo. E în puterea Parlamentului să o modifice.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3084 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    daca (Joi, 22 august 2019, 11:48)

    loveparade [utilizator]

    pretul din productie interna e 100(caz ipotetic) iar in Ungaria este 85 normal ca se importa.
    doar ca guitatorul recent ingrasat nu ne spune si ca inainte de ordonanta pretul la intern era 65.
    deci...un nesimtit pupincurist care se vrea simpatic.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu numai ca e mai gras (Joi, 22 august 2019, 13:26)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      dar e si mai prost. O dovedeste orideciteori are ocazia.
      • +1 (1 vot)    
        pai cand e foarte iefin noi vindem (Joi, 22 august 2019, 17:33)

        AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

        si apoi cand se scumpeste cumparam de la unguri.
  • +3 (5 voturi)    
    Când ministrul energiei estre supraponderal. (Joi, 22 august 2019, 11:55)

    asavreau [utilizator]

    În România,energia este scumpă.Sunt prea mulți șefi care nu fac nimic.
  • +4 (6 voturi)    
    Asta se crede spiritual (Joi, 22 august 2019, 12:15)

    Crup [utilizator]

    Dar in realitate este prost de pute! Numai el se vede interesant si spiritual.
    • +4 (4 voturi)    
      Cat de p.. trenuie sa fie asta? (Joi, 22 august 2019, 15:01)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Pfff abia am intrat si toate comentariilea care nu erau pozitive guvernului aveau -1, klarr avem un pupincurist platit care-si baga coada pe aici.
      Cat despre Anton Bufon, dupa ordonanta 114 el este mai prost si mai nesimtit nu doar mai gras.
      P.S. Gras este de la gaze.
  • +6 (8 voturi)    
    ce glume (Joi, 22 august 2019, 12:24)

    mache [utilizator]

    ... de rahat de la oameni de rahat...
  • 0 (0 voturi)    
    Inteleptul (Joi, 22 august 2019, 17:51)

    Moeko [utilizator]

    Trebuie sa multumim dlui ministru, pentru ca a aparut un om , care descopera ca in perioada de vara preturile sunt mai mici si trebuie inmagazinat gazul pentru iarna.Deci nu va faceti probleme ca avem cel mai mare pret al energiei electrice din UE, la iarna va fi energie electrica si termica la preturi mai mici decat vara si suportabile pentru populatie.Ar trebui emis o reglementare prin care dl sa fie ministru pe viata,numai asa vom intelege binele pe care acest om la facut si il va face sectorului energetic.