UPDATE Directorul Transelectrica și-ar fi falsificat diploma de inginer

de C.Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:05 Economie | Energie


Marius Danut Carasol
Foto: Facebook
Marius Dănuț Carașol, șeful Directoratului Transelectrica, și-a trecut în CV că are diplomă de inginer diplomat, după ce a terminat în 2005 Facultatea de Electrotehnică, în cadrul Universității Politehnica București. Însă, diploma ar fi falsă, au declarat surse din Transelectrica pentru HotNews.ro.

UPDATE 3 Carașol ar urma să fie demis în cursul zilei de joi.

UPDATE 2 Compania Transelectrica a reacționat printr-un comunicat de presă care arată că vor fi luate măsuri în funcție de documentele de atestare a studiilor pe care Carașol urmează să le prezinte.

"În vederea clarificãrii acestei situații, Consiliul de Supraveghere al Companiei i-a solicitat deja domnului Marius-Dãnuț CARAȘOL toate documentele de atestare a studiilor în original, cu recomandarea de a întreprinde personal demersurile cãtre Universitatea Politehnica București pentru validarea autenticitãții acestora", se arată într-un comunicat al Transelectrica.

"În mãsura în care autoritãțile abilitate sã autentifice documentele de studii ale domnului Marius-Dãnuț CARAȘOL se vor exprima, vor fi dispuse mãsurile care se impun în conformitate cu prevederile legale și statutare", mai arată Transelectrica.

Ministrul Economiei Niculae Bădălău s-a întâlnit cu reprezentanții Consiliului de Supraveghere și le-a cerut să se întrunească pentru a lămuri situația. "În urma acestor discuții, Consiliul de Supraveghere s-a întrunit în cursul acestei săptămâni, și se va mai întruni, pentru a efectua demersurile necesare pentru elucidarea acestei spețe. Ministrul Economiei așteaptă ca aspectele sesizate de către Consiliul de Supraveghere să-i fie comunicate cu celeritate, precum și eventualele măsuri care se impun", a declarat Alexandru Macoveiciuc, purtător de cuvând al ministrului economiei.

UPDATE 1. Surse din Ministerul Educației au confirmat pentru HotNews că diploma lui Marius Dănuț Carașol este falsă, pentru că nu corespunde standardelor diplomelor emise de Ministerul Educației. Nici formatul tipizat nu corespunde, dar nici numărul care este înscris pe diplomă nu corespunde, pentru că este mai mare decât numărul de diplome emise în acel an pentru Universitatea Politehnică.

Carașol ar fi urmat cursurile universității, a repetat doi ani de facultate, dar nu a mai absolvit-o, potrivit Edupedu.ro .

Informația privind falsificarea diplomei a început să circule de luni pe internet, pe Facebook și diverse site-uri. Deși Ministerul Economiei, acționarul majoritar al Transelectrica, s-a sesizat încă de acum două zile, nici până acum nu a fost luată vreo măsură.

Cu această diplomă falsă, Carașol a trecut în CV că a absolvit Facultatea de Electrotehnică.

Universitatea Politehnica din București (UPB), Facultatea de Electrotehnică, arată într-un răspuns transmis la solicitarea presei că "a fost student al UPB, dar nu a finalizat studiile".

Potrivit surselor HotNews.ro, Ministerul Economiei și Consiliul de Supraveghere al companiei i-au solicitat lui Carașol încă de luni, când au apărut primele sesizări, lămuriri despre diploma sa de inginer. Carașol le-a spus membrilor Consiliului de Supraveghere că diploma sa este reală și neagă vehement că ar fi fost falsificată.

Carașol a fost numit președinte interimar al Directoratului Transelectrica în luna iunie 2019, având mandat până în luna octombrie. Însă, el lucrează în Transelectrica încă din mai 2018, având funcția de director la Sucursala de Transport București.

Este neclar cum a ajuns Consiliul de Supraveghere să-l numească președintele Directoratului Transelectrica, mai ales că este o companie strategică, fiind transportatorul național de energie electrică.



În biografia sa scrie că "activează în sectorul energetic din anul 1993, având o bogată experiență în cadrul companiilor de profil, în cadrul cărora a ocupat mai multe poziții de conducere" și că în luna mai a anului 2018 "a preluat conducerea Sucursalei de Transport București din cadrul CNTEE Transelectrica SA, poziție din care a coordonat importante lucrări de mentenanță și investiții în ceea ce privește rețeaua electrică de transport a energiei electrice din zona Bucureștiului".

Potrivit CV-ului, a fost electrician din 1993 până în 2006. Apoi, după ce a obținut așa-zisa diplomă, a deținut diverse funcții de conducere la companii din domeniul energetic. Din 2009 până în decembrie 2015 a fost șef centru în cadrul Centrului de Distribuție Ilfov Est la Enel Distribuție Muntenia. În perioada 2016-mai 2018 a fost director tehnic la General Electro Proexim SRL.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13920 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    daca asta nu e (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:13)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    sabotaj, atunci ce e ? Cine l-a pus pe functie la puscarie !
    • -12 (26 voturi)    
      Usurel cu pianu. (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:36)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      Mai baieti, singura fapta ilegala ar fi falsul si uzul de fals al lui Carasol.
      Ca cine la pus in functie e un idiot nu e o fapta penala. E doar de zburat afara.
      • +12 (18 voturi)    
        e doar de zburat afara, zici tu (Miercuri, 18 septembrie 2019, 16:12)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        nuu, e de zburat "inauntru"!
      • +14 (14 voturi)    
        Transelectrica este strategică. (Miercuri, 18 septembrie 2019, 16:48)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Să pui un terchea berchea Director este clar sabotaj.
    • +10 (14 voturi)    
      Halal sabotaj (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:48)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      Scrie ca a terminat la "seral" - adica fara frecventa. Pai la seral ~= 0
      • +22 (22 voturi)    
        Adica ce vrei sa spui? (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:58)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui dihania

        Pai nicolicea, iordache, uite ce juristi eminenti sunt si au facut facultatea, mai rau, la fara frecventa, prin corespondenta.

        Ce rai e oamenii....
      • +6 (6 voturi)    
        Si eu am terminat la seral (Miercuri, 18 septembrie 2019, 20:16)

        coco04 [utilizator] i-a raspuns lui dihania

        Si exista si făra frecvență.Unii chiar au avut nevoie să se intrețină si nu puteau merge ziua si la cursuri si la serviciu.Tocmai asta e ideea de seral,să ai timp să mergi la cursuri ;altfel dacă nu vrei să mergi la cursuri atunci puteai să faci la fără frecvență.Nu a fost o fericire să fac la seral căci a trebuit să fac un an in plus.(asa era sistemul).
        • +6 (6 voturi)    
          Problema e ca el NU are diploma (Joi, 19 septembrie 2019, 8:45)

          Deja [utilizator] i-a raspuns lui coco04

          NU ca ar fi facut la seral. Nu a facut. Nici la seral, nici la zi, nici la FF, la nimic. Din ce reiese din procedura de verificare a actelor, el a falsificat pur si simplu diploma!
    • +17 (17 voturi)    
      falsurile sunt evidente (Miercuri, 18 septembrie 2019, 16:09)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      facultatile la seral s-au desfiintat prin anii 1991 sau 1992

      in sesiunea din februarie nu se organizeaza licenta !!!! ci doar in cea din IUNIE/IULIE

      in afara de nume+prenume toate celelalte inscrisuri erau tiparite sau scrise la masina de scris

      foaia cind se rupe din caietul de diplome are o linie serpuita

      cam multe falsuri pt o diploma !!!!!!!!
      • -2 (6 voturi)    
        Cred ca (Miercuri, 18 septembrie 2019, 18:36)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        asta e o copie, de-aia nu are linia serpuita. Dar totusi se vede acea linie in stanga.

        Apoi data se pare ca este 12/07. Nu vad februarie.

        Nu mai tin minte daca totul era scris la masina (in afara de nume/prenume). O sa ma uit.

        Nu am idee daca intr-adevar seralul a disparut in 1992 - este posibil.

        Dar.. cum ar putea cineva sa-si falsifice in asa mod idiot diploma, ca sa se vada si intr-o amarata de copie ? Mi-e totusi cam greu sa cred. Acum, daca individul este vreun habarnamist, asta este foarte posibil, dar chiar asa, sa falsifice in mod grosolan foaia aia.....
        • +7 (7 voturi)    
          Cum ar putea falsifica atat de grosolan?!? (Miercuri, 18 septembrie 2019, 20:26)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          Raspunsul este simplu - stimabilul este cadru de nadejde al PSD, sau macar in gratiile acestora, ceea ce inseamna ca este incompetent, limitat intelectual, lenes si lipsit de rusine, avand in schimb un puternic sentiment de infailibilitate si invulnerabilitate.
          Dvs. nu v-ati uitat deloc la ce fel de oameni populeaza PSD-ul de azi la varf? Ma uit chiar acum la TV in direct, ies bashtanii PSD de la nu-sh ce sedinta - Ciordache, juristul de balta.. pardion, de Balti; Carmen Dan, secretara; papagalul ala de era pe la educatie, sau la sanatate (ala de zicea cum e cu universurile paralele), uite-l si pe Daea, uite-o si pe Veorica... Cam ce impresie va fac aceste distinse personaje din punct de vedere intelectual?!?
          Ah, si sa nu-l uit pe dl. Badalau, seful lui Carasol, care, dupa cum scrie mai sus, o sa ia masurile care se impun dcaa se demonstreaza etc etc etc. Umor colosal - condamnatul penal Badalau (pentru furt de papusoi) si care a scapat de puscarie printr-o gratiere, pe post de inalta instanta morala... Colosal...
          Mai ramasese ratacita asta de Birchall cam singura frecventabila de pe-acolo - si iata ca partidul o scuipa afara... Normal, e clar ca nu se potriveste peisajului pesedist dpdv intelectual, e un corp strain, strica poza, strica armonia, ii face pe toti sfertodoctii si borfasii aia sa se simta stanjeniti...

          Dar stiti care-i tragedia?!? Tragedia este ca, dupa trei ani in care a devenit clar ca lumina zilei pentru oricine ce adunatura de ticalosi si borfasi e la varful PSD, tot mai exista milioane de oameni care gasesc normal si dezirabil sa fie condusi de o astfel de gasca si-i voteaza in continuare...
          • 0 (0 voturi)    
            Erata (Joi, 19 septembrie 2019, 19:02)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            Domnul cu universurile paralele este Nicolae Hurduc, Ministrul Cercetarii, nu al sanatatii sau educatiei.
            Da, stiu ca nu va vine sa credeti si nici nu intelegeti la ce serveste, dar in Guvernul Dancila exista si un Minister al Cercetarii (si nu e vorba de cercetatori de dosare ale inamicilor politici).
        • +2 (2 voturi)    
          12/07 e data eliberarii diplomei insa (Miercuri, 18 septembrie 2019, 20:40)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          apare in text " in baza promovarii examenului de licenta din sesiunea FEBRUARIE 2006 "

          o mana spala pe alta si uite asa are baiatul o licenta
    • +2 (2 voturi)    
      Pai (Miercuri, 18 septembrie 2019, 20:04)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      Cine sa ne pazeasca? Sri-ul? Hahaha, e mort.
  • +28 (28 voturi)    
    lumea impostorilor psd (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:19)

    panduru [utilizator]

    guvernata de un alt repetent, care urmeaza acum masteratul in tinichigerie la Rahova. De data asta, pe bune...
    Asta se intampla cand toti sunt numiti politic, iar daca se tine vreun concurs, este doar o panarama pt fraieri...
  • +29 (29 voturi)    
    Daca se iau... (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:25)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... la mana toate diplomele de studii superioare din tara asta, se cam golesc institutiile statului.
    • +21 (21 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:42)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Skipper_The_Pinguin

      a fost asta mai fraier, aialalti au cate 2-3 de la Spiru.
    • -20 (26 voturi)    
      Nu chiar. (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:42)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Skipper_The_Pinguin

      Ca unii ai platit pe bune sa primeasca diplome reale. Unii au si doctoratul plagiat si candideaza ca procuror european.
      • +12 (12 voturi)    
        Candideaza Tonta? (Miercuri, 18 septembrie 2019, 17:07)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        I don't think so!
      • 0 (0 voturi)    
        Bine Luju, ceva dovezi? CNATDCU ce zice (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 11:19)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Zice ca nu? Zice ca sa va bagati undeva teoriile?
        Pai astia nu sunt baietii aia pe care i-ati schimbat o data ca sa ii salvati soriciul lui Ponta? Mai schimbati-i inca odata, de cate ori trebuie pana vor indeplini la sange dispozitiile lui Dom' Profesor!
  • -12 (20 voturi)    
    Bravo, are CV de prim-ministru, de presedinte UE! (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:26)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Are un CV ca multi PSD-isti ministrii, secretari de stat,. Pai sa il propuna prim-minstru.
    Si daca ar fi singur !
    Pai madam Ursula van der Leyen n-a plagiat si ea teza de doctorat, n-a mintit in CV , cautati pe google daca nu ma credeti-sunt ziare serioase in care scrie asta, cu dovezi!
    Pai sa fie Ponta, Oprea, madam Kovesi singuri ,singurei?
    Dupa cum vedeti traim intr-o lume in care din ce in ce mai multi impostori, mincinosi conduc lumea!
    Aia de terminara o facultate ,un doctorat cu note bune , 1000-2000 de Euro acolo pe luna, c-au fost prosti si-au muncit de -au rupt! Si sa munceasca pana la adanci batraneti sa isi plateasca apartamentul luat pe credit, masina luata pe credit, scolile copiilor.
    • -4 (16 voturi)    
      Ca deobicei nu conteaza cat ai plagiat (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:45)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Conteaza doar cine verifica. Regulile sunt pentru plebe nu pentru aristocratie.
  • +25 (25 voturi)    
    asta e ca bancul cu ambasadorul (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:27)

    gimini [utilizator]

    Bulă se duce la școală și e întrebat de doamna:
    - Bulă, ce e tactu?
    - Ambasador.
    - Uau. Și în ce țară e acum?
    - Păi nu e în nici o țară. Acum e în București, pe Magheru.
    - Păi cum Bulă, n-ai zis că e ambasador?
    - Ba da. E portarul de la Hotel Ambasador.

    Așa și ăsta: a fost o viață un biet electrician - până când și-a falsificat diploma - dar zice că „activează în sectorul energetic din 1993”... Uau... ce pompos sună... și când te gândești că toată competența omului se reduce la montat prize...
    • +3 (3 voturi)    
      priza (Miercuri, 18 septembrie 2019, 20:52)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      Fiind din Teleorman i-a montat si priza cu bucluc a fostului ministru de interne Carmen Dan in anul 2017.
  • +18 (18 voturi)    
    Bă, dar chiar toți sînteți din (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:32)

    EdBundy [utilizator]

    Teleorman?
  • +16 (18 voturi)    
    Mare papagal (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:41)

    feroviarul123 [utilizator]

    Pai mai bine făcea facultatea la seral plătea niște șpagă si avea diploma pe bune. Eu cunosc mai multi seralisti ajunși directori care nu au văzut Politehnica pe interior.
  • +23 (23 voturi)    
    Alta facultate nu are ... (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:47)

    aBola [utilizator]

    Din CV-ul indivitului rezulta ca nu are alte studii superioare.

    Astfel, personajul care a avut incepand cu 2006 functii ce necesitau studii superioare, a incasat si ocupat ilegal anumite functii. Daca lucrurile stau chiar asa, situatia este extrem de grava.
    Orice act semnat de individ in toata acesta perioada este lovit de nulitate.
    • +11 (11 voturi)    
      Ar trebui (Miercuri, 18 septembrie 2019, 16:00)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui aBola

      cercetat si la madam veorica. La cum se exprima parca nu a terminat o facultate.
    • +14 (14 voturi)    
      Unde asta?!? (Miercuri, 18 septembrie 2019, 16:32)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui aBola

      In Rromanika pesedista?!?
      Hai, dom'le, fii serios... la nevoie se merge la CCR, care decreteaza ca totul e perfect constitutional, coane Fanica...
      • -9 (9 voturi)    
        Studiile Doamnei Dancila (Miercuri, 18 septembrie 2019, 19:13)

        Tambrian [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Doamna chiar a absolvitr o facultate onorabila. E ceva peste cei patru ani de profesor de fizica a unui fost inspector de invatamant de Sibiu, inca din vremea aia veche...
        • +2 (4 voturi)    
          ?!? (Miercuri, 18 septembrie 2019, 22:35)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

          U talkin' to me?!?
          Eu nu scrisesem nimic despre d-na Dancila, dar daca insistati...
          In primul rand, da, petrolul si gazele de la Ploiesti erau pe vremea aia o facultate onorabila - or mai fi si-acum, nu stiu. Onorabil e un cuvant potrivit pentru cineva care n-a reusit sa ia examenul "de treapta" la liceu. Facultatea cu pricina era sub facultatile de elita din politehnica, universitate si medicina - cele de profil "electro" si aeronavele de la poli, respectiv sub mate, fizica si medicina - dar nu era totusi la coada turmei.
          Intr-al doilea rand, daca vreti sa facem o comparatie, haideti s-o facem... in spiritul marelui Tomita.
          Comparatia intre facultati (foarte diferite) este subiectiva, deci zic s-o ignoram. Deuce.
          Ca studenti, cei doi n-au fost probabil eminenti (ca s-ar fi laudat cu asta), dar nici repetenti (aici, ce-i drept, d-na Dancila are un avantaj clar fata de colegii sai de partid, unde repetentia pare sa fie regula printre cei care au reusit totusi sa termine o facultate "pe bune"). Deuce.
          In calitate de proaspeti absolventi - d-na Dancila a ajuns undeva prin Teleorman, facand nu se stie ce pret de vreo 10 ani, ca, din nou, daca ar fi facut ceva remarcabil, s-ar fi stiut. Iohannis si-a facut meseria pentru care s-a pregatit, predand fizica la scoli si licee din Sibiu. Avantaj Iohannis.
          Pe la mijlocul anilor 1990, d-na Dancila preda ceva (adica activa intr-o profesie pentru care NU era calificata) la un liceu industrial din Videle; Iohannis preda si el, tot fizica, la liceul de elita al Sibiului. Avantaj Iohannis.
          Mai incolo, Dancila infrangea cu succes in alegerile pentru metropola Videle, Iohannis devenea cam pe cont prorpiu primar in Sibiu. Avantaj Iohannis.
          Inca vreo 10 ani Dancila a prestat pe la organizatia de femei a PSD din Teleorman si ceva contopist pe la Petrom, In timpul asta Iohannis a mai pus de vreo 2-3 mandate de primar la Sibiu si a contribuit la a transforma acel oras intr-unul din putinele orase cu adevarat europene. Avantaj Iohannis.
        • +3 (5 voturi)    
          ?!? (cont) (Miercuri, 18 septembrie 2019, 23:02)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

          Mai trece niste vreme si pentru merite doar de dansii stiute d-na Dancila este pusa de Ponta si Dragnea, daca am inteles eu bine, pe lista PSD pentru europarlamentare si este aleasa. Adica partidul e ales, nu ea. Iohannis si echipa lui fac Sibiul capitala culturala europeana si contribuie la boomul economic al zonei. Iohannis devine ul politician in ascensiuen si e curtat el pentru meritele lui. Se alatura PNL de pe o pozitie de forta, nu gudurandu-se pe langa liderii partidului. Devine si presedintele partidului. Avantaj Iohannis.
          D-na Dancila petrece ani, multi ani la Bruxelles. Nu e deloc limpede ce face acolo atata amar de vreme, dar ce face sau nu face e de natura sa starneasca uimirea unei colege care descoperea nu de mult ca Dancila poate vorbi, nu e muta... Mai merita subliniat ca pana la acel moment - 2018 adica - Dancila n-a fost aleasa niciodata, nicaieri, de nimeni. "S-a ales" intotdeauna cu partidul, sau de catre liderii acestuia, in mod discretionar. Iohannis e ales presedintele Romaniei de niste milioane de romani. Avantaj Iohannis.
          Urmeaza poate cea mai neagra perioada din istoria recenta a Romaniei, cu asaltul gastii de borfasi si infractori PSD impotriva statului de drept si a justitiei. Dancila tace si ea complice pe-acolo. Iohannis tace si el, dar mai si face cate ceva sa reduca dezastrul. Avantaj Iohannis.
          Intr-unul din cele mai jenante episoade tot asa, din istoria recenta, Dragnea o scoate pe Dancila de ceafa din joben ca pe-o pisicuta si o pune prim ministru. Un an si mai bine Dancila duce slugarnicia si umilinta fata de jupan pe culmi neatinse de niciun predecesor. Apoi, dovedind ca poate fi si extrem de abjecta, la doar cateva ore dupa ce Dragnea ia calea Rahovei, Dancila se "emancipeaza" si-i infige acestuia un cutit in spate. Si ea. Avantaj Iohannis fie si doar pentru faptul marunt ca nu s-a pretat la astfel de marsavii.

          Mai are vreun rost sa continui?
        • +2 (2 voturi)    
          prost (Joi, 19 septembrie 2019, 11:46)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

          Bre, tu chiar esti prost? Facultatea coanei Veorica este onorabila, persoana in cauza nu prea. Vezi ca, de draga ce i-a fost meseria, a preferat sa fie profesoara de lucru manual...De destept ce esti compari IPG Ploiesti cu o Fac,. de Fizica, unde se mananca matematica pe paine...
        • 0 (0 voturi)    
          haha, facultate onorabila zici (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 11:39)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

          Daca o facultate care intotdeauna organiza sesiune de admitere de toamna si era refugiul multora din cei neadmisi in vara la alte facultati poate fi considerata onorabila asa o fi.
          Poate mai studiati si mediile la admitere la Fizica comparat cu Petrol si Gaze.
          PS imi cer scuze adevaratilor ingineri absolventi de UPG.
    • +3 (3 voturi)    
      baaaa ! (Miercuri, 18 septembrie 2019, 19:32)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui aBola

      da ce evoluara lumea ...
      deci, daca ai o diploma de injiner, esti car'vasazica, si diplomat. inginer diplomat.
      ca inginer fara diploma nu poti fi. si daca esti fara, iti faci rost tu de una.
      si iete asa, ing.dipl. era bun si de ambasador.
      • 0 (0 voturi)    
        diplome (Joi, 19 septembrie 2019, 11:55)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Bre bati campii. Pana prin anii ,'90 in Romania absolventii fac. de cinci ani erau numiti ingineri, cei doar cu trei ani subingineri. Dar pe la altii era altfel, absolventii fac. de cinci ani erau "ingineri diplomati", iar cei cu durata redusa de studii erau numiti ingineri. Asa ca doar ne-am "aliniat", evitand confuzia de termeni.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta . . . . . (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:55)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . .nu este scris de secretariat de facultate! Este foarte simplu sa se demonstreze falsul! Se cauta diplomele acelui an de bsolvire a facutatii respective si e face compartia inscrisurilor si semnaturilor!
  • +11 (11 voturi)    
    diploma asta e un fal grosolan, (Miercuri, 18 septembrie 2019, 16:19)

    miculescu-rucar [utilizator]

    facuta pe genunchi!
    daca te uiti cu atentia la semnaturi, vei observa ca la semnaturile pentru decan si secretar sef, a doua litera din semnatura este identica, facuta de acelasi "scriitor".
  • +12 (12 voturi)    
    Mai baieti ! (Miercuri, 18 septembrie 2019, 17:03)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Voi nu observati ceea ce este cel mai important in diploma falsa sau falsificata : personajul este nascut in TELEORMAN ! Acest judet impreuna cu OLT , DOLJ si GORJ sunt groparii Romaniei ! Toti cei care sunt in prim planul politicii si economiei Romaniei provin din aceste judete , cele mai sarace , cu oamenii cei mai incompetenti si frustrati posibil ! Incercati sa faceti o statistica in domeniile in care activati voi ( de unde provin noii manageri ! ) Veti descoperi o realitate infricosatoare !
  • +10 (10 voturi)    
    Starea de normalitate din psd (Miercuri, 18 septembrie 2019, 17:11)

    Dalinar [utilizator]

    Nici nu e de mirare, mai sunt destui ca asta si destui au scolile facute prin Plic la Universitati ca aia de la Pocreaca!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Nicio problemă (Miercuri, 18 septembrie 2019, 17:32)

    Gugubau [utilizator]

    Acum, una din două: fie ăștia care numesc șefi pe la companiile statului n-au nicio greață să pună în funcții de conducere indivizi fără pregătire, fie în zilele noastre facultățile scot absolvenți atât de "bine" pregătiți încât nu se observă nicio diferență între ei și cei fără facultate. Dar, mai curând, ambele sunt adevărate.

    Țara înainte de toate! Însă nu înaintea noastră și-alor noștri...
  • +5 (5 voturi)    
    Nu va mirati (Miercuri, 18 septembrie 2019, 21:50)

    coseag [utilizator]

    postacilor. Va mai dau cateva exemple, vreti ?
    La Transgaz e unu derector mare care scrie’n CV ca stie rusa. Stie tot atata rusa cata chineza stiu io. Apoi nu e'n stare sa lege mai mult de 4(patru) cuvinte intr-o propozitie. L-am cunoscut, e un "ciugulitor" : din orice sa-i iasa si lui ceva acolo, macar de-o maslina.
    La Hidroelectrica e altu', din rezerva de cadre noi a tarii. E pus la punct cu lozincile noi. Vorbeste cu grija sa nu supere pa niminea. Sta in fotelul moale si incaseaza sume grase. Si-a pus poza cu el cuvantand la ONU. Si ceilalti greuceni din HE sunt sfertodocti, doar vreo doi sau trei par a fi facut scoala serioasa. A de-i sefa a CS e o fatuca sprintara, saritoare, darnica tare. Bine infipta unde trebe.
    P'aci pa la mini e unu, gaie mare la compania da apa. A reusit sa se faca suptinginer inainte da '90 apoi si-a tras o patalama de "inginer diplomat" ca si ipochimenu' de la Transelectrica. Da omu asta da p'aci a cotizat din greu pa la partid, nu importa care, ca toate’s o apa s'un pamant (unu, un parlit ca si mini, s-a imprumutat da aproape un million da lei si a cotizat la alt partid – oare l-o intreba careva da unde a imprumutat banutii ?!).
    Sa va mai zic ?! O gramada da companii avnd sefi cu scoala nalta pa la spiru hareti, crestini, romano-americani, balti, barcoveni si da pan alte coclauri stiti si voi.
    Io can am vrut sa ma bag intr-o companie d’asta mare n-avui loc, nu sunt in acvariu.
    Mi-au zis ca n-am dosar beton si mai dihai, n-am pa niminea greucean’n dosar, ceva albastru. Asta e.
    Nu va mirati bibicilor. Nu va zmulgeti paru dan cap. E da pomana. Grangurii dan companii, sunt alesi pa spranceana dupa chipu’ s’asemanarea alora de-i aleg, adeca a baietilor cu ochii sinilii. Ochiu’ si timpanu au lectura obligatorie Cancan si Click, asa ca aleg doar cititori de Click si Cancan. Cat mai subtiri.
    Asadar tovarasi in loc sa va dati destepti comentand golaniile japitzelor ganditi-va cum dam jos clica profitorilor. Astept idei.
    • -2 (2 voturi)    
      Daca vrei sa scrii lucruri interesante (Joi, 19 septembrie 2019, 11:17)

      Mobutu Sese Secu' [utilizator] i-a raspuns lui coseag

      De ce o faci in chineza? ;)
      • -1 (1 vot)    
        priceput (Joi, 19 septembrie 2019, 11:58)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Mobutu Sese Secu'

        Pacat ca n-ai priceput "mistocareala"....
        • 0 (0 voturi)    
          Multumesc Ilidia ! (Vineri, 20 septembrie 2019, 0:18)

          coseag [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

          Nu-l blama pe Sulla din coapsta, a inteles foarte bine postarea ; cred ca a inserat si un emoticon zambitor.
          A fost un exercitiu de stil pentru mine. Cred ca doar in acest fel de scriitura - sfertodocta - poate fi exprimata mizeria din tara. Acest mod il pot intelege anafabetii functionali. Iar cei cativa din companii strategice pe care ii stiu sunt foarte aproape de asta.
          I-am cunoscut pentru a incerca sa-mi dau seama ce au mangafalele in plus fata de mine. Sunt mult sub mine. Educatie, experienta profesionala si de viata, cultura. Mi s-a si spus ca nu am nicio sansa pentru ca, langa alte "defecte" - spre exemplu ca nu am rude mari imparatesti, cel mai important e ca nu am suportul baietilor cu ochii albastri. Cel care mi-a spus aceste lucruri “off the record”, acum mai multi ani, a fost binevoitor. Atunci mi-a parut rau ca nu am fost turnator, ciripitor, scriitor de romane, whistleblower, snitch, йeбля, cука. Imi pare rau !
          In final va intreb pe toti : cum scapam de japitzele analfabete functional care dirijeaza Romania ?