Virgil Popescu, ministrul Economiei: Acum este ultimul ceas să mai putem folosi gazul pe care îl avem/ Ne trezim că nu-l vom mai putea folosi ca și combustibil de tranziție

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 30 ianuarie 2020, 23:14 Economie | Energie


Foraj Marea Neagra
Foto: AGERPRES
Ministrul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, a declarat, într-un interviu acordat HotNews.ro, că este "ultimul ceas" pentru România să mai poată folosi zăcămintele de gaze pe care le are la o valoare bună. În timp, gazul urmează să se devalorizeze având în vedere tranziția către o energie verde, motiv pentru care autoritățile trebuie să clarifice mai repede Legea Offshore, care să deblocheze investițiile din Marea Neagră. Ministrul spune că "putem discuta despre scoaterea gazelor din Marea Neagră la nivelul anului 2022", dacă Legea Offshore va fi clarificată în următoarea sesiune parlamentară.
În opinia ministrului este nevoie de voință politică și consens din partea tuturor partidelor parlamentare. "Am avut o surpriză neplăcută din partea Băncii Europene de Investiții, care a scos posibilitatea finanțării producției energiei electrice pe bază de gaze, începând cu anul 2021. S-ar putea ca dacă mai stăm cu gazul din Marea Neagră, să ne uităm la el, să nu mai prezinte o valoare economică sau Europa să nu ne putem folosi, să nu aibă aceeași valoare pe care ar avea-o dacă l-am folosi acum. (...)Dacă mai stăm mult cu gazul în pământ, că și la onshore avem Caragele care nu a început, și în offshore, ne trezim că gazul ca și combustibil de tranziție în Europa nu va mai fi un combustibil, nu va mai avea valoare. Acum este ultimul ceas să putem folosi la o valoare bună gazul pe care îl avem", a spus ministrul.

Acesta a precizat că după ce va începe exploatarea în Marea Neagră, gazul va fi consumat în special în România: pentru construirea de centrale pe gaz, pentru consumul populației, dar și în petrochimie. Romgaz ar urma să înceapă de la zero o investiție în petrochimie, dar "poate vor fi și alți invesitori care vor dori să facă petrochimie în România", a spus Virgil Popescu. Însă condiția este să înceapă exploatarea în Marea Neagră, deoarece "nu putem face aceste investiții (în petrochimie) cu gaze din import".

"Sesiunea parlamentară începe la 1 februarie. De atunci putem discuta în Parlament despre acest aspect. Dacă în această sesiune parlamentară legea offhsore va fi aprobată, putem discuta despre scoaterea gazelor din Marea Neagră la nivelul anului 2022", a mai spus ministrul. Potrivit acestuia există discuții la nivel de grup în Parlament.

Pe lângă problema Legii offshore mai este cea legată de dorința ExxonMobil de a-și vinde participația din proiectul Neptun din Marea Neagră pe care o deține alături de OMV Petrom. Virgil Popescu a precizat încă o dată că dorește ca Romgaz să fie cotă parte dintr-un consorțiu cu OMV Petrom și compania de gaze din Polonia pentru preluarea participației. Pe lângă acest consorțiu, ar mai fi interesați și companiile Lukoil și Black Sea Oil&Gas.

Pentru mai multe amănunte citește Afacerea Exxon din Marea Neagră, în atenția unui consorțiu format din Compania naţională de gaze din Polonia, Romgaz și OMV/ Pe de altă parte, este interesat și Lukoil



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4923 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    mananca rahat (Joi, 30 ianuarie 2020, 23:41)

    _sandu_ [utilizator]

    Nu e niciun scenariu in care UE sa scape de dependenta de gaze mai ales la cat de incet se misca cu energiile regenerabile. Centralele nucreare si cele pe carbune care se vor inchide in urmatorii ani vor fi inlocuite in prioncipal cu gaze naturale.
  • +2 (2 voturi)    
    ...unii aleg pentru toți... (Vineri, 31 ianuarie 2020, 10:14)

    baligosul [utilizator]

    Cum să procedeze statul ? Să importăm ori să exploatăm rezervele descoperite sub Marea Neagră ? Oare ce contracte au semnat diferite guverne din România cu alte guverne din alte țări, cu diferite companii, cum că le-am livra gaze ? Că ăia s-au apucat să cheltuiască pentru realizarea unor conducte de transport a acelor gaze.
    Că dacă mai stăm mult pe gînduri parcă văd că o justiție internațională va constata că zonele care azi se află în apele românești sînt în zona teritorială ce aparține Rusiei, Ukrainei...Și atunci România va importa, cumpăra gaze exploatate de acolo...
  • -3 (5 voturi)    
    Pai cu pacura ce mai facem? Sa scada poluarea? (Vineri, 31 ianuarie 2020, 10:16)

    D-or [utilizator]

    In ultimii ani, poluarea a devenit nu un efect secundar al industriei, ci un scop in sine.

    Altfel, poluarea nu ar fi fost adusa din ce in ce mai aproape de oameni pentru a i se spori eficienta: producem energia in orase, nu in munti, ardem si reciclam pe strazi, cosurile centralelor le punem sub geamuri, nu pe acoperis, etc.
  • -2 (10 voturi)    
    Gazul nu ar trebui vindut, ci pastrat pentru noi (Vineri, 31 ianuarie 2020, 10:21)

    D-or [utilizator]

    Si acum, exportam gaze in Austria (ca ei sunt domni), iar noi folosim pacura.

    Importam in schimb, deseuri pe care le ardem sau le transformam in peleti sau gaz lichefiat si apoi le re-exportam catre China.

    Noi facem doar munca poluanta si necalificata.
    • -1 (9 voturi)    
      nici macar nu e vandut (Vineri, 31 ianuarie 2020, 10:52)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Ci dat moca multinationalelor pe spagi incasate de politiceni (de toate insignele). Asa cum s-a facut cu toate resursele tarii dupa 1990.
    • -1 (3 voturi)    
      Gazul ori îl folosești,ori îl pierzi. (Vineri, 31 ianuarie 2020, 13:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Lozincile anilor 70-80 trebuie abandonate.Cine lucrează în domeniu știe că un zăcământ descoperit și neexploatat,după un timp(ani)își diminuează presiunea,deci capacitatea.Asta pentru-că solul nu este uniform și mișcările seismice schimbă configurația solului și gazul migrează ori este dispersat în atmosferă.Nici-un zăcământ descoperit cu mulți ani în urmă nu și-a dovedit aceleași caracteristici după câți-va ani de neexploatare.
      • +1 (1 vot)    
        Gazul din Marea Neagra-o fata morgana (Vineri, 31 ianuarie 2020, 15:57)

        GazarPro [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        O elucubratie; orice migratie de HC spre zone de lower pressure este un proces care ia sute de mii chiar milioane de ani. Faptul cel mai important este ca delinierea si posibila exploatare a gazelor din apele adanci ale Marii Negre presupun prezenta unor Companii Petroliere cu experienta clara in DEEP WATER Drilling and Operations. Atata timp cat decizia de exploatare nu a fost luata orice punere in productie va necesita cel putin 5 ani. Cu cat mai adanca apa cu atat mai scumpa dezvoltarea zacamantului.
      • +1 (1 vot)    
        Bati campii (Vineri, 31 ianuarie 2020, 17:05)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Habar nu ai despre capcanele de hidrocarburi, roci muma de petrol si gaz, migratia hidrocarburilor, presiunile de zacamant, depletarea zacamintelor si nu in ultimul rand legea gazului ideal!!!
  • 0 (10 voturi)    
    Paradoxal cu verdele ăsta (Vineri, 31 ianuarie 2020, 10:58)

    BEDE [utilizator]

    Un pic mai mult dioxid de carbon în atmosferă chiar ajută plantele să crească mai bine. În prezent sumt cam 400ppm dioxid de carbon, ceea ce e departe de ceva periculor pentru viata oamenilor și animalelor.
    Efect de seră? Mai mult efect de seră produc vaporii de apă decât dioxidul de carbon.
    Și cică dacă scade cocentrația de dioxid de carbon în atmosferă este mai verde! Aiurea! Dacă concentrația de dioxid de carbon scade semnificativ, atunci tocmai va fi mai puțin verde.
    Clima se schimbă, de acord. Doar se vede. Dar chestia cu dioxidul de carbon, cu că el este cauza la toate fenomenele meteo ciudate, este o chestie care e folosită politic pentru a băga spaima în oameni și a-i duce nu-mi dau seama încotro... Oricum, nu spre mai bine.
    • 0 (2 voturi)    
      Chestia cu CO2 e politica!!! (Vineri, 31 ianuarie 2020, 17:07)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Soarele e principalul factor care schimbi clima. CO2 e Rezultatul incalzirii.
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 31 ianuarie 2020, 11:17)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 31 ianuarie 2020, 12:24)

    Incomod3 [utilizator]

    e ultima ocazie sa mai incasati voi spaga... ba da voi chiar ne credeti prosti ?... adica ne credeti, dar nu prea mai tin abureli astea... au venit nehalitii la putere si vor sa rada tot acum si resurse si sanatate... parca vad ca peste cativa ani vom avea din nou defilari la DNA, la ore de maxima audienta.... adica daca l-ati legat pe dragnea ca a "influentat" o manarie de 20000 de euro prin 2010, pentru cat furati voi acum, o sa va urmareasca si in gaura de sarpe, pana la sfarsitul secolului...
  • 0 (2 voturi)