OMV Petrom pune o condiție pentru exploatarea gazelor din Marea Neagră: Modificarea Legii Offshore/ Șeful companiei: Pentru prima dată mă tem că vom trece de la "când" la "dacă"

de CP     HotNews.ro
Joi, 6 februarie 2020, 15:46 Economie | Energie


Foraj Marea Neagra
Foto: AGERPRES
Exploatarea gazelor din Marea Neagră, în cadrul proiectului Neptun, devine incertă dacă nu va fi modificată Legea Offshore, a declarat, joi, Christina Verchere, CEO al OMV Petrom, cu ocazia prezentării rezultatelor financiare pe 2019. Aceasta a mai spus că abrogarea prevederilor din OUG 114 și reîntoarcerea la o piață liberalizată au fost binevenite, însă este nevoie și de modificarea Legii Offshore.

"În absenţa unei modificări a Legii offshore, pentru prima dată mă tem că vom trece de la 'când' la 'dacă', ceea ce ar fi o pierdere uriaşă pentru România", a spus șeful OMV Petrom, citat de Agerpres.

Aceasta a mai spus că recomandă "autorităţilor să facă schimbările de care avem nevoie, astfel încât să putem merge mai departe, să începem acest proiect şi să aducem, în cele din urmă, gazul în România şi veniturile statului care vin odată cu acesta".

Ministrul Economiei din Guvernul Orban, Virgil Popescu, a spus recent, într-un interviu acordat HotNews.ro, că autoritățile trebuie să clarifice mai repede Legea Offshore, care să deblocheze investițiile din Marea Neagră. Ministrul spune că "putem discuta despre scoaterea gazelor din Marea Neagră la nivelul anului 2022".

În opinia ministrului este nevoie de voință politică și consens din partea tuturor partidelor parlamentare. "Am avut o surpriză neplăcută din partea Băncii Europene de Investiții, care a scos posibilitatea finanțării producției energiei electrice pe bază de gaze, începând cu anul 2021. S-ar putea ca dacă mai stăm cu gazul din Marea Neagră, să ne uităm la el, să nu mai prezinte o valoare economică sau să nu ne putem folosi, să nu aibă aceeași valoare pe care ar avea-o dacă l-am folosi acum. (...) Dacă mai stăm mult cu gazul în pământ, că și la onshore avem Caragele care nu a început, și în offshore, ne trezim că gazul ca și combustibil de tranziție în Europa nu va mai fi un combustibil, nu va mai avea valoare. Acum este ultimul ceas să putem folosi la o valoare bună gazul pe care îl avem", a spus ministrul.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3239 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Cam ce prevederi ar trebui... (Joi, 6 februarie 2020, 15:49)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    ... sa apara in lege, distinse domn ? Ca statul roman plateste de la buget favoarea de a-i fi exploatate gazele in folosul altor tzari si al corporatiilor ?
    • 0 (4 voturi)    
      se pare ca (Joi, 6 februarie 2020, 16:56)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui MihaiDumitrescu1

      anularea ordonantei nu le-a fost deajuns !? Ce-o mai fi vrand ? Poate mai aranjeaza cineva vre-un smen ?
      Si ministrul vorbeste aiurea; gazul ramane o valoare nu numai energetica ci si ca materie prima in petrochimie !
  • +3 (5 voturi)    
    redevențele prea mici (Joi, 6 februarie 2020, 16:04)

    FFF T [utilizator]

    Redevenţa impusă e între 3,5% și 13% (media de 8,31%)

    În alte țări:
    Turcia – 12,5% atât țiței, cât și gaze, Germania – 10% fix, Ungaria – între 12 și 30%, în funcție de dimensiunea zăcământului, Marea Britanie, Danemarca și Norvegia – 15%, 18%, respectiv 21%. Statele Unite percep o redevență ce poate ajunge la 20 dolari pe baril, iar Rusia, până la 24 dolari pe baril. Multe state americane au în jur de 18% redevenţă.
    România nu știe să negocieze. Punct.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu stie?! (Joi, 6 februarie 2020, 20:20)

      gie [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Ba ar sti saraca Romanie, insa asa vrea stapanirea sa ia totu de pomana. Ba sa-i mai dai si bani sa-ti ia resursele cum a zis domnu Mihai de mai sus... In plus de asta se gasesc destui autohtoni foarte dornici sa-si dea samnaturica contra unor dezavantaje derizorii... daca ne raportam la dimensiunile afacerilor. Dar cel mai important motiv ramane dupa parerea mea primul.
      Oricum in ultima vreme avem probleme mai mari. Si aici nu ma refer la vesnicele conflicte politice de fatada.
      Sunt alte aspecte care ne privesc pe toti ca si Romani.
  • 0 (2 voturi)    
    Eu zic (Vineri, 7 februarie 2020, 6:29)

    Mirobo [utilizator]

    sa le lase acolo generatiilor viitoare.
    Cu cât sunt mai vechi cu atat mai bune!
    • -1 (1 vot)    
      De ce ar sta gazul acolo? (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 17:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      Chiar dacă nu exploatezi,nu ești sigur dacă după 15-20 de ani mai găsești gaz acolo.Gazul,dar și petrolul,descoperite trebuie exploatate atunci când sunt descoperite.Dacă le lași ca rezerve,acestea vor migra în alte zone,iar gazul se va pierde în atmosferă poluând inutil.Gazul metan este mai periculos pentru atmosferă decât CO2.Ai rămas cu teoria răposatului care nu exploata și sa văzut după 1989 că acele sonde de gaz închise nu mai aveau presiune.Gazul se pierduse.La unele sonde sa mai găsit ceva,dar mult diminuat.Cauza,mișcările zilnice ale scoarței terestre,chiar și cele mici,produc noi fisuri,noi pungi de gaz și petrol.
  • +1 (1 vot)    
    La revedere! (Vineri, 7 februarie 2020, 12:15)

    hic sunt leones [utilizator]

    Nu vă faceți voi griji pentru România.
  • 0 (2 voturi)    
    De nu le-as da eu . . . (Sâmbătă, 8 februarie 2020, 9:18)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .cu tifla la toti arogantii astia gen OMV sau americanii aia ,ca nici nu stiu cum ii cheama si as invita la negocieri . . . GazProm!