Virgil Popescu: Este o golănie ce fac furnizorii de gaze cu menținerea prețurilor

de C.P.     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2020, 10:02 Economie | Energie


Virgil Popescu
Foto: Guvern
Furnizorii de gaze vor să încheie contracte de la 1 iulie, când se liberalizează piața, la aceleași tarife de până acum, stabilite în regim reglementat, deși prețul de achiziție al gazelor va fi mai mic. Ministrul economiei Virgil Popescu spune că este o golănie ce fac furnizorii. Spune că a discutat cu Consiliul Concurenței pentru a găsi o modalitate de intervenție pentru a limita adaosurile. Guvernul ar putea aproba o ordonanță de urgență în acest sens.

"Mi se pare o golănie, ca să-i spun tot aşa, pentru că nu poţi să vii în acest program de Gas Programme Release în care tu (furnizorii de gaze, n.r.) nu cumperi gazul la 25 (de lei/MWh, n.r.), dar îl cumperi la 28, la 30 de lei, deci cu mult sub preţul cu care îl cumpărai, şi tu menţii preţul către clientul casnic sau către clientul industrial care îţi este captiv la acelaşi preţ", a declarat joi Virgil Popescu, la B1 TV, potrivit Agerpres.

Acesta spune că producătorii sunt fraieriți.

"Dacă nu, am discutat cu Consiliul Concurenţei şi avem modalitate de intervenţie, pe Legea Concurenţei, nu-i vom lăsa ca profitul pe care l-ar putea obţine din diminuarea preţului la gaze, tot pe seama producătorilor, pentru că tot producătorii vor fi cei fraieriţi, de data asta preţul este jos şi n-ai ce să-i faci... Ne vom asigura că acea diferenţă se va regăsi în jos în factură. Avem instrumente pe Legea Concurenţei. Noi am discutat deja cu Consiliul Concurenţei, el urmăreşte foarte bine comportamentul în piaţă al jucătorilor furnizori de gaze, şi vom lua măsuri: vom interveni în Guvern, prin ordonanţă de urgenţă, şi le vom limita adaosurile, dacă vor distorsiona piaţa şi nu vor înţelege că nu poţi să exploatezi acest moment pe seama producătorilor şi a consumatorilor", a spus Virgil Popescu.

Acesta precizează că în prezent preţul gazelor naturale în hub-ul de la Baumgarten este foarte mic, de aproximativ 25 de lei/ MWh.

Reamintim că începând cu 1 iulie 2020, prețurile pentru furnizarea gazelor naturale la clienții casnici nu vor mai fi reglementate de către Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE), acestea urmând a se forma liber pe piaţă, în funcţie de cerere şi ofertă. Noul contract de furnizare poate fi încheiat cu furnizorul actual sau cu oricare alt furnizor de gaze naturale.

Potrivit ANRE, clienţii casnici pentru care furnizarea gazelor naturale se face în prezent la preţuri reglementate de ANRE trebuie să identifice oferta de furnizare care corespunde cel mai bine nevoilor lor şi să încheie, până la data de 30 iunie 2020, un contract de furnizare a gazelor naturale în regim concurențial.

Noul contract de furnizare poate fi încheiat cu furnizorul actual sau cu oricare alt furnizor de gaze naturale, dintre cei licențiați de către ANRE, care activează pe piaţa cu amănuntul de gaze naturale, prin una dintre următoarele modalităţi:

  • acceptarea unei oferte publicate de către un furnizor, pe care clientul o consideră mai avantajoasă;
  • solicitarea, de la oricare furnizor, a unei oferte privind condiţiile comerciale şi preţul de furnizare, în vederea negocierii acestora, după caz;
  • selectarea furnizorului prin procedee specifice de licitaţie/achiziţie publică, dacă este cazul.

Pentru efectuarea unei analize comparative a ofertelor-tip de furnizare a gazelor naturale existente pe piață, se poate accesa aplicația "Comparator oferte-tip de furnizare a gazelor naturale", disponibilă pe pagina de internet a ANRE, la adresa: http://www.anre.ro/ro/info-consumatori/comparator-oferte-tip-de-furnizare-a-gn, sau prin descărcarea pe dispozitivele mobile a aplicației ”ANRE”, disponibilă în magazinele online de aplicații App Store și Google Play.

După ce sunt adăugate criteriile de selecție, vor fi afișate oferte din partea mai multor furnizori din zona în care se află clientul. Prețul final de furnizare cuprinde prețul la producător, costul de transport și tariful de distribuție. De asemenea, există și un convertor MWh în KWh.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7150 vizualizari

  • -13 (13 voturi)    
    omu' nu intelege... (Vineri, 29 mai 2020, 10:18)

    demaGOGU [utilizator]

    ..ca pe o piata libera (chiar de duopole EoN-GdF) preturile se formeaza in functie de oferta si...cerere.

    iar romanii, in ciuda auto-victimizarii perpetue, NU sunt saraci!
    • 0 (4 voturi)    
      Las-o pe asta (Vineri, 29 mai 2020, 14:10)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cea mai tare chestie din articol e ca ne indica existenta convertorului MWh în KWh.
  • -4 (8 voturi)    
    Cine il crede (Vineri, 29 mai 2020, 10:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    pe alde popescu e fie naiv, fie credul
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo Ochii_pe_voi! (Luni, 1 iunie 2020, 18:20)

      mihailaanurii [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ai zis foarte bine bre!
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Vineri, 29 mai 2020, 10:21)

    sentenced [utilizator]

    Daca am incheiat deja noul contract pe un an de zile, mai pot face ceva in situatia in care pretul o sa scada pentru a beneficia de un pret mai mic?
  • -3 (9 voturi)    
    golanie? (Vineri, 29 mai 2020, 10:56)

    Ademordna [utilizator]

    Daca au as folosi cuvantul asta, facut celebru de Ilici, as fi cenzurat pe Hotnews.

    Furnizorii de gaze isi vad de interesul propriu, nu e nici o golanie. E 100% responsabilitatea guvernului sa protejeze consumatorii in acest domeniu in care piata nu e libera si in care nu se poate vorbi de concurenta. Iar Popescu, in loc sa-si faca datoria, prefera sa insulte si sa dea vina pe petrolisti (nu c-ar fi ei niste sfinti), public.
    El se face ca nu e treaba lui, petrolistii sunt fericiti ca obtin extra profit in schimbul unor insulte, numai consumatorul e pagubit. Mersi usl.
    • 0 (0 voturi)    
      Ademordna (Luni, 1 iunie 2020, 18:22)

      mihailaanurii [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      toti sunt neste golani prosti! Iti dau dreptate.
  • -6 (14 voturi)    
    domul Virgil (Vineri, 29 mai 2020, 11:07)

    Mary80 [utilizator]

    asa, de principiu: ori suntem liberali ori nu mai suntem? Bine, dupa masurile din ultimele luni, suntem doar niste bolsevici vopsiti in liberali.
    • +4 (8 voturi)    
      asa e in Rromania in toate domeniile ... (Vineri, 29 mai 2020, 11:49)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      asa e in toata Rromania, in toate domeniile ...de exemplu vezi cate un patron de boutic de carter cu Porsche si vacante regulate in Maldive !!!!???? suntem defecti ca tara ....
      • 0 (0 voturi)    
        Viziru (Luni, 1 iunie 2020, 18:26)

        mihailaanurii [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Dumneatale ca vizir vreun Porsche, vreo vacanta in Maldive, ceva acolo, macar o maslina?
  • -4 (10 voturi)    
    Cateva concluzii triste, despre domnul ministru (Vineri, 29 mai 2020, 11:21)

    Metec [utilizator]

    1. Desi membru al PNL, nu are habar despre piata libera si legile ei.
    2. Nu stie ce competente are. In domeniul respectiv, se pronunta ANRE, exclusiv.
    3. Este abuziv, invocand amenintarea Consiliului Concurentei, care este si el un organ autonom, sub controlul Parlamentului, nu al Ministerului Economiei.
    4. Discursul sau este populist si electoral, dar intr-un mod rudimentar. Dragnea si Orlando i-ar putea da niste lectii, din pacate.

    Concluzia finala: unii penelisti sunt cam ca pesedistii, doar mai prosti.
  • -5 (11 voturi)    
    Preturi gaze (Vineri, 29 mai 2020, 12:01)

    Ibit [utilizator]

    Golanie este definitia activitatii guvernului Orban !
    • 0 (0 voturi)    
      Ibit (Luni, 1 iunie 2020, 18:28)

      mihailaanurii [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Poti s-o mai zici de o mie de ori!
  • 0 (10 voturi)    
    Dar matale!? (Vineri, 29 mai 2020, 13:48)

    sergiutales [utilizator]

    Golanie, golanie sadea, dar ce face guvernul meu pentru a o stopa?
    • 0 (8 voturi)    
      Se lamenteaza -ca si Orban- in locul nostru!! (Vineri, 29 mai 2020, 15:19)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui sergiutales

      Si o face stiind ca de fapt cei enșpe ofertanti sunt intermediari de apartament care au doar facturier, relatii si tupeu in realitate existand acelasi monopol !!
      • 0 (0 voturi)    
        Deval, (Luni, 1 iunie 2020, 18:31)

        mihailaanurii [utilizator] i-a raspuns lui deval

        te consumi de pomana; istoria o scriu reptilele jurasice care sfasie tara asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Sergiutales (Luni, 1 iunie 2020, 18:29)

      mihailaanurii [utilizator] i-a raspuns lui sergiutales

      guvernul tau freaca berbunca!
    • +1 (1 vot)    
      Raspunsul (Marţi, 2 iunie 2020, 2:21)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui sergiutales

      rezulta din articol : se intrvine prin Cosiliul Concurestei ,singura autoritate care are competenta sa actioneze cind se constata derapaje.